Van Gogh'un Sahip Olduğu 500 Adet Ukiyo-e Tablosunu Artık İndirebilirsiniz
Ukiyo-e tutkunu Van Gogh'un koleksiyonu artık online olarak indirilebilir

19. yüzyılın ikinci yarısında, Avrupalıların Japon sanatına ilgileri her zaman en yüksek seviyedeydi. Batılıların Japon sanatına ilgisi ve bu konuda araştırma yapmaları da Japonizm olarak adlandırılmıştır. Edgar Degas ve Mary Cassatt gibi ressamlar Japonizm ile yakından ilişkili olmasına rağmen, Japon tahta baskılar Vincent Van Gogh'un kariyerinde önemli bir rol oynamıştır.

Van Gogh, 1886'da Paris'e taşındıktan sonra Japon sanatını keşfetti. 17. yüzyıldan 19. yüzyıla kadar üretilen tahta baskılar türü Ukiyo-e, dünyadaki güzellik unsurlarına odaklandı. Doğal manzaralar, "kabuki" oyuncuları, sumo güreşçileri, halk hikayeleri, erotizm ve daha fazlasını gösteren bu resimler Van Gogh'u büyük ölçüde etkilemiştir.

Hollandalı ressam Anvers'te ilk resim baskısını aldı ve stüdyosunun duvarlarına yapıştırdı. Van Gogh, bu egzotik etkilere bürünerek kendi sanatını modernize etmeyi umuyordu.  Japon sanatı yönündeki yeni keşfini kardeşi Theo’ya mektubunda şu şekilde anlatmıştır;  “Japon sanatı eski dönemdekilere benziyor.  Yunanlılar, biz eski Hollandalılar, Rembrandt, Potter, Hals, Vermeer Ostade, Ruisdael gibi. Sona ermiyor. ”

Van Gogh bir çok sanatçı gibi batı sanatının standart kurallarına uymayan bu baskıların kompozisyonundan etkilendi.  Japon sanatçılar sıra dışı renk kombinasyonları kullanmaktan, resmin öğelerini kesmekten, ufkun dışına çıkmaktan ve çalışmalarının ortasında boşluk bırakmaktan korkmuyorlardı.  Van Gogh'un bu ilkelerin bazılarını benimseyince Japon estetiği, onu genel olarak Avrupalı sanatçılar tarafından kullanılan katı kompozisyon kurallarından kurtardı. Van Gogh'un kardeşi Theo'ya 1888'de yazdığı mektupta bu durumdan daha ayrıntılı bahsetmiştir; 

“Bak, Japon resmini seviyoruz, onun etkisini yaşadık -empresyonistlerin (izlenimcilik*) hepsinde ortak bir nokta var- başka bir deyişle Japonya’ya gitmeyeceğiz. Japonya'nın eşdeğeri nedir? Fransa'nın güneyi mi? Bu yüzden, yeni sanatın geleceğinin hala güneyde yattığına inanıyorum."

Ukiyo-e'nin hevesli bir koleksiyoncusu olan Van Gogh, Anvers'teki ilk resmi satın almasından sonra "yüzlerce" baskıya sahip olduğunu mektuplarında belirtmiştir.  Van Gogh Müzesi'de tahta baskıların 500'ünü dijitalleştirerek onları indirmeye hazır hale getirdi. Aynı zamanda Japon sanatının Van Gogh’un çalışmaları üzerindeki etkisine dair bir makale de yayınladılar. Fakat Van Gogh’un bu koleksiyonu tam olarak tamamlanmadı. Sahip olduğu tahta baskıların yaklaşık 100 kadarı büyük olasılıkla arkadaşlarıyla değiştirdiği için eksik durumda. 

Bu linke tıklayarak bahsedilen tablolara ulaşabilirsiniz.

https://mymodernmet.com/van-gogh-museum-japanese-woodblock-prints/

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Yorumlar

https://www.animeler.net/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Write the first comment for this!

Disqus Yorumları