Miraki Nikki animesinin incelemesini yapacağım bu içerikte, animeyi izlemediyseniz lütfen "kişisel görüşlerim" kısmına kadar okuyun. Hadi gelin birlikte inceleyelim!

Genel Bilgilendirme

Toplamda 26 bölümden oluşan TV animesi Mirai Nikki (Geleceğin Günlüğü), 9 Ekim 2011'de yayınlanmaya başlanmış ve 15 Nisan 2012 yılında yayından kalkmıştır. Anime Naoto Hosada tarafından yönetilmiş ve senaryosu Kinji Yoshimoto tarafından yapılmıştır. Ayrıca Esuno Sakae tarafından 2006-2010 yılları arasında yayımlanmış bir manga serisi de vardır. Animenin yapımını Asread stüdyosu üstlenmiştir.

Doğa üstü güçlerin, aksiyonun, gizemin, kan ve şiddetin bol olduğu sürükleyici bir anime arıyorsanız doğru yerdesiniz. İzlemediyseniz kaçırmayın tavsiye ediyorum!

Konusu

Sosyal olarak pekiyi olmayan ve arkadaş edinmekte güçlük çeken orta okul öğrencisi Amano Yukiteru kendisini bir gözlemci olarak düşünüp; etrafındaki gördüğü, düşündüğü her şeyi telefonuna yazmaktadır. Kendisini yalnız hissettiği zamanlarda hayali arkadaşı olduğunu düşündüğü zamanın ve mekanın tanrısı olan Deus Ex Machina ile konuşur. Yukiteru, Gasai Yuno adında bir kızla tanıştıktan sonra hayatı değişir çünkü sadece kendisinin gördüğünü düşündüğü Deus Ex Machina ile iletişime giren başka insanlar da vardır ve özellikleri birbirinden farklı günlüklere sahip toplamda on bir kişinin olduğu, kazananın ise zamanın ve mekanın efendisi olacağı ölüm kalım mücadelesi içinde bulur kendini.

Konu İşlenişi

Konusu gayet başarılı işlenmiş. Bol aksiyonuyla, içindeki gizemler ile birlikte oldukça kaliteli ve sürükleyici bir hal alıyor. Animenin içerisindeki gizeme Gasai Yuno karakterinin büyük bir katkısı var. Animedeki bazı sahneler dışında romantizm yoğun olarak işlenmiyor ama romantizm de animeyi bozmayacak şekilde güzelce işlenmiş.

Müzikleri

Animenin açılış müziklerini beğendim ve açılış müziği anime ile oldukça uyumlu hissettiriyor. Anime içindeki müziklerin isimlerini bilmiyorum ama genel olarak ilgi çekici ve oldukça başarılı, güzel buldum. Aşağıda  animede olan şarkıların listesini yaptım isterseniz göz atabilirsiniz.

Şarkı Listesi:

1. Happy Fate -Theme of Gasai Yuno (Ecstatic Love)

2. RED Love-Theme of Gasai Yuno (Denial Love)

3. Reject-Theme of Uryuu Minene (Urge)

4. Brillant Imitation-Theme of Uryuu Minene (Bombing)

5. EGOIST -Theme of Deus

6. Perfect Trap-Theme of Houjou Reisuke

7. Never End-Theme of Hino Hinata

8. UBIQUTOUS-Theme of Murmur

9. You are Your Life's Leading Part, so Walk with Confidence - Theme of Amano Yukiteru

10. THIRD/Antares Cr302 - Theme of Takao Hiyama

11. Running For Your Life ~Therme of Cruth~ - Theme of Kurusu Keigo

12. Cries of Avici (6) - Theme of Kasugano Tsubaki

13. 7th HEAVEN - Theme of Marco and Ai

14. LOST CHILDREN - Theme of Ueshita Kamado

15.Herrscher - Theme of John Balks

16. Justice Rangers GO 12th!! - Theme of Hirasaka Yomotsu

17. Me! Now? The Greatest!!! - Theme of Kousaka Ouji

18. Crazy For You - Theme of Nishijima & Minene

19. The Song of a Certain Truth - Theme of Akise Aru

20. The Wish is to Live the Future - Theme of Yukiteru & Yuno

Çizimleri

İlk önce karakter çizimlerine değinmek istiyorum. Animedeki çizimleri, karakterlerin kişiliği ile bana kalırsa uyumlu sayılır. Mesela Gasai Yuno adlı kız karakterimiz güzel ve hoş bir kız gibi görünmesine rağmen bana kalırsa bakışlarında bir gizem, tuhaflık olduğu anlaşılabiliyor. Bir örnek daha veriyorum; mesela Amano Yukiteru'nun bakışlarında ve yüzünde içine kapanıklık, masumluk var. Genel olarak karakter çizimleri iyi, kaliteli ve yerinde.

Anime içindeki çizimler yapım yılına göre gayet başarılı ve güzel. Animenin teması,işlenişi ile çizimleri uyumlu. Çizimlerini ne çok abartılı ve ne de çok yetersiz ve kötü yapmışlar. Hava durumu, atmosfer, yol ,ağaç ve sahnelerdeki nesneler gayet uygun ve güzel çizilmiş durumda.

Karakterler

2 tane ana Karakterimiz vardır :

Amano Yukiteru

Image 

Seslendiren: Togashi Misuzu

Hakkında: Ortaokul 2.sınıfa giden Amano Yukiteru masum,sosyal olarak iyi olmayan ve arkadaş edinmekte güçlük çeken ve kenidini gözlemci olarak düşünen biridir. Yukiteru insanlara mümkün olduğunca uzak durak ve onlara zarar vermek istemeyen iyi niyetli biridir.Anime boyunca ona saplantılı derecede peşinde olan sınıf arkadaşı sınıf arkadaşı Gasai Yuno onu büyük ölçüde hayatını,bakış açısın etkilemiştir. Bazen haline üzülüyorum,hareketlerine anlam veremediğim oluyor ancak sevdiğim bir karakterdir.

Boyu: 161 cm

Ağırlık: 53 kg

Göz Rengi: Mavi

Saç Rengi: Siyah

Gasai Yuno

mirai nikki Gasai yuno 400x300 ile ilgili görsel sonucu

Seslendiren: Murata Tomosa

Hakkında: Yukiteru'ya saplantılı derece aşık olan,gizemle dolu geçmişe sahip bir kızdır.Anime boyunca birçok tuhaf anlamlar içeren,korkutucu sözler söylemiştir. Gerçekten daha önceden başka bir animede bu derecede aşık olabilen,korumacı ve gizemli bir karaktere sahip bir kızı görmedim sayılır.Ondan şüphelenebilirsiniz ancak bu karakter animede favori iki favori karakterden birisidir.

Boyu: 159 cm

Ağırlığı: 49 kg

Saç Rengi: Pembe

Göz Rengi: Pembe

Kişisel Görüşlerim (SPOILER)

Animenin sonu ile başlamak istiyorum, çünkü beni ilkin çok üzdü ve pişman etti. Son sahnede kavuşamadılar ve Yukiteru tek başına tacı aldı, kazandı gitti ama Yuno ile birlikte olmazlarsa bunu bir önemi yoktu benim için ve aynı şekilde Yukiteru içinde:) Beklediğim olmadığı için sinirlendim ama sonradan Ovasını izleyince artık  rahatlamıştım ve mutlu sonu görmüştüm. Oldukça hızlı izlediğim için pişman olmuştum. Mirai Nikki'yi önceden izlemiştim sonra ara vermiştim ancak tekrardan başlayınca direk bitirmiştim.İlk bölümlerde animeyi tam anlayamamıştım ve beni tam olarak içine çekmiyordu ancak  yavaş yavaş ilgimi çekmeye başlıyordu ilerledikçe daha sonradan olaylar Yukki'nin  Gasai Yuno'nun evine gelmesiyle farklı bir hal almış ve ayrıca Uryuu Mine'nin kaçış dönemlerinde de ilginçlemişti .Sonlarına doğru gidişatı hoşuma gitmemişti ama yinede son 2 bölüm oldukça iyiydi (animedeki son sahnesi hariç),aksiyon bol ve hareketliydi 

Senaryo olarak Steins Gate'den sonra favorimdir,insanı her an şaşırtabilen ve korkutabilen güzel kızımız Gasai Yuno animeye çok ayrı bir anlam katıyor benim gözümde,o olmasa eksik olur diyeceğiniz bir karakter. Animenin sonlarında ve başlarında sıkılsamda olaylar bir yerden sonra iyice beni içine çekti resmen,izlemeden duramaz hale gelmiştim ama bunu gibi başarılı ve iyi animeleri yavaş yavaş tadını çıkararak izlemek en iyisidir derim, çünkü ne zaman çok hoşuma giden bir anime olunca hemen bitiririm ve sonra içime bir boşluk ve bir arayış düşer onun gibi anime bulmak için, o yüzden siz siz olun zaman ayıra ayıra izleyin derim :)

Sürpriz Son (SPOILER İÇERİR)

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları