Sadece tek kelime: MUHTEŞEM

Nedir?

 Violet Evergarden, aynı isimli light novelden uyarlanma, 2018 Kış çıkışlı, "Slice-of-Life, Dram, Fantezi" türlerindeki animedir. Animenin stüdyosu Hyouka, Clannad, Koe no Katachi, Suzumiya Haruhi Series, K-On!, Lucky Star gibi ünlü animelerin stüdyoluğunu yapmış olan Kyoto Animation'dır. 

 Animenin 13 bölümlük bir sezonu ve 2018 Temmuz'da çıkacak olan bir special bölümü mevcuttur.

Image

Konusu

 Büyük Savaş dört yıllık uzun bir çatışmanın ardından nihayet bitmiş, ikiye bölünmüş Telesis kıtası yavaş yavaş bir kez daha güzelleşmeye başlamıştır. Çocukluğundan beri bir asker olarak yetiştirilmiş olan Violet adlı yetim bir genç kız bu savaşın son çatışmasında ağır bir şekilde yaralanmış ve hastahaneye kaldırılmıştır. Elinde sadece sevdiği kişinin, Binbaşı Gilbert'in, son sözleri kalmıştır. Ancak Violet bu sözlerin ne anlama geldiğini bilmemektedir.

 Binbaşı Gilbert'in yakın arkadaşı olan Albay Hodgins, Violet'i yaraları iyileştikten sonra hastahaneden alır ve binbaşının son isteğini yerine getirmek için Violet'in koruyucu ailesi olacak ailenin yanına, Evergardenlara götürür. Ancak Violet burada fazla kalamaz ve yeni bir hayata başlamak için Albay Hodgins'in şirketi olan CH Postahanesi'nde çalışmaya başlar. Burada "Otomatik Anı Kuklası" olarak çalışma şansı elde eder. Otomatik Anı Kuklaları, insanların düşüncelerini ve duygularını daktilo yardımı ile kağıda aktaran yazmanlardır. 

 Violet bu yeni işi sayesinde gelen iş istekleriyle beraber yeni maceralara atılacak, müşterilerinin hayatlarını yeniden şekillendirecek ve kendini keşfetmeye başlayacaktır. Peki tüm bunları yaparken, bu işe başlamasındaki asıl neden olan Binbaşı Gilbert'in son sözlerinin anlamını çözebilecek midir?

Image

Karakterler

 Animede sadece bir ana karakterimiz var. Aslında bazı bölümlerin Violet'in yanında bir de ek bir ana karakteri var ama oraya sonra geleceğiz.

Violet Evergarden

Image

 Violet küçüklüğünden beri "savaş aracı" olarak yetiştirilen yetim bir genç kızdır. Büyük Savaş sırasında Binbaşı Gilbert'in emri altında savaşmıştır. Savaştan sonra ise Albay Hodgins'in şirketi olan CH Postahanesi'nde Otomatik Anı Kuklası olarak çalışmaya başlamıştır. Bu işe başlamasındaki asıl neden Binbaşı Gilbert'in ona söylediği son sözleridir. Violet bu sözlerin anlamını bilmemektedir ve bu sözleri anlayabilmek için Otomatik Anı Kuklası olmaya karar verir.

Çizim/Sanat Tasarımı/Animasyon

 Çizimler ve animasyonlar hakkında söylenecek tek bir şey var: "MUHTEŞEM". Bu anime, animelerde gördüğüm en güzel çizimlere ve animasyonlara sahip. İlk bölümlerde resmen çizimlerden rahatsız olmuştum. Hani bir sürü güzel çizimli anime izleyip sonra eski animelerden birisini izlemeye başlarsınız ve eski çizimlerden rahatsız olursunuz ya, işte öyle bir rahatsızlıktı ama bu sefer rahatsızlığın sebebi animenin muhteşem bir çizim kalitesine sahip olmasından kaynaklanıyordu. Hayatımdaki en güzel rahatsızlık diyebilirim. Birkaç bölüm izleyip gözüm bu muhteşem çizimlere alıştıktan sonra çizimler daha da muhteşem gözükmeye başladı. Çizimler aynı zamanda oldukça detaylıydı. Karakterlerin yüzündeki en ufak detaya kadar seçilebiliyordu. Binaların ve araçların çizimleri de çok iyiydi. Aslında 2018'de bu tarz kaliteli çizimleri zaten bekliyordum ama çoğu anime çizimler konusunda geçen yıla göre gelişme göstermedi, hatta bazıları geçen yıldaki birkaç animede bile kötü çizimlere sahipti, bunlardan sonra da Violet Evergarden'dan da güzel ama beklediğim kadar iyi olmayan çizimler bekliyordum ama Kyoto Animation beni haksız çıkartarak muhteşem bir işe imza atmış. 

Image

 Çizimler hakkında tek kötü yan burun çizimleriydi. Burun çizimlerindeki o burunun yanındaki detaylar gerçekten kötü ve rahatsız edici duruyordu. Bu her karakterde olan bir durum değildi ama bazı karakterlerde burunun ikinci yarısının çizimini tamamlamayı unutmuşlar gibi duruyordu.

Image

Image

 Animasyonlar ise tamamıyla mükemmeldi. En ufak eksikleri yoktu. Karakterlerin kıyafetlerinin dalgalanması, yağan yağmurun karakterler üstünde oluşturduğu animasyonlar, sudaki ufak dalgalanmaların animasyonları ve daha birçok ufak detay animedeki animasyon kalitesini çok yükseğe çekiyordu. Karakterlerin hareketleri her zaman doğal ve akıcıydı. Karakterin ağzından çıkan soğuk dumanın animasyonu bile aşırı kaliteliydi.

Image

Image

 Anime fantastik bir dünyada geçse de animenin şehirde geçen kısımlarında çok fazla Victoria Devri havası seziliyordu. Bunun doğurduğu bir sonuç olarak da şehirde geçen kısımların çok büyük bir kısmında renk paletindeki ana ton kahverengiydi. Başlarda sanki tüm anime bu tonlarda gidecek gibi dursa da birkaç bölümden sonra olayların geçtiği mekanlar değiştikçe renk paleti ve atmosfer de değişti.

 Çizimlerle alakalı olarak son olarak şunu söyleyeceğim. Sadece bana mı böyle geldi tam olarak emin değilim ama sanki Violet'in çizimlerinde bir tutarsızlık vardı. Günümüzde geçen kısımlarda olduğundan iki-üç yaş daha büyük gösterirken 4-5 ay önceki flashbacklerde tam göstermesi gereken yaşta gösteriyordu sanki. Tabi bu üstündeki kıyafetlerden de olabilir, belki de sadece benim hayal gücümdür.

Image

Image

Image

Müzikler

 Animenin Openingi tek kelime ile bir BAŞYAPIT. Sözler, klip, tempo ve ritim ayrı ayrı mükemmeller ve bunun yanında sözler ve klip arasındaki uyum da mükemmel. Endinge gelirsek orada işler biraz kötüye gidiyor. Her ne kadar sözler, ritim, tempo ve klip harika olsa da, seslendiren kişinin sesi hiç uymamış. K animesinin ending müziğini seslendiren kişinin sesine yakın birisi ya da direkt o kişi seslendirseydi ending de mükemmel olurdu.

 OSTlar her ne kadar güzel olsa da fazla özel değillerdi. Nagi no Asukara veya Rokka no Yuusha OSTları gibi sizi başka bir dünyaya götüremiyorlardı. Sadece dram sahnelerindeki OSTlar çok iyiydi. Sahnedeki dramı ikiye katlıyorlardı resmen.

İşleniş

 Öncelikle şundan bahsetmem lazım. Violet Evergarden episodik bir anime. Olay tamamen Violet'in aldığı işlerle beraber gittiği yerlerde karakter gelişimi ile alakalı. Genelde bölümler şu şekilde oluyor. Violet bir iş alıyor, müşterinin yanına gidiyor, o müşterinin hayat hikayesi, bulunduğu zor durum filan derken Violet de yavaş yavaş insan duygularını anlayıp kendini keşfetmeye başlıyor. 

 Bölümlerin işlenişine geçmeden önce hemen hangi bölümlerin episodik olduğunu belirteyim.

3. Bölüm (Yarı Episodik)

4. Bölüm

5. Bölüm

6. Bölüm

7. Bölüm

10. Bölüm

11. Bölüm

Image

 Üçüncü bölüm yarı episodik olduğundan onun işlenişini geçip dördüncü bölümden başlıyorum. Dördüncü bölüm fazla dramatik bir bölüm değildi bana göre. Aile içindeki duygusal bağları güzel bir şekilde işlese de üstümde fazla bir etki bırakamadı. 

Image

 Beşinci bölüm ise dörde nazaran daha güzel bir bölümdü. Genç bir prensesin gerçek duygularını keşfetmeye çalışırken kendisiyle aynı durumda olan Violet'ten yardım almaya çalışmasını izlemek komikti. Ama dram yönünden hoş olsa da yetersizdi.

Image

 Altıncı bölüm ise neredeyse tamamen boş bir bölümdü. Bölüm boyunca bölümün ana karakteri olan Leon'un sinir bozucu hareketlerini izleyip duruyorduk. Bölümü tamamen boş olmaktan kurtaran tek yer bölümün sonlarında Violet'in "yalnızlık" duygusunu öğrenmesiydi. Bu bölüm bana göre anime için bir eksiydi.

Image

 Yedinci bölüm animede en sevdiğim bölümdü. Dramı, hikayesi ve ana karakteri muhteşemdi. Sadece bölümün içindeki hikayenin dramı değil aynı zamanda bölümün hikayesi bittikten sonraki son dakikalarda Violet'in hikayesindeki dramda muhteşemdi. Dramı iliklerime kadar hissettim.

Image

 Onuncu bölüm animedeki en şaşırtıcı bölümdü. Başlarda ortalama bir dram ve sıradan bir bölüm gibi ilerlerken son dakikalardaki plot twist dramı doruk noktasına çıkardı. Birden bire tüm bölüm anlam kazandı ve bölüme muhteşem bir şekilde son noktayı koydular. Ayrıca bölümün sonunda Violet'in gerçek bir insana daha fazla  yaklaştığını göstermeleri de çok hoştu (aslında bunu neredeyse her bölümde yaptılar), karakter gelişimini çok güzel hissettirdiler.

Image

 Son episodik bölümümüz olan on birinci bölüm de yedinci ve onuncu bölümler gibi muhteşemdi. Harika bir dram ve hikayeye sahipti ve bölümün sonunda Violet'in karakteristik açıdan ne kadar geliştiğini tekrardan izleyiciye gösteriyorlardı. Ayrıca bölümün geçtiği yerin karlı bir mekan olması benim için harika bir detaydı. 

Image

Image

 Violet'in karakter gelişimi animede harika işlenmişti. Başlarda neredeyse tamamen duygusuz bir savaş aracıyken, Binbaşı'nın sözlerini anlamak için çıktığı maceralar ve yaşadığı olaylar onun da yavaş yavaş bir karakter kazanmasına ve "insan"a dönüşmesini sağladı. 

Image

 Episodik bölüm dışındaki dramın işlenişi ise tek kelime ile mükemmeldi. Flashbacklerdeki sahneler harikaydı, biraz kassalar o flashbackler ile alakalı 3 veya 4 special bölüm çıkar, o derece derindi. Belki ileride savaş sırasındaki Gilbert-Violet ilişkisini side story olarak görebiliriz birkaç special bölüm. Özellikle sekizinci ve dokuzuncu bölümlerdeki dramın işlenişine bayıldım ancak son iki bölüm fazla etkileyici bölümler değildi.

Image

Kişisel Görüşlerim

 Öncelikle daha az oldukları için animenin kötü taraflarından başlamak istiyorum. Animedeki ilk kötü kısım Ç/ST/A kısmında da bahsettiğim gibi burun çizimleriydi. Bu kadar muhteşem çizimlerin yanında o burun çizimleri o kadar kötü ve rahatsız edici duruyordu ki anlatamam. Neyse ki aşırı kötü gözüktükleri kısımlar fazla değillerdi. 

Image

 Animedeki ikinci ve son eksi ise altıncı bölümdü. Ana karakterinden hikayesine tamamen boş bir bölüm gibi hissettirmişti. Bölümün tek vasfı Violet'in yalnızlık duygusunu kavramasıydı.

Image

 Bahsetmeden geçemeyeceğim bir konu var, gözler yandan veya çaprazdan gözüktükleri sahnelerde sanki bakmaları gereken yere değil de başka bir yere bakıyormuş gibi gözüküyordu. Alttaki resimdeki gibi çaprazdan olunca fazla dikkat çekmiyor ama gözleri yandan yakın çekim gördüğümüz sahnelerde sanki gözler dışa değil de içeri bakıyor gibi gelmişti bana. Tabi bu Violet'in tutarsız çizimleri gibi sadece benim hayal gücüm de olabilir.

Image

 Animede beğenmediğim ama eksi olarak da sayamayacağım bir nokta mevcut. Violet'in metal kollarının CGI olması. "Bu kollar gerçekten CGI olmak zorunda mıydı?" diye sormadan duramıyorum. CGI'ı animelerde fazla seven birisi değilim ancak güzel kullanıldı mı dert etmem ama bu animede CGI her ne kadar güzel olsa da çizimler o kadar muhteşemdi ki CGI çok uyumsuz duruyordu. Her neyse ufak bir ağlamadan sonra animenin artılarına geçelim.

Image

 Animenin en büyük artısı bana göre muhteşem çizim ve animasyonları değildi, yedinci bölüm bana göre animedeki en büyük artıydı. Resmen tek başına bir şaheserdi. Animede bir sürü güzel bölüm vardı ama bunlardan en iyisi muhteşem dramı, hikayesi ve ana karakteri sayesinde yedinci bölümdü.

Image

 Animenin ikinci en büyük artısı ise tabi ki de muhteşem çizim ve animasyonlarıydı. Her ne kadar şu ana kadar gördüğüm en iyi çizim ve animasyonlara sahip olsa da burun çizimleri yüzünden "yılına göre en iyi çizimlere sahip olan anime" diyemiyorum, o unvan benim için hala Fate/Zero'ya ait.

Image

 Animedeki üçüncü artı karakterlerdi (Leon hariç). Her bölümün ana karakteri (altıncı bölüm hariç) ve Violet muhteşem karakterlerdi. Özellikle Violet'in karakter gelişimine tamamen bayıldım. Bu kadar güzel bir karakter gelişimini animelerde maalesef sık sık göremiyoruz.

Image

 Animenin openingi de bir artıydı benim için. Zaten "Müzikler" kısmında ne kadar muhteşem olduğundan bahsettiğim için burada kendimi tekrar etmeyeceğim.

ARTILAR: 

+ Yedinci bölüm

+ Muhteşem çizim ve animasyonlar

+ Karakterler (Leon hariç)

+ Dramın çoğu bölümde muhteşem işlenmesi

+ Opening

+ Violet'in karakter gelişimi

EKSİLER:

- Burun çizimleri

- Altıncı bölüm

Image

Puanlama

Çizimler/Sanat Tasarımı/Animasyon: 9 (muhteşem)

Müzikler: 8 (çok iyi)

Konu: 8 (çok iyi)

Karakterler: 9 (muhteşem)

İşleniş: 8 (çok iyi)

GENEL PUAN: 8/10 (çok iyi)

 "O kadar övdün sekiz mi verdin?" demeyin. Sekiz, benim için çok yüksek bir puan.

 Violet Evergarden benim için bu yılın en iyi isimlerinden birisi. Hatta yıl sonunda "2018'de En Sevdiğim 11 Anime" diye bir liste yapsam rahatlıkla ilk 5'e girebileceğini düşünüyorum. Biliyorum daha nisandayız ve bu yıl çok güzel animelerin devam sezonları ve bir sürü yeni anime yayınlanacak ama çoğunun Violet Evergarden kadar iyi olacağını düşünmüyorum. Özellikle K: Seven Stories zaten ikinci sezon ile batırılmış olan K serisini daha da batıracakmış gibime geliyor. Belki Dies Irae'nin bu temmuzda yayınlanacak olan bölümleri Violet Evergarden'a yaklaşabilir o bölümlerden umutluyum. 

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları