Ubasute
Bir geleneği yaşatmak için ölmenin gerektiğini kim bilebilir? Gelin bir çok şiir ve inancın yer ettiği bu halk hikayesini birlikte okuyalım.

Yaşlıların Ölüm Dağı

Eskiden bir yörede kötü bir gelenek varmış. İnsanlar yaşlandıklarında değersiz oldukları gerekçesiyle dağa terk edilirmiş. 'Yaşlılar sadece evde oturur ve yemek yerler' anlayışına sahip olan köyün sahibi 60 yaşına basan yaşlı insanların ailesi veya akrabaları tarafından köyün uzağındaki dağa aç ve susuz terk edilmesini doğru buluyormuş. Yaşlılar dağda açlıktan ya da yırtıcı hayvanlardan gelen saldırılara mazur kalarak can veriyormuş. 

Köyün sakinleri istemeseler de yaşlı anne ve babalarını dağa götürüp terk edermiş. Bu nedenle dağ, halk arasında kötü bir ün sahibi olmaya başlamış. 

Image

Köyün sakinlerinden iyi bir çiftçi varmış, babasını hastalıktan kaybettiğinden yaşlı annesi ile birlikte yaşarlarmış.  Çiftçi oğul annesine çok hürmet edermiş. Annesi 59 yaşındaymış ve doğum günü yakın olduğundan çok endişeleniyormuş.  Annesi 60 yaşına bastığı gün annesi oğlunun ceza almaması için onu götürmesine razı olduğunu söylemiş. Oğlu gözü yaşlı annesini dağa taşımaya başlamış. Yarı yolda aklına bir fikir gelerek annesi ile eve geri dönmüş. Dolabı annesinin uyuyacağı şekilde hazırlayıp onu saklamaya karar vermiş. Annesine her gün tarlada çalıştıktan sonra yemek getiriyor ve köyde olan biteni anlatıyormuş bu sayede annesi de dolapta sıkılmazmış. Aradan bir süre geçtikten sonra bir gün köyün sahibi eziyet etmeyi sevdiğinden köylülere zor bir görev verme kararı almış. Külden bir halat yapıp kendisine sunulmasını istemiş. Zamanında istediği sunulmazsa vergi olarak daha fazla pirinç tahsil edeceğinden bahsetmiş. Köylüler kara kara düşünürken çiftçi oğlan koşarak evine dönüp durumu annesine açıklamış.

Annesi gülümseyerek durumun çok kolay çözüleceğini sadece dediklerini yapmasının gerektiğini vurgulamış. Oğlanın annesinin dediğine göre bir halatı tepsiye dizip üstünü yağlayarak fırına vermesi gerekiyormuş. Hemen bozulmadan kızarttığı halatı köy sahibine sunan çiftçinin karşısında herkes şaşırmış. Köy sahibi şaşkınlığını saklayamayarak bunu nasıl akıl ettiğini sorunca çiftçi annesiyle yaşadıklarını bir bir anlatmış ve köy sahibi fikrini değiştirerek yaşlıları dağa gönderme geleneğinden vazgeçmiş. Böylece yaşlıların bilgili ve yol gösterici olduğuna inanılmış. 

Hikayenin komik bir derlemesini içinizi açması için izleyebilirsiniz.

ubasute yama (Mt. to Abandon Old Women)- comedy by Ken Shimura

✾ 23 years old✾ Osu! and JRPG ✾ Fife and piano player ✾Fan of Playstation and Nintendo ✾ Sophomore student of interpretation and translation ✾ Not only have a big brother, but also Sister of a little brother ✾ If you do not know how to sip your tea, then you are not a samurai

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Yorumlar

https://www.animeler.net/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Write the first comment for this!

Facebook Yorumları

Disqus Yorumları