Makoto Shinkai yine döktürmüş...

Bildiğiniz gibi Makoto Shinkai'nin en son filmi Temmuz’da prömiyer yaptı ve 21 yıl sonra ilk kez bir anime filmi Uluslararası film kategorisinde Oscar’a aday oldu. Weathering With You filmi Shinkai’nin bir önceki filmi your name.’yi gişede geçerek yeni rekora imza attı. Şimdi film hakkında konuşmaya başlayalım.

Image

Konusu:

Konumuz, kasaba hayatından Tokyo’ya kaçan liseli Hodaka’yı takip ediyor. Hodaka Tokyo’ya geliyor ve iş aramaya başlıyor. Fakat, parası tükeniyordur ve hala iş bulamamaktadır. Tesadüfen gemide karşılaştığı adam ona iş teklif eder ve Hodaka onun yanında çalışmaya başlar. Bir gün bir olaya tanık olur ve bu olay sayesinde erkek kardeşi ile birlikte yaşayan Hina’yla karşılaşır. Hina ise özel bir güce sahiptir: Havayı temizleme ve yağmuru durdurma. Bu karşılaşmadan sonra ikilinin hayatı değişmeye başlar.


Karakterler:

Hodaka Morishima - Tokyo’ya kaçan ve burada makale yazarı olarak işe başlayan lise öğrencisi.

Image

Hina Amano – Erkek kardeşi ile yalnız yaşayan ve havayı temizleme gücüne sahip olan neşeli bir kız.

Image

Keisuke Suga – Hodaka’nın hayatını kurtaran ve sonra onu işe alan bir makale yazarı.

Image

Image

Nagi Amano – Hina’nın erkek kardeşi. Nam-ı diğer Profesör. (bu arada çok çapkın kerata)

Image


Natsumi Suga - Hodaka ve Keisuke ile aynı şirkette çalışan bir üniversite öğrencisi.

Image

DİKKAT: Bazıları için spoiler olabilir

.

.

.

.

.

.

Bu arada bu kısma da değinmeden edemeyeceğim, your name. filmine güzel bir gönderme yapılmış. Mitsuha ve Taki her ikisi filmde bazı sahnelerde yer alıyor.

Image

Image

Image

Aynı tepkiyi verdim diyebilirim arkadaşlar .d

Image

 Konu işleyişi:

Animenin türü dram, romantizm, fantastik ve slice of life. Bunun yanı sıra arada küçük komedi sahneleri de var. Konu işleyişine bakarsak, film your name.’ye göre daha yavaş ilerliyor diyebiliriz. Bu izleyiciyi sıkar mı bilemem, ama beni sıkmadığını söyleyebilirim.
Ek olarak, Hodaka ve Hina arasındakı ilişkinin aşka dönüşme süreci de çok iyi anlatılıyor. Makoto Shinkai’nin diğer dram filmlerine baktığımızda neredeyse hepsi aynı temple gidiyor.Önce normal başlıyor,daha sonra heyecan artıyor ve ardından dram bastırıyor sonu ise mutlu son oluyor diyebiliriz. Bu filmde öyle oldu mu olmadı mı onu yazının diğer kısmında açıklayacağım. Spoiler olabilir çünkü. Aynı zamanda filmin senaryosu da Makoto Shinkai’ye ait. Filmin senaryosunun nasıl ortaya çıktığı hakkında Makoto Shinkai bir röportaj vermişti.

Makoto Shinkain'in Fujinkōron dergisi ile yaptığı röportajın bir parçası:

Shinkai,bir yaşam tarzına karar verme özgürlüğünün önemini vurgulamak için Weathering With You filmini yarattığını söyledi. “Çocukların ve ebeveynlerin bunu izlemesini ve ne düşündüklerini dürüstçe konuşabilmelerini istiyorum.

 Weathering With You filminin ilham kaynağı, 2016 yazında, your name. ile ilgili çalışmaların sona ermesiyle gelmiş. Shinkai gökyüzüne bakmış ve bir cumulonimbus(fırtına bulutu) görmüş. Gökyüzü temizlenirken, havanın ve insan ruhunun bir biriyle bağlantılı olduğunu düşünmüş.

Bir sonraki film üzerinde ciddi şekilde çalışmaya başlamanın zamanı geldiğinde,Shinkai'nin fikirleri iklim değişikliğine dönüştü. “İnsanlar kendi rahatlıklarıiçin doğayı yok ettiklerini söylüyorlar ve ben buna katılıyorum” dedi. “Sıcakken odamda klimayı açmaktan çekinmeyen bir insanım. İklim değişikliği inanılmaz bir fenomen, ancak bir kişi fazla bir şey yapamaz. Yine de tek bir kişi olarak davranışlarımın çevre üzerinde bir etkisi vardır. “Sorumluluk alanınız dışında bir şey gibi görünebilir, ama kesinlikle öyle değil. Bu sorunu eğlenceli birşekilde nasıl çözeceğinizi düşünürken bir film yapmaya karar verdim.”

Shinkai, your name.’den aldığı eleştirilerin de bir kısmına değindi. Filmin geleceği değiştirme olasılığı hakkında güçlü bir mesaj vermek istemesine rağmen, bazı izleyiciler bunu felaketin sonuçsuz kaldığı bir hikaye olarak yorumladı. Shinkai, bu eleştirileri bir sonraki filminde dinleyeceğini düşünüyordu,ama en sonda “your name. eleştirmenlerini daha da kızdıracak” bir şekilde yön vermeyi karara almış.

“Weathering With You'da, Hodaka ve Hina’nın kaderleri var, ancak hayatlarını nasıl yaşayacaklarına kendileri karar veriyorlar. Seçimlerinden memnun olmayan insanlar olduğuna eminim. Ama bu iyi. Tam bir cevap olmadan bir hikaye oluşturmak benim rolüm. Bu, benim your name.’den aldığım en büyük hediye. "

Bu yazıyı filmi izlemeden uzun bir süre önce okumuştum ve filmin senaryosunun nasıl oluştuğunu görünce filme olan merağım,beklentim ve duygularım daha da artmıştı. Ve film hepsini de karşıladı zaten.

Filmin konusu ilk başlarda sade gibi geliyor,ama ilerleyen dakikalarda daha da derinleşiyor, sizi içine çekiyor ve güzel hal alıyor.

Ses ve müzikler

Öncelikle bildiğiniz üzere bir önceki filmde olduğu gibi bunun da müzikleri RADWIMPS grubuna ait ve grup yine kalitesini konuşturmuş diyebiliriz. Gerek vokal şarkılar, gerek arkaplan müzikleri olsun muazzam. Hem iyiler, hem de güzel atmosfer yaratıyorlar. RADWIMPS hariç başka bir grubun soundtrackleri yapmasını hayal edemiyorum. En doğru seçim olmuş bence. Ve ana OSTlardan biri olan Toko Miura ile RADWIMPS grubunun düeti Grand Escape favorilerimden. Onu da buraya bırakıyorum.  Diğer vokal şarkıları da dinlemenizi öneriyorum kesinlikle, aralarında bir tanesine bile bu kötüymüş demedim.

Ses efektlerine değinecek olursak, efektlerde de hiç bir sıkıntı yok. Filmin büyük bir kısmı yağmur eşliğinde geçiyor ve yağmur sesleri de çok güzel. Genel olarak ses ve müziklerde hiç bir sıkıntı yok ve çok iyiler diyebiliriz.

Seslendirmede ise ana karakterleri genç oyuncular seslendiriyor, araştırdığım kadarı ile ilk animeleri ama başarılı oldukları inkaredilemez bir gerçek, diğer yan karakterler de hiç de geri kalmayan başarılı aktörlerden oluşuyor.

Grafik ve görsellik

Image

Image

Image

Ve filmin en öne çıkan noktalarından birisi, grafikleri. Animenin yapım stüdyosu Makoto’nun bir çok filmlerinde olduğu gibi CoMix Wave Films. Ve bu grafiklerin güzel olmaması söz konusu bile değil. Grafikler mükemmel, zaten CoMix Wave Films işin içindeyse kötü olabileceğini beklemek saçma olur, özellikle de bir Makoto Shinkai filmiyse. Bundan başka filmin benim için bir artısından bahsetmek istiyorum. Your name.’de daha açık ve sıcak renkler kullanılmıştı,herkes adına konuşmayayım ama ben fazla sevmiyorum. Bu animedeyse, soğuk ve koyu renkler çok baskın diyebiliriz.

DİKKAT DİKKAT: Bundan sonrası hafif ve ağır spoilerlar içerebilir. Yok, spoiler bize işlemez,spoiler yesek ne yazar diyorsanız, okumaya devam edebilirsiniz. Ama yazının sonunda spoilersiz genel fikirlerimi söyleyeceğim.

Evet,ilk önce en baştakı konumuza değinelim. Film, dediğim gibi diğer filmlerde nasılsa öyle, normal temple ve sakin başlıyor,sonra heyecanlı sahnelere geçiş yapılıyor ardından dram bastırıyor ve film mutlu sonla bitiyor. Filme gitmeden önce böyle olacağından adım gibi emindim ve Shinkai beni yanıltmadı. Shinkai filmlerinde bunu görmeye alıştım,bunu Shinkai’nin bir tarzı olarak görüyorum ve çok da iyi yapıyor.

Gelelim ağır spoilerli kısımlara. Öyle sahneler var ki etkisinden çıkamıyorsunuz. Filmde fazlasıyla vardı. Hina ortadan kayboluyor ve Hodaka onu dünyaya geri getirmek için elinden geleni yapıyor. Ve nihayetinde başarıyor. Bu sahneler filmin son 20-25 dakikasında gerçekleşiyor ve çok etkili olduğunu söyleyebilirim. Yoğun bir dram barındırıyor. Bu arada Hodaka tek başına başarmıyor tabii ki bunu. Profesör’ümüz ve Keisuge’nin yardımlarıyla. Son sahnelerde Keisuge’ye amma sövdüm ki, herkesin de öyle olduğunu ve olacağını düşünüyorum. Ama daha 5 dakika geçmeden kendini affettirerek Hodaka’ya yeniden yardım ediyor. 

Film hakkında genel yorumum:

Image

Filmin puanı şuan için IMDB’de 7.8, MAL’da ise 8.59. Puanlar bana göre film için az. Filmi bir önceki your name. filmiyle  kıyaslıyorum ve görüyoruz ki, your name.’nin IMDB puanı 8.4 ve MAL puanı 9.09. IMDB puanı bana kalırsa bunda da az, ama MAL puanı iyi,hatta belki azıcık daha çok olabilir. İki filmi kıyaslarsak your name. açık ara önde. Ama unutmamamız gereken detay şu ki, oy veren kişi sayısında da büyük bir fark var.

Your name. - IMDB: Yaklaşık 147 bin MAL: yaklaşık 720 bin

Weathering With You - IMDB: Yaklaşık 4 bin MAL: Yaklaşık 20 bin

Oy veren sayısı arttıkça filmin puanının daha da artacağını düşünüyoum. Evet, bu film çok iyiydi, ama dram olarak baktığminin dram sahneleri kesinlikle your name.’den zayıf değil, sadece daha az.Ama bundan puan kırmayacağım, çünkü your name. gibi olmak zorunda değil. Filmin süresi daha fazla ve biraz daha dram sahnesi isterdim. Ama eğer kıyaslamayıp tek Weathering With You’ya bakacak olursak dram sahneleri yeterli ve etkileyici. Yani aslında bu iki film arasında pek bir fark yok dediğim gibi aradakı tek küçücük fark, benim için dram sahneleri. Ama her ikisi bazı konularda birbirlerini üsteliyor. İki filmi de çok seviyorum,hangisinin daha iyi olacağına ise karar veremeyeceğim sanırım.

IMDB ve MAL’da yorumları okudum ve söyleyeceğim şey bu yorumlara kulak vermemeniz,çünkü cidden gereksiz yere boş eleştiriler gördüm. Bu filmin hakkı kesinlikle daha fazlası. Yani iyi bir izleyicinin buna en az 7 vermesi gerekir. O da dediğim gibi en az 7. Elbette zevkler farklı olabilir, ama herkesin ortak kabul etmesi gereken şeyler var ve bu yüzden filmi kötü bulmanın saçma olduğunu düşünüyorum.

Son olarak, film mükemmel. Çoğu zaman Shinkai’nin eserleri Miyazaki ile kıyaslanıyor. Ama ben kıyaslamayı doğru bulmuyorum, çünkü Miyazaki eski jenerasyonun en iyi yönetmenlerinden biriydi ve onun filmlerinde elbette yetişkinlere de hitap ediyordu,ama daha çok çocuklar üzerinden gidiyordu konu. Shinkai ise yeni jenerasyonun en iyi yönetmenlerinden biri ve kıyaslayıp Shinkai’yi yerden yere vurmak yerine filmlerini izleyip keyif almak daha iyi olur :D

Weathering With You, benim için herşeyi ile bir başyapıt. Ben hiç bir filmde ağlamam ve bunda da pek ağladığım söylenemez, ama Shinkai her defasınsa en azından gözümü doldurmayı başarıyor. O yüzden filme 10 puan verirken hiç acaba çok mu oldu diye düşünmeyeceğim, hakediyor. 

Kesinlikle herkesin izlemesini öneriyorum. İyi seyirler. Bir sonrakı Shinkai filminde görüşmek üzere :) 

Wallpaperları da bırakıyorum şuraya.

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları