Nedir bu Çin Web Romanları?

Yeni Başlayanlar İçin: ''Neden Çin Web Romanlarını Okumalıyım?''

Birçoğumuz bu romanlara geçtiğimiz 1-2 yılda ve hatta 2-3 ayda kapılmış durumda. Türkiye henüz bu konuda geniş bir kitleye ulaşamamış olsa da,  yurtdışında özellikle İngilizce ve Çince bilen kesim arasında bu romanlar patlama yaşamış durumdadır.

Wuxiaworld adlı RWX'in kurmuş olduğu, Çin Web Romanları'nı İngilizce'ye çeviren sitenin günlük 5-6 milyon insan ağırladığını biliyoruz. Aynı şekilde, Çin'de de wuxia-xianxia-xianhuan türleri de son yıllarda ciddi bir ilgiyle karşılaşıyor. 

Gelelim bunun sebeplerine; insan denilen varlık, hayal gücüyle beslenen ve bilinç konusunda diğer varlıklardan üstün olan bir ırktır. İnsanlar, her zaman ulaşamadıkları ve hayalini kurdukları şeylere bağlılık göstermenin yanında keyif ve beklentiyle de dolar. Bu sebeple, özellikle de fantastik tür anlamında çoğu kişi kitaplara yönelir. Bunun en iyi örneklerinden olan Yüzüklerin Efendisi, Harry Potter, Narnia Günlükleri gibi film-kitap serilerini gösterebiliriz. 

Fantastik dünya geniştir. Büyülü yaratıkların olduğu, sonsuz evrenlerin keşfedildiği, daha önce gerçek hayatta karşınıza çıkmayan yeni ırkların göründüğü, heybetli savaşların yaşandığı, doğanın en bakire halinin gözler önüne serildiği bu türde, insan farkında olmadan kendini başka bir dünyanın içinde bulur. Her nasıl zamanında Yıldız Savaşları büyük bir sansasyon yaratmışsa, fantastik türü de bu sansasyonu yaratmayı başarmıştır. 

Şüphesiz ki; türün önderlerinden biri olan Tolkien bu konuya en büyük katkılar sağlayan yazardır. Yazdığı kitaplarla, Tolkien'in geniş evrenine attığımız adımları unutarak kendimizi adeta Orta Dünya'ya kaptırıyoruz. Bir yandan Orklar'ın insanlara açtığı savaşları izliyor, diğer bir taraftan cücelerin üstün demir işlemeleri ve yeraltı şehirlerini keyifle okuyoruz. Hobbitler de bu konuya renk katan ayrı bir türdür. Nitekim, fantastik dünyası geniş ve bir o kadar da keşfedilmeye değerdir.

Gelelim asıl konumuza; Çin Web Romanları.

Qidian.com'un 2006-2007 zamanlarında başlattığı akımlar, ilk olarak fantastik serilerden sebep ortaya çıkmamıştır. Daha çok insanlar, şu anda ülkemizde olduğu gibi romantizm ağırlıklı kitaplar okumaktaydı. Çin geçmişinde yer alan ve dövüş sanatlarını konu alan Wuxia türüyse güncelin arkasında kalmış, insanların ilgisini çekmemeye başlamıştı.

İşte tam olarak bu zamanlarda, ortaya çıkan iki yeni tür Web Roman dünyasını baştan aşağıya değiştirmeyi başardı.

Xianxia-Xianhuan.

Kelime anlamıyla Xuanhuan Kahraman anlamına gelmektedir. Xuanhuan türünün bilinen en büyük temsilcilerinden biri IET(I Eat Tomatoes) adlı yazarın yazmış olduğu Coiling Dragon'dur. Başka örnekler vermek gerekirse Saf Kanın İlahi Tahtı ve Yüce İblis Hükümdarı olarak verilebilir. Xuanhuan türü, Çin'in wuxia dövüş sanatlarıyla batı fantastiğini birleştiren bir türdür. Genelde zayıf bir ana karakterle başlayan bu serilerde ana odak güçlenerek, vahşi dünyada hayatta kalmaya çalışmaktır. Şüphesiz ki bu romanların dünyaları gerek Yüzüklerin Efendisi'nden gerekse Harry Potter serilerinden daha geniştir. Her ne kadar yazarlar Tolkien kadar ince ve usta işlemeler yapamıyor olsalar da, daha çok karakter odaklı yazdıkları için insanı alıp götüren romanlar haline gelmişlerdir. Xuanhuan türünü okurken, daha önce bilmediğiniz ve ilk başlarda garipseyeceğiniz birçok elemente tanıklık edeceksiniz. Güç seviyelerini görecek ve ilk başlarda "8. Alem'in 19. seviyesi diye bir şey olur mu arkadaş?' diye soracaksınız. Yine de bu soru işaretlerinizin yanında, ister istemez aklınızda şöyle bir soru oluşacak: ''Bir sonraki bölümde ne oluyor?''

İşte işin en can alıcı kısmı da bu. Çünkü Web-Romanları öyle kitap gibi elinize alıp, okuyabileceğiniz şeyler değildir. İlk başta çoğu kitap tutkunu 'Öyle şey mi olur canım? Ben elimin değmediği şeyi okumam!' diye söyleyebilir; ancak  genelde 1.5-2 bin kelimelere sahip olan bölümleri okumaya başladığınızda ne olduğunu bile anlayamadan kitaba kapılıyorsunuz. Çünkü karşınızda küçük bir evren olmayacak. Hayır, tam tersine bambaşka bir dünyaya adım atacaksınız. Ortalama bir kitap sayfasında 300-400 kelime olduğunu biliyorsunuz değil mi? İşte Çin-Web Romanları'nın ortalama kelime sayıları 1.5-2 milyon civarlarındadır. Temel matematik yapalım: 1.500.000/300=5000. Yani bu da demek oluyor ki, 5000 sayfalık bir kitap dünyasına adım atıyorsunuz. Üstelik bu sadece ortalama sayıdır. 6500 bölüme kadar ulaşan seriler bile mevcuttur!

Xuanhuan türünü biraz daha inceleyelim. Uçan kılıçlar, eski teknikler, elementleri kontrol etme özellikleri, dünyalar arası yolculuklar, yıldızları ve hatta dünyaları yok edebilen karakterler, yeni dünyalar yaratabilecek güce sahip olan karakterler, antik Çin Mitolojileri, Batı Mitolojileri, bazı zamanlar harem kuran karakterler ve bazı zamanlar da tek eşliliği seçen karakterler. Doğanın enerjisini manipule ederek güç seviyelerini artıran ve nihayetinde ölümsüzlüğe erişmeyi hedefleyen ana karakterler!

 Bahsetmesine bahsedelim ancak, böylesine devasa dünyaları 3-5 kelimeyle anlatmanın mümkünatı yok. Bu yüzden, şansınızı denemeden tam olarak neyi kaçırdığınızı anlamayacaksınız!

Xianxia-Ölümsüz Kahraman

 Xianxia türü zamanında Xuanhuan'dan daha az popüler olan bir tür olsa da, süper ikili Er Gen - I Eat Tomatoes sayesinde bu tür de hızlı bir yükselişe geçmiştir. Xuanhuan'dan farklı olarak Xianxia türü Taoist ve Budist felsefelere dayanır. Ana karakterlerimiz evrenin kurallarını, toprağın ve gökyüzünün kadim sırlarını, insanın özünde yatan enerjiyi, doğanın hayat verdiği yaşam formlarını ve daha nice şeyleri öğrenecektir. Taoist Mitoloji'nin temel olarak alındığı bu romanlar, beklentinizin aksine Felsefi ağırlıklı değil, mücadele ve olay odaklıdır. Türün en popüler serilerinden Issız Çağ,  Xian Ni olarak gösterilebilir.  

Xianxia türü Xuanhuan türünden daha derin ve daha gizemli evrenleri gözlerimiz önüne serer. Özellikle de Xianxia türlerinde, ana karakterin Xuanhuan'daki karakterlere kıyasla daha da güçlendiğini ve daha çok yer keşfettiğini görebilirsiniz. Aynı şekilde uçan kılıçların, kadim ejderhaların, dünya kanunlarının, Tao Elementleri'nin, eski ritüellerin, Tarikatlar'ın, Okulların, Ülkelerin ve İmparatorluklar'ın bulunduğu geniş bir evrendir. Ölümsüzlük olgusu Xianxia türünde daha sağlam bir yere sahiptir. Ölümsüzlük, Taoist Mitoloji'ye göre Gerçeğe Ulaşmak anlamına geldiğinden, ana karakterlerimiz dünya kanunlarını keşfederek şehirleri ve dağları tek bir el hareketiyle yok edebilecek güçlere erişecektir. Xianxia türündeki güç seviyeleri Xianhuan'dakilerin aksine 1-2-3-4 diye gitmez. Daha çok Houtian(Beden) Alemi, Xiantian(Ruh Alemi) vs. şeklindedir. Ayrıca Qi Yoğunlaştırması, Temel Oluşturma gibi alemlere de sahip olabilirler. Göz atmayanın pişman olduğu bambaşka bir evrene istediğiniz şekilde ulaşabilirsiniz.

Son çılgınlıktan bahsedelim- VRMMORP

 MMORPG, çok oyunculu rol yapma oyunları olarak bildiğimiz bu oyunlar, gençlik çağlarında herkesin oynadığı ve hala daha oynamaya devam ettiği oyunlar arasındadır. Knight Online, World Of Warcraft, Metin 2, Silkroad gibi oyunların da içinde yer aldığı bu tür, şüphesiz ki milyonlarca insanı etkisi altına almıştır. Bizler de bu oyunu oynayan insanlar olarak, zamanından beri benzer düşüncelere sahip olmuşuzdur.

İşte son zamanlarda, gerçek dünyamızda emekleme aşamalarında olan Sanal Gerçeklik olgusu, Web-Romanlar sayesinde hayata geçmiş durumdadır.

Şüphesiz ki bu türün en ünlüsü Sword Art Online adlı anime/manga/light noveldır. Lakin, Sword Art Online'nın aslında o kadar da iyi bir roman olmadığını biliyor muydunuz? Bu buz dağının sadece görünen kısmıydı!

Zhan Long, Gece Korucusu.. İşte bu türün asıl devleri yukarıda bahsettiğim serilerdir! Oyun dünyalarının hayalini mi kuruyorsunuz? O zaman beklemenize gerek yok, hemen bu romanlara başlayarak ana karakterlerin yolculuğuna katılın.

 Novelgunleri.com'da hepinizi bekliyoruz!

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları