Naoki Onogawa, minyatür origami turnalardan nefes kesen heykeller yaratıyor.
All images © naoki onogawa, shared with permission. (Bütün görseller sanatçının izniyle kullanılmışt

Genç yaşlarından bu yana origamiyle haşır neşir olan, saatlerini kâğıtları katlayarak farklı şekiller oluşturmakla geçiren Naoki Onogawa, kâğıttan turnalar katlayarak sanat eserleri yaratıyor. Turna aslında origamide en sık kullanılan motiflerden biridir. Japoncası "orizuru" olarak ifade edilen bu origami turnalar "barış"ı temsil etmektedir. Naoki Onogawa, bu bilinen turnalardan alışılmışın dışında bir sanat meydana getirmiş: Sanatçı, sadece ellerini kullanarak, kanat açıklığı bir santimetreyi aşmayan çok sayıda kâğıttan turna katlıyor ve sonra bunları asimetrik ağaç formları oluşturacak şekilde bonzai benzeri heykeller yaratıyor. 

Orizuru'nun anlamı barış olsa da Onogawa için bunun farklı bir anlamı var, o da ibadet. 2011'de Tohoku bölgesini yıkan büyük deprem ve tsunami meydana geldiğinde Onogawa, hâlâ öğrenciymiş. Rikuzentakata şehrine ertesi yıl yaptığı gezide, karşı karşıya kaldığı yıkım ve tahribat Onogawa'yı çok etkilemiş. Bu da sanatçının bir ibadet biçimi olarak minyatür kâğıt turna yapmaya başlamasını sağlayan deneyim olmuş. 

Onogawa, bu minyatür turnaları ellerini kullanarak katlıyor ve bunu hem tekrarlanan hem de meditatif bir süreç olarak görüyor. Ortaya çıkan eserlerde ise bu origami turnalar, sanki uçacaklarmış gibi canlı ve enerji dolu hissettiriyor.

Onogawa'nın turnaları Setouchi Sanat Müzesi'nde görülebilir. Sanatçının biyografisine buradan, eserleriyle ilgili makaleye buradan ulaşabilirsiniz. Aynı zamanda eserlerini, sanatçının Instagram hesabından da takip edebilirsiniz.

Kaynak: Spoon&Tamago

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları