Japonya'nın Fukuoka kentinden Kane Tanaka, 9 Mart 2019 tarihinde dünyanın en yaşlı kişisi olarak onaylandı.

Japonya'nın Fukuoka kentinden Kane Tanaka, 9 Mart 2019 tarihinde dünyanın en yaşlı kişisi olarak onaylandı.  Guinness Dünya Rekorları'ndan gelen bir asistan  30 Ocak 2019'da (116 yıl 28 gün) yaşayan en yaşlı kişi olarak onaylandı ve evinde düzenlenen bir tören ile sertifikaları verildi.

Kane (ortadaki) erkek ve kız kardeşleriyle

Kane teyze 2 Ocak 1903'te, yani Wright kardeşler'in ilk uçuşu yaptıkları yıl ile aynı dönemde doğdu.  Kumakichi ve Kuma Ota çiftinin yedinci çocuğu olan Kane, 19. yaşına bastıktan dört gün sonra (6 Ocak 1922'de) Hideo Tanaka ile evlendi. 

O zamanların Japonya'sında normal bir durum olduğu için düğünlerinden önce görüşmediler. Fakat buna rağmen Kane ve Hideo çifti dört çocuğa sahip oldu. Ayrıca beşinciyi de evlat edindiler.

Hideo, pirinç, zenzai (bir tür Japon tatlısı) ve Udon eriştesi yapıp satan Tanaka Mochiya adlı bir aile dükkanını işletti.

Soldan: Hideo Tanaka, Kane Tanaka, Nobuo Tanaka, Tsuruko Kunimasa, Toyoko Nakamura

Hideo'nun 1937'de İkinci Çin-Japon Savaşı sırasında askeriye çağrılmasının ardından Kane, aile işine daha fazla dahil oldu. Bir yandan dükkanı iletirken bir yandan da çocuklarına baktı. 

Katarakt ve kolorektal kanser yüzünden ameliyatları olmasına rağmen Kane'in sağlığı şuanda yerinde. Fukuoka'daki bir huzurevinde yaşımına devam ediyor.

Kane'in 22 senedir en yaşlı kişi rekoruna sahip Jeanne Louise Calment'ın rekorunu kırmasına sadece 6 yıl kaldı. Fransız Jeanne Louise Calment 21 Şubat 1875'de doğdu ve 4 Ağustos 1997'de 122 yaşında Fransa'daki bir huzurevinde vefat etti.  

Yaşayan en yaşlı erkek ünvanı Masazo Nonaka'nın 20 Ocak 2019'da 113 yaş 179 gün vefat etmesinden sonra halen araştırılmaktadır.

http://www.guinnessworldrecords.com/news/2019/3/worlds-oldest-person-confirmed-as-116-year-old-kane-

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları