Momotaro'nun Hikayesi
Japonya'nın en eski hikayelerinden biri olan Momotaro'yu anlattık

Momotaro

Uzun zaman önce yaşlı bir kadın köyün yakınlarında bulunan nehirde çamaşır yıkıyordu. O sırada nehrin akıntısıyla gelen koca bir şeftali göründü.  Yaşlı kadın şeftaliyi aldığı gibi evine götürdü. Şeftaliyi kesip ikiye ayırdı ve içinden küçük bir erkek çocuğu dünyaya geldi. Ayrıca oldukça sağlıklıydı. Yaşlı kadın ve kocası bu küçük oğlana şeftalinin içinden çıktığı için 'Momotaro' adını koydu. (Momo şeftali manasına gelir)

Momotaro maymun iştaha sahipti ve yedikçe hızla büyüdü.  Bir gün köyün sahip olduğu kaynaklar (bazı kitaplarda hazine olarak geçmektedir) Oniler (Boynuzlu şeytanlara verilen bir isim) tarafından çalındı ve Momotaro çalınanları geri getireceğini söyledi. Bunun üzerine Oniler adasına gitmek için hazırlandı. Yaşlı kadın Momotaro'ya yanında götürmesi için Kibi Dango pişirdi. Momotaro yanına aldığı yiyeceklerle yolculuğa koyuldu. Yolda önce bir köpek sonra maymun ve daha sonra bir sülün ile karşılaştı, bütün hayvanlar Momotaro'dan Kibi Dango yedi ve onu arkadaş canlısı bularak yolculuğa katılmaya karar verdi.  Adaya vardıklarında hepsi bir ağızdan 'çaldıklarınızı geri verin!'  diye bağırdı. Ses o kadar güçlüydü ki Onilerin kulakları acıyla çınladı.  İşittikleri seslerden korkarak çaldıklarını geri vermenin sesi dindireceği kanaatine varan Oniler bir daha köye saldırmayacaklarına dair söz verdiler. Momotaro geri aldıklarıyla köye döndü ve yaşlı çift köye haber salarak kutlama yapıldı.

 Image

Sanıyorum bir çoğumuz Dango adlı tatlıyı biliyordur, fakat Kibi Dango normaline göre böyle bir hikayeye sahip. Yine Dango gibi pirinç unu ve şekerle yapılan bu tatlının farkı çok daha yumuşak olması ve uzun süre saklanabilirliği.  Şimdilerde üzerine Şeftali veya Üzüm sosu dökülerek tüketilebiliyor.  

Kaynakça:  j.brand 

✾ 23 years old✾ Osu! and JRPG ✾ Fife and piano player ✾Fan of Playstation and Nintendo ✾ Sophomore student of interpretation and translation ✾ Not only have a big brother, but also Sister of a little brother ✾ If you do not know how to sip your tea, then you are not a samurai

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Yorumlar

https://www.animeler.net/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Write the first comment for this!

Facebook Yorumları

Disqus Yorumları