Unkai nedir ve Japonya'daki bu inanılmaz doğa olayına tanık olabileceğiniz en popüler beş yer sizlerle.

Unkai Nedir?

Japonca bir kelime olan Unkai (雲海)’nin anlamını “bulutlar denizi”, İngilizce olarak ise “sea of clouds” olarak çevirebiliriz. (Bulutlar okyanusa benzeyecek kadar pürüzsüz ve sınırsız olduğu için 雲 “bulut” ve  海 “deniz” karakterleriyle yazılmıştır.)

Japonya'da, bu doğal fenomen karada, ancak sabahın erken saatlerinde sadece belirli koşullar altında ve tipik olarak serin iklime sahip bölgelerde meydana gelebilir. 

Image

Nerelerde Görülebilir?

Japonya’da, fazla bilindik olmayan fakat bir o kadar da görülmeye değer unkai-izleme yerleri bulunmaktadır. Bulut denizine şahit olma şansı hiçbir zaman %100 olmamaktadır. 

İşte Japonya'da eşsiz coğrafi ve hava koşulları altında oluşan bu inanılmaz doğa olayına tanık olabileceğiniz en popüler beş yer:

1) Hokkaido’daki Tsubetsu Toge’den Bir Manzara:

Tsubetsu Toge, Japonya'nın en büyük volkanik krater gölü ve Hokkaido'daki en popüler turistik yerlerden biri olan Hokkaido’nun Kussharo Gölü'nün yakınında yer almaktadır.

Image

Tsubetsu Toge’nin tepesindeyken, Kussharo Gölü'nün manzarasını görebilirsiniz. Unkai, sabah saatlerinde gölü battaniye gibi örtmeye başlar.

Aslında, özellikle saat 6: 00'da Kussharo Prince Hotel'den kalkan ve Tsubetsu Toge’ye giden unkai izlemeye adanmış özel bir tur var. Gözlemevi sabahın erken saatlerinde kapalıdır ve şu anda yalnızca tura katılanların platforma katılmasına izin verilmektedir.

Tur: 1 Haziran-31 Ekim

Tur Katılım ücretleri:
Yetişkinler için 3,000 yen
Çocuklar için 1,800 yen
3 yaş ve altı için 700 yen

2) Nagano’daki SORA Terrace:

Kitashiga Ryuoo Mountain Park'taki SORA Terrace (空 テ ラ ス), % 67 olan unkai'nin görülme ihtimali oranıyla ünlüdür.

Image

Terrace, yüksekliği 1,770 metre olan Mt.Ryuoo’nın tepesinde bulunmaktadır. Bu görüş noktası çok yüksekte olduğundan terasın altına yayılan bulutlar, küçük adalar gibi görünen dağ tepeleri ile karşılaşmaktadır.

Bu konumda, unkai'nin 9:00 - 10:30 ve / veya 16:00 - 19:00 saatleri arasında görünmesi muhtemeldir. Akşamları oluşan unkai, gün batımına karışırken özellikle mistik bir manzara yaratır.

Teleferik Gidiş-Dönüş Bileti:
300 JPY/yetişkin, 1,200 JPY/çocuk, 2,200 JPY/yaşlı (65 yaş ve üzeri)

Çalışma Saatleri: Cumartesi, 9 Haziran 2018 ile Ekim’in sonları

Kapalı Olduğu Zamanlar: 2 Temmuz Pazartesi - 6 Temmuz Cuma ve 3 Eylül Pazartesi - 7 Eylül Cuma

3) Saitama’daki Chichibu:

Saitama Vilayeti'ndeki Chichibu, insanların unkai'ye şahitlik etmesi için çeşitli yerler sunuyor. Chichibu Muse Park Gözlemevi, aslında bir tema parkı olan Chichibu Muse Park'ta tavsiye edilen bir unkai izleme mekanıdır. 363 metre rakımdan bölgenin panoramik manzarasını sunmaktadır. Buradaki unkai oldukça erken görünme eğilimindedir (gün doğumu ile 07:00 arasında). En çok Kasım ayında görülür, ancak yılın diğer zamanlarında da görülebilir. Nisan ayında,% 20'den fazla görülme şansı vardır. 

Image

Chichibu Muse Park’taki Gözlemevi’nin yanı sıra, otoparkın yakınında bulunan Tabidachi no Oka (Kalkış Tepesi)’ndeki manzara izleme güvertesinde de unkai'yi görmek harikadır.

Chichibu’da göze çarpan bir diğer unkai izleme noktası ise Minoyama Parkı’dır. Bu dağ parkı, çiçek tarlalarından sisli dağ manzaralarına kadar her türlü güzel manzarayı sunduğu için yıl boyu popülerdir. Birçok kişi Mt. Mino’da bulunan bu parka gider ve bu park, fotoğrafçılar için en iyi bölge olarak bilinir.Akşamları; alan aydınlandığında, şehir ışıklarının renkleri sisli bulutların arasından görülebilir ve eşsiz bir gökkuşağı-unkai’yi yaratır.

4) Tomamu-Hokkaido’da Bulunan Unkai Terrace:

Burası 2005 yılında unkai izleme noktası olarak kurulan ve Hoshino Resorts Tomamu tarafından işletilen özel bir unkai izleme noktasıdır.

Image

Teras 1.088 metre yükseklikte yer almakta olup 13 dakikalık bir gondol lifti yolcuğunun ardından ulaşılabilir.

Yoğun sezonda sabah erkenden kalkarsanız, unkai görme şansınız %40 artar.

Unkai sezonu boyunca, resmi web sitesi günlük olarak izleyebileceğiniz unkai olup olmayacağını tahmin etmek için haftanın hava koşullarını günceller.

https://www.snowtomamu.jp/summer/en/unkai/

Saatler:

4:00-8:00 (Mayıs-Ağustos)
4:30-8:00 (Eylül’den Ekim’e kadar)

Gondol Ücreti: 1,900 JPY/yetişkin, 1,200 JPY/ilkokul çocuğu, 500 JPY/evcil hayvan

Çalışma Sezonu: mayıs ortasından ekim ortasına kadar

Unkai Terrace'daki en iyi Unkai mevsimi: Haziran – Eylül

5) Asago-Hyogo Takeda Kalesi Harabeleri:

Japonya'da "gökyüzünde bir kale" olarak bilinen Takeda Kalesi (竹田 城 跡), Hyogo Eyaleti, Asago City'deki bir kalenin kalıntıları anlamına gelir. Kale aslen 1411'de inşa edildi ve daha sonra Toyotomi Hideyoshi tarafından fethedildi, ancak 1600'de Sekigahara savaşından sonra terk edildi. Daha sonra, 1970'lerde ve 80'lerde restore edilinceye kadar zamanla harabeye dönüştü ve ardından bir turizm bölgesi olarak yeniden açıldı.

Image

Takada Kalesi’ndeki en yoğun unkai izleme zamanı: Kasım aylarında sabah 06:00 ile 06:30 arasındadır.

Bu yoğun sezonda, ortalama olarak unkai her üç sabahın birinde (her üç sabahta 1 kere) oluşur.

En popüler izleme yeri olan Ritsuunkyo; kalenin bulunduğu tarafın tersinde, dağın yamaçlarında bulunur.(aynı zamanda arabayla ulaşılabilen bir park yerine de sahip.)

Japonya’nın Unkai’sine Tanık Olun:

Japonya’nın “bulutların denizi” doğal fenomeni hakkındaki bu kısa videoyu izlemenizi tavsiye ederiz.

kaynaklar: learnjapanese123 & Pubg Trends

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları