Reenkarnasyon-Reborn-Romantizm Evreninde Boğulmayın! İlginizi Çekebilecek 11 Webtoon
Kimileri nehre düşer, kimilerine kamyon çarpar, kimileri uyuyakalır okuduğu romanın içine girer. Kimileri prenses ya da zengin kızdır, kimileri ana karakteri kurtarmak zorundadır, kimileri kendi hazin sonunu değiştirmek zorundadır. Böyle binlerce novel ve webtoon varken sizlere bu türde ilginizi çekebilecek 11 webtoonu ön plana çıkan özellikleri ile birlikte derledim.

Matchmaking Baby Princess

Matchmaking Baby Princess

Bölüm sayısı: +50

Ana karakterimiz ölmüş bir prensin gayrimeşru çocuğunun bedeninde reenkarne olmuştur. Teyzesi ile fakir hayatı sürmektedir. Daha zengin bir hayat yaşamak için şu anda İmparator olan amcasının onu bulmasını ister ancak kahramanımızın içine girdiği kitaba göre teyzesi ile amcası hazin bir aşk yaşayacak ve sonu ölümle bitecektir. Kahramanımız buna engel olmak için küçük bedenine rağmen hem amcası hem teyzesi için birer eş bulmak zorundadır.

 

Neden okumalısınız?

Serinin en çarpıcı özelliği oldukça komik olması. Ana karakterin şimdilik romantizm odağı olmaması ve çizimlerin çoğu webtoona göre daha batı kökenli olması ile de ön plana çıkan bir seri.

Bir diğer özelliği de karakterimizin dünyaya kendini kaptırması. Çöpçatanlık dışında olay örgüsüne çok karışmıyor. Dünyanın bir parçası oluyor.

I Raised Cinderella Preciously

I Raised Cinderella Preciously

Bölüm sayısı:+50

Burada karakterimiz Kül Kedisi masalında. Ancak kendisi kül kedisinin değil ona zorbalık eden üvey annesinin içinde yeniden doğmuş birisi. Soylu - normal vatandaş gibi rijit sınıflama sisteminin olduğu bu evrende ana karakterimiz evsiz kalmadan üç kızını da refaha erdirmek isterken gizemli bir kont da kendisi ile yakınlaşmak istemektedir.

 

Neden Okumalısınız?

Bu seri herhangi bir kitapta ya da hikayede kötü karakteri tasarlarken yazarların pek de kafa yormadığını gösteren bir seri. Klasik Cindirella'yı okuyan birisi kötü kadına lanet okuyup geçerken pek de düşünmez ancak bu webtoon kötü karakterlere farklı gözle bakmayı öğretiyor.

30lu yaşların sonunda dul bir kadınsınız. İki tane kızınız var. Sonra parasız kalmaktan korkup bir adamla tekrar evleniyorsunuz ve ondan da bir üvey kızınız oluyor. Derken o adam da ölüyor. Ailesel olarak desteğiniz yok ve üç kızınızı parasız kalmadan evlendirmek zorundasınız. Üstelik ilk iki kızınız fiziksel özellikleri ile çok ön planda olan kişiler değiller. Tabii ki Cindirella'ya yapılan zorbalığın haklı tarafı yok ancak hikaye size empati kurduruyor.

Tabii ana karakterimiz bazı webtoonlardaki gibi pür kötü kadın iken birden meleğe bağlayan tiplerden değil. Cindirella ile olan ilişkisindeki gelişim ve hem öksüz hem yetim kalan güzel bir kızın üvey annesi ile olabilecek ilişkisi çok güzel resmedilmiş.

Bir diğer okumaya değer özelliği ise böyle fantastik evrende kadınların sanatsal yeteneklerinin hor görülmesine olan önyargı. They Say I was Born As A King's Daughter gibi prototip isekai webtoonlarında kadının hor görülmesi ve ana karakterin bununla mücdele etmesi çokça var. Ancak yazarının özellikle sanatsal başarıyı konu olarak belirlemesi benim çok hoşuma gitti.

I Found a Husband When I Picked Up the Male Lead

I Found a Husband When I Picked Up the Male Lead

Bölüm sayısı:+30

Seri şu anda sezon finalinde. Burada karakterimiz okuduğu kitapta parasını har vurup harman savurduğu için fakir kalan bir kızın bedeninde yeniden doğmuş. Kitaba göre ana karakter, ölmüş bir dükün kayıp oğlu ve onu çok seven amcası onu arıyor. Paraya ihtiyacı olan kızımız kitabı okuduğu için çocuğu nerede bulacağını biliyor ve onu bulup düke teslim ediyor. Parasını alma ve hayatına devam etme niyetinde ancak dük ona kolay bir şekilde inanacak mı?

 

Neden Okumalısınız?

Çok radikal bir yorum yapacağım. Çocuk karakter çok tatlı, amcası çok yakışıklı. O yüzden okuyun :D 

Şakası bir yana bu seriyi okuma sebebim ana karakterin orijinal karakterden kişilik olarak çok farklı kalmaması. Sadece daha tutumlu bir kadına dönüyor, o kadar. Şeytanken meleğe dönen karakterlerin bol bulunduğu bu isekai webtoon evreninde bu nadir bir özellik.

Please Don’t Come To The Villainess’ Stationery Store!

Please Don’t Come To The Villainess’ Stationery Store!

Bölüm sayısı:+30

Bu seride karakterimiz kitabın ana kadın karakterinin ablası bedeninde reenkarne oluyor. Ana erkek karakterin de beşik kertmesi niteliğinde nişanlısı. Orijinal hikayeye göre ana karakterlerin saf aşklarına engel olduğu için sonu hazin bir şekilde bitiyor. Kızımız, bu kaderi reddettiği için önce aile bağlarını koparmalı sonra da nişanı atmalı. Ancak karakterimizin bir arzusu daha var. Çocuklar için eğlenceli şeylerin satıldığı bir dükkan açmak... Ancak toksik ailesi ve bir sebepten nişanı atmak istemeyen dükten yakasını kurtarabilecek mi?

 

Neden Okumalısınız?

Bu serinin en çarpıcı özelliği karakterimizin önceki hayatından çok fazla şey görüyor olmamız. Karakterimiz önceki hayatında hem öksüz hem yetim. Çocukken kendisine destek olan mahalle sakinleri ve küçük esnafı unutmadığı için bu evrende çocuklara umut ve mutluluk aşılayan bir insan olmak istiyor.

Bu serinin bir diğer özelliği şu mesajı taşıması: Bir yakışıklı adamın ve bir güzel kadının destansı aşk yaşaması o ikisini iyi insan yapmaz. Aslında piyasada romanın ana karakterlerini asıl kötü karaktere sokan bir sürü seri var. Bu sıkıcı bir şey. Ancak bu seride tolere edilebilir.

Bir diğer özelliği seride büyü ve simyanın çok güzel kullanılıyor olması. Karakterimiz çocuklar için çok güzel ürünler üretiyor. Romantizme boğulup serinin fantastik bir evrende geçtiğini unuttuğumuz bir seri değil. 

Romantizm deyince ilk birkaç bölümde çok fazla yakışıklı karakter gördüğünüz için hareme bağlayacağını düşünüyorsunuz ancak ilerleyince işin öyle olmadığını fark ediyorsunuz. Karakterimiz bir tanesine özel ilgi gösterecektir. Ayrıca tonton amca kral görmek istiyorsanız bitirim bir seri :D 

Kill the Villainess

Kill the Villainess

Bölüm sayısı: +50

Bu hikayede karakterimiz ana kadın karakteri zehirleyerek öldürmeye çalışan ve ölüme mahkum edilen bir kızın içinde reenkarne oluyor. Bu evrende prens ile aile ilişkileri sebebi ile nişanlı. Ancak prens soylu aile olmaktan düştüğü için sarayda hizmetçi olarak çalışan bir kıza aşık. Bu kız da onların çocukluk arkadaşı. Ana karakterimizin tek isteği ise eski dünyasına geri dönebilmek. Bunun için bu dünyada ölmeyi bile göze almış. Ancak intihar etse de ölmüyor. Orijinal romanın hazin sonunu beklemek zorunda. Yine de bir çözüm bulma arayışında.

Neden Okumalısınız?

Kötü karakterken melek olan karakterleri unutun. Karakterimiz şeytanken daha da şeytan oluyor :D

Bu seride sadece şirin ve sempatik olduğu için sevgiyi kolayca edinen ne yapsa her zaman daha güzel görünecek olan ana kadın karakterle ne yapsa hor görülecek olan hayatında onu seven birisinin bile olmadığı kötü kadın karakterin birbirine bakış açısı çok iyi resmedilmiş.

Seriyi diğer tüm isekai romantik webtoonlardan ayıran en önemli özelliği ana karakterin reenkarne olduğunu diğer karakterlerin ilk bölümlerden biliyor oluşu. Bu türde 30'dan fazla seri okumuşumdur ancak böylesine ilk kez rastladığım için çok hoşuma gitti. Yazar demek istiyor ki: Ya bu kadının huyu suyu sevdiği yemekler bile değişti. Bir Allahın kulu da mı anlamayacak karaktere bir şey olduğunu?

Bir de serinin novellerde üstünkörü tasarlanmış backgroundu zayıf yan karakterlere eleştirisi çok çarpıcı.

Kısacası okuyucuyu kandırmayan bir hikaye olmuş. Ayrıca fantastik evreni çok iyi oturtulmuş bir seri olduğunu düşümekteyim. Bu listede çizimleri en sağlam olan seri ayrıca...

I am the Precious Daughter of the Greatest Villain in the Fantasy World

I am the Precious Daughter of the Greatest Villain in the Fantasy World

Bölüm sayısı: +50

Bu seride karakterimiz, adı üzerinde serideki en kötü karakterin kızı olarak reenkarne oluyor. Orijinal hikayede ana karaktere platonik aşık olacak ve ana karakter, en kötü karakteri yenerken kızımızı da öldürecektir. Karakterimiz yine bu hazin sona engel olabilecek midir?

 

Neden Okumalısınız?

Bu seriyi iki tane okuma sebebim var. Birisi kötü karakterimiz bir dövüş sanatları lordu ve emrinde 4 tane dövüş sanatları ustası amca var. Bu amcalar için okunur.

İkincisi novel cover artındaki kızıl saçlı karizmatik baba figürü ilgimi çekmişti. Ancak ne yazık ki novel kapakları her zaman traptir :D 

I'm A Stepmother, But My Daughter Is Just Too Cute!

I'm A Stepmother, But My Daughter Is Just Too Cute!

Bölüm sayısı: +70

Bu seride ana karakterimiz Pamuk Prensesin üvey annesi olarak reenkarne olmakta. Hikayeye göre imparator onunla ilgilensin diye sürekli kendisini zehirleyen Kraliçe Abigail, bu kez ölümden zar zor dönmüştür. Bu iyileşmesinde de karakterimiz reenkarne olmuştur.

"Ayna, Ayna! Söyle Bana!..." ile başlayan sorunun cevabı olan Prenses Balanche henüz 11 yaşında bir kız çocuğudur ve karakterimiz, Balanche'yi dayanılmaz tatlı bulmakta ve onunla iyi anlaşmak istemektedir. Ancak Kraliçenin yaptığı eski şeyler kolay unutulabilecek midir?

Neden Okumalısınız?

Hemen her bölümü oldukça komik ve eğlenceli bir seri. Karakterimizin önyargıları kırması ve insanları değiştirmesini izlemek hele de o meşhur ayna ile olan dostluğunu görmek harika bir şey.

Eski yaşamında moda tasarımcısı olan karakterimizin bu evrene getirdiği yenilikler de görülmeye değer açıkçası. 

En önemli özelliğinden bahsedeceğim: Seride İmparatorun gençken yaşadığı bir olay anlatılırken seri erkeklerin cinsel istismarına değinmektedir. Bu romantik isekai evrenlerde nadir görülebilecek bir olgu olduğu için seri saygımı kazanmıştır.

MY DAUGHTER IS THE FINAL BOSS!

MY DAUGHTER IS THE FINAL BOSS!

Bölüm sayısı: +40

Bu seri aslında isekai değil bir reborn-geçmişe gitme serisi. Ancak çok hoşuma gittiği ve fantastik bir dünyada geçtiği için bahsetmeye değer buldum. Solo Leveling evreni düşünün. Zindanlar var ve insanlar çeşitli kulvarlarda bu zindanlara girip canavar avlıyorlar ve buna göre para kazanıyorlar. Ana karakterimiz bir hunter ve dünyayı yok etmek üzere olan nefret dolu Buz Cadısına karşı savaşan son kahramanlardan birisi. Buz Cadısı kendi öz evladı. Üstelik kızının en güçlü canavara dönüşmesinin tek kabahatlisi de kendisi. Ancak kahramanımız ölmek üzere iken birden 10 yıl öncesine uyanıyor. Bu kez aynı hataları yapmayacak.

Neden Okumalısınız?

Ailecek girilen fantastik maceralar nadir bir olay örgüsü ve benim çok hoşuma gitmişti. Serinin evlat eğitiminde kelebek etkisine değinmiş olması da çok güzel. Karakterimiz 10 yıllık tecrübelerini kullanarak genç yaşta nasıl başarılı bir hunter olacak merakla ve keyifle okuyorsunuz.

My Second Husband Desperate and Depressed

My Second Husband Desperate and Depressed

Bölüm sayısı: +30

Bu seri de bir reborn-geçmişe gitme serisi. 40 yaşlarında yalnızlık ve mutsuzluk içinde boğulan bir kadın gözlerini 20li yaşlarına açar. Karakterimiz üç tane annesi olan bir konta gelin gitmiştir. Kont ülke için savaşmaktan başka bir şey bilmeyen ve karısı ile ilgilenmeyen birisidir. Üç kaynana da kıza sürekli zorbalık yapmaktadır. Yaşadığı mutsuzluk içindeki yılları tekrar yaşamak istemediği için doğacak iki kızının doğmayacağını bildiği halde konttan boşanmaya karar verir. Refah içinde yaşamaya devam etmesi için de halk arasında kısır ve iktidarsız olarak bilinen bir kontla evlenmek için zekice ama çok riskli bir hamlede bulunur.

Neden Okumalısınız?

Seriyi sadece imparator için okuyun :D Mükemmel bir detay :D Kısır Kont, imparatorun kuzeni olduğu için kendisini ara sıra çok tatlı sahnelerde göreceksiniz.

Serinin ilk başta ilgimi çekme sebebi ise josei temalı olması. Seride karı koca olan bir çiftin evliliğinin her yönünü görebiliyorsunuz.

Buna bir de Neden Okumamalısınız? başlığı ekleyeyim. Seride aldatma yok. Kadının kocasından neden boşanmak istediğine çok iyi empati kurabiliyorsunuz ama ülkesi için savaşan ve yara alan bir adam da adamdan habersiz boşanmaz be!!! Bu tema sizi rahatsız edebilir yani. Ancak dediğim gibi kadının hatıraları sebebi ile neden bu kez mutlu olmak için çabaladığını anlayabiliyorsunuz.

The Justice of Villainous Woman

The Justice of Villainous Woman

Bölüm sayısı: 163 ile final 

Karakterimiz her şeyi ile normal bir hayat yaşamak isteyen ancak ailesi tarafından pek sevilmeyen,  kardeşi ile hep rekabete sokulmuş genç bir kadındır. Sevgilisini en yakın arkadaşına kaptırdıktan sonra Han Nehri kenarında içerken ayağı takılıp nehre düşer ve reenkarne olup büyü dolu Orta Çağ zamanı yaşayan bir dünyada ülkenin en büyük Dük ailesi olan Kalyon ailesinin 18 yaşındaki kızı olarak gözlerini açar. Bazı kaynaklarda adı Santiana bazı kaynaklarda Christiana olarak geçmekte olan esas kızımız -ben ona Chartie diyorum- ailesi tarafından sürekli şımartılmış, kötü kalpli, şımarık ve aptal olan bir kızdır ve karakterimiz bu dünyadaki hayatını bu imajı değiştirerek mi yoksa bu imaja devam ederek mi koruyacak bunu anlatmaktadır. Hali hazırda kendisini çok seven zengin bir aile ile huzur içinde yaşamayı planlarken ülkenin imparatoru tarafından Regina olarak seçilmiştir. Bu ülkenin kurallarına göre imparator olması en muhtemel prense yani Taç Prensine, ileride birisi imparatoriçe olacak iki regina atanmaktadır ve bir takım görev, davranış ve sorumluluklara göre bu reginalardan birisi imparatoriçe olarak seçilecektir. Aslında Chartie'nin gözü yükseklerde değildir. Ancak işin içine girince fark eder ki ailesi ülkenin siyasi gücü en yüksek ailesidir ve imparator hanedanı bu ailenin daha da güçlenmemesi için çeşitli siyasi davranışlar geliştirmiştir. Chartie bunu fark ettiğinde ailesinin tehlikede olduğunu ve ailesinin geleceğini kurtarmak için imparatoriçe olmaktan başka bir çaresinin olmadığını fark eder. Ancak halihazırda Taç/Hükümdar Prensinin sevgilisi olan diğer Regina Irene'ye karşı kazanabilecek midir?

Neden Okumalısınız?

Seri, bu listedeki en bilindik seridir muhtemelen. Ancak benim için hiç negatif özelliğinin olmaması ile her zaman önerdiğim bir seri olacaktır. Bir de bu gibi serilerde şöyle bir mesaj var hep:

İş yaşamı, iş rekabeti, planlama yeteneği ve iş ilişkileri aslında insana çok fazla tecrübe kattığı için sosyal hayatta iş güç sahibi olan kadınlar fantastik evrende çok güzel işler çıkarabilirler. Kadınlar dünyayı güzelleştirir dostum KamooooNNN! Bu tema bu listeye almadığım ama almak istediğim When i quit being mother in law, everyone become obsessed with me webtoonunda da mevcut.

Bu hoşuma giden bir şey UwU

Cheating Men Must Die

Cheating Men Must Die

Bölüm sayısı: +300

Bölüm sayısını görüp korkmayın. Konuyu okuyunca hak vereceksiniz ve daha çok isteyeceksiniz. "Donaaatt! Sağdan soldan önden arkadan yukarıdan aşağıdan donattt!" diyeceksiniz :D 

Bu seride karakterimiz simülasyon görevlisi gibi bir şey. Önüne çıkan bir dizinin ya da bir novelin içine girip zarar görmüş birileri için intikam almak temel görevi. Bazen fantastik bir evrene de girebiliyor tarihi bir dramaya da normal okul romantizm serilerine de...

Neden Okumalısınız?

Farklı evrenler gördüğünüz için okuması çok eğlenceli bir seri.

Seride zorbalıkları, bazı karakterlerin kötü sonlarını ve zulüm içeren senaryoları yazan kişilere ağır eleştiriler mevcut. Hatta bazı hikayelerde senaryodaki mantık hatasını bile eleştirdiği oluyor. Özellikle okul çatısından atlayarak intihar eden zorbalığa uğramış bir kızın hikayesi sonunda ana karakterin "Karakterinin çektiği acıya empati göstermeden ona ağır hayatlar yükleyen tüm yazarlar! Umarım aynı acılar içinde siz de boğulursunuz." demesi beni benden almıştı. Okuyun bence efenim :)

 

Geldik bir listenin daha sonuna... Faydalı bir liste olduğunu umarak herkese iyi okumalar diliyorum. Bunlar dışında önermek istediğiniz webtoonlar varsa alttaki yorumlarda lütfen belirtin :)

Faydalı ve eğlenceli içerik üretmeye çalışan birisi...

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Yorumlar

https://www.animeler.net/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Write the first comment for this!

Disqus Yorumları