Japonya'da Sakura Geleneği

Sakura’nın Önemi: Japonya’da Kiraz Çiçeği Geleneği

 

Bahar geldi! Kiraz ağaçları tekrar Washington D. C.’de National Mall ve Potomac Park’ta açmaya başladı. Japonya’da ise kiraz çiçekleri Sakura adıyla anılıyor ve  gerek ülke, gerek insanlarıiçin anlamlı bir yer tutuyor.

Kiraz Çiçekleri, yenilenmeyi temsil etmelerinin yanında, hayatın geçiciliğini temsil etmesi bakımından Japonya’da baharın sembolik bir çiçeği, çünkü ömürleri çok kısa. Çiçeklerin güzellikleri iki hafta gibi bir süreçte doruğa ulaşmasının ardından, dökülmeye başlıyor.

Bu dönemde Japon halkı; aileleri,arkadaşları ve iş arkadaşları ile beraber Sakura’ların altında vakit geçirmeyi çok seviyor ve kiraz çiçekleri onlara neşe veriyor.  Ağaçların altında yiyecek-içecek tüketmeyi de çok seviyorlar. Biz bu geleneğe Hanami adını veriyoruz. Hanami, “çiçekleri seyretmek” anlamına geliyor ve bu geleneğin kökleri bin yıl öncesine kadar takip edilebiliyor. Gelirken pişmiş yemekler, içkiler, atıştırmalıklar ve şekerlemeler getiriyoruz. Okullar ve Ofisler Hanami esnasında birbirleriyle daha iyi bağlar kurmak ve yeni arkadaşlar edinmek amacıyla hoşgeldin partileri düzenliyor.

Gece bile insanlar bu güzel ve romantik manzarayı izlemek için Sakura’ların altını dolduruyor. Çiftler, Kiraz Çiçeklerin gece oluşturduğu bu özel etkiyi izlemek için özellikle gitmekte. Gece olduğunda Hanami, Yozakura olarak adlandırılıyor.

Amerikan okulları güz dönemi başlarken, Japonya’da maliye ve okullar Nisan ayında, Sakura’ların dönemi geldiğinde başlıyor. Çiçek aşmış Sakura’ların yeni başlangıcımızı adeta kutladığını hissediyoruz. Pek çok okul ve şirket, dışarıda Sakura’lara sahip. Bu nedenlerle Japon halkı kiraz çiçekleri hakkında özel düşüncelere sahip.

Ben gençken annem, babam, erkek kardeşim ve kız kardeşim ile beraber gittiğimiz bir Hanami’ye ait güzel anılarım var. Annem Hanami Bento adında özel bir yemek kutusu hazırlardı ve içinde en sevdiğimiz yiyecekler olurdu. Babam ise sabah erkenden ünlü parkta bize güzel bir yer bulmak ve Sakura’ların altına battaniye sermek ile görevliydi.

Şimdi bana en yakın birkaç arkadaşım ile beraber Hanami’ye giderek çiçeklerin tadını çıkarmayı düşünüyorum. Eğer pek çok arkadaşımla veya iş arkadaşlarımla gidersem bu daha çok bolca yemek yiyeceğimiz ve içeceğimiz bir parti olacak.

Kiraz Ağaçları dünya çapında pek çok ülkeye yayıldı: Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, Brezilya, Almanya,Türkiye, İspanya, İngiltere, Avustralya ve daha pek çok ülke. Amerika Birleşik Devletleri’nde Tidal Havzası’nda binlerce Sakura’ya sahip olduğumuz için çok şanslıyız. 1912 senesinde, Yokohama’dan Washington D. C.’ye 3020 Sakura Ağacıyollandı. Bu bahar Sakura Festivali’nde, hediye edilişleri’nin 102. Yılınıkutluyorlar.

Japon dilinde Saku; Çiçek Açmak, Gülümsemek, Gülmek gibi anlamlara geliyor. Hana “Çiçek”, Mi ise “seyretmek” anlamlarında. İki kelime birleştirildiğinde“Çiçekleri Seyretmek” anlamına geliyor. Yo gece, Zakura ise basitçe Sakura anlamına geliyor.

Kaynak: festival.si.edu

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları