Kyoto ve Osaka Arasındaki Gizli Güzellikleri Ziyaret Etmek
Kyoto ve Osaka arasında gözlerden uzak kalmış iki büyüleyici yer.

Image

Kyoto ve Osaka, birçok yabancı turist tarafından güzergahlarına koyulan iki popüler yerdir. Eğer Shinkansen hızlı tren biletti aldıysanız, yolculuğunuz 15 dakika gibi kitaplarınızı okumaya yetmeyecek kadar kısa bir sürede biter. Her zaman söylediğim gibi, bu 15 dakikalık gezide birçok güzellik gözden kaçıyor. Bu makalede, size Kyoto ve Osaka arasındaki büyüleyici iki bölgeyi tanıtmak istiyorum. Kyoto ve Osaka’yı yavaş tempoda bu bölgelere uğrayarak gezmeyi deneyin.

Iwashimizu-Hachimangu Tapınağı

Kyoto İstasyonu’ndan yaklaşık 20 dakika sürecek bir yerel trene binin, Kizu Nehri’nin üstünde 143 metre yüksekliğinde bir dağ gözükecek. Iwashimizu Hachimangu Tapınağı, günün ilk hedefi, bu dağın, Otokoyama Dağı, tepesinde durmaktadır. Bu tapınak, yerliler tarafından uzun bir süredir sevilmektedir, Heian Dönemi'nin (794-1192) başlarında 860 yılına kadar uzanmaktadır. Onarım ve yenileme sayılarından sonra, mevcut bina Edo döneminde 1634 yılında yenilenmiştir. Ve 2016’da, Iwashimizu Hachimangu Tapınağı Japonya’nın Doğal Güzelliklerinden biri olarak belirlenmiştir. 

Iwashimizu Hachimangu Shrine'a en yakın olan Yawatashi İstasyonu'nda (八幡市駅) inerken, sağınızda sizi dağın tepesine götürecek bir teleferik istasyonu göreceksiniz. Solunuzda, Tapınağa çıkan ana yolun girişinde büyük bir torii kapısı (Ichi-no-torii, veya birinci torii Kapısı) bulabilirsiniz. Eğer, yarım saatlik yavaş bir yürüyüşe hazırsanız, tapınağa giderken ana yolu öneririm. Lütfen bunu not alın, yolda biraz dik merdivenler var, bu yüzden, bazı merdivenleri çıkmakta zorluk çekiyorsanız, bir teleferiğe binin ve ağaçların içinde 5 dakikalık gezinin keyfini çıkarın. Tek yön teleferik ücreti yetişkinler için 200 Japon Yeni (Şu anki döviz kuruna göre 9,69TL), çocuklar için 100 Japon Yeni (Şu anki döviz kuruna göre 4,84TL).

Image

Ichi-no-torii'den geç ve Tonguden adlı tapınak köşküne doğru yürü, sizi dağın tepesine götüren ana yolu bulacağınız başka bir torii (Ni-no-torii veya ikinci kapı) var. Tırmanmaya devam edin, ve büyüleyici bir bambu ormanına gireceksiniz. Arashiyama'nınki kadar önemli olmayabilir, ama arkasında özel bir hikayesi var. Thomas Edison, parlak ampuller üzerinde çalışırken bu bölgeden bambu kullanmıştır. Onun başarılarını onurlandırmak için inşa edilmiş tapınağın bahçesinde bulunan bir anıt bile var.

Dağın zirvesinde, San-no-torii (üçüncü kapı) var. Ve bu kapıyı geçince, sonunda Honden (ana tapınak) önünde beliriyor. Tapınağın bu büyüleyici binasının mimarı tarzı Hachiman-zukuri olarak adlandırılır.  Iwashimizu Hachimangu Tapınağı, Edo Dönemi’ne bu tarzda inşa edilmiş birkaç kalıntıdan biri. Benim ziyaret ettiğim gün yağmurluydu, sadece birkaç tane turist vardı fakat kameranın önünde grup fotoğrafı için sıraya giren bir aile vardı. Bir aylık çocukların sağlıklı büyümesi için tapınağa getirme ritüeli olan ‘’Omiyamairi’’ yapıyor gibiydiler.

Image

Ana tapınağı ziyaret etmek için parayı ödedikten sonra, geri dönmek için yola dönün. Sessizce aşağıya inin,huzurlu dönüş yolu ağaçlarla çevirili. Tepeye giden yolun yaklaşık yarısında gözlerden uzak bir tapınak köşkü buldum. Bu köşke, Iwashimizu Hachimangu Tapınağı adına sorumlu olduğu söylenen Iwashimizu-sha adı verilir. Iwashimizu (石 清水) “kayaların arasından akan kaynak suyu” anlamına geldiğinden, köşkün yanından akan kaynak suyuna uzun süre ibadet edilmiştir. 

Image

Yürüyüşten yorulduysanız, teleferik almaktan çekinmeyin. Teleferik istasyonunun yakınındaki gözlemevinden Güney Kyoto manzarasının tadını çıkarabilirsiniz. Ve biraz acıkırsanız Yawatashi İstasyonu’nun etrafındaki restoranları ve kafeleri deneyin. 100 yılı aşkın bir süredir hizmet veren köklü restoranın Bo-zushi'sini denemenizi (sıkıştırılmış uskumru suşi çubuğu) öneriyorum.

Japon Viskisinin Doğuş Yeri

Bir sonraki hedef Suntory Viski İmalathanesi. Eğer yerel tren veya otobüsleri kullanırsanız bir saatten fazla sürüyor, bu yüzden burada bir taksi tutalım. Yawatashi İstasyonu’ndan taksi ile gitmek yaklaşık yarım saat sürüyor, ve üç nehri geçtikten sonra (Kizu nehri, Uji nehri ve Katsura nehri), Tennozan Dağı’nın eteğinde tuğladan yapılmış bir binaya geldim. Sake (Nihonshu) Japonya’da en popüler içecek olsa da, Japonya’da yapılan viskiler dünya çapında popüler  hale geliyorlar. Burada, Suntory Yamazaki İmalathaneleri, 1923’ten beri yerel olarak üretilen Japon viskilerinin doğuş yeridir. 

Image

Damıtma odasını ve depoyu rehberle gezebileceğiniz, rehberli imalathane turuna katılmanızı şiddetle tavsiye ederim. Yüzlerce viski fıçılarının sıraya girdiği depo, fotoğraf çekmek için harika bir yer, bu yüzden fotoğraf makinenizi getirmeyi unutmayın. Ve turun en dikkat çekici kısmı, sadece turda tadabileceğiniz harmanlanmamış viski tadımıdır. Turu sonlandırmak için, bu içki fabrikasında yapılan viski ile birlikte highball (sodalı viski) yapacağız. Kanpai! 

Image

İçki fabrikasının ve Japon viskilerinin tarihini öğrenebileceğiniz bir tesiste Yamazaki Viski Müzesi var. Müzede, sadece oradan alabileceğiniz özel hediyelerin satıldığı hediyelik dükkanına bir göz atın. Ve viski sevenler için, dünyanın her yerinden çeşitli vintage viskileri makul bir fiyata tadabileceğiniz tatma barını unutmayın. 

Rehberli imalathane turuna katılmak için (kişi başına 1000 Japon Yeni yani şu anki döviz kuruna göre 48,52TL), önceden rezervasyon yaptırmanız gerekir. Yamazaki Viski Müzesi'ne ücretsiz girebilseniz de, önceden rezervasyon yaptırmanız gerekmektedir. 

Yamazaki İçki İmalathaneleri’ne en yakın tren istasyonu Oyamazaki İstasyonu’ndan Osaka’ya gitmek yaklaşık 30 dakika sürüyor. Yani, eğer sabah Kyoto’dan ayrılırsanız, Osaka’ya akşam yemeği zamanında varabilirsiniz. Eğer Shinkansen hızlı tren bileti alırsanız, her iki şehirde de yarım günlük bir gezi yapabilirsiniz. Ancak, yavaş bir tempoda seyahat etmenin değerli bir deneyim olacağına inanıyorum. 

14: 50'de başlayan tura katıldığımda, akşam saat 6 civarında Osaka'ya geldim. Şimdi akşam yemeği için bir yer aramanın zamanı geldi.

Kaynak: JapanHoppers 

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Yorumlar

https://www.animeler.net/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Write the first comment for this!

Disqus Yorumları