Birçok kişinin severek izlediği Death Note (Ölüm Defteri) animesine benzer bir kaç tane sizler için derledik.

1. Code Geass: Hangyaku no Lelouch (Lelouch of the Rebellion)

Code Geass: Hangyaku no Lelouch (Lelouch of the Rebellion)

10 Ağustos 2010'da, Britanya imparatorluğu Japonya'ya savaş açar. Japonya, Britanya İmparatorluğu'nun en yeni silahı olan "Knightmare Frame"e karşı hiçbir şey yapamaz ve istila edilir. Japonya’nın adı “Alan 11” olarak değiştirilir ve vatandaşlarına da "11'ler" adı verilir. Japonya'da yaşayan Britanyalı Lelouch, Britanya’yı yok edeceğine yemin eder.

Savaştan yedi yıl sonra; Lelouch lisede okumaktadır. İçinde askeri bir sır barındıran kamyonu çalan teröristler yoldan çıkarlar. Lelouch, kontrol etmek için kamyonun yanına gider. Duyduğu ses yüzünden içine bakmak ister ama içeride mahsur kalır. Kamyon tekrar hareketlenir, üstelik peşlerinde Britanya özel kuvvetleri vardır. Teröristlerden Karen, Nightmare olarak adlandırılan dev robot ile karşı saldırıya geçer. Kaçmayı başaramayan Lelouch kamyonun içerisinde yakalanır. Onu yakalayan çocukluk arkadaşı Suzaku’dur. Bu sırada kapalı olan bölme açılır ve içinden esrarengiz bir kız çıkar. Bu sırada olay yerine gelen Britanya askerleri Lelouch ve kızı yakalar. Leouch'un vurulmasına engel olmak isteyen Suzaku, Britanya askerleri tarafından vurulur. Lelouch’un öldürülmesine engel olmak isteyen kız da vurulur, ölmeden önce Lelouch’a özel bir güç “GEASS” verir. Lelouch, bu gücü Britanya İmparatorluğunu yok etmek için kullanmaya karar verir.

2. Mirai Nikki (Future Diary)

Mirai Nikki (Future Diary)

Ortaokul 2. sınıf öğrencisi Amano Yukiteru, arkadaş edinmekte güçlük geçen bir çocuktur. Kendisini bir izleyici olarak tanımlar ve her gördüğünü cep telefonundaki günlüğe yazar.

Yalnızlık acısı çektiği zamanlarda Yukiteru Deus Ex Machina adında zaman ve mekanın efendisi olan bir arkadaşı olduğu şeklinde hayaller kurmaya başlar. Yukiteru

3. Higurashi no Naku Koro ni (When They Cry)

Higurashi no Naku Koro ni (When They Cry)

Haziran 1983… Maebara Keiichi, büyük şehirden yeni taşındıkları Hinamizawa köyüne alışmaya çalışırken kendisine dört yeni arkadaş bulur; Rena, Mion, Rika, ve Satoko. Yeni arkadaşlarının kurduğu kulübe katılarak onlarla oyunlar oynayarak vakit geçirmeye başlar. Hinamizawa’nın sakin ve huzurlu görünüşü altında aslında karanlık bir sır yatmaktadır. Watanagashi festivali sırasında bir cinayet işlenmekte ve bir diğer kişi de kaybolmaktadır ve bu kişilerden bir daha haber alınamamaktadır. Tekrarlanan bir cinayet sonrasında Keiichi olayları kendisi çözmeye karar verir ve araştırmalara başlar. Keiichi, cinayetler, adam kaçırmalar derken kendisini daha da karmaşık durumlar içerisinde bulur. Peki, tüm bu olaylar sonrasında bulduğu gerçeği kabullenebilecek midir?

Amatör olarak yapılmış “Higurashi no Naku Koro Ni” adlı oyundan uyarlanmıştır.

4. Jigoku Shoujo (Hell Girl)

Jigoku Shoujo (Hell Girl)

Ortalıkta ilginç bir dedikodu dolaşmaktadır; söylenene göre sadece gece

yarısı girilebilen bir siteye kin duyduğunuz birinin ismini yazarsanız o

kişi "Jigoku Shoujo" (Cehennem Kızı) tarafından cehenneme

götürülmektedir... Anime çeşitli karakterlerin Jigoku Shoujo (Enma

Ai)ile karşılaşma öyküsünü anlatıyor.

5. Monster

Monster

Dr.Tenma, Almanya'da oldukça iyi bir konuma gelmiş, ünlü ve yetenekli

bir beyin cerrahıdır. Daha öncelikli bir hasta yüzünden eşini kaybetmiş

bir kadının, kocasının ardından ağlamasını gördükten sonra bundan sonra

hiç bir hastasına sosyal statüsüne göre öncelik tanımayacağına dair

kendi kendine karar verir. Bu kararından sonra, kafasından vurulmuş bir

çocuğu, belediye başkanına tercih eder. Bu kararı ona hastanedeki

pozisyonuna, kariyerine, geleceğine ve nişanlısına mal olur. Tedavi

ettiği çocuk bir süre sonra ortadan kaybolur. Bunu izleyen günlerde

hastane müdürü ve Dr. Tenma'yı suçlayan bir kaç doktor öldürülür.

Tenma, eski pozisyonuna getirilir; ama bu, onu cinayetlerdeki bir

numaralı şüpheli yapmaya yeter.

6. Ergo Proxy

Ergo Proxy

İnsanların ve androidlerin birlikte yaşadığı ütopik bir dünyada, Romuno isimli şehirdeki katı kurallarla korunan barış ortamı, bir dizi gizemli cinayetle sarsılır.

Yurttaş Danışma Kurulu'nda görevli Lil Mayer, ortağı android Iggy ile birlikte bu cinayetleri araştırmak üzere görevlendirilir.

Bu soruşturma sırasında, evinde bir mesaj görür: "Uyanış"; ve saldırıya uğrar. Bu süreçte, kendisi ve şehrin gizledikleri hakkında daha çok şey öğrenecektir.

7. Shiki

Shiki

Ono Fuyumi ve Fujisaki Ryuu'nın korku-gizem mangası Shiki'den uyarlanmıştır.

Sotobamura 1300 nüfusa sahip küçük bir kasabadır. Kasabanın doğru düzgün bir yolu bile yoktur. Dünyadan kopuk bu kasabada, eski yerlileri hala ölüleri gömmek gibi geleneklerini sürdürmektedir.

Bir gün, üç ceset bulunur. Kasabanın doktoru olan Ozaki Toshio, bu ölümlerden şüphelenmesine rağmen ölümlerin doğal nedenlere bağlı olduğunu söyler. Her nasılsa, ertesi gün, kasabalılar arka arkaya ölmeye başlar.

Bu sadece bir rastlantı mıdır, veya bir salgın? Yoksa tamamiyle farklı bir şey mi?

8. Darker than Black: Kuro no Keiyakusha

Darker than Black: Kuro no Keiyakusha

10 yıl önce Tokyo’da, Hell's Gate (Cehennem Geçidi) denilen ve analiz edilemeyen tuhaf bir alan belirir. Aynı anda, paranormal güçlere sahip psişik insanlar ortaya çıkar. En güçlü psişik ajanlardan biri olan Hei, gözleri görmeyen ortağı Yin’le birlikte Hell’s Gate’in sırrını çözmeye çalışan onlarca kişiden sadece ikisidir.

9. No Game No Life

No Game No Life

Kız ve erkek kardeş olan Sora ve Shiro, oyun dünyasında ün yapmış ve ünleri internette yayılmış, evlerinden hiç çıkmayan iki parlak NEET’tir (Ç.N. Animenin başında NEET tanımlanacaktır, Türkçesi işsiz güçsüz demek ama animede NEET olarak kalacaktır). Hikaye, gerçek hayatı da başka bir berbat oyun olarak gören bu iki kardeş etrafında şekilleniyor. Bir gün “Tanrı” adında bir kişi tarafından alternatif bir dünyaya çağırılırlar. Burada Tanrı, bütün savaşları yasaklamıştır ve “her şeyin oyunlarla karara bağlanacağı” bir dünya yaratmıştır, hatta ülke sınırlarının bile. İnsanlık, diğer ırklar tarafından arta kalan şehirlere doğru geri püskürtülmüştür. Acaba hiçbir işe yaramaz Sora ve Shiro, bu alternatif dünyada “insanlığın kurtarıcısı” olabilecekler mi?

10. One Outs

One Outs

Hiromichi Kojima, saatte 134 km hızla koşabilen ve kumara daha çok

benzeyen One Out adlı bir tür beysbol oyununun tartışmasız lideri olan

Toa Tokuchi ile karşılaşır. Tokuchi, Lycaons ile ilginç bir anlaşma

imzalamıştır: Anlaşmaya göre dışarı yolladığı her top için 5 milyon yen

alacak ama kaybettiği her puan için 50 milyon yen borçlanacaktır.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları