Tamamen bağımsız ve Türk yapımı bir platforme puzzle advanture oyunu!

Proud Dinosaurs ekibini daha önce duydunuz mu? Proud Dinosaurs İstanbul, Türkiye’de bulunan bağımsız oyun geliştirme stüdyosudur. Mottoları alışılmadık fikirler kullanarak oyunlar geliştirmek ve uzun zaman sonra geriye dönüp baktıklarında onlarla gurur duyuyor olmaktır. Bu sevgili beyefendilerin (tam olarak 9 kişiler) 2016’da geliştirmeye başlayıp 8 şubatta piyasaya sürdükleri bir oyunu var. Onun adı: Macrotis: A Mother’s Journey.

İsminden de anlayacağınız gibi bu oyun bir annenin yolculuğunu anlatıyor. Peki ne için bu yolculuk?

Hikayeden bahsetmeden önce Bilby adlı hayvanın ne olduğunu bilmeyenler için: Bilby Avusturalya ve Gine’nin kırsal bölgelerinde yaşayan bir keseli hayvan türüdür. Küçük gözleri, büyük kulakları ve burnu vardır. Ortalama vücut büyüklüğü erişkin bir tavşan kadardır.

Hikaye: Yaz zamanı, ormanın derinliklerinde yaşayan bir bilby ailesinin bu gün mutlu günüdür çünkü ailenin hanımı yeni doğum yapmıştır. Doğumdan birkaç gün sonra bir yaz yağmuru başlar ama bu normal bir yaz yağmuru değildir. 

macrotis a mother's journey ile ilgili görsel sonucumacrotis a mother's journey ile ilgili görsel sonucu

Yağmur öyle şiddetli yağar ki hayvanlar göç etmek zorunda kalır. Bizim bilby ailesi ise yeni doğmuş bebekleriyle göç etmek istemezler ve yuvalarında kalırlar. Yağmur daha da şiddetlenir ve bilby ailesinin yuvasını su basar ve nehre doğru sürüklenirler.

Anne bilby yavrularına ulaşmak ister ama aralarına fırtınadan dolayı bir ağaç devrilir. Yavru bilbyler yakınlarındaki bir odun parçasına tutunurlar ancak anne bilby nehrin devamında bulunan şelaleden aşağı düşer. Anne bilby gözlerini açtığında kendini bir mağarada bulur. Etrafa bakar ama yavrularını göremez. Sızlanmadan yerinden kalkar ve onları aramaya koyulur. Böylece hikayemiz ve bir annenin yolculuğu başlamış olur.

Oynanış: Macrotis bir indie 2.5D platform puzzle advanture oyunudur. Türünün ilk örneği olmasa bile bana kendini oynatan bir oyun dizaynı var. 

Diğer platform oyunlarında çokça karşılaştığımız duvardan duvara atlamak, eşyaları itmek, eşyaların fiziksel varlığını kullanarak bir yerlere ulaşmak, fizik motoru yettiğince ağırlıkla alakalı bulmacaları çözmek ya da karakterin kendi kopyasını oluşturup belirli sınırlar içerisinde kopyasını hareket ettirerek bulmacaları çözmek Macrotis’de de mevcut. Oyun bulmaca bulmaca ilerliyor yani siz bir bulmacayı çözdükten sonra oyun otomatik kayıt alıyor ve oyundan çıkıp geri girdikten sonra en son hangi bulmacada kaldıysanız oradan devam ediyorsunuz. Tabi bir bulmacada tıkanınca baştan başlamak için oyundan çıkmanıza gerek yok. Tek tuşla en son bulunduğunuz bulmacayı baştan başlatabiliyorsunuz ama baştan başlama tuşuna basınca anne bilby’nin dizlerinin üstüne çöküp ağlamasını da izlersiniz haberiniz olsun. 

 Diğer oyunlardan farklı olarak karakterin kopyası duvarlardan geçebiliyor ve duvarların içinden geçtikçe kopyanın hareket edebileceği alan daralıyor. Bu durum bazı bulmacalarda oyuncuya gerçek bir engel olurken bazı bulmacaların devamının çok rahat tahmin edilebilmesine sebep oluyor.

Müzikler ve seslendirme: Oyunun müzikleri IMP Media tarafından yapılmış. Müziklerin en dikkat çeken özelliği bulmacanın seyri bir anda değiştiğinde müziğin de değişmesi. Ekranda 0’a doğru azalan bir sayaç yerine müziklerin zamanın kısıtlı olduğunu söylemesi çok güzel bir şey. Tabi başlarda çok hoşuma giden bu durum bir bulmacaya beşinci kere baştan başlayınca etkisini yitiriyor. Aynısı seslendirmeler için de geçerli. Anne bilby’nin sesi çok tatlı evet, diyaloglar sempatik evet, anne bilby’nin yavrularını bulduğu zaman onlarla beraber yapacaklarını anlatması da çok güzel ama bir bulmacayı baştan baştan çözerken aynı diyalogları da tekrar tekrar duymak hiç de güzel bir his değil ve bir annenin yavrularını araması gibi derin bir hikayenin derinliğini yitirmesine neden oluyor. Sevgili Proud Dinosaurs’un bulmacaların baştan baştan çözülmeye çalışılacak düzeyde olduklarını bildikleri halde böyle bir hatayı neden yapmışlar anlamadım. Bölüm tekrar başlayınca girmeyiversin diyaloglar ne olacak ki?

Bazı eksiklikleri olsa da Macrotis: A Mother’s Journey kendini oynatan bir oyun. Steam fiyatı 18.5 TL indirime girdiğinde kaçırmamanızı tavsiye ederim.

7/10 

(Oyunun puanına başta 6.5/10 vermiştim. Oyunu ikinci defa oynayınca fark etmediğim küçük bir detayla karşılaştım bu yüzden puanı tekrar güncelledim. No spoilers.)

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları