Bilinmeyen kişilerce ve nedenlerle kaçırılarak 10 yıl boyunca içinde sadece bir televizyonun bulunduğu bir odada hapis tutulan Goto bir gün ansızın salınıverir...

MANGA ADI: オールドボーイ(OLD BOY)

YAZAR/ÇİZER: TSUCHIYA Garon, Minegishi Shinmei

TÜR:  SEİNEN, DRAMA, GİZEM, PSİKOLOJİK

BÖLÜM: 79 BÖLÜM

DURUM: TAMAMLANDI

Hikayesi TSUCHIYA Garon'a ve çizimleri Minegishi Shinmei ait olan OLD BOY, Japonya'da çok ünlü olan gizem ve seinen mangasıdır. Daha önceden bir çok filmi çekilen OLD BOY'un diğer gizem mangalarından ayrılan en büyük özelliği karakter pskolojisini çok iyi ele alması ve dedektiflik ruhunu okuyucuya birebir aktarabilmesidir. Manga 1996 yılına da yayınlanmasına rağmen, ilk başlayanlara "Bu adam tam katil, bu adam kesin üç kağatçı" dedittirdiği karakterlerin ait olduğu benliklerini mükemmel bir şekilde yansıttığı (mangaya başladığım gün bitirdim) ,çizimleri günümüze göre kötü olsa da dönemine göre kaliteli olan ve insanın zihninde dünyaya farklı bir bakış açısı kazandıran başarılı bir mangadır OLD BOY.

Bir gün Gotou barda uyuyakalır ve uyandığında mahzen gibi kapalı, sadece yatak ve televizyonun bulunduğu, penceresi dahi olmayan bir ev hapsinde bilinmeyen bir kişi veya kişiler tarafından mahkum tutulur. İlk 1 ayda ölüp gebericeğine kanaat getiren Gotou ne zaman salınacağını bilmese de ailesi ile tekrar birlikte olma, hayatına devam edebilmenin hayali içinde yaşama tutunma ihtiyacı duyar. Belli bir zaman sonra Gotou farkına varır ki; televizyon, belli bir fikriyat çevresinde tüm dünyayı yansıtıyordu. Televizyon saat ve günleri öğrenme konusunda ona yardımcı oluyordu. Her gün saat 19:00 ve 20:00 arasında Çin lokantasından yemek gelir ve her ay sonu berberi ellerine kelepçe ve göz bandı takılması şartı ile  traş ederdi. Sadece televizyon izleyerek zamanını geçiren Gotou bir boks maçını izlerken ne zaman salınacağını hakkında fikri olmasa da artık kendi boks maçının geldiğinin hissiyatına kapılır ve formunu korumak için sürekli vücut çalışıp güçsüz düşmemek için elinden geleni yapar. Bir gün kapı açılır ve 4 kişi içeri girer, Gotou onlara karşı dirense de, amaçlarına ulaşırlar. Gotou'yu bayıltıp bir bavulun içine sıkıştırarak parkın ortasına bırakırlar .Gotou kendine geldiğinde yine o sıkıcı hapishane hayatına devam edeceğini sanır ve gözlerini açtığında o özlemini duyduğu dünyada olduğunu anlar.

Yıllar boyunca ailesinden ve insanlardan izole edilmiş bir şekilde yaşamak zorunda bırakılan Gotou kendisini kaçıran kişiyi ya da kişileri bulmak, neden kaçırıldığını öğrenmek ve daha da önemlisi 10 yıl boyunca yaşadığı cehennem hayatının intikamını almak üzere harekete geçer.

Hiç ummadığınız bir anda bayılıp kaldığınızı, hiç bilmediğiniz biri veya birileri tarafından dünya hayatından uzak, ev hapsine mahkum edildiğinizi düşünün, 10 yıl sonra bir uyanmışsınız özlemini çektiğiniz o dünyaya... İlk ne yapardınız, düşünceleriniz  neler olurdu? 

Mangayı şuradan okuyabilirsiniz. 

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları