Manga Tavsiyeleri #5 (Kokou no Hito)
Bu sefer seinen bir spor mangası olan Kokou no Hito (The Climber) ile karşınızdayım iyi okumalar!

Manga Tavsiyeleri #5 (Kokou no Hito)

Image

YAZAR/ÇİZER: Shinichi Sakamoto

TÜR: Dram, Spor, Psikoloji, Seinen

ÇIKTIĞI DERGİ: Young Jump

CİLT/BÖLÜM SAYISI: 17 Cilt - 170 Bölüm

DURUMU: Bitti. 

Bu kadar efor ve çabanın sonucunda sadece bir kişi dünyanın zirvesine ulaşabilecekti. Hiçbir insanın ayak basmadığı yamaçlarda başarının o mükemmel hissiyatını tadacaktı. Mori Buntarou bunun için çalışıyor, çabalıyordu...

Evet, geldik sırada bu mangamıza. Bu mangaya başlarken kafamda klasik bir spor mangası düşüncesi ile başlamıştım fakat sonradan fark ettim ki bu manga bildiğim spor mangalarından değilmiş...

Öncelikle çizimlerine bakmamız gerekirse gerçekten üst düzey kaliteli çizimlere sahip bir manga. Shinichi Sakamato'yu bilen zaten çizim kalitesi konusunda ne beklemesi gerektiğini biliyordur. Kısacası şöyle diyebilirim: Okurken resmen üşüdüğünüzü hissedeceksiniz.

Hikayemiz geçmişinde yaşadığı sıkıntılı olaylardan dolayı başka bir liseye transfer olan ana karakterimiz Mori Buntarou eşliğinde başlıyor. Daha sonra okulun beden eğitimi hocası ile tanışması ve onun zorlaması ile dağcılık macerasına başlıyor. Aslında macera demeğe dilim pek varmıyor.

Bu manga gerçekten ağır ve gerçekçi bir manga. Bazen bu durum öyle bir hal alıyor ki gerçek dışı gibi gözüküyor bile diyebilirim mangalar arasında. Okurken buna dikkat edilmesi ve ona göre başlanması iyi olur.

Öncelikle şunu belirteyim arkadaşlar bu bildiğiniz bir spor mangası değil. Arkadaşlık yok, takım ruhu yok, belirli bir amaca doğru beraber omuz omuza çalışmak yok. Dağa tırmanmanın amacı yanındaki veya karşındakini yenmek değil, dağı yenmek. İnsan en azından takım çalışması gibi şeyler bekliyor değil mi ? Ama maalesef ki o da yok bu mangada. Ana karakterimiz yalnız takılmayı tercih eden bir tip ve istese de istemese de etrafındakileri kendisinden uzaklaştırıyor. Yan karakterleri bir yerden sonra önemsemiyorsunuz, kafanız cidden Mori gibi işlemeye başlıyor.

Mangada timeskip olayı sıkça kullanılmış ve bu çoğu zaman olay örgüsünü takip etmenizi zorlaştırabiliyor. Dikkatli okumanız gerekebiliyor. 

Kısacası seinen tarzından hoşlanıyor ve gerçekçi bir spor mangası arıyorsanız okumanızı tavsiye edeceğim bir manga. Dağcılıkla ilginizin olup olmaması pek önemli değil; benim zerre alakam olmamasına rağmen zevkle okudum.

Image

Image

Image

Image

Image

Amacı olan bir tembel. Amacına ulaşmak için üşenmekten hiç çekinmez!

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Yorumlar

https://www.animeler.net/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Write the first comment for this!

Disqus Yorumları