Japonya'ya seyahat etmek herkesin hayallerinden birisi. Genel olarak duyulmamış güzelliklerinden bazılarına bir bakalım!

Japonya, ziyaretçilerine ilham veren ve onları büyüleyen sayısız güzellikle dolu bir ülke. Tarihi kalelerden, göz alıcı doğal manzaralarına ve harika şekilde düzenlenmiş bahçelerden, ilham verici müzelerine kadar farklı güzelliklere sahip bir ülke. Yazımda yer vereceğim bu 8 yeri ise duymamış olmanız oldukça olası.

#1 – Koya Dağı

Koya Dağı, 1.200 yıldan daha uzun bir süre önce; Japonya'nın en önemli dini figürlerinden biri Kobo Daishi tarafından kurulan bir mezhep olan Shingon Budizm'in manevi evidir. Mezhebin baş tapınağı Kongobu-ji, ormanlık dağın tepesinde yer almaktadır. Koya Dağı çevresinde, çoğusu ziyaretçilerin gece kalabileceği bir yer olan 100’den fazla tapınak kuruldu.

Koya Dağı aşağıdaki önemli yerlere ev sahipliği yapar; 

-      Okunoin, Kobo Daishi’nin türbesi, muazzam bir mezarlık ile çevrilidir.

-       Danjogaran, Koya Dağı’nın kalbidir.

-       Konpon Daito, Shingon doktrininde bir mandalanın merkez noktasını temsil eden pagoda.

-       Kongobu-ji, Koya Dağı Shingon Budizm’inin baş tapınağı.

2004 yılında UNESCO tarafından Yoshino Dağı, Omine Dağı ve Kumano Tapınağı ile birlikte Dünya Miras Listesine alınmıştır. 

#2 – Kiso Vadisi

Kiso Vadisi, Nagano'da yer almakta ve Orta Alpler'in dağları boyunca uzanmaktadır. Vadi boyunca Kisoji adı verilen eski bir 70 km'lik ticaret yolu geliştirildi ve bölgede çok önemli bir ticaret aracı olarak kullanıldı.

Kisoji, 500 km uzunluğundaki Nakasendo'nun oluşumundaki diğer rotalarla birleştirildiği Edo Döneminin başından beri dahada önemli hale geldi. Nakasendo (dağların arasından geçen yol), Edo ve Kyoto arasındaki iki ulaşım rotasından biriydi. Zamanın diğer ana ulaşım güzergahı olan ve deniz kıyısında uzanan Tokaido ile karşılaştırılırdı.

Şogunların kısıtlamaları nedeniyle, gezginler neredeyse her zaman seyahatlerini yürüyerek yapmak zorunda kaldılar. Sonuç olarak, her birkaç kilometrede bir "küçük kasabalar", seyahat edenlere zorlu yolculuklarında dinlenebilecekleri, yiyecek ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri ve gece kalacak yerlere sahip olmaları için ortaya çıktı.

Kiso Vadisi boyunca, birkaç mağaza, Tsumago ve Narai başta olmak üzere birkaç kasaba, Nakasendo'nun gezginlerine hizmet ederken olduğu gibi hizmet etmek için korunmuşlardır. Ziyaretçiler bu rotada yürürken,geçmiş bir dönemin taş yollarının ve ahşap binalarının tadını çıkarabilirler.

#3 – Tottori Kum Tepeleri

Tottori Kum Tepeleri, Japonya'daki Tottori şehrinin yakınında bulunan kum tepeleridir. Japonya'daki tek büyük kumul sistemini (30 km²'nin üzerinde) oluştururlar. Kum tepecikleri Sendai Nehri tarafından Chugoku Dağları'ndan Japonya Denizi'ne taşınan tortu birikintileriyle yaratılmıştır. Deniz akıntıları ve rüzgâr, kumu aşağıdan yukarıya doğru kıyıya getirmeye yardımcı olur ve rüzgarın şeklini sürekli olarak yeniden düzenler. Kum tepecikleri 100.000 yıldan fazla bir süredir varlığını sürdürmektedir ancak II. Dünya Savaş'ından sonra devletin yeniden ağaçlandırma programı nedeniyle kum tepelerinin alanı giderek azalmaktadır. Ek olarak, sahili (Sanin Kaigan Milli Parkı'nın bir kısmı) tsunamilerden korumak için yapılan beton engeller, kumun kıyıya çıkarılmasından sorumlu akıntıları bozmuştur. Her yıl, çoğunlukla Japonya ve Doğu Asya'dan olmak üzere yaklaşık iki milyon ziyaretçi, kum tepelerini ziyaret ediyor.Kumullar Sanin Kaigan Global Jeopark'ta büyük bir jeosit oluşturur.

#4 – Gokayama

Gokayama, Japonya'nın Toyama Eyaletindeki Nanto şehrinde bulunan bir bölgedir. UNESCO Dünya Mirası Listesinde, Gifu Eyaletindeki Shirakawa-gō ile birlikte geleneksel ‘’gasshō-zukuri’’ evleri sebebiyle bulunmaktadır. Bu geleneksel mimari tarzın hayatta kalması, bölgenin Shōgawa nehrinin üst kesimlerindeki tenha bölgelerden birisi olması ve bu kırsal kesimin geleneklere sahip çıkmasıyla olmuştur. Gokayama'nın yaşam tarzı ve kültürünün,ülkenin büyük çoğunluğunun modernleşmesinden sonraki yıllar boyunca çok geleneksel kalmasının nedeni de bu evlerdir. Evlerin çoğu 300 yaşından daha yaşlıdır.

Gokayama bölgesi; eski Taira, Kamitaira ve Toga köylerini içerir. Ainokura'nın gasshō mezrası Taira'da, Suganuma'nın Kamitaira'da olmasına rağmen her ikisi de Ulusal Tarihi Mekanlar olarak belirlenmiştir.

#5 – Aogashima Volkan Adası

Aklınızdan geçen şey, uzak bir takımada üzerinde bulunan volkanik bir ada olabilir. Ancak, başkent Tokyo’nun şehir sınırlarının çok ötesinde 200 mil uzaklıkta olan Aogashima, teknik olarak Tokyo'nun 170 kişiyi yönettiği küçük bir volkan adası’dır. Gerçek şu ki, yönetecek çok bir şeyde yok.

Birkaç "minshukus"un (ucuz yatak ve kahvaltı) yanı sıra, bir genel mağaza ve bir helikopter pisti dışında,adanın yerleşmiş bölgesi için fazla bir şey yok. Adaya sizi asıl çekecek olan şey, masif çifte yanardağ. Adanın kendisi merkezden filizlenen daha küçük bir yanardağ tutan dev bir yanardağ.

Son patlama 1785'lerde gerçekleşti ve adanın neredeyse yarısı olan 130-140 kişiyi öldürdü. 1780'lerden bu yana jeolojik olarak sakin olsa da daha önce tahrip olmuş volkanların kalıntılarından inşa edilen daha büyük bir volkanın içinde ve aktif bir volkanın yanında yaşamak sorun yaratacak bir yaşam gibi duruyor.

Aogashima, ziyaret etmek için harika bir yer ve Hachijo-jima'dan adaya helikopter veya feribotla ulaşabilirsiniz. Volkandan çıkan buharı aktaran buhar menfezlerinde yumurta pişirebileceğiniz, iç kısımdaki volkanın kenarına kadar yürüyebileceğiniz ve gökyüzü kirliliği olmayan bir gece de manzaraları izleyebilirsiniz. Kasabada volkanik aktivite ile çalışan bir sauna da bulunmaktadır. Rahat, sessiz ve güzel olan Aogashima adası modern Tokyo'nun yoğunluğundan bir kaçış görevi görebilir. 

#6 – Shikoku Adası

Shikoku, Japonya'nın dört büyük adası ve sekiz bölgesinden biridir. Shikoku, Honshū'nun güneyinde ve Kyūshū'nun doğusunda yer almaktadır. Yüz ölçümü ve nüfus bakımından Japonya'nın en küçük adası ve bölgesidir. Shikoku; Tokushima, Kagawa, Ehime ve Kōchi prefektörlüklerinden oluşmaktadır. Shikoku, Japonya nüfusunun yüzde 3,1'ini oluşturur.

İçerisinde bulundurduğu Japonya’ya özel farklı tatları, doğa parkları, sizi ünlü yönetmen Akira Kurosawa’nın Düşler (Dreams) filmindeki manzaralarına taşıyan doğası; modern sanat ve geleneksel sanat müzeleriyle ve bulundurduğu doğal girdaplarıyla harika bir gezi rotası olmak için biçilmiş kaftan. 

#7 – Shodoshima

Shodoshima, Seto İç Deniz'indeki en büyük ikinci ada ve Japonya'nın yaratılış efsanesinde tanrılar tarafından doğan ilk adalardan biri. Adı tam anlamıyla teknik olarak ‘’azuki çekirdeğini’’ ifade eder, ancak bugün daha çok soya fasulyesi veya zeytin anlamına gelir. Çünkü ada geleneksel olarak bir soya sosu üreticisi olduğundan ve şimdi zeytin ekim alanlarıyla bilindiğinden, soya fasulyesi veya zeytin anlamına gelir.

Shodoshima, Akdeniz atmosferi ile ziyaretçilerin ilgisini çekiyor; plajlar, tatil köyleri, kıyı manzaraları ve Japonya'nın en ünlü geçitlerinden biri olan Kankakei Boğazı ile dağlık bir iç manzara sunuyor. Ada, popüler bir filmin çekim yeri olarak da bilinir. Shodoshima, Setouchi Triennale sanat festivalinin mekanlarından biri olarak hizmet veriyor. Adanın etrafında eski festivallerden bazı kalıcı sanat çalışmaları görülebilir. Bunlar, çoğu adanın güney sahilindeki liman kentleri çevresinde yoğunlaşmış birkaç dış mekan kurulumunu içeriyor.

Bazı sanat eserlerinin hafta içi ve kış aylarında kapalı olduğunu unutmayın bizden söylemesi!

#8 – Matsumoto Kalesi

Matsumoto Kalesi, Japonya'nın Nagano iline bağlı Matsumoto şehrinde Marunouchi 4-1 adresinde bulunan shiro. Kalenin tenshu'su Azuchi-Momoyama dönemiyle Edo dönemin başları arasında yapılıp günümüze kadar korunan 12 Genzon Tenshu dan biridir.

1582 yılına kadar Fukashi Kalesi adını taşımakta olup günümüzde renginden dolayı halk tarafından Karasu-jō diye hitap edilmektedir.
On altıncı yüzyılın sonlarında tamamlanan kalıntılar (tenshukaku), orijinal ahşap iç ve dış taş işçiliğini koruyor. Japonya Ulusal Hazinesi olarak listelenmiştir. Matsumoto Kalesi bir yayla kalesidir (hirajiro) çünkü bir tepenin üzerine ya da nehirlerin arasında değil, ovada inşa edilmiştir.

Eğer Japonya'ya giderseniz diğer insanlardan farklı bir rota çizebilececeğiniz 8 yere göz attık. Peki siz bu yerler arasından en çok hangisini görmek isterdiniz? 

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları