"Komşum Totoro"nun posterlerine dikkatli baktınız mı? Sizce oradaki kız kim? Satsuki mi, Mei mi?

Hayao Miyazaki tarafından yaratılan ve 1988 yılında film olarak yayınlanan Komşum Totoro, pek çoğumuzun en sevdiği, tekrar tekrar izleyip de her defasında yeni ayrıntılar keşfettiği animelerden biridir. Ancak bu keşfettiğimiz detaylar her zaman filmin içinden çıkmıyor. Hatta bu yazının konusu detay, defalarca gördüğümüz posterden. Filmin vizyona girdiği zaman kullanılan, sonrasında DVD'sinden ve çevrimiçi izleme sitelerinden de aşina olduğumuz posterde küçük bir kız, yağmur altında elinde bir şemsiye tutarken Totoro'nun yanında görünmektedir. Ancak bu kız çocuğu, filmin ana karakterleri Satsuki ya da Mei değildir. Hatta bu kız çocuğu, filmde görünmemiştir bile.

Yukarıda gördüğünüz filmin ünlü sahnesinde, yağmur altında Totoro'nun yanında Satsuki ve Mei görünmektedir. Ancak filmin posterinde gördüğümüz kız, ikisi de değildir. Posterde, Satsuki'nin kıyafetlerini giymiş, ama saçlarını Mei gibi bağlamış bir kız görüyoruz. Sanki posterdeki kız, filmde iki ayrı karaktere bölünmüş gibidir. Yapımcı Toshio Suzuki ile yapılan bir söyleşi, bu durumun nedenini anlamamıza yardımcı oldu. Komşum Totoro, çocuklar için bir resimli kitaptan filme adapte edilmiştir. Bu kitabın kapağından, öykünün ana karakterinin tek bir kız çocuğu olduğu görülmektedir. Bunun filmin temeli olması planlanıyordu. Ama planlar değişti ve "Komşum Totoro"nun, Isao Takahata’nın "Ateşböceklerinin Mezarı" ile birlikte çıkmasına karar verildi. Miyazaki ve Takahata, öteden beri birbirinden ilham alan ve birbirini motive eden iki dost rakip olarak bilinirler. Miyazaki, Takahata’nın filminin onunkinden daha uzun olacağını öğrendiği zaman, film akışının başına geri döner ve kendi filmini hemen hemen eşit uzunluğa getirmenin yollarını arar. İşte bu yarışma duygusundan orijinal tek bir karakterden iki kız kardeş doğmuştur: Satsuki ve Mei.

Anime sanatçısı Hirokatsu Kihara, filmin prodüksiyonunda çalıştığı zamanları anlattığı kitabında o zamanı hatırlarken, film posterini düzenleme sırasında Miyazaki bir türlü doğru kompozisyonu bulamadığını yazar. Poster, pek çok düzeltmeden geçer ve sonunda Miyazaki, resimli kitaptaki orijinal karaktere geri döner.

Peki öyleyse film, karakterinin bile bulunmadığı bu postere neden yıllarca bağlı kaldı? Kihara'nın açıklamasına göre o zamanlar Komşum Totoro, büyük bir başarı elde edememişti. Posterdeki bu kızla ilgili kimse bir soru sormayınca stüdyonun da posteri değiştirmesi için bir itici güç ortaya çıkmamış. Posterdeki küçük kız, filmin dayanağının bir hatırlatıcısı ve Hayao Miyazaki'nin rekabetçi ruhunun sembolü olarak varlığını sürdürüyor. 

Kaynak: Spoon&Tamago

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları