Bakalım listede neler var...

1. Chikyuu Shoujo Arjuna

Chikyuu Shoujo Arjuna

MAL Reytingi: 6.97 | Yayın Tarihi: 9 Ocak 2001 | Stüdyo: Satelight

Kendi halinde bir lise öğrencisi olan Juna ve arkadaşı Tokio, okul çıkışında motorsiklet ile bir geziye çıkmaya karar verirler. Ancak, yolculuk sırasında motorsiklet kontrolden çıkar ve Juna ölür. Juna ışığa doğru gitmekteyken, gizemli Chris ona görünür, gezegenin yakında yok olacağını Juna’ya gösterir ve "raaja" adı verilen solucan görünümlü yaratıkları yok etmesi karşılığında ona ikinci bir hayat bahşedeceğini söyler. Teklifi kabul eden Juna’yı artık zorlu bir serüven beklemektedir. Chris’in verdiği görevi yerine getirmek için her fırsatta okuna başvuran Juna, bir yandan da yaşadığı gezegeni daha yakından tanımakta ve her adımda mutlak gerçeğe biraz daha yaklaşmaktadır. Juna’nın kendini keşfetme serüveni başlamıştır.

Arjuna'nın yaratıcısı olan Shoji Kawamori, Hindistan ve Nepal ziyaretleri sırasında bu ülkelerde tabiat alanlarının insan eli değmeksizin nasıl geliştiğine tanıklık etmiş ve ardından bu eseri kaleme almıştır. İnsanoğlunun doğayı tahrip etmeyi bırakıp, eski zamanlarda olduğu gibi kendiliğinden büyüyerek genişlemesine ön ayak olmasını seyirciye tembihleyen Arjuna'yı izlemenizi tavsiye ediyoruz.

2. Miyori no Mori

Miyori no Mori

MAL Reytingi: 7.05 | Yayın Tarihi: 25 Ağustos 2007 | Stüdyo: Nippon Animation

Miyori no Mori'nin (Miyori'nin Ormanı), Stüdyo Ghibli filmlerini aratmayacak güzellikte bir yapım olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Hatta öyle ki arka plan çizimlerinde kullananı renklendirmeler, sizi sahnenin içine anında çekiveriyor. Animenin bir Japon köyünde ve bu köyü çevreleyen ormanda geçiyor. Orman, çoğu Ghibli yapımında olduğu gibi çeşitli yaratıklara/ruhlara ev sahipliği yapıyor. Bu canlılar bir süre sonra kahramanımız Miyori'ye kendilerini göstermeye karar veriyorlar. Böylece bir anlamda Miyori'nin ormanı koruma görevi de başlamış oluyor. Zira ormanı ve köyü yerlebir edecek bir barajın yapılması söz konusu. Miyori no Mori, insanoğlunun çevreye ve canlılara karşı işlediği suçları yüzümüze çarpan, doğa dostlarının izlemesi gereken bir yapım.

3. Shangri-La

Shangri-La

MAL Reytingi: 7.14 | Yayın Tarihi: 6 Nisan 2009 | Stüdyo: Gonzo

21. yüzyılın ortalarında, Japonya küresel ısınma ve depremlerin yarattığı yıkıma yenik düşmüştür. Bunun üzerine hükümet, Atlus adındaki şehri ülkenin tamamından ayırarak tecrit altına almış ve şehre girmeye çalışan herkesi de öldürmüştür. Dahası hükümet karşıtı gerillalar, ormanlaşmayı durdurmaya çalışmaktadır.  Ancak kahramanımız Kuniko'nun aklında başka planlar vardır. Onun amacı şehrin kapılarını açarak insanları "vadedilen topraklara" ulaştırmaktır.

4. Wonderful Days

Wonderful Days

MAL Reytingi: 7.15 | Yayın Tarihi: 17 Temmuz 2003 | Stüdyo: Gainax

2142 yılında aşırı nüfus ve kirlilik nedeniyle Dünya'nın çoğunluğu yaşanmaz hale gemiştir. Tek güvenli yer olan ECOBAN adlı şehirde insanlar yaşamını sürdürmektedir, ancak Ecoban, kirliliği enerji olarak kullanan Demos Sistemi sayesinde ayakta durmaktadır. Jay, Ecoban'da güvenlik memuru olarak çalışmaktadır ve bir gün Ecoban'ın gizli verilerini çalmaya çalışan eski arkadaşı Shua ile karşılaşır.

Ecoban'da yaşayan insanlar dışında Marr ırkıda bulunmaktadır ve bu insanlar Ecobanlılar tarafından zalimce sömürülmektedir. Shua, Marrlıların safında yer alarak eski arkadaşı Jay'e rağmen Ecoban'ın zalim saltanatını yok etmek için elinden geleni yapar.

Wonderful Days bizlere ekosistemimizin çevre kirliliği yüzünden bozulması durumunda neler olabileceğini çarpıcı biçimde gözler önüne seriyor.

5. Giniro no Kami no Agito

 Giniro no Kami no Agito

MAL Reytingi: 7.26 | Yayın Tarihi: 7 Ocak 2006 | Stüdyo: Gonzo

Yanlış giden bir deney sonucu bitki örtüsü mutasyon geçirerek tüm insanlığın neredeyse tamamını yok etmiştir. Geriye kalan çok az sayıdaki insan topluluğu, yıkıntılar arasında yaşam mücadelesi vererek ormanla geçinmeye çalışmaktadır. Ancak kahramanımız Agito, ormanın derinliklerinde Tula adındaki kızla karşılaştığında insanoğlunun bu makus talihi de değişmk üzeredir.

6. Jyu Oh Sei

 Jyu Oh Sei

MAL Reytingi: 7.38 | Yayın Tarihi: 14 Nisan 2006 | Stüdyo: Bones

Thor ve Rai, Balkan Sistemi'ndeki Juno Gezegeni Kolonisi'nde yaşayan ikizlerdir. Thor'un en büyük hayali; bir gün insanoğlunun yaşadığı ilk gezegen olan Dünya'ya gidebilmektir.

İkizler bir gün evlerine döndüklerinde birşeylerin ters gittiğini farkederler. Eve baktıklarında ise, anne ve babalarının öldürülmüş olduğunu görürler. Bu cinayeti işleyen kuvvetler, o anda Thor ve Rai'yi de bayıltır. Onları bir yaşam poduna koyarak, kimsenin varlığından haberdar olmadığı hapisane gezegeni Chimera'ya yollarlar. Burası azılı suçluların yaşadığı ve etle beslenen bitkilerin hakim olduğu bir gezegendir. Buradan çıkmanın tek yolu ise, önce hayatta kalmayı başarmak, sonra da en güçlü yaratıkları yenerek "Jyu-Oh"ya dönüşmektir.

7. Heisei Tanuki Gassen Ponpoko

Heisei Tanuki Gassen Ponpoko

MAL Reytingi: 7.40 | Yayın Tarihi: 13 Haziran 1994 | Stüdyo: Kyo Ani. & Ghibli

Rakunlar, yüzyıllardır dağlarda, ormanlarda ve tepelerde barış içinde yaşamaktadırlar. Fakat insan nüfusu gittikçe artmakta ve insanların daha fazla yerleşim alanı bulma ihtiyacı yüzünden, rakunların doğal yaşamı artık büyük tehdit altındadır. Bu gelişmelere kızan rakunlar, kılık değiştirme sanatını öğrenmeye karar verirler. Aslında rakunlar, doğaları gereği kılık değiştirme ve başka şekillere girme konusunda çok yeteneklidir. Fakat bunu daha etkili ve ustaca yapmak istemektedirler. Kısa süre içinde rakunlar istedikleri şekle, cisme hatta insana dönüşmeyi öğrenerek yaşadıkları doğal alanı korumak için insanlarla mücadeleye girişecektir.

8. Doraemon Movie 28: Nobita to Midori no Kyojin Den

Doraemon Movie 28: Nobita to Midori no Kyojin Den

MAL Reytingi: 7.54 | Yayın Tarihi: 8 Mart 2008 | Stüdyo: Shin-Ei Animation

İnsanoğlu dünya üzerindeki tüm bitkilere zarar vermiştir ve bunu gören uzaylı bir ırk Yeşil Gezegen adını verdikleri evlerinden ayrılıp dünyaya gelerek insanlara acı bir ders vermeye hazırlanmaktadır. Günü kurtarmaksa Doraemon, Nobita ve üç arkadaşına kalmıştır.

9. Mirai Shounen Conan

Mirai Shounen Conan

MAL Reytingi: 8.15 | Yayın Tarihi: 4 Nisan 1978 | Stüdyo: Nippon Animation

Geleceğin; biz insanlara neler getireceğini kim bilebilir? Yıl 2008, aylardan Temmuz, bize çok da uzak sayılmaz değil mi? Yine insan, kendi eliyle dünyanın sonunu getirecek ve yine kendi çabası ile bozduğu, yok etmeye çalıştığı dünyayı kurtaracak. Tek sorun, bütün gücü eline almak isteyen kötü niyetli Lepka ve karşısında ise daha küçük bir çocuk olan Conan.

Hikâyemiz başlar. Kullanılan büyük bir manyetik silah dünyanın manyetik yapısını bozar ve kıtalar parçalanmaya başlar. İnsanlık kurtulmanın bir yolunu arar. Uzaya yollanan bir roket atmosferi geçemeden geri düşer. Parçalanma o kadar çabuk olmuştur ki roket dünyaya geri döndüğünde iş işten geçmiştir. Rokette bulunan astronotlar düştükleri küçük bir ada da yaşama mücadelesine başlarlar. Conan da, işte bu şanslı insanların şansız dünyasına gelir.

Aradan geçen yıllar her şeyin sonunu getirir ve Conan büyükbabası ile yalnız kalır. Küçük ama bir o kadar da büyük olan adada. Avladığı büyük köpek balığını büyükbabasına göstermek için koşarken sahilde kuşların tuhaf bir biçimde bir araya toplandığını fark eder. Meraklı bir şekilde yaklaştığında ise kumların üzerinde baygın yatmakta olan Lana ile karşılaşır. Kızı uyandırmayı dener ve başarılıda olur.

Ancak başının üzerinde taşıdığı devasa büyüklükteki köpek balığını gören zavallı Lana,yeniden baygınlık geçirir. Ne olduğunun farkında olmayan Conan son hız koşarak büyükbabasına seslenir. Kolundan yakaladığı gibi onu sahile, Lana’nın yanına getirir. Indastria da, Lana’nın peşindedir. Çok geçmeden adaya gelen bir planör, Lana’yı sorar. Aldığı olumsuz cevaplar yüzünden sinirlenen Monsley ("indastria"nın askeri komutanı) geri döndüğü sırada şans eseri Lana’nın orada saklı olduğunu görür. Küçük bir çatışma sonrası büyükbaba ağır yaralanır ve Lana yakalanarak "indastria"ya geri götürülür. Büyükbabasının ölümünden sonra yalnız kalan Conan, Lana’yı kurtarmak için daha önce hiç ayrılmadığı evinden ayrılır ve büyük bir maceraya başlar.

1978 yılı yapımı bir anime olan Future Boy Conan, Hayao Miyazaki’nin de arasında olduğu üç farklı yönetmen tarafından meydana getirilmiş.

10. Kaze no Tani no Nausicaä

Kaze no Tani no Nausicaä

MAL Reytingi: 8.47 | Yayın Tarihi: 11 Mart 1984 | Stüdyo: Ghibli & Hibari

Dünyadaki son büyük savaşın ve endüstrinin çöküşünün üzerinden bin yıl geçmiştir. Dünyayı çöller, tehlikeli böcekler, zehirli bitkiler sarmakta ve bazı mantar türlerinin yaydığı zehirli gazlar atmosfere yayılarak gittikçe azalan insan ırkını tehdit etmektedir. Nausicaä, az sayıda insanın tarımla uğraşıp böcek ve mantarlarla mücadele ederek yaşadığı Rüzgârlı Vadi’nin prensesidir. Bir gün vadiye başka bir krallığın uçağı düşer. Sadece kargosu sağlam kalmıştır, arkasından Tolmekian krallığına ait askerler gelerek vadiyi ele geçirirler. Kargoda bin yıldır unutulan ve başka bir krallıktan çalınan dünyayı değiştirmekte kullanılacak bir şey vardır. Rüzgar Vadisi bu iki krallık için hedef haline gelirken Nausicaä dünyayı eski haline getirmenin yolunu keşfetmiştir.

Bu filmde üstad Miyazaki’nin hikaye anlatmınındaki becerisi açıkça görülüyor. İnsanoğlunun doğayı kendi eliyle nasıl katlettiğini anlatan bu baş yapıttan çıkarılması gereken pek çok ders olduğu ortada. Tolmekian ordusunun günümüzde, üçüncü dünya ülkelerinin kaynaklarını tüketebilmek uğruna her türlü endüstriyel ve askeri komplekse müsaade eden ülkelerin bir yansıması olduğu da yadsınamaz bir gerçektir.


kaynak: myanimelist

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları