Girly Air Force Animesindeki yerler ile gerçek hayattaki yerlerin ne kadar benzediğini görünce şaşıracaksınız!

Girly Air Force animesiden bahsetmek gerekirse, “Xi” diye adlandırılan uçan yaratıkların ortaya çıkması üzerine, insanlar onlarla baş edebilmek için kızlar gibi görünen, gelişmiş teknoloji ve silahlarla donatılmış “Arima” savaş makinelerini yaparlar.

Uzaylı istilasının her an gerçekleşme ihtimali olduğundan, animenin büyük bir kısmının hava üssünde geçeceği düşünüyordum. Dolayısıyla Ishikawa şehrinin Komatsu bölgesini çok az görmeyi bekliyordum. Neyse ki öyle olmadı da bu güzelim çizimleri görebildik. Girly Air Force animesinde geçen yerler o kadar akıllıca seçilmiş ki hikayenin daha iyi anlaşılmasını sağlıyor. Gripen hatalı bir prototip olduğundan sadece birkaç saat durmaksızın çalışabiliyor ama Kei ile hava üssü dışında zaman geçirmek onu daha uzun süre çalışmasına olanak sağlıyor gibi gözüküyor. Xi’ler ile olan savaşta kilit unsur bu olabilir.

*Tüm fotoğraflar Google Street View’den alınmıştır.

Kei ile olan randevuları Komatsu İstasyonu yakınındaki küçük Doihara Bonnet Uzay Parkı’ndan Komatsu'nun her yerinde kadar uzanıyor.Küçük bir ayrıntı olarak: Gripen parkta sergilenen eski KuHa 489-501 treni tarafından fazla etkilenmiş gibi görünmüyor. Sanırım o daha çok uçaklarla ilgileniyor.

Ama ilginçtir Komigen Station yakınındaki alışveriş merkezi yanında yer alan Sumigen (anime'de Sunoken diye geçiyor) hediyelik eşya dükkanı gerçekten ilgisini çekti.

Ayrıca, bölgenin en büyük yıllık etkinliklerinden biri olan yerel Otabi Festivali'nde kullanılan iki hikiyamayı sergileyen Komatsu Hikiyama Galerisi MIYOSSA'dan da geçiyorlar. Festival süresince, bu hikiyamalar, geleneksel bir Japon tiyatrosu olan kabuki de yer alan çocuklar için taşınabilir bir sahne olarak kullanılıyor.

Hiç tapınağa gitmemiş olan Gripen’in küçük Uhashi Shrine tapınağına yaptığı ziyaret, Kei’nin geçmişi hakkında önemli bilgiler öğrenmesini sağlamıştır. Yukarıda bahsettiğim Otabi Festivalinin başlangıç noktası bu tapınaktır.

Gripen’in şimdiye kadar hava üssündeki yemeklerden başka yemek yemediğinden, randevuları başlar başlamaz Hachi-ban Ramen restoranına gitmeleri şaşırtıcı olmadı. İkisinin de tıka basa yemek yediler. Belki de insanlar ve arimalar çokta farklı değildir.

Komatsu’nun denize kıyısı olduğu için Ataka plajı, Kai ve Gripen’in ilk buluşması için fena bir yer sayılmaz.

Heiwado AL.Plaza alışveriş merkezi neredeyse her bölümde karşımıza çıkıyor.

Kai, nedendir bilinmez her seferinde hava üssüne giderken farklı yollardan gitmeyi tercih ediyor.

Komatsu’daki Mai nehrinden geçerken.

Hava üssünün çıkışındaki aşırı havalı duvarlar gerçekten de var! ve tıpkı animedeki gibi.

Komatsu İstasyonu'na sadece 4 km uzaklıkta bulunan Komatsu Havaalanı, güneyinde Japonya Hava Savunma Kuvvetleri Komatsu Üssü bulunuyor.Sivil hava alanı ve askeri hava üsleri, kalkış ve inişler için aynı pisti kullanıyor.Komatsu hava üssü Japonya’nın denize kıyısı olan tek hava üssü, bu sebepten dolayı Girly Air Force animesi burada geçiyor. Ayrıca Xi’lerin de saldırdığı yerde burası. Komatsu hava üssü kendilerinin bu şekilde animede gösterilmesinden kesinlikle mutsuz değiller hatta her yıl Eylül ayında yapılan hava festivalini tanıtmak için Girly Air Force animesinden de yararlandılar. Dahası animenin açılış sahnesinin bir bölümünde kendi Amerikan marka McDonnell Douglas F-15 Eagle jetleri de bulunuyor.

Ve son olarak, Gripen’in favori yeri bile gerçekten var!Küçük uçak hangarı 1944 yılında 2. Dünya savaşı sırasında Japon uçakları için yapılmış.Şuan da Kuzey Amerika T-6 eğitim uçağına ev sahipliği yapıyor.

Animeye bu kadar özen ve çaba gösterilmesi hakkında ne düşünüyorsunuz?

Sizce bu kadar gerçek dünyaya bağlı kalınmalı mı yoksa kendileri bir dünya yaratsa daha mı iyi olurdu yorumlarda bahsetmeyi unutmayın.

Anime yeni yayınlanmaya başladığı için izlemeyen çok kişi vardır diye alta linki bırakıyorum.

Girly Air Force

Kaynak: crunchyroll

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları