Görünüşleri ve sunumlarıyla birbirinden farklı 10 sokak lezzetine mutlaka göz atmalısınız!

Sokak Lezzetleri Japonya'da Bir Başka: Birbirinden farklı lezzetleri ile damağınıza göre bir lezzet bulamamanız neredeyse imkansız

Ikayaki (いか焼き)

Izgara kalamar olarak bilinen Ikayaki Tokyo sokaklarının olmazsa olmazıdır. Küçük parçalarda veya bütün olarak şişlere geçirilerek tatlı soya sosu ve baharatlar eklenerek ızgara edilir. Festivallerde de oldukça popüler olmakla birlikte, Tokyo ChūōWard'daki Tsukiji Balık Pazarı gibi yerlerde yıl boyunca bulunabilir.

Image

Taiyaki (鯛焼き)

Taiyaki stantlarına hemen hemen şehrin her köşesinde rastlayabilirsiniz. Geleneksel olarak kırmızı fasulye ezmesi (anko) ile doldurulmuş balık kekleri de diyebiliriz, ancak şimdilerde peynirden kremaya kadar birçok malzeme ile sunuluyor. Akibahara’da bulunan ünlü Kurikoan taiyakiler de bir başka.

Image

Dango (団子)

Dango, pirinç unu ile yapılan köftelerdir. Kombini gibi küçük marketlerden satın alınabilir, özellikle festivaller sırasında ev yapımı versiyonları da bulunabilir. Meguro Nehrinin Sakura Festivalinde özel olarak yapılan ‘Hanami Dango’ veya Takao Dağı'nın ünlü kömür ateşinde pişenini mutlaka denemelisiniz.

Image

Takoyaki (たこ焼き)

Hepimizin animelerde de sıkça karşılaştığı bu yiyecek, ahtapot parçaları ve baharatlar eklenerek delikli bir tavada pişirilen top şeklinde keklerdir.  Ahtapot topları ya da köftesi olarak da bilinen takoyaki, sadece festivallerde değil, marketlerde de bulunuyor. 'Gindaco Takoyaki Dükkanı' tarifi ile de oldukça meşhurdur.

Image

Krep (ちりめん:Chirimen) 

Renkliliği kadar sevimliliği ile dikkat çeken bu krepler Harajaku'nun sembolüdür. Takeshita Sokağının uzun yolunu ne kadar yürürseniz, o kadar güzel kreplerle karşılaşacaksınız.

Okonomiyaki(お好み焼き)

Okonomiyaki hemen üstte okuduğumuz kreplerin tuzlu severler için alternatifi de diyebiliriz. Genel olarak pişirilirken malzeme olarak et ve sebzelerle,genellikle de bolca lahana kullanılarak hazırlanıyor, sos olarak ise mayonez tercih ediliyor. Okonomiyaki malzeme bakımından bölgeden bölgeye bir çok farklılık gösterebiliyor. Yerel halkın hazırladığı bir çok festivalde bulunabilirsiniz. Festivale denk gelmezseniz üzülmeyin, sırf bu yiyeceği pişiren restoranlar da var tabi. 

Image

Kuri (栗)

Sadece Tokyo değil, ülkemiz için de sonbahar ve kışların vazgeçilmez yiyeceği kestane hepimizin favorisi. Ōkunitama Tapınağı her eylül ayında kutlamak için Kestane Festivali'ne ev sahipliği yapıyor. Asakusa Sensō-ji ve Ueno Parkgibi kalabalık bölgelerde bulunan satıcılardan taze kestane de alabilirsiniz.

Kasutera (カステラ) 

Castella'nın Katakana ile yazılmış hali diyebiliriz. Oldukça hafif, süngeri anımsatan keklerdir. Tadımlık diyebileceğimiz küçük boyutlarda satılır. Tarifi 16.yüzyılda Portekizliler tarafından Japonya'ya getirilmiştir ki süregelen popülerliği lezzetinin kanıtıdır. Günlük yemek satan bir çok fuar ve festivallerde rastlayabilirsiniz.

Yakitori (焼き鳥)

Çeşitli sakatatların şişe geçirilmesi ile özellikle barlarda popülerleşmiş olan Yakitori, bir nevi havyanın değersiz kısmı yoktur demeye tekabül eder. Bu yiyecek Japon barlarının menülerinin bir nevi temelini oluşturmakla birlikte festivallerde ve sokaklarda da karşınıza çıkabilir. 

Image

Kakigōri (かき氷) 

Kakigōri; buzun traş edilmesiyle meyve şurupları ya da karamel ve çikolata gibi daha modern alternatifler eşliğinde servis edilen bir yaz tatlısıdır.  Kakigōri özellikle Havai fişek gösterileri olarak bilinen Hanabi zamanları ve Festivallerde yerini alır. 

Kaynak: theculturetrip

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları