55 Anime

>NOT<

 Bu listede, ilk listedeki 25 animeden hiçbirisi olmayacaktır, o yüzden ilk listeye de göz atmanızı öneririm. Ayrıca yorumlara kendi önerilerinizi de yazmayı unutmayın. Yeteri kadar öneri gelirse geçen sene olduğu gibi sizin önerilerinizden de bir liste hazırlayabilirim.

İlk liste: Yaz Tatili İçin Anime Önerileri

JoJo no Kimyou na Bouken

Image

Stüdyo: David Production

Yayın Yılı: 2012-?

Türler: Aksiyon,Doğaüstü, Dram, Macera, Shounen

Bölüm Sayısı: 144 (Devam Ediyor)

Kaynak: Manga

Anime Özeti:

 JoJo serisinde her Part’ın ayrı bir hikayesi ve karakterleri olduğu için, listede sadece bu seriye özel anime özeti yerine serinin yapısıyla ilgili kısa bir bilgi vereceğim.

 JoJo serisi aynı isimli mangadan uyarlanmış bir anime serisidir. 90larda çıkmış OVAları bulunsa da, 2012 yılında başlayan anime serisi izlendiği sürece bu OVAları izlemek tamamen tercih meselesidir, izlemezseniz hiçbir şey kaybetmezsiniz; çünkü zaten 2014 yılında çıkmış olan Stardust Crusaders, bu OVAların remake'idir. Şu anda JoJo serisine ait 8 farklı manga bulunmaktadır ve bunlar Partlar şeklinde adlandırılmaktadır (Örn: Part 1: Phantom Blood, Part 3: Stardust Crusaders). İlk 6 Part içindeki her Part, diğer partlarla bir şekilde bağlantılı olsa da farklı bir hikayeyi konu alır ve ana karakteri farklı birisidir. Her ana karakterin ortak noktası ise hepsinin Joestar ailesinden gelmesidir. 1986 yılında başlayan seri 2004 yılında Part 7: Steel Ball Run ile birlikte tamamen bir yenilenmeye gitmiş ve resetlenmiştir. Yani Part 7 ve 8, ilk 6 parttan bağımsız partlardır.

www.turkanime.tv/anime/jojo-no-kimyou-na-bouken-tv (Part 1-2)

http://www.turkanime.tv/anime/jojo-no-kimyou-na-bouken-stardust-crusaders (Part 3)

http://www.turkanime.tv/anime/jojo-no-kimyou-na-bouken-stardust-crusaders-2nd-season (Part 3)

http://www.turkanime.tv/anime/jojo-no-kimyou-na-bouken-diamond-wa-kudakenai (Part 4)

http://www.turkanime.tv/anime/jojo-no-kimyou-na-bouken-ougon-no-kaze (Part 5)

Not: Part 6-7 ve 8 şu anlık anime uyarlamalarına sahip değiller ama yakında onlar da gelecek.

Ginga Eiyuu Densetsu

Ginga Eiyuu Densetsu (Legend of the Galactic Heroes)

Stüdyolar: Artland, Madhouse, Magic Bus

Yayın Yılı: 1988-2001

Türler: Askeri, Bilim Kurgu, Dram, Uzay

Bölüm Sayısı: Ana Seri 110 Bölüm + 3 Film + 52 Bölüm Yan Seriler

Kaynak: Roman

Anime Özeti:

 Samanyolu galaksisini, 150 yıldır devam etmekte olan yıldızlar arası bir savaş etkisi altına almıştır. Çöküşteki Goldenbaum hanedanlığının hüküm sürdüğü Galaktik İmparatorluğu'yla, işlevselliğini yitirmiş demokratik federasyon Hür Gezegenler Birliği arasında geçen bu savaşta; on binlerce uzay gemisi ve milyonlarca asker çarpışmaktadır.

 Sahneye iki kumandan girer: İmparatorluk Amirali Reinhard von Lohengramm ve HGB'nden Yang Wenli. Fakir bir Reichsritter aileden gelen Reinhard; Kayzer'in, ablasını metresi olarak aldıktan sonra sistemi değiştirmek için asker olmayı seçen yetenekli ve karizmatik biridir. Üniversite eğitimini karşılayabilmek amacıyla asker olmak zorunda kalan Yang Wenli'yse, zeki olmakla beraber bir o kadar da tembeldir de. Her iki karakter, eylemleriyle yetenek sahibi askerleri, amiralleri ve düşünce adamlarını etraflarında toplamaya başlarlar. Zamanla, bu iki zıt insanın arasındaki rekabet; mevcut açmazı temellerinden sarsacaktır. Astlarıyla ve üstleriyle uğraşırlarken, kişisel ve politik sorunlarla yüzleşecekler; savaşımlarını strateji ve taktik üzerinden yürütecekler ve kendi iradelerini ortaya koyduklarında, insanlık tarihinin en büyük savaşı yüzünden sınanacak ve değişeceklerdir.

 Galaktik Kahramanların Efsanesi, engin, duygusal ve ince düşünülmüş askerî bir uzay operasıdır.

İzleme Sırası:

http://www.turkanime.tv/anime/ginga-eiyuu-densetsu-waga-yuku-wa-hoshi-no-taikai

http://www.turkanime.tv/anime/ginga-eiyuu-densetsu-arata-naru-tatakai-no-overture

http://www.turkanime.tv/anime/ginga-eiyuu-densetsu

http://www.turkanime.tv/anime/ginga-eiyuu-densetsu-gaiden-senoku-no-hoshi-senoku-no-hikari

http://www.turkanime.tv/anime/ginga-eiyuu-densetsu-gaiden-rasen-meikyuu

http://www.turkanime.tv/anime/ginga-eiyuu-densetsu-gaiden-ougon-no-tsubasa

3-gatsu no Lion

Image

Stüdyo: Shaft

Yayın Yılı: 2016-?

Türler: Dram, Oyun, Seinen, Slice of Life

Bölüm Sayısı: Şimdilik 44 (3.Sezonun çıkma ihtimali oldukça yüksek)

Kaynak: Manga

Anime Özeti: 

 Rei Kiriyama, yakın zamanda tek başına yaşamaya başlamış ve geçimini profesyonel olarak oynadığı Shōgi sayesinde sağlamaya çalışan 17 yaşında bir lise öğrencisidir. Hayatında duygusal ve psikolojik açıdan sıkıntılar çeken kahramanımızın pek fazla arkadaşı yoktur ve kendisini evlatlık olarak alan aileyle de geçinememektedir. Bunların yanı sıra Shōgi kariyeri de inişli çıkışlı olarak ilerlemektedir. Ancak Rei'yi tanıyan ve ona karşı iyi davranan kişiler de yok değildir. Kawamoto kardeşler; Akari, Hinata ve Momo, Rei'ye eksikliğini hissettiği aile ve dost sevgisini ellerinden geldiğince aktarmaya çalışmaktadırlar. Rei de her ne kadar kendisini uzak tutmaya çalışsa da gördüğü bu ilgi onu mutlu etmektedir. İşte hikayemiz, Rei'nin kişisel olarak olgunlaşmaya başladığı bu dönemi ele almaktadır.

http://www.turkanime.tv/anime/3-gatsu-no-Lion

http://www.turkanime.tv/anime/3-gatsu-no-Lion-2nd-season

Yuki no Joou (TV)

Image

Stüdyo: TMS Entertainment

Yayın Yılı: 2005-06

Türler: Dram, Fantezi, Macera

Bölüm Sayısı: 36

Kaynak: Kitap

Anime Özeti:

 Hans Christian Andersen'in ünlü kitabı Karlar Kraliçesi'nden uyarlanmıştır.

 Gerda ve Kai, çocukluğundan beri komşular ve en iyi arkadaşlar ve normal bir şekilde oyunlar oynayan ve çalışan çocuklardır. Fakat bu mutlu günleri Karlar Kraliçesi'nin aynasının kırılmasıyla beraber değişir. Aynanın, her biri kötülük içeren parçaları tüm dünyaya yayılır ve gözünün içine girdiği kişilerin kalbini buza çevirir. Bu parçalardan birisi Kai'nin gözüne girer ve Kai'nin kalbi buz keser. Bir gece, Karlar Kraliçesi gelip Kai'yi, dünyanın en kuzeyindeki noktasında bulunan kalesine götürür. Bu olaydan sonra, tüm köy Kai'nin donmuş göle düşüp öldüğünü sanmaktadır ama Gerda buna inanmak istemez. Buna inanmamasının en büyük sebebi Kai'yi, rüyasında bir arabada gördüğünü düşünmesidir. Sarhoş bir adam da Gerda'nın bu gördüğünü düşündüğü şeyi onayladıktan sonra Gerda, gördüğü şeyin bir rüya olmadığını düşünmeye başlar. Bu olaydan sonra Gerda, eşyalarını bir çantada toplayıp, Kai'yi eve geri getirmek için bir yolculuğa çıkar.

https://www.kiss-anime.ws/Anime/yuki-no-joou

Aru Tabibito no Nikki

Image

Yapımcı: Kato Kunio

Yayın Yılı: 2003

Türler: Fantezi, Macera

Bölüm Sayısı: 6

Kaynak: Orijinal

Anime Özeti: 

 Tortov Roddle, bilinmeyen bir diyarda gittiği yerlerin halkıyla iletişim kurarak seyahat eden sessiz sakin bir adamdır. Şehirden şehre uzun bacaklı domuzuyla olan yolculuğunda yerel halkın ilginç özelliklerini gözlemler ve geçmiş hatıralarını anlatır.

http://www.turkanime.tv/anime/aru-tabibito-no-nikki

Akkun to Kanojo

Image

Stüdyo: Yumeta Company

Yayın Yılı: 2018

Türler: Josei, Komedi, Okul, Romantizm

Bölüm Sayısı: 25

Kaynak: Manga

Anime Özeti:

 Bu romantik komedi, ağır bir tsundere olan Atsuhiro "Akkun" Kagari ile onun kız arkadaşı Non "Nontan" Katagiri'nin günlük yaşantılarını konu almaktadır. Akkun'un Nontan'a davranışları, sert ve sözlü tacizden ibarettir fakat aslında, onun için deli olmaktadır ve onu gizlice dinleyip, izleyerek adeta bir stalker gibi davranır. Nontan ise, Akkun'un bu stalker tabiatından habersizdir ve hareketlerinin sevimli olduğunu düşünmektedir.

http://www.turkanime.tv/anime/akkun-to-kanojo

Ookami to Koushinryou

Image

Stüdyo: Imagin

Yayın Yılı: 2008-09

Türler: Fantezi, Macera, Romantizm, Tarihi

Bölüm Sayısı: 25

Kaynak: Hafif Roman

Anime Özeti:

 Craft Lawrence, yük arabasıyla birlikte kasabadan kasabaya yolculuk eden gezgin bir seyyar satıcıdır. Ortaçağ Avrupa’sına benzeyen yaşadıkları bu dünyada, Lawrence’ın yolu Pasroe adlı eskiden uğradığı kasabalardan birine tekrar düşer. Şansına hasat festivalinin ortasına ve kutlamalara denk gelir. Buradaki halkın kendilerine iyi bir yıl getireceğine inandıkları bereket tanrıçası adına düzenlenen bir festivaldir bu. Kasabadan ayrılırken Lawrence arabasının arkasında uyumakta olan bir kız bulur. Kurt kulakları ve kuyruğu dışında normal bir insan görünümünde olan bu kız kendini kasabanın inandığı bereket tanrıçası Holo olarak tanıtır. Kasabayı koruma görevinin sorumluluğuna rağmen, insanların kendisine olan inançlarının azaldığına ve zaten uzun yıllar boyunca ekinlerin iyi olmasını sağladığına inanarak artık kuzeydeki anavatanı Yoitsu’ya geri dönmek istemektedir. Yolculukları boyunca Holo’nun yaşadığı yüzyılların getirdiği bilgelik, Lawrence’ın ticari kârlarında işine yaramaya başlar ve birlikte iyi bir takım oluştururlar. Fakat aynı zamanda Holo’nun doğası, kilisenin de dikkatini çekecektir.

http://www.turkanime.tv/anime/ookami-to-koushinryou

http://www.turkanime.tv/anime/ookami-to-koushinryou-ii

Chihayafuru

Image

Stüdyo: Madhouse

Yayın Yılı: 2011-?

Türler: Dram, Josei, Okul, Oyun, Slice of Life, Spor

Bölüm Sayısı: 50+ (3. Sezonu 2019 Sonbaharda Geliyor)

Kaynak: Manga

Anime Özeti:

 Ayase Chihaya sıradan bir ilkokul öğrencisidir. Ablası ise Japonya'da ünlü bir modeldir. Chihaya ablasını ileride Japonya'da hatta tüm Dünya'da ünlü bir top model olarak görmek ister. Okula yeni gelen Wataya Arata sessiz ve pek sevilmeyen bir öğrencidir. Arata'nın hayali Japonya'nın en iyi karuta (bir çeşit Japon kart oyunu) oyuncusu olmaktır. Arata ve Chihaya bir kez karuta oynarlar ve Chihaya çok etkilenir. Böylece Chihaya, okuldan arkadaşı Mashima Taichi ve Arata karuta oynamaya başlarlar. Mezuniyetten sonra üçü de farklı okullara gider. Chihaya hala karuta oynamaya devam eder. Aradan geçen yıllar sonrasında Chihaya ve Taichi aynı lisede tekrar karşılaşırlar. Chihaya, Taichi'den Arata'nın karuta oynamayı bıraktığını öğrenir. Bundan sonra ikisi beraber Arata ile birgün tekrar karuta oynamak ümidiyle karuta kulübü kurarlar.

http://turkanime.tv/anime/chihayafuru

http://turkanime.tv/anime/chihayafuru-2

Saikin, Imouto no Yousu ga Chotto Okashiinda ga.

Image

Stüdyo: Project No.9

Yayın Yılı: 2014

Türler: Doğaüstü, Ecchi, Komedi, Romantizm, Shounen

Bölüm Sayısı: 12

Kaynak: Manga

Anime Özeti:

 Bu romantik komedide, Mitsuki Kanzaki isimli kız annesi tekrar evlendikten sonra üvey kardeşi Yuuya ile yaşamaya başlar. Bir gün Hiyori Kotobuki isimli bağımsız bir ruh Mitsuki'nin içine girer. Mitsuki'nin bedenindeki Hiyori Yuuya'ya aşık olmalı ve "Cennetin Kapıları'na" gitmelidir.

http://www.turkanime.tv/anime/saikin-imouto-no-yousu-ga-chotto-okashiinda-ga

Btooom!

Image

Stüdyo: Madhouse

Yayın Yılı: 2012

Türler: Aksiyon, Bilim Kurgu, Psikolojik, Seinen

Bölüm Sayısı: 12

Kaynak: Manga

Anime Özeti:

 Dünyada oyuncu sayısı milyonları aşmış olan online BTOOOM oyunu, silahların kullanılmadığı, herkesin birbiriyle çeşitli bombalar kullanarak savaştığı bir oyundur. Ryouta Sakamato da gerçek hayatta sıradan, çok da başarısı olmayan biriyken, BTOOOM oyununda dünyaca tanınan Japonya'nın en başarılı oyuncularından biridir. Ryouta bir gün nasıl olduğunu anlayamadan kendini tropikal bir ormanda bulur. Buranın neresi olduğunu ve nasıl geldiğini araştırırken bir adamın saldırısına uğrar. Kısa zamanda da adamın bir BTOOOM oyuncusu olduğunu, kendisinin de bir şekilde BTOOOM oyunu içerisine girdiğini fark eder. Ryouta, oyun tecrübeleriyle kısa sürede kendisini saldıranı yendikten sonra, neler olup bittiğini araştıracak, bir yandan da BTOOOM dünyasında hayatta kalmaya çalışacaktır.

http://www.turkanime.tv/anime/btooom

Gokukoku no Brynhildr

Image

Stüdyo: Arms

Yayın Yılı: 2014

Türler: Bilim Kurgu, Dram, Gizem, Seinen

Bölüm Sayısı: 13

Kaynak: Manga

Anime Özeti:

 Murakami, çocukken Kuroneko adındaki bir kıza delicesine aşık olmuştur. Kuroneko, uzaylı gördüğünü söylemektedir fakat kimse inanmıyordur, Murakami ise doğruyu söylediğinden şüphe duyuyordur. Bir gün ona uzaylıları göstermeye karar verir, ancak o sırada bir kaza meydana gelir. Murakami ağır şekilde yaralanırken Kuroneko ölür. Aradan uzun zaman geçer, Murakami Kuroneko'nun doğru söylediğini düşünmeye başlar ve bunu kanıtlamak için uzaylıların varlığını kanıtlamak istemektedir. Daha sonra, bir gün sınıfına Kuroneko'ya benzeyen fakat adı Kuroha Neko olan biri transfer olur. Murakami onun Kuroneko olduğunu düşünse de, kız onu tanımadığını söyler. Ayrıca söylediğine göre özel bir güce sahiptir; Geleceği görebilmek! Bakalım büyücü olduğunu iddia eden bu gizemli kız Murakami'nin hayatını ne ölçüde etkileyecek...

http://www.turkanime.tv/anime/gokukoku-no-brynhildr

Soredemo Sekai wa Utsukushii

Image

Stüdyo: Studio Pierrot

Yayın Yılı: 2014

Türler: Fantezi, Macera, Romantizm, Shoujo

Bölüm Sayısı: 12

Kaynak: Manga

Anime Özeti:

 Güneş Krallığı'nda, güneş ışığı şehir halkının bir parçası haline gelmiştir. Halk, hiçbir zaman yağmur yağdığını görmemiştir. Ancak Yağmur Düklüğü olarak adlandırılan uzak bir yerde herkesin sesiyle yağmur yağdırma gücü vardır. Güneş Krallığı'nın kralı olan Livius Orvinus Ifrikia, tahta geçtikten sonra üç yıl gibi kısa bir süre içerisinde tüm dünyayı fethetmiştir ve Yağmur Düklüğü'nün bu özelliğinden haberi olmuştur. Bunun sonucunda Livius, Yağmur Düklüğü'nün prenseslerinden biri ile evlenmeye karar verir. Ancak Livius'un zalim ve merhametsiz bir hükümdar olduğunun dedikoduları vardır. Dört kardeş arasından kısa çöpü çeken Nike Remercier, kendisini en kötüsüne hazırlayarak Livius ile evlenmek için Güneş Krallığı'na yola çıkar. Fakat, sonunda nişanlısı ile tanıştığında, Nike, kralın aslında beklediğinden tamamen farklı birisi olduğunu öğrenecektir.

http://www.turkanime.tv/anime/soredemo-sekai-wa-utsukushii

Sora yori mo Tooi Basho

Image

Stüdyo: Madhouse

Yayın Yılı: 2018

Türler: Dram, Macera

Bölüm Sayısı: 13

Kaynak: Orijinal

Anime Özeti:

 Tamaki Mari günlerini çok sıradan bir şekilde geçiren, lise ikinci sınıfta okuyan genç bir kızdır. Bir gün liseye başlamadan önce, lisede yapmak istediklerinin notunu tutmuş olduğu bir not defteri bulur ve not defterindeki şu cümleler onun önündeki bir yılını tamamen değiştirecektir: "Plansız bir yolculuğa çık. Gençliğin hakkını ver." Bu cümleler üzerine plansız bir yolculuğa çıkmaya karar veren Kimari her ne kadar kendini zorlasa da harekete geçmekten korkmaktadır. Akşam eve dönmek için trene binecek olan Kimari, yanından koşarak geçen bir kızın çantasından düşen zarfı fark eder. Zarfı kıza geri vermek için arkasından koşsa da yetişemez ancak kızın kıyafetlerini ucundan görmüştür ve bu kız onunla aynı okula gitmektedir. Zarfın içini açan Kimari, zarfta bir milyon yen (yaklaşık on bin dolar) bulur. Bu yüklü miktarda parayı kıza geri vermek için okulda onu arar ve bulur da. Kimari ismi Kobuchizawa Shirase olan bu kızın bir milyon yeni yarı zamanlı işlerde çalışarak, annesinin bir keşif sırasında kaybolduğu ve bir daha ondan haber alınamadığı yer olan Antarktika'ya gitmek için biriktirdiğini öğrenir. Bunun üzerine Kimari, Shirase ile beraber Antarktika'ya gitmeye karar verir. Antarktika'ya gitmek için çeşitli yollar arayan kızlarımız bu sırada, liseyi açıktan okuyan ve onlarla aynı yaşta olan market çalışanı Miyake Hinate ve çocukluğundan beri bir idol olan lise birinci sınıf öğrencisi Shiraishi Yuzuki ile tanışacak ve bu dört liseli kız asla unutamayacakları bir yolculuğa çıkacaktır.

http://www.turkanime.tv/anime/sora-yori-mo-tooi-basho

Isshuukan Friends.

Image

Stüdyo: Brain’s Base

Yayın Yılı: 2014

Türler: Komedi, Okul, Shounen, Slice of Life

Bölüm Sayısı: 12

Kaynak: 4-koma Manga

Anime Özeti:

 Fujimiya Kaori her pazartesi günü arkadaşlarıyla ilgili olan tüm anıları kaybetmesi yüzünden ne kadar istese de arkadaş edinemeyen bir kızdır ve kimsenin ona yaklaşmaması için herkese aşırı soğuk davranmakta, önemsediği tek şey derslermiş gibi göstermektedir. Çünkü biliyordur ki eğer insanlara sıcak davranırsa yavaş yavaş arkadaş edinmeye başlayacak ve onlarla ilgili olan anılarını kaybedince tekrardan acı çekecektir. Hase Yuuki ise Fujimiya Kaori ile aynı sınıfta okuyan, derslerle pek ilgisi olmayan bir erkektir. Hase, Fujimiya’nın ne kadar yalnız olduğunu düşünüp onun için üzüldüğünden dolayı onunla arkadaş olmaya karar verir. Ancak bu iş beklediğinden çok daha zor olacaktır. Fujimiya’ya yaklaşmaya başladıkça onun hafıza kaybı sırrını öğrenir ve kendini Fujimiya’nın bu hafıza kaybı probleminin üstesinden gelmesine yardım etmeye adar. Bu ikili bir yandan daha da yakınlaşırken Fujimiya’nın anılarını yavaş yavaş geri getirmeye başlayacak ve Fujimiya’ya daha fazla arkadaş kazandıracaklardır. Tüm bu yaşadıklarıyla beraber Fujimiya asla hayal edemeyeceği kadar güzel bir yaz geçirecektir.

http://www.turkanime.tv/anime/isshuukan-friends

Seishun Buta Yarou wa Bunny Girl Senpai no Yume wo Minai

Image

Stüdyo: CloverWorks

Yayın Yılı: 2018

Türler: Doğaüstü, Dram, Romantizm, Okul

Bölüm Sayısı: 13

Kaynak: Hafif Roman

Anime Özeti:

 Puberte Sendromu; söylentilere göre yalnızca ergenlik çağındakilerde görülebilen gizemli bir sendrom. Örneğin; Sakuta Azusagawa'nın önünde aniden ''tavşan kostümlü kız'' belirir. Bu kızın gerçek kimliği Mai Sakurajima adında, bugünlerde pek bir durgun, gençler arasında şöhret sahibi bir lise son sınıf öğrencisidir. Nedeni bilinmez ama Mai’yi, Sakuta dışında kimse görememektedir. Zihinde canlanan bu ilginç olayın arkasındaki gerçeği ortaya çıkartırken; Sakuta, Mai'ye karşı olan hislerini fark etmeye başlar. Gökyüzünün ve dalgaların parladığı bu şehirde Sakuta, Puberte Sendromuna yakalanan farklı insanlar ile de karşılaşır. Sakuta bahsi geçen sendromdaki tuhaf insanların karşılaşmasının ardındaki gerçeği ortaya çıkartabilecek midir?

http://www.turkanime.tv/anime/seishun-buta-yarou-wa-bunny-girl-senpai-no-yume-wo-minai

Youjo Senki

Image

Stüdyo: Nut

Yayın Yılı: 2017

Türler: Askeri, Büyü

Bölüm Sayısı: 12

Kaynak: Hafif Roman

Anime Özeti:

 Savaşın ön saflarında yer alan küçük bir kız. Sarı saçları, mavi gözleri, bembeyaz teni ve peltek diliyle orduya komuta ediyor. Fakat aslında o, kendisine Tanrı diyen gizemli bir varlığı öfkelendirdiği için yeniden küçük bir kız olarak doğan Japonya'nın en ünlü iş adamlarından biri. Kendi kariyerine her şeyden daha çok önem veren bu küçük kız, imparatorluk ordusunun büyücüleri arasındaki en tehlikeli varlık haline gelecektir.

http://www.turkanime.tv/anime/youjo-senki

Kishuku Gakkou no Juliet

Image

Stüdyo: LIDENFILMS

Yayın Yılı: 2018

Türler: Komedi, Okul, Romantizm, Shounen

Bölüm Sayısı: 12

Kaynak: Manga

Anime Özeti:

 Hikaye Yatılı Grigio Akademi'sinde geçmektedir. Bu okulda okuyan tüm öğrenciler ''Ak Kediler'' ve ''Kara Köpekler'' adı verilen birbirine düşman iki ülkenin öğrenci yurtlarında ikamet etmektedir. Kendi yurtlarının birinci sınıf liderleri olan Persia ve Inuzaka birbirlerine aşıktırlar ve sevgili olurlar. Şimdi ise başlarına bin bir türlü musibet gelirken aşklarını diğer yurt arkadaşlarından gizli tutmak zorundadırlar.

https://www.turkanime.tv/anime/kishuku-gakkou-no-juliet

Mushishi

Image

Stüdyo: Artland

Yayın Yılı: 2005-14

Türler: Doğaüstü, Gizem, Fantezi, Macera, Seinen, Slice of Life, Tarihi

Bölüm Sayısı: 50

Kaynak: Manga

Anime Özeti:

 Mushiler varlıkları ya da görünümleri pek çok insan tarafından bilinmeyen güzemli varlıklardır. Değişik formlarda nadir insanlar tarafından görülebilirler. Mushileri görebilen insanlardan birisi olan Ginko, çeşitli yerlerde mushileri inceleyen; yeri geldiğinde insanlara ve mushilerle problemlerinde yardımcı olan gezgin bir “mushishi”dir (mushi uzmanı).

http://www.turkanime.tv/anime/mushishi

http://www.turkanime.tv/anime/mushishi-zoku-shou

Serial Experiments Lain

Serial Experiments Lain

Stüdyo: Triangle Staff

Yayın Yılı: 1998

Türler: Bilim Kurgu, Dementia, Doğaüstü, Drama, Gizem, Psikolojik

Bölüm Sayısı: 13

Kaynak: Orijinal

Anime Özeti:

 Yakın gelecekte, wired adı verilen ağ bugünkü internetten bir adım öne geçerek insanların hayatının ayrılmaz bir parçası haline gelmiştir. Wired erişimi NAVI adı verilen güçlü bilgisayar sistemleri ile gerçekleştirilmektedir. Wireda bağlı insanlar, zamanlarının büyük bir kısmını ağdaki sanal yaşantılarına ayırmaktadırlar. Orta okul öğrencisi Lain Iwakura, babası bilgisayar sektöründe olmasına rağmen wireddan uzak bir yaşam sürmektedir. Günün birinde, Lain'in sınıf arkadaşı Chisa intihar eder. Chisa'nın trajik ölümünün ardından Lain ve tüm sınıf arkadaşları Chisa'dan garip bir elektronik posta alırlar. Chisa metinde, yalnızca bedeninin öldüğünü, bilincinin wiredda yaşadığını söylemektedir. Sınıf arkadaşları, olayı garip bir şaka olarak değerlendirip hayatlarına devam ederler. Ancak, Lain'in wireda olan ilgisi yavaş yavaş artar ve NAVIsinde daha fazla zaman geçirmeye başlar. Lain'in gerçek hayat ile olan bağı zayıfladıkça bilinen gerçeklikte zamansal ve mekansal kırılmalar meydana gelir.

http://www.turkanime.tv/anime/serial-experiments-lain

Texhnolyze

Image

Stüdyo: Madhouse

Yayın Yılı: 2003

Türler: Aksiyon, Bilim Kurgu, Dram,Psikolojik

Bölüm Sayısı: 22

Kaynak: Orijinal

Anime Özeti:

 Yapay güneşi, gece gündüz döngüsü ve kaynakları ile yeraltında inşa edilmiş Lukuss şehri farklı grupların hesaplaşmaları ile çalkalanmaktadır. Üst sınıftan insanlar tarafından yönetilen Organo ve karşısında yer alan Birliğin yanı sıra kendilerini Organo ve Birliğin çatışmalarından soyutlayan Racan isimli bağımsız bir grup Lukuss şehrinin bölünmüş çıkar gruplarını oluşturur. Class isimli bir dördüncü grup ise Lukuss'un içyapısından uzak bir şekilde, daha çok dış dünyayla (yüzeyle) ilgili bir gündemi takip etmektedir. Bu gruplara üye olmayan kişiler ise açlık ve sefalet içerisinde yaşamaya çalışmaktadır. Bu karanlık dünyada geçinmek için ödüllü dövüşlere katılan boksör Ichise, bir çatışma esnasında bir kolunu ve bir bacağını kaybeder. Ölümün eşiğinde, Organo lideri Onishi'nin himayesine alınan ve kendisine protez bir bacak ve kol takılan Ichise, yaşadığı şehrin ve kendi kaderini tayin edecek yeni bir hayata adım atar.

http://www.turkanime.tv/anime/texhnolyze

Made in Abyss

Image

Stüdyo: Kinema Citrus

Yayın Yılı: 2017

Türler: Bilim Kurgu, Dram, Fantezi, Gizem, Macera

Bölüm Sayısı: 13

Kaynak: Web Manga

Anime Özeti:

 Dünyada keşfedilmemiş tek devasa çukur ve mağaralar sistemine Abis deniliyordu. Derinliklerinde garip ve harika yaratıklar barındıran bu mağaralar sistemi aynı zamanda şu anki insanlığın üretemediği kalıntılar ile de doludur. Abis’in sahip olduğu bu gizemler, insanları onu keşfetmesi için cezbeder. Uçurumdan aşağı korkusuzca çukura dalan bu maceracılara ise “Mağara Akıncıları” denilir. En iyi ve cesur mağara akıncıları olan “Beyaz Düdükler” yüzeydeki insanlar tarafından efsane olarak görülürler. Riko, Abis’in derinliklerinde kaybolmuş bir beyaz düdük olan “Yokedici Lyza”nın kızıdır. Annesi gibi bir beyaz düdük olmayı ve Abis’in en derinlerini keşfetmeyi istemektedir. Ancak Riko sadece acemi bir kırmızı düdüktür ve yedi katmana sahip olan bu çukurun sadece ilk katmanına inme izni vardır. Buna rağmen Riko, ilk katmanda şanslı bir karşılaşma yaşar. Bu katmanda olmaması gereken bir yaratık tarafından kovalanırken, erkek çocuğu görünümündeki bir robot tarafından kurtarılır. Riko, robotu “Reg” olarak isimlendirir ve ona nereden geldiğini sorar ama Reg hiçbir şey hatırlamadığını söyler. Riko, Reg’in sahip olduğu teknolojilerden dolayı onun Abis’in derinliklerinden geldiğini düşünür ve ikisi hem Reg’in anılarını bulmak hem de Riko’nun annesinin başından geçen gerçeği öğrenmek için Abis’in derinliklerine inmeye karar verirler. Ancak, Abis’in derinliklerinde onları nelerin beklediğine dair en ufak fikirleri dahi yoktur.

http://www.turkanime.tv/anime/made-in-abyss

Citrus

Image

Stüdyo: Passione

Yayın Yılı: 2018

Türler: Dram, Okul, Romantizm, Shoujo Ai

Bölüm Sayısı: 12

Kaynak: Manga

Anime Özeti:

 Özgür ruhlu bir kız olan Yuzu, annesinin yeniden evlenmesinden sonra gideceği yeni okulu düşündüğünden daha farklı çıkınca şoka uğrar. Yeni okulu Yuzu’nun aksine, aşırı katı ve tutucu bir yerdir. Bu yüzden eğlenceli lise hayatını yaşamak yerine, okul konseyi başkanı Mei ile fikir ayrılığına düşer— Mei, aslında onun üvey kız kardeşidir ve Yuzu, nefret ile aşkın o kadar uzak olmadığını öğrenecektir.

http://www.turkanime.tv/anime/citrus

Just Because!

Image

Stüdyo: Pine Jam

Yayın Yılı: 2017

Türler: Dram, Okul, Romantizm, Slice of Life

Bölüm Sayısı: 12

Kaynak: Manga

Anime Özeti:

 Lisenin son yılının son dönemindeki üç öğrenci, gelecekteki hayatlarına yön vermek için planlar yapmaktadır ama bu planlar yeni gelen bir transfer öğrenci ile biraz değişecektir. Bu transfer öğrenci Natsume Mio ve Souma Haruto'nun ortaokuldan arkadaşı Izumi Eita'dır. Eita, yedinci sınıfın üçüncü döneminde başka bir şehre taşınmıştır ve dört senedir eski şehrindeki arkadaşlarıyla görüşmemiştir. Zaten bir üniversiteye çoktan kabul edilmiş olan Eita'nın planı sıkıcı birkaç ay geçirip üniversiteye gitmektir ama işler beklediği kadar sıkıcı gitmeyecektir. Bu transfer öğrencinin gelmesinin ardından, Natsume Mio, Souma Haruto, Morikawa Hazuki ve Komiya Ena'nın hayatı büyük oranda değişmeye başlar.

http://www.turkanime.tv/anime/just-because

Mondaiji-tachi ga Isekai kara Kuru Sou Desu yo?

Image

Stüdyo: Diomedea

Yayın Yılı: 2013

Türler: Aksiyon, Doğaüstü, Fantezi, Komedi

Bölüm Sayısı: 10

Kaynak: Hafif Roman

Anime Özeti:

 Sakamaki Izayoi, Kudou Asuka ve Kasukabe Yō farklı zaman dilimlerinde yaşayan olağanüstü güçlerle kutsanmış gençlerdir. Olağanüstü güçlere sahip olmalarına rağmen hayatları onlara sıkıcı gelmektedir. Bir gün bu üç kahramanımız “Küçük Bahçe” isimli gizemli bir dünyadan davetiye alırlar. Daveti okur okumaz da bu tuhaf dünyanın içine girerler. Bu dünyada tanrılar, insan-hayvan melezleri ve daha birçok canlı birlikte yaşamaktadır. Burada onları Kara Tavşan isimli yarı insan yarı hayvan bir kız karşılar. Kara Tavşan'ın rehberliğinde bu dünyaya gelme amaçlarını öğrenirler. Bu dünyada istedikleri kadar eğlence olduğu gibi hediye oyunları da olmaktadır. Oyunları kazandıkça hediyeler onların olacaktır ama kısa süre içerisinde Kara Tavşan’ın gerçek amacını öğreneceklerdir. Kara Tavşan kahramanlarımızı bu dünyaya, onlardan faydalanmak için çağırmıştır. Kara Tavşan'ın da bağlı olduğu topluluk olan “İsimsizler” tüm statüsünü ve topraklarını bir şeytan lorduna kaybetmiştir. Gerçek hayatlarından sıkılmış olan kahramanlarımız Kara Tavşan’a, topluluğunu tekrar eski statüsüne ulaştırmada yardımcı olmayı kabul ederler.

http://www.turkanime.tv/anime/mondaiji-tachi-ga-isekai-kara-kuru-sou-desu-yo

Violet Evergarden

Image

Stüdyo: Kyoto Animation

Yayın Yılı: 2018

Türler: Dram, Fantezi, Slice of Life

Bölüm Sayısı: 13

Kaynak: Hafif Roman

Anime Özeti:

 Büyük Savaş dört yıllık uzun bir çatışmanın ardından nihayet bitmiş, ikiye bölünmüş Telesis kıtası yavaş yavaş bir kez daha güzelleşmeye başlamıştır. Çocukluğundan beri bir asker olarak yetiştirilmiş olan Violet adlı yetim bir genç kız bu savaşın son çatışmasında ağır bir şekilde yaralanmış ve hastahaneye kaldırılmıştır. Elinde sadece sevdiği kişinin, Binbaşı Gilbert'in, son sözleri kalmıştır. Ancak Violet bu sözlerin ne anlama geldiğini bilmemektedir. Binbaşı Gilbert'in yakın arkadaşı olan Albay Hodgins, Violet'i yaraları iyileştikten sonra hastahaneden alır ve binbaşının son isteğini yerine getirmek için Violet'in koruyucu ailesi olacak ailenin yanına, Evergardenlara götürür. Ancak Violet burada fazla kalamaz ve yeni bir hayata başlamak için Albay Hodgins'in şirketi olan CH Postahanesi'nde çalışmaya başlar. Burada "Otomatik Anı Kuklası" olarak çalışma şansı elde eder. Otomatik Anı Kuklaları, insanların düşüncelerini ve duygularını daktilo yardımı ile kağıda aktaran yazmanlardır. Violet bu yeni işi sayesinde gelen iş istekleriyle beraber yeni maceralara atılacak, müşterilerinin hayatlarını yeniden şekillendirecek ve kendini keşfetmeye başlayacaktır. Peki tüm bunları yaparken, bu işe başlamasındaki asıl neden olan Binbaşı Gilbert'in son sözlerinin anlamını çözebilecek midir?

http://www.turkanime.tv/anime/violet-evergarden

Hanayamata

Image

Stüdyo: Madhouse

Yayın Yılı: 2014

Türler: Dram, Komedi, Okul, Slice of Life

Bölüm Sayısı: 12

Kaynak: Manga

Anime Özeti:

 Normal görünüm, normal zeka, spor ve resimde norma yetenek... Sadece normal... 14 yaşında normal bir kız olan Sekiya Naru, mehtaplı bir gecede bir periyle karşılaşana kadar, kadın kahramanlara hayranlık duyarak normal bir hayat sürer. Karşılaştığı bu peri, Yosakoi dansın sıradışı dünyasında Naru'ya rehberlik edecektir.

https://www.turkanime.tv/anime/hanayamata

Doukyonin wa Hiza, Tokidoki, Atama no Ue.

Image

Stüdyo: Zero-G

Yayın Yılı: 2019

Türler: Komedi, Slice of Life

Bölüm Sayısı: 12

Kaynak: Web Manga

Anime Özeti:

 Utangaç ve insanlarla geçinmekte başarısız olan roman yazarı Subaru Mikazuki ve şimdiye kadar zor bir hayat yaşayan sokak kedisi Haru. Bu, onların aniden birlikte yaşamaya başlamalarını anlatan ve birlikte yaşamanın mutluluğunu ikisinin de bakış açısından yansıtan bir hikaye.

http://www.turkanime.tv/anime/doukyonin-wa-hiza-tokidoki-atama-no-ue

5-toubun no Hanayome

Image

Stüdyo: Tezuka Productions

Yayın Yılı: 2019

Türler: Harem, Komedi, Okul, Romantizm, Shounen

Bölüm Sayısı: 12

Kaynak: Manga

Anime Özeti:

 Fuutarou Uesugi, bir gün zengin transfer öğrencisi Itsuki Nakano ile tanışan fakir, asosyal bir öğrencidir. Uesugi, bu zengin kız öğrenciye özel ders verecektir. Ancak bilmediği şey ise, Itsuki’nin beşiz kız kardeşlerden sadece birisi olduğu ve bu beşizlerin hepsini derslerden geçirmek zorunda kalacağıdır.

http://www.turkanime.tv/anime/gotoubun-no-hanayome

Kaze ga Tsuyoku Fuiteiru

Image

Stüdyo: Production I.G

Yayın Yılı: 2018-19

Türler: Dram, Komedi, Spor

Bölüm Sayısı: 23

Kaynak: Roman

Anime Özeti:

 Liseden eski bir elit koşucu olan Kakeru yemek çaldığı için kovalanmaktadır. Yine başka bir koşucu olan Kansei Üniversitesi'nden Haiji tarafından kurtarılır. Haiji, Kakeru'yu Japonya'nın en prestijli üniversite yarışlarından biri olan Hakone Ekiden Maratonu'na birlikte katılmak istediği diğer sakinlerin bulunduğu "Chikuseisou" denilen eski bir apartmanda yaşamaya ikna etmeye çalışır. Kakeru daha sonra Haiji ve kendisinden hariç diğer apartman sakinlerinin tamamen amatör olduğunun farkına varır.

http://www.turkanime.tv/anime/kaze-ga-tsuyoku-fuiteiru

Yakusoku no Neverland

Image

Stüdyo: CloverWorks

Yayın Yılı: 2019

Türler: Bilim Kurgu, Gerilim, Gizem, Korku, Psikolojik, Shounen

Bölüm Sayısı: 12

Kaynak: Manga

Anime Özeti:

 Lütuf Yetimhanesinde, hayat yetimler için daha iyi olamazdı! Ebeveynleri olmamasına rağmen, diğer çocuklar ve onları önemseyen "Anne"leriyle mutlu kocaman bir aileyi oluşturmaktadırlar. Özellikle de hepsi 12 yaşına basana kadar evlat edinildiklerinden dolayı, hiçbir çocuk göz ardı edilmez. Gündelik hayatları zorlu yazılılarla doludur fakat yazılılardan sonra dışarıda oynamalarına izin vardır. Uymaları gereken tek bir kural vardır: yetimhaneden ayrılmamak. Ama bir gün, sınav birincilerinden olan iki yetim, Emma ve Norman, yetimhanenin kapısına gitmeyi cüret edip varoluşlarının ardındaki korkunç gerçeği ortaya çıkarırlar: yetimhaneleri gizemli şeytan ırkı için yiyecek üretilen bir çiftlik, kendileriyse yenmek için yetiştirilen besi hayvanıdır. Kaçış planlarını uygulamak için sadece birkaç ayı kalan çocuklar, bir şekilde önceden karar verilmiş kaderlerini değiştirmek zorundadır.

http://www.turkanime.tv/anime/yakusoku-no-neverland

Barakamon

Image

Stüdyo: Kinema Citrus

Yayın Yılı: 2014

Türler: Komedi, Slice of Life

Bölüm Sayısı: 12

Kaynak: Web Manga

Anime Özeti:

 Hikayemiz; ünlü bir kaligrafi sanatçısına yumruk attığı için küçük bir adaya gönderilen ve genç bir kaligrafi sanatçısı olan Handa Seishu’nun etrafında geçiyor. Şehir dışında hiç yaşamamış olan Handa, traktörlerle yolculuk etmeye alışmaya çalışırken; birden küçük çocuklar onun evini oyun alanı olarak kullanmaya başlarlar. Bakalım Handa bu adada da olsa Kaligrafi sanatına yoğunlaşabilecek midir?

http://www.turkanime.tv/anime/barakamon

Danna ga Nani wo Itteiru ka Wakaranai Ken

Image

Stüdyo: Seven

Yayın Yılı: 2014-15

Türler: Komedi, Romantizm, Seinen, Slice of Life

Bölüm Sayısı: 26

Kaynak: 4-koma Manga

Anime Özeti:

 Çalışkan Kaoru ve onun otaku kocası arasında geçen küçük hikayeleri ele alan bir anime dizisi.

http://www.turkanime.tv/anime/danna-ga-nani-wo-itteiru-ka-wakaranai-ken

http://www.turkanime.tv/anime/danna-ga-nani-wo-itteiru-ka-wakaranai-ken-2-sure-me

Golden Time

Image

Stüdyo: J.C.Staff

Yayın Yılı: 2013-14

Türler: Dram, Komedi, Romantizm

Bölüm Sayısı: 24

Kaynak: Hafif Roman

Anime Özeti:

 Tada Banri liseden mezun olduğu gün arkadaşlarıyla birlikte kasabalarındaki ahşap köprü üzerinden evlerine giderlerken, suda bir şey gördüğünü sanan Banri ne olduğuna bakmak isterken köprüden düşer ve yaralanır. Yaraları iyileşir lakin bu kazadan sonra hafızasını kaybeder. Geçmişte tanıdığı herkes artık bir yabancıdır. Buna kendide dahil çünkü artık başka biridir. Ailesi sürekli bildikleri ve sevdikleri Banri'nin ne zaman geri geleceğine dair ümitlerini korumaktadır. Banri kazadan sonra üniversite sınavlarına hazırlanır ve hukuk fakültesini kazanır. Üniversite için Tokyo'da annesiyle birlikte bir ev kiralar ve evin eşyalarını düzdükten sonra annesi kasabasına geri döner. Banri artık koca şehirde tek başınadır.

http://www.turkanime.tv/anime/golden-time

Haibane Renmei

Image

Stüdyo: Radix

Yayın Yılı: 2002

Türler: Dram, Fantezi, Gizem, Psikolojik, Slice of Life

Bölüm Sayısı: 13

Kaynak: Doujinshi

Anime Özeti:

 Bir kız gökyüzünden aşağıya yeryüzüne doğru düşer, bunu bir rüya sanar ama içinde hiçbir korku ve endişe yoktur. Reki bir odada bir koza bulur, çok heyecanlanır çünkü içinden yeni bir Haibane çıkacaktır. Kız uyandığında kendini su dolu bir kozanın içinde bulur. Dışarıdan sesler gelmektedir. Kız kozadan çıkmaya çalışır. Kendine geldiğinde kozadan çıkmış ve bir yatakta yattığını görür ve herşeyin bir rüya olduğunu düşünür. Odaya o sırada kanatlı ve kafasında hale bulunan insanlar girene kadar. Reki kıza Rakka adını koyar. Hikari bir hale çıkartıp onun başına yerleştirir. Daha sonra sırtından kanatlar çıkar. Artık o da bir Haibane olur. Tanıştığı bu yeni insanlara ayak uydurmaya ve çevresini araştırmaya çalışır. Rakka'yı bir çok yeni şey beklemektedir.

http://www.turkanime.tv/anime/haibane-renmei

Hanasaku Iroha

Image

Stüdyo: P.A. Works

Yayın Yılı: 2011

Türler: Dram, Komedi, Slice of Life

Bölüm Sayısı: 26

Kaynak: Orijinal

Anime Özeti:

 Şehirli Matsumae Ohana geleceğine dair henüz hiçbir karar vermemiş, hafif melankolik takılan, 16 yaşında bir genç kızdır. Başına buyruk annesi, sevgilisinin borcu yüzünden şehri terk etmek zorunda kalınca Ohana'yı büyük annesine gönderir. Ohana gelir gelmez büyük annenin boyunduruğuna girer ve kadının otelinde çalışmaya başlar. Şartlar zorludur, çalışanların hepsi ayrı bir manyaktır, Ohana ise peri masalı ararken kendini cadı kazanına düşmüş gibi hisseder.

http://www.turkanime.tv/anime/hanasaku-iroha

Kimi no Suizou wo Tabetai

Image

Stüdyo: Studio VOLN

Yayın Yılı: 2018

Türler: Dram

Bölüm Sayısı: 1 Film

Kaynak: Roman

Anime Özeti:

 Nisanda bahar zamanı kiraz ağaçlarının son çiçekleri açmaya devam eder. Başkalarına ilgisi olmayan kitap kurdu soğuk oğlan, hastanenin bekleme odasında üstünde el yazısıyla ''Ölümle Yaşamak'' yazan bir kitapla karşılaşır. Oğlan fark eder ki bunu yazan kişi popüler ve neşe dolu sınıf arkadaşı Sakura Yamauchi'dir. Sakura pankreas hastalığı yüzünden kısıtlı ömrü kaldığı sırrını oğlana söyler. Ve böylece bu sırrını paylaştığı bir kişi daha vardır artık. Normal hayatını devam ettirmeye çalışan Sakura, son gününe kadar dolu dolu yaşamak konusunda kararlıdır. Özgür ruhu ve beklenmedik hareketleri oğlanı şok eder ve yüreğini yavaş yavaş değiştirmeye başlar.

http://www.turkanime.tv/anime/kimi-no-suizou-wo-tabetai

Kiseijuu: Sei no Kakuritsu

Image

Stüdyo: Madhouse

Yayın Yılı: 2014-15

Türler: Aksiyon, Bilim Kurgu, Dram, Korku, Psikolojik, Seinen

Bölüm Sayısı: 24

Kaynak: Manga

Anime Özeti:

 17 yaşındaki Izumi Shinichi, Tokyo'nun sakin bir mahallesinde annesi ve babasıyla yaşamaktadır. Bir gece Parazitler olarak adlandırılan solucanımsı uzaylılar dünyayı istila edip insanların kulaklarından ya da burunlarından girerek beyinlerinin kontrolünü ele geçirirler. Shinichi uyuduğu sırada bir Parazit kulağından girmeye çalışır. Ama o sırada Shinichi kulaklık taktığı için Parazit başarısız olur ve sağ koluna girerek kolun kontrolünü ele geçirir. Bu Parazit'in adı ise Migi'dir. Shinichi, Migi'nin yukarılara çıkıp beynine ulaşmasına engel olur. Böylece ikisi de kişiliklerini ve akıl sağlıklarını kaybetmezler. İkili diğer Parazitlerle karşılaştıklarında tuhaf durumlarından yararlanır ve hayatta kalabilmek için yavaş yavaş aralarında güçlü bir bağ oluşmaya başlar. Çift, Shinichi'nin insan beyninin hala bozulmamasının üzerine diğer Parazitlere karşı bir mücadele vermeye karar verirler. Shinichi, Migi'den yardım alırken insanları hunharca yiyen Parazitlere karşı savaşmaya kendini mecbur hisseder.

http://www.turkanime.tv/anime/kiseijuu-sei-no-kakuritsu

Mawaru Penguindrum

Image

Stüdyo: Brain’s Base

Yayın Yılı: 2011

Türler: Dementia, Dram, Gizem, Komedi, Psikolojik

Bölüm Sayısı: 24

Kaynak: Orijinal

Anime Özeti:

 Üç kardeş... İkizler Kanba, Shouma ve bu ikisinin küçük kız kardeşleri olan Himari anne baba sıcaklığından uzak, yalnız başlarına yaşamaktadırlar. Derken bir gün ikiz kardeşler, çocukluğu zaten hastanelerde geçmiş olan küçük kız kardeşleri Himari'nin çok fazla ömrü kalmadığını öğrenirler. Umutsuzluğun ve imkansızlıkların ön ayak oluşu ile kader denen olgudan umutlarını kesmiş olan büyük kardeş ve beraberinde ikiz kardeşi, en azından Himari'ye imkanları çerçevesinde dolu dolu bir gün yaşatabilmek adına onu bir zamanlar aileleri ile gittikleri gibi akvaryuma götürürler. Giderler gitmesine lakin inanmadıkları kader çoktan ağlarını örmeye başlamıştır bile.

http://www.turkanime.tv/anime/mawaru-penguindrum

Beck

Image

Stüdyo: Madhouse

Yayın Yılı: 2004-05

Türler: Dram, Komedi, Müzik, Shounen, Slice of Life

Bölüm Sayısı: 26

Kaynak: Manga

Anime Özeti:

 Tanaka Yukio, 14 yaşında ama hayatında önemli hiçbir amaç bulamayan bir gençtir. Günleri sıkıntılı biçimde geçerken, garip görünüşlü bir köpeği kurtarır ve bu arada gitarist Minami Ryuusuke ile tanışır. Bu olaydan sonra şans eseri çocukluk arkadaşı Izumi ile karşılaşır ve beraber canlı müzik dinlemeye giderler. Hayatında hep pop dinlemiş olan Tanaka, diğer adıyla Koyuki, burada rock müzikle tanışır ve çok beğenir. Bir şekilde Ryuusuke'nin kurduğu Beck adındaki grupla kendini iç içe bulur.

http://www.turkanime.tv/anime/beck

Neon Genesis Evangelion

Image

Stüdyolar: Gainax, Production I.G, Tatsunoko Production

Yayın Yılı: 1995-97

Türler: Aksiyon, Bilim Kurgu, Dementia, Dram, Mecha, Psikolojik

Bölüm Sayısı: 26 + 1 Film

Kaynak: Orijinal

Anime Özeti:

 Yıl 2015, dünya büyük bir nükleer felaketten sonra toparlanmaya çalışmakta. Fakat Birleşmiş Milletler'e bağlı gizli ve özel bir organizasyon olan NERV'ün başka hedefleri var. Kadim metinlerde anlatılmış olan 'Angel'ların dünyaya gelişine hazırlanıyorlar. NERV'ün başkanı Gendo Ikari, yıllardır ayrı yaşadığı 14 yaşındaki oğlu Shinji'yi aniden Tokyo-3 şehrine çağırır. Niye çağırıldığını anlayamayan Shinji, Tokyo-3'e gelir gelmez şehre saldırmakta olan devasa bir Angel ve ardından NERV'in merkez üssünde babası ile karşılaşır. Shinji daha bunların şokunu üstünden atamadan, Gendo Ikari oğluna, Shinji'in hayatında ilk kez gördüğü dev ve korkutucu bir mecha'ya girip üsse saldıran Angel'la savaşmasını emreder. Shinji başta reddetse bile, bunu yapmaya zorunlu kalacak ve hayatı asla eskisi gibi olmayacaktır.

http://www.turkanime.tv/anime/neon-genesis-evangelion

http://www.turkanime.tv/anime/neon-genesis-evangelion-the-end-of-evangelion

Psycho-Pass

Image

Stüdyolar: Production I.G, Tatsunoko Production

Yayın Yılı: 2012-?

Türler: Aksiyon, Bilim Kurgu, Polisiye, Psikolojik

Bölüm Sayısı: 23 + 1 Film (3.Sezonu Onaylandı)

Kaynak: Orijinal

Anime Özeti:

 Teknolojinin gelişmesiyle insanların suç işleme potansiyellerini ve suç işledikleri zaman işledikleri suçun derecesini ölçebilen "Psycho-Pass" adında bir cihaz icat edilmiştir. "Dominators" adlı silahlar ise sadece Psycho-Pass adlı cihazın üst düzey suçlu olarak gösterdiği kişiler üzerinde etkili olan bir silahtır. Akane Tsunemori, güvenlik okulundan birincilikle mezun olmuş ve özel olarak kurulmuş olan "Unit 1" adlı güvenlik biriminin başına getirilmiştir. Bu birimin özelliği, üst düzey suçlu ve aynı zamanda yetenekli olan, dominators adlı silahlarla kontrol altında tutulan kişilerden oluşuyor olmasıdır.

http://www.turkanime.tv/anime/psycho-pass

http://www.turkanime.tv/anime/psycho-pass-2

http://www.turkanime.tv/anime/psycho-pass-movie

Shirobako

Image

Stüdyo: P.A. Works

Yayın Yılı: 2014-15

Türler: Dram, Komedi

Bölüm Sayısı: 24

Kaynak: Orijinal

Anime Özeti:

 Hikaye, anime sektörüne giren beş kişinin gündelik problemlerini, bazen işlerinde bazen ise kendi aralarında ortaya çıkan sorunları ele almaktadır.

http://www.turkanime.tv/anime/shirobako

Shoujo Shuumatsu Ryokou

Image

Stüdyo: White Fox

Yayın Yılı: 2017

Türler: Bilim Kurgu, Gizem, Macera, Slice of Life

Bölüm Sayısı: 12

Kaynak: Web Manga

Anime Özeti:

 Medeniyet yıkıma uğramıştır ancak Chito ve Yuuri bu yıkımın ortasında hayatlarına devam etmekte, Kettenkrad isimli sevgili motosikletleri üstünde bir zamanlar yaşadıkları dünyanın harabelerinde arasında amaçsızca gezinmektedirler. Umutsuz günler boyunca bir sonraki yemeklerinin ve onları bir gün daha idare edecek kadar yakıtın arayışında olan bu iki arkadaş için üzerinde hiçbir şey olan bu dünyada sadece paylaştıkları tecrübeler ve duygular bile yaşamalarının nedeni sayılabilmektedir.

http://www.turkanime.tv/anime/shoujo-shuumatsu-ryokou

Shouwa Genroku Rakugo Shinjuu

Image

Stüdyo: Studio Deen

Yayın Yılı: 2016-17

Türler: Dram, Josei, Tarihi

Bölüm Sayısı: 25

Kaynak: Manga

Anime Özeti:

 Hapisten çıkan bir adam ilk olarak nereye gideceğini bilir. "Shinigami" denilen geleneksel masal anlatan birinin performansına aşık olduktan sonra onun çırağı olmak için elinden geleni yapar. Daha önce hiç çırak almayan Yakumo adlı anlatıcı hapisten yeni çıkmış Yotaro adlı bu adamı işe alınca herkes çok şaşırır. Yotaro yeni yaşamına çok neşeli başlar, Yakumo'nun hayatındaki diğer insanlarla ve vesayetindeki Konatsu ile tanışır. Konatsu ünlü bir hikaye anlatıcısının kızıdır ve babasının trajik ölümünden sonra Yakumo onu yanına alır. Konatsu babasına hayrandır ve onun gibi bir hikaye anlatıcısı olmak istemektedir ama bir kadın için bu hiç de kolay değildir.

http://www.turkanime.tv/anime/shouwa-genroku-rakugo-shinjuu

http://www.turkanime.tv/anime/shouwa-genroku-rakugo-shinjuu-sukeroku-futatabi-hen

Tiger & Bunny

Image

Stüdyo: Sunrise

Yayın Yılı: 2011

Türler: Aksiyon, Gizem, Komedi, Süper Güç

Bölüm Sayısı: 25

Kaynak: Orijinal

Anime Özeti:

 Tiger & Bunny medya maymunu süper kahramanların traji komik hayat kavgasını ekrana taşıyor. Konuyu kısaca özetlemek gerekirse, devasa bir medya grubunun kanalı HERO TV şehirdeki süper kahramanları kadroya bağlayarak onları America's Most Scariest Police Chases - WWE karışımı bir şovda kullanmaktadır. Bu şovda aynı anda birçok kameradan canlı yayında takip edilen suçlular izlenmekte ve süper kahramanlar olaya müdahele ederek puan toplamaktadır. (Süper kahramanların her birinin 1-2 sponsoru olması ve aslında gerçek firmalar olan bu sponsorların viral reklamlarında oynamaları da apayrı bir yazı konusu) Buna ek olarak her sezon sonunda da izleyici oylarına göre "sezon kahramanları" seçilmekte, bu devridaimi devam ettirebilmek için bu gösteriye sürekli yeni kahramanlar pompalanmaktadır.

http://www.turkanime.tv/anime/tiger-bunny

Usagi Drop

Image

Stüdyo: Production I.G

Yayın Yılı: 2011

Türler: Josei, Slice of Life

Bölüm Sayısı: 11

Kaynak: Manga

Anime Özeti:

 Uzun zaman sonra, cenaze için dedesinin evine giden, 30 yaşındaki bekar Daikichi, dedesinin genç bir kadından evlilik dışı bir çocuğu olduğunu öğrenir. Ailenin geri kalanı bu durum yüzünden zaten şoktadır ve aynı zamanda utanmaktadırlar. Hiçbiri, annesi kayıp olan ve yetim kalmış bu sessiz çocuğu, yani Rin’i evinde istememektedir. Bu durum karşısında birden parlayan Daikichi ise, ani bir kararla ona bakmayı kabullenir. Fakat, kendisi fazla gelişmiş ergen olan Daikichi, Rin’in içe kapanıklığına bir son verecek midir? Ve bu durum Daikichi’nin aşk hayatını nasıl etkileyecektir? 

NOT: Eğer psikolojinizi önemsiyorsanız, mangasında chapter 24’ten sonrasını okumayın.

http://www.turkanime.tv/anime/usagi-drop

Tsumiki no Ie

Image

Yapımcı: Kato Kunio

Yayın Yılı: 2008

Türler: Dram

Bölüm Sayısı: 1 Kısa Film

Kaynak: Orijinal

Anime Özeti:

 Suların sürekli yükseldiği bir yerde yaşayan yaşlı bir adamın gözünden geçenleri anlatan 12 dakikalık bir yapım. 12 dakika gibi kısa bir süresi olmasına rağmen fazlasıyla duygu barındırıyor.

Not: Kısa Animasyon Film dalında Oscar ödülü almıştır.

http://www.turkanime.tv/anime/tsumiki-no-ie

Rainbow: Nisha Rokubou no Shichinin

Image

Stüdyo: Madhouse

Yayın Yılı: 2010

Türler: Dram, Gerilim, Seinen, Tarihi

Bölüm Sayısı: 26

Kaynak: Manga

Anime Özeti:

 İkinci Dünya Savaşı'ndan yaklaşık 10 yıl sonra, bir grup suçlu çocuk orada karşılaştıkları iğrençlik ve adaletsizlikle nasıl başa çıkılacağını öğrenmek için Shounan Özel Islahevi'ne gönderilir. Oraya daha önceden gitmiş olan bir öğrenci yeni gençler geldiğinde onların akıl hocasıymış gibi davranır. Onlara arkadaşlığı öğretir ve zorlukların üstesinden gelmeleri için yol gösterir.

http://www.turkanime.tv/anime/rainbow-nisha-rokubou-no-shichinin

Yojouhan Shinwa Taikei

Image

Stüdyo: Madhouse

Yayın Yılı: 2010

Türler: Gizem, Komedi, Psikolojik, Romantizm

Bölüm Sayısı: 11

Kaynak: Roman

Anime Özeti:

 Hikayemiz, Kyoto'da üniversite 3.sınıf öğrencisi Watashi’nin etrafında olanları ve üniversitedeki kulübünde boşuna geçirdiğini düşündüğü zamanları kapsıyor. Ozu isimli bir kızla tanıştıktan sonra, kızın cesareti Watashi’yi ahlaktan şüphelenmeye iten görevlere teşvik eder. İkinci sınıf mühendislik öğrencisi Akashi'ye şevkat gösteren Watashi ona bazıları romantik anlamlar taşıyan sözler vermeye başlar. Ama yaptığı şüpheli görevlerinin sonuç noktaları daima Watashi’nin o kıza olan ilgisiyle bir şekilde çatışmaktadır.

http://www.turkanime.tv/anime/yojouhan-shinwa-taikei

Gosick

Image

Stüdyo: Bones

Yayın Yılı: 2011

Türler: Dram, Gizem, Romantizm, Tarihi

Bölüm Sayısı: 24

Kaynak: Hafif Roman

Anime Özeti:

 Hikaye 1924 yılında, küçük bir Avrupa ülkesi olan Sauville'de geçer. Japon ordusunda yüksek rütbeli bir askerin 3. oğlu olan Kujo Kazuya yüksek notları sebebiyle Sauville'nın en itibarlı okullarından biri olan St. Marguerite Akademisi'nde okumaya hak kazanır. Okulda şehir efsaneleri ve korku hikayeleri çok yaygındır. Kazuya da yeni arkadaşlarıyla daha rahat yakınlaşabilmek için kütüphaneye giderek korku hikayeleri araştırır. Kütüphanede Victorique adlı gizemli bir kızla tanışır. Victorique, Kazuya ile aynı sınıfta olmasına rağmen sınıfa hiç gelmez ve vaktinin tamamını kütüphanede kitap okuyarak ve kimsenin çözemediği cinayetleri çözerek geçirir.

http://www.turkanime.tv/anime/gosick

Hyouge Mono

Image

Stüdyo: Bee Train

Yayın Yılı: 2011-12

Türler: Samuray, Seinen, Tarihi

Bölüm Sayısı: 39

Kaynak: Manga

Anime Özeti:

 Masal, Japonya'nın Devletler Savaşı döneminde geçen gerçek bir olaydan alınmış ve Furuta Sasuke'nin etrafında şekillenir, Oda Nobunaga'nın hizmetkarıdır ve çay seremonilerini ve maddesel arzuları kafaya takıp beklenmedik bir yaşamı kovalamaktadır. Oda ve efsanevi çay ustası Sen no Soueki'den öğrenirken, aynı zamanda Furuta, Hyouge Mono yolunda ilerlemektedir.

http://www.turkanime.tv/anime/hyouge-mono

Uchuu Kyoudai

Image

Stüdyo: A-1 Pictures

Yayın Yılı: 2012-14

Türler: Bilim Kurgu, Komedi, Seinen, Slice of Life, Uzay

Bölüm Sayısı: 99

Kaynak: Manga

Anime Özeti:

 Mutta hayatında dibe vurmuş haldedir. İşinden kovulmuş, diğer şirketler tarafından kara listeye alınmış ve ailesinin yanına taşınmak zorunda kalmıştır. Aynı zamanda küçük kardeşi Hibito tam anlamıyla roket kullanabilen ve uzayda seyehat eden bir astronot olmuştur. Bu kariyer bir zamanlar Mutta'nın da hayaliydi. Peki, hayallerin arkasından gitmek için artık çok mu geçtir? Biraz zorlamayla biraz da izli kapaklı olarak ailesi ve arkadaşları Mutta'ya doğru seçimi yaptırdılar ama asıl zorluklar burada başlıyor. İşindeki çarpışmalar ve patlamalar gerçekten de Mutta'nın aldığı büyük risklerden. Fakat şimdiye kadar ki en iyi destek takımıyla belki de içindeki kıvılcımı alevlendirecek ve büyük ateşi yakacak!

http://www.turkanime.tv/anime/uchuu-kyoudai

Ballroom e Youkoso

Image

Stüdyo: Production I.G

Yayın Yılı: 2017

Türler: Dram, Komedi, Okul, Romantizm, Shounen, Spor

Bölüm Sayısı: 24

Kaynak: Manga

Anime Özeti:

 Ortaokul öğrencisi Fujita Tatara gelecek adına hiçbir planı olmayan amaçsız bir öğrencidir ve ne arkadaş edinebilir ne de ilgisini çeken bir şey bulabilir. Ne var ki bir gün bir çete tarafından saldırıya uğrar ve gizemli bir adam tarafından kurtarılır. İşin garip tarafı bu adam karate ustası değil bir balo öğretmenidir. Pek istemeyerek de olsa bu gizemli adamla dans derslerine başlayan Fujita, dansın hareketli dünyasına adımını atmış olur.

http://www.turkanime.tv/anime/ballroom-e-youkoso

Zetsuen no Tempest

Image

Stüdyo: Bones

Yayın Yılı: 2012-13

Türler: Aksiyon, Büyü, Dram, Gizem, Fantezi, Psikolojik, Shounen

Bölüm Sayısı: 24

Kaynak: Manga

Anime Özeti:

 Mahiro Fuwa'nın ailesi 1 yıl önce esrarengiz bir şekilde öldürülmüş ve Mahiro ailesinin katilini aramak üzere ortadan kaybolmuştur. "Kusaribe" adlı büyücü klanının en güçlü büyücülerinden biri olan Hakase Kusaribe ise düşmanları tarafından bir adaya hapsedilmiştir. Hakase, irtibat kurabileceği birini ararken bir şekilde Mahiro'yu bulur ve ikisi bir anlaşma yapar. Anlaşmaya göre Mahiro, Hakase'nin düşmanları tarafından uyandırılmak istenen ve tüm dünyaya kaos getirecek "Zetsuen Ağacı'nı" durduracaktır. Bunun karşılığında Hakase, Mahiro'nun ailesini öldüren katili bulmasına yardım edecektir.

http://www.turkanime.tv/anime/zetsuen-no-tempest

White Album 2

Image

Stüdyo: Satelight

Yayın Yılı: 2013

Türler: Dram, Müzik, Romantizm, Slice of Life

Bölüm Sayısı: 13

Kaynak: Görsel Roman

Anime Özeti:

 Haruki Kitahara kendinden başka üyesi kalmamış hafif müzik kulübünün tek üyesidir. Kulüp odasına gidip gitar çalmak derslerden bunalmış Kitahara için tek rahatlama yoludur. Yan kulüpte piyano çalan öğrenciyle beraber gitarını çalmak onu eğlendiriyordur. Günün birinde yine yan odadaki piyano sesiyle beraber gitarını çalan Kitahara, yukarıdan çok güzel birinin onlara uyumlu şekilde şarkı söylediğini duyar. Kitahara artık hayatının dönüm noktasına gelmiştir. 

Not: Serinin 2009 yılında yayınlanan White Album ve White Album 2 ile hiçbir alakası yoktur. Konu ve karakterler tamamen farklıdır.

http://www.turkanime.tv/anime/white-album-2

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları