Japonya’nın Golden Week Tatili 2019
Golden Week nedir? Golden Week (ゴールデンウィーク), Japonya’daki en hareketli tatil sezonudur. İşte Golden Week 2019 hakkında bilmeniz gereken her şey

Golden Week Nedir?

Golden Week (ゴールデンウィーク), her baharda yedi gün içinde gerçekleşen dört milli Japon tatilinin hepsini kapsar. Tatiller hafta sonları ile de birleştiğinde çoğu Japon çalışanı için yılın en uzun tatil dönemi oluyor. Tabii ki tüm ulusun işlerini bir kenara bırakıp seyahate çıkmalarına da sebebiyet veriyor. Ulaşım fiyatları hızla artmakta, otellere de çok önceden rezervasyon yaptırılmakta ve tüm şehirdeki insanlar azalmaktadır. Golden Week, Japonların seyahat etmeleri ve ayrıca Japonya’nın dışına çıkmaları için oldukça popüler bir zamandır.

Golden Week Tatilleri

2019 Golden Week’i oluşturan tatiller:

Shōwa Günü - Nisan 29

Shōwa Günü, her yıl 29 Nisan'da düzenlenen bir Japon ulusal bayramıdır. Japonca’da Shōwa no hi (昭和の日) olarak bilinen bu tatil, 1926’dan 1989’a kadar Japonya’nın İmparatoru olan: İmparator Shōwa (Hirohito)’ nın doğum gününü onurlandırıyor.

Shō (昭)‘ nın anlamı “parlak” veya “aydınlık”, ve  wa (和)’ nın anlamı “barış”’dır.

Constitution Day (Anayasa Günü) – Mayıs 3

3 Mayıs, Anayasa Günü: Japonca’da “Kenpō kinebi (憲法記念日)” demektir. 1947'de bu günde, savaş sonrası yeni anayasa yürürlüğe girmiştir.

Hiroşima ve Nagazaki’nin 1945’de gerçekleşen patlamaları sonucu: Shōwa İmparatoru: Japonya’nın müttefik kuvvetlerine teslim olduğunu açıkladı. 2 yıl boyunca Japonya ve ABD Genel Müdürü Douglas MacArthur, Barış Anayasası olarak da bilinen yeni anayasayı oluşturmak için birlikte çalıştılar. Bu önemli belge, 3 Mayıs 1947'de yürürlüğe girdi ve Japonya'yı bugün olduğu millet haline getirdi.

Greenery Day (Yeşillik Günü) – Mayıs 4

Yeşillik günü veya Japonca’da Midori no hi (みどりの日 ) aslında her yıl, bitkileri ve doğayı seven İmparator Shōwa'nın (Hirohito) 29 Nisan’da doğum gününde yapılıyordu.

1989'da mevcut İmparator Akihito'nun yükselişini takiben, tatilin adı “İmparatorun Doğum Günü” nden “Greenery Day (Yeşillik Günü)” olarak değiştirildi. 2006 yılında, Greenery Day 4 Mayıs'a taşındı ve 29 Nisan, bir dizi resmi Japon bayramını revize eden bir yasa sonucu 29 Nisan Shōwa Günü olarak değiştirildi.

Children’s Day (Çocukların Günü) – Mayıs 5

Japoncası Kodomo no Hi (こどもの日 ) olan Çocukların Günü (Children’s Day), Golden Week’ in son tatilidir. Çocukların mutluluğunu kutlamak üzere kararlaştırılmış bir gündür. Japonya’nın dört bir yanındaki aileler, her bir aileyi temsil eden Koinbori adı verilen sazanlarını rüzgarda dalgalanabilmesi için asıyorlar. Aslında 5 Mayıs, (Tango no Sekku) Erkekler Günü’nü kutladıkları bir gündü. Aynı zamanda (Hinamatsuri) Kızların Günü’nü de 3 Mart’da kutluyorlardı. Ancak hükümet,1948’de bu günün bütün çocukların mutluluğunu kutlamak için ulusal bir tatil olması gerektiğine karar verdi ve bu nedenle de adını Çocukların Günü (Children’s Day) olarak değiştirdi.

Yeni Bir Tatil

Neredeyse otuz yıldan sonra Japonya'nın sembolik bir figürü olan 83 yaşındaki İmparator Akihito, bu yıl istifa etmek istediğini açıkladı. İmparator Akihito’nun 30 Nisan’da tahttan inmesi planlanıyor. Akihito’nun oğlu: Crown Prince Naruhito, 30 Nisan’ın ertesi günü yani 1 Mayıs’ da İmparator olarak tahta çıkacak. Bu nedenle 1 Mayıs 2019 da milli bir tatil olacak.

İki ulusal bayram arasında kalmış olması sonucu 30 Nisan ve 2 Mayıs tarihleri de bu yıl ulusal tatil olacak. Ayrıca Kanun: eğer ulusal bir tatil, Pazar gününe denk gelirse ertesi gününü (Pazartesini) telafi edici bir ulusal tatil olması gerektiğini belirtti.

Bu yıl: hafta sonları, milli tatiller ve telafi edici tatillerin sonucu olarak art arda süren 27 Nisan’dan 6 Mayıs’a kadar olan 10 günlük bir tatil ile sonuçlanacak.

İşte Golden Week 2019:

27 Nisan Cumartesi

28 Nisan Pazar

29 Nisan Pazartesi (Showa no Hi)

30 Nisan Salı (Telafi tatili)

1 Mayıs Çarşamba (Yeni İmparatorun Tahta Geçmesi)

2 Mayıs Perşembe (Telafi tatili)

3 Mayıs Cuma (Anayasa Günü)

4 Mayıs Cumartesi (Yeşillik Günü)

5 Mayıs Pazar (Çocukların Günü)

6 Mayıs Pazartesi (Telafi tatili)

Bunlar eşi görülmemiş bir şekilde art arda sıralanan tatillerdir ve nadir bir durumdur. Gelecek seneki 2020 Golden Week, 2019’ dakine benzeyecek (bazı çalışma günleri ile beraber birkaç uzun haftasonu)

2019 Altın Haftası Japonya'da yaşayan ve çalışan herkes için uzun ve dinlendirici bir tatil dönemi olacak!

Kaynak: https://learnjapanese123.com/japans-golden-week-holiday-2019/

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Yorumlar

https://www.animeler.net/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Write the first comment for this!

Disqus Yorumları