Japon film yapımcısı Atsuki Segawa, Ukiyo-e baskılarını eğlenceli gif'lere dönüştürüyor.

Japon film yapımcısı Atsuki Segawa, Ukiyo-e baskılarını eğlenceli gif'lere dönüştürüyor. Japon sanatçı 2015'de ukiyo-e, yani geleneksel japon baskı sanatını eğlenceli gif'lere dönüştürmeye başlamış.  Japon film yapımcısının yaptığı temelde bu tablolara komik ve çağdaş öğeler eklemek. Bunlar bazen ışık şovu, bazen lazer ışını, bazen de dronelar şeklinde oluyor.

Baskı sanatının genel olarak M.Ö. 105 yılında, Çin'de kağıdın keşif ile başladığı tahmin ediliyor. İlk başta tanıtım ve çoğaltma işlevi için kullanılan baskılar zamanla sanatsal özellik kazanmaya başlamıştır. Japonya'ya gelen misyonerler sayesinde de Japonlar tarafından keşfedilmiştir. Tarihi bu kadar gerilere giden bu sanat türü günümüzde hala büyük bir ilgi konusu olsa da, Atsuki Segawa bu türe yaptığı eklemelerle daha da ilgi çekici hale getirmeyi başardı.

Segawa’nın animasyonları sayesinde yıllar boyunca değişmemiş ve sabit kalmış bu sahneler, sanki hayat kazanmış gibi izleyicilerinin karşına yeniden çıkıyor. Sanatçı gifleri hazırlarken Star Wars, Back to the Future gibi popüler bilim kurgu serilerini kullanıyor. Popüler bilim kurgu filmlerinin dışında da gündelik hayatta sıklıkça kullandığımız nesneleri de eski tablolara ekleyerek güzel bir tezatlık sağlıyor.

Atsuki Segawa geleneksel sanata yeni bir boyut kazandırması ile doğu sanatına ilgi duyanların tanıması gereken kişiler arasındadır. Sanatçının yaptığı işler yabancı basın arasında oldukça popüler olmasına rağmen özel hayatına yönelik bilgiler oldukça sınırlı. Ayrıca verdiği bir röportaj veya açıklama da yok.

Yararlanılan kaynaklar;

Designboom, Japanese filmmakerturns traditional woodblock prints into amusing animated gifs, https://www.designboom.com/art/japanese-woodblock-gifs-atsuki-segawa-08-30-2017/(Erişim Tarihi: 10.03.2019)

Kıran, H . (2008). TarihselSüreçte Japon Baskı Sanatına Bir Bakış. Sanat ve Tasarım Dergisi, 1 (2), .Retrieved from http://dergipark.gov.tr/sanatvetasarim/issue/20665/220450

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları