Tığ ve örme teknikleriyle oyuncak yapmak gibi sevimli bir hobiye ne dersiniz?

Amigurumi Nedir?

Amigurumi, popüler bir tığ işidir.  Ami; tığ veya örme anlamına gelmektedir ve nuigurumi, doldurulmuş bir bebek anlamı taşır. Amigurumiler genel olarak hayvanların kawaii teması (sevimli) ile buluşmasından esinlenelerek hazırlanır.

Amigurumi, ortaya çıktığı vakit hızla popülarite kazandı. Etsy, Pinterest gibi sitelerde tığ ve örme ile ilgili toplulukların dikkatini toplamayı başardı. 

Image

Image

Amigurumi Yapmak İçin Neye İhtiyaç Duyulur?

Tecrübeniz olsun olmasın bu işte yeni başlasanız dahi eğlenebilirsiniz. Tek, çift ve görünmez dikiş tarzında tekniklerin bilmek daha elverişli olacaktır, işte ihtiyacınız olanlar:

  • % 100 pamuk ve merserize pamuk ipliği: Bu tür bir iplik sıkıca şekil alır, böylece arkada doldurulan malzeme gözükmez.

  • Yarı pamuk karışımı iplik: Bu ipliği seçerseniz daha hafif olur ve makinede yıkanabilir. Oyuncağınıza bağlı olarak yarı pamuk karışımı seçebilirsiniz. % 100 pamuk ipliği kadar ağır değildir, bu nedenle dikişler kolayca çekilmez.
  • Akrilik iplik: Tığ işi için bütçe bilincine sahipseniz, akrilik iplik iyi bir seçenek olacaktır. Ancak bazı dezavantajlar var; detayları görmek zor olabilir ve yeterince sıkı bir şekilde dikilmemişse iplik kolayca gevşer.

  • Kroşe Kancası: Amigurumi için küçük bir kanca iş görecektir. Hangi kanca boyutunu kullanacağınızı kabınıza göre karar verebilirsiniz.

  • Doldurma: (polyester veya pamuk gibi) oyuncağınıza şekil verecek bir malzeme.

  • İnce tel : Amigurumi'nin bazı kısımlarını belirgin göstermek için kullanılabilir (kulak veya kuyruk gibi).
  • Çakıl taşları: Oturttuğunuzda ayakta kalacağından emin olmak istiyorsanız, oyuncağın altındaki ağırlığı dağıtmak için küçük taşlar kullanılabilir.


Kaynakça: mymodernmet.com

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları