Japonya'da terk edilmiş halde 8 milyondan fazla mülk var - ve bunlar çok ucuza gidiyor.

Kararsız ev alıcılarına müjdeli haber: Japonya’ya taşınıyorsunuz. Neden mi? Çünkü sushileri taze, havası güzel ve evleri ücretsiz!

Image

Ülke genelinde sayısı gitgide artan terk edilmiş mülkler “akiya banks” – akiya boş ev anlamına geliyor - olarak bilinen online veri tabanlarında satılık olarak listeleniyor. Insider, görece iyi durumda olan binlerce evin ücretsiz ya da yok pahasına satışa sunulduğunu belirtiyor. Herhangi bir akiya veri tabanındaki fiyatlar maksimum 30 milyon yenden (yaklaşık 208.000£) daha fazla değilken, birçok mülk tam anlamıyla sıfır yen, yani “bedava transfer” olarak listelenmekte. Birkaç vergi ve bazı komisyon ücretleri ödediğiniz taktirde, burası size ait.

Ülkenin kendine özgü konut krizini ele almak, hükümet planının bir parçası. The Japan Times, 2013 tarihli bir hükümet raporunda Japonya'da birçoğu kırsal kesimde veya büyük şehirlerin varoşlarında yer alan sekiz milyondan fazla terk edilmiş konut tespit edildiğini ifade ediyor. Fujitsu Araştırma Enstitüsü, bu sayının 2033' te 20 milyondan fazla olacağını ve bu sayının ülke genelindeki tüm evlerin üçte birini oluşturacağını belirtmekte. 

Japonya’nın “akiya” bolluğunun, ülkenin dramatik biçimde yaşlanan nüfusunun bir parçası olduğu anlaşılıyor. Ölen ya da huzur evinde yaşamaya başlayan Japon vatandaşların sayısı arttıkça, ülke genelinde pek çok ev içinde yaşayacak kimse kalmadığından boş bırakılıyor. Bu boşluğu doldurmak için yeterli sayıda genç yok ve mevcut olanların kendi çekirdek ailelerini kurması da uzun sürüyor.

Bir diğer faktör ise batıl inançlar. Japon kültüründe intihar, cinayet veya "yalnız ölümler" gibi trajedilere sahne olan mülklerin, yeni sahiplerine kötü şans getirdiğine inanılıyor, bu durumun  evlerin satışını zorlaştırdığı ve ülke çapında sayısı artan boş mülklerin yavaş yavaş döküntü hale geldiği düşünülüyor. Bazı durumlarda hükümet, eski mülkleri devralarak yenileyenlere devlet desteği bile sunuyor. Diğer durumlarda ise evler, birkaç yıllığına kiralanıncaya kadar teknik olarak “bedava” değil ve Japon emlak bloğu Rethink Tokyo'ya göre mülk daha sonradan sizin olmuş sayılıyor. 

Yine de, bu teşvikler olsa bile, Japonya’daki “akiya” sorununun düzelmeden önce daha kötüye gideceği düşüncesi geniş çapta kabul görmekte. Şimdilik, her zaman en yüksek seviyedeki arz - en düşük seviyedeki talep ile, birinin kendi teraslı evine sahip olabilmesi için biçilen fiyat en düşük seviyede kalmaya devam ediyor.

Kaynak:  vice

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları