Japon Tahta Baskı Sanatının Tarihine Işık Tutan Kitap
Asıl adı Ukiyo-e olan ve Batılı ressamların da etkilendiği Japon tahta baskı sanatı meraklıları için yeni bir kitap önerisi.

Barındırdığı 89 sanatçının 200 eseriyle Taschen'in Japanese Woodblock Prints (1680-1938) isimli yeni kitabı, tahta baskı (Ukiyo-e) sanat formunun iki yüzyılına uzanıyor. Kabukiden erotizme kadar farklı yönlerden günlük hayattan betimlemelerin yer aldığı eser, büyük boy baskısı ve 622 sayfasıyla bir sanat tarihi dersi niteliğinde. 

Bu eser için Taschen, üç yılını müzelerdeki ve özel koleksiyonlardaki tahta baskı eserlerin reprodüksiyonu ile geçirmiş. Minneapolis Sanat Enstitüsü Japon ve Kore Sanatı bölüm başkanı olan Andreas Marks tarafından yazılan eser, kronolojik olarak yedi bölüme ayrılmış. 17. yüztılın erken dönem eserleriyle başlayan kitap, Shin-hanga hareketine mensup eserlerle sona eriyor. Yaratıkların, köylerin ve doğa manzaralarının büyük ve canlı görüntüleri kitabın sayfalarını doldururken makaleler ve resimaltı yazıları, okuyucuya sanatçılar ve onların teknikleri hakkında bilgi veriyor. Kitapta sanatçıların sıralı listesi, eserlerin isimleri ve editoryal notların yanı sıra 17 adet de katlama sayfa (fold-out) bulunuyor. 

Bu eseri kitaplığınıza eklemek isterseniz Taschen'i ziyaret edebilirsiniz. 

Kaynak

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları