Haftasonları her zaman hızlı geçer, bu hızlı geçen süreyi efektif kullanabilmek için pek çok şey yapılabilir ve bunlar arasında en güzeli kesinlikle okumaktır. 100 bölümün altında hikayelerin yer aldığı kısa mangalar haftasonu için biçilmiş kaftan olabilir. İşte haftasonuna eşlik edecek hikayesi kısa olduğu kadar etkili 12 manga!

1. Shigatsu wa Kimi no Uso (Your Lie in April)

Shigatsu wa Kimi no Uso (Your Lie in April)

Kategori: Dram / Müzik / Romance
Mangaka: Naoshi Arakawa
Bölüm Sayısı:  44

Piyano dahisi Arima Kousei, çocuk müzisyenler yarışmasını kazandıktan sonra herkes onun adını öğrenmiştir. Fakat; ona en çok destek veren annesinin ölümünden sonra zihinsel ve duygusal bir çöküş yaşayan Kousei, artık kendi piyanosunun sesini bile duyamaz olmuştur. Bu olayın üstünden iki sene geçtikten sonra bile, piyanoya dokunamayan Kousei, bütün yaşamını böyle gideceğini düşünürken tanıştığı bir kız her şeyi değiştirecektir. Başına buyruk bir kemancı olan Miyazono Kaori, Kousei’nin müzik hayatına geri dönmesine yardım eder ve onu alışık olmadığı bir stilin içine sürükleyerek yeni şeyler keşfetmesini sağlar. Hikayemiz, ikilinin ve arkadaşlarının müzik ile yaşadıkları maceraları konu alıyor. Aynı adlı mangasından uyarlanmıştır.

2. Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

Kategori: Aksiyon / Psikolojik  / Bilim Kurgu  

Mangaka: Masamune Shirow 

Bölüm Sayısı:  24

2029 yılında dünya günlük yaşamın her alanına yayılmış sınırsız bir elektronik ağ ile birbirine bağlıdır. İnsanlar, cyborglar, robotlar ve yapay zekaya sahip programlar bu ağın birer parçasıdır. İnsanları diğer yaşam formlarından ayıran tek ayırt edici özellik ise sahip oldukları hayaletlerdir. Hayalete sahip her türlü canlı, tamamı ile sibernetik bir vücuda sahip olsa da insan olarak tanımlanmakta ve insana dair her türlü hak ve özgürlüklerden yararlanabilmektedir. Ancak, siber suçlular hayaletleri yönlendirmekte, algısal verilere ulaşılabilmekte hatta hafızalar silinip üzerlerine yenilerini yazılabilmektedir. Böyle bir ortamda, insanlığın, bilincin ve varoluşun bilinen tanımları bile netliklerini yitirmektedir.

Japonya’nın Ulusal Kamu Güvenliği Komisyonu teşkilatında yarı özerk konumda faaliyet gösteren 9. Şube personeli yukarıda anılan suçlara karşı mücadele eden özel bir birimdir. Teşkilatın harekat lideri, vücudu tamamı ile sibergenetik organ ve uzuvlardan oluşan Binbaşı Motoko Kusanagi ve ekibi, siber suçlulara karşı yürüttükleri operasyonlar esnasında Kuklacı adındaki oldukça tehlikeli ve kimliği tespit edilemeyen bir siber suçluya ulaşır. Motoko Kusanagi ve 9. Şube çok geçmeden Kuklacının gerçek kimliği ve amaçları ile karşı karşıya kalacaktır.

3. Sankarea

Sankarea

Kategori: Komedi / Ecchi / Korku / Romantizm / Doğaüstü

Mangaka: Mitsuru Hattori

Bölüm Sayısı: 59

Furuya zombilere kafayı taktığı için zombilerle ilgili figürler toplar, filmler izler, oyunlar oynar ve yalnızca zombi kızlarla ilgilenir. Satın aldığı eski bir kitabı kullanıp ölen kedisini diriltmeye çalışır. Bu sırada yakınlardaki bir kız okulunun en popüler öğrencisi oradan geçer ve Furuya bu kızın ölüp farklı biri olarak dirilmek istediğini öğrenir.

4. Franken Fran

Franken Fran

Kategori: Komedi / Korku / Psikolojik  / Doğaüstü 

Mangaka: Katsuhisa Kigitsu

Bölüm sayısı: 71

Fran, Dr. Naomitsu Madaraki tarafından yaratıldı ve doktor uzaktayken laboratuvarı ele geçirdi. Fran, ölüleri diriltmeyi ya da kozmetik ameliyat yapmayı içeren işlerinde epey dikkatli olmalı. 

5. Planetes

Planetes

Kategori: Dram / Psikolojik  / Bilim Kurgu / Hayattan Kesintiler 

Mangaka: Makoto Yukimura

Bölüm Sayısı: 27

Yuri, sevgili karısını ölüme götüren bir uzay uçuşunu atlattıktan sonra kaderin kötü bir tesadüfü olarak kendisini Tok Box isimli bir gemide uzay gemilerinin çöpünü temizlemek için görevlendirilmiş olarak bulur.

6. Pluto: Urasawa x Tezuka

Pluto: Urasawa x Tezuka

Kategori: Aksiyon / Gizem / Psikolojik / Bilim Kurgu 

Mangaka: Naoki Urasawa / Osamu Tezuka

Bölüm Sayısı: 65

Dedektif Gesicht, bir dizi insan ve robot ölümünün ardındaki katili ortaya çıkarmak için çalışır. Vakanın ortaya çıkan kanıtları 8 yıl boyunca herhangi bir suç işlememiş bir robot katilini işaret ettiğinde -bu hata hayatları nasıl değiştirir?

7. Voynich Hotel

Voynich Hotel

Kategori: Komedi / Ecchi / Korku

Mangaka: Sayman Dowman

Bölüm Sayısı: 68

Voynich Hotel, iki gizemli hizmetçi tarafından idare edilen eski bir luchador'a (libre güreşinde yarışan kişi) ait olan ve kötü niyetli bir şef tarafından servisi yapılan bir tatil beldesidir. Kuzuki isimli Japon turist olan otele giriş yaparken geçmişini gizlemeye çalışır, lakin buranın sakinleri ve hizmetliler onun uğraşmak zorunda kaldığı her şeyden daha anormaldir. 

8. Koe no Katachi (A Silent Voice)

Koe no Katachi (A Silent Voice)

Kategori: Dram

Mangaka: Yoshitoki Ooima

Bölüm Sayısı: 64

Ishida Shouya sağır bir kıza başka okula transfer olmasına sebep olacak kadar zorbalık eder. Sonuç olarak da kendisini arkadaşsız ve gelecek için planları olmayan biri olarak zorbalığa uğrarken bulur.

9. Hoshi no Samidare (Lucifer and the Biscuit Hammer)

Hoshi no Samidare (Lucifer and the Biscuit Hammer)

Kategori: Macera / Komedi / Fantazi

Mangaka: Satoshi Mizukami

Bölüm Sayısı: 65 (finished)

Dünya, kertenkele şövalyesi Sir Noi Crezant'ın bir kahraman aramasına neden olacak bir tehlikeyle karşı karşıya. Noi, dünyanın Biscuit Hammer tarafından yok edilmesini önlemek için Amamiya Yuuhi ve Prenses Samidare'nin yardımına başvurur, ancak ikili tam olarak kahraman değildir.

10. Another

Another

Kategori: Dram / Gizem / Korku

Mangaka: Yukito Ayatsuji (hikaye) / Hiro Kiyohara (sanat)

Bölüm Sayısı: 20

Orta okul son sınıf öğrencisi olan Mei Misaki, güzelliğiyle, zekasıyla ve kişiliğiyle okulun en popüler kızıdır. Fakat mezun olamadan bir kaza sonucu ölür. Bunun üzerine arkadaşları ve öğretmenler Misaki hala yaşıyormuş gibi hareket etmeye başlarlar. Hatta mezuniyet töreninde Misaki için de kutlama yapılır.

Bu olaydan 26 yıl sonra Sakikabara Kouichi aynı okula transfer öğrenci olarak gelir. Okulda yine Mei Misaki adıyla ve bir gözü bantlı esrarengiz bir kız öğrenci vardır. Diğer öğrenciler bu kız hakkında konuşmaktan kaçınırlar. Kouichi, Misaki ile konuşmak için yanına gittiğinde Misaki, bu okuldaki öğrencilerin ölüme çok yakın olduğunu, yakında her şeyi öğreneceğini söyler ve uzaklaşır.

11. Doubt

Doubt

Kategori: Korku / Gizem / Psikolojik Gerilim

Mangaka: Yoshiki Tonogai

Bölüm Sayısı: 21

Yuu Aikawa, boş zamanlarını "Rabbit Dobut" isimli bir cep telefonu oyununu arkadaşlarıyla oynayarak geçirir. Oyunda, oyuncular bir gurup tavşandırlar ama onlara yaklaşan bir kurt var ve gurup, kurt onları teker teker öldürmeden önce bu gizemli kişinin kim olduğunu bulmak zorunda. 

Bir gün Yuu, tavşan maskesi takmış bir adam tarafından saldırıya uğrar ve uyandığında kendisin ve arkadaşlarını terk edilmiş bir psikiyatri hastanesinde bulur ve “Rabbit Doubt” oyunu gerçek hayata taşınır. 

12. Blame!

Blame!

Kategori: Aksiyon / Dram / Korku / Psikolojik / Bilim Kurgu 

Mangaka: Tsutomu Nihei

Bölüm Sayısı: 66

Zuru isimli kız, köyü için yiyecek bulmak adına görevlendirilmiştir. Bir Safeguard paketini yanlışlıkla tetikledikten sonra, Wanderer'den Killy ile tanışır. Killy, insanlığın Net tabanlı dünyadaki yerini geri getirmenin anahtarı olan Net Terminal Genlerini bulmaya çalışır.

Senin favori kısa mangan bu listede mi?Değilse hadi listeyi zenginleştirmemize yardımcı ol. Senin en sevdiğin kısa manga hangisi? 

kaynak: goboiano

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları