Evet arkadaşlar serimizin bu yazısında çılgın anime/manga serisi Gintama’nın ana karakteri olan Sakata Gintoki ile sizlerleyim!

Beyaz şeytan, çocuk yüzlü şeytan, evrenin en aptal samurayı, Yorozuya, Gin-san... İnsanlar türlü türlü sıfatlarla, isimlerle çağırıyor bizim bu aptal samurayımızı.

Amantolar dünyayı fethederken silah arkadaşları ile sonuna kadar direnmiş, üstüne direnmeyi bırakan devlete isyan bayrağı çekmiştir. Fakat ne kadar uğraşsa da yenilmiş ve her işi yapan Yorozuya olarak yeni bir hayata açılmıştır. Anime/manga da bu olanlardan sonraki yaşamını anlatır zaten bu samurayımızın. 

Denildiği gibi gerçekten aptaldır, para ve çikolatalı parfe için her şeyi yapabilir, şeker sorunu olduğu halde çilekli süte ve bilimum tatlılara tapar, elinden alırsanız hemen ortalığı yıkar; umursamaz, sorumsuz, sadist, bencil, tembel ve tırsaktır. Evet, gördüğünüz hiçbir shounen karakterine benzemiyor değil mi ? Fakat inanın bana diğer bütün shounen karakterlerinden apayrı bir yere sahiptir bu müthiş samurayımız. Bazı vakitler hiçbir animede görmediğiniz hayat dersleri verir size anime/manga boyunca.

Tahta kılıç taşır ve dövüşmesi gerektiğinde hep onu kullanır. Tahta dediğime bakmayın aslında kırılmaz bir amanto maddesinden yapılmıştır. Kılıcının üzerine bilerek ‘’Toya Gölü hatırasıdır.’’ yazdırır. Bu bile karakterinin ne kadar kurnaz ve çirkef olduğu konusunda size bilgi verir. Şimdi isterseniz biraz geçmişine bakalım bu aptal ve umursamaz karakterimizin altında aslında neler yatıyormuş ? DİKKAT BU KISIMDAN SONRASI GINTAMA HAKKINDA AŞIRI BÜYÜK SPOILER İÇERMEKTEDİR. OKUMAYI VEYA İZLEMEYİ DÜŞÜNÜYORSANIZ KESİNLİKLE BAKMAYINIZ!

Karakterimizin annesi ve babası hakkında bilgi yoktur. Küçücük çocuk haliyle bile katliam yapacak düzeyde dövüşmekte, samurayların cesetlerinin yığınları üstünde keyif çatmaktadır. O sırada karşısına bir samuray gelir. İsmi Yoshida Shouyou olan bu samuray bir okul kurmayı amaçlamakta ve küçük samurayımızın onun ilk öğrencisi olmasını istemektedir. Gintoki pek istemese de Shouyou’dan etkilenir ve onun öğrencisi olur. Geçen zamanlar boyunca içinde ustasına karşı çok büyük bir saygı oluşur. Bu okulda aynı zamanda büyük dostluklar edinir; Katsura Kotarou ve Takasugi Shinsuke ile tanışır. 

Gel zaman git zaman bir gün beklenmedik bir şey olur. Tendoshu adlı bir örgüt okulu insanları devlete karşı kışkırttığı gerekçesi ile basar ve yok eder. Shouyou’yu da yanlarında götürürler.

Gintoki bu olaylardan sonra yoldaşları ile beraber savaştan savaşa koşmakta, ülkelerini amanto istilasına karşı canla başla savunmaktadırlar. Beyaz Şeytan lakabını alan Gintoki amantolar arasında en korkulan kahramanlardan biri olmuştur. Bu savaş sırasında aralarına tüccar Sakamoto Tatsuma’da katılır. Savaşın ilerleyen zamanlarında Tendoshu örgütü gene işin içine girer ve kahramanlarımız ağır bir yenilgi alır. Bundan sonra alacakları cezayı hayatları boyunca unutmayacaklardır. 

"Hayatını nasıl güzel bir şekilde sonlandıracağını düşünecek zamanın varsa, sonuna kadar nasıl güzel yaşayacağını düşünmen gerekmez mi?"

Tendoshu kahramanlarımızı yakalar ve ölümle aynı seviyede, belki daha kötü bir şekilde onları cezalandırır. Biricik ustaları Shouyou’yu kendi elleriyle infaz etmek zorunda kalırlar.

Bu olay Gintoki’nin hayatı boyunca peşini bırakmayacaktır. Savaş kaybedilmiş, Gintoki’de olanlardan sonra ortadan kaybolmuştur. Geri gözüktüğünde ise yukarıda anlattığımız haliyle karşımıza çıkar. Ustasını, ülkesini savunmayı başaramamış bir adamın halidir bu. Neredeyse her şeyini yitirmiş, bundan dolayı hiçbir şeyi umursamamaya başlamıştır. Fakat daha sonra hayatına Shinpachi ve Kagura girmiş, onlar dışında bir çok iyi dostluk edinmiş, hayatı tekrar dostları sayesinde anlamlı olmaya başlamıştır. 

Gintoki’nin bu aptal gibi görünen kişiliğinin altında dostlarını kendisinden daha çok önemseyen zeki, cesur biri yatmaktadır. O aslında çocukluğundan beri aynı şeyleri korumuş ve şimdi de korumaya devam etmektedir.

‘’Ülke ? Gökyüzü ? Onlara sahip olabilirsiniz.Ben hemen yanı başımdaki şeyleri korumakla meşgulüm. Gelecekte bana neler olacağını bilmiyorum ama biri ayağımın dibinde düştüğünde en azından onu tutabilmeliyim.’’

Yakın zamanda bitecek olan Gintama efsanesinin ana karakteri olan Sakata Gintoki hakkındaki yazımı okudunuz. Eğer bu mükemmel ötesi seriye başlamadıysanız kesinlikle bir göz atmanızı öneriyorum. Umarım yazımı beğenmişsinizdir, yorumlarınızı bekliyorum! Okuduğunuz için teşekkürler, başka bir yazıda görüşmek üzere!!

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları