İnsanların karşılaştığı en büyük mücadelelerden biri, bir kaybın ardından ya da geçmiş hayal kırıklıklarının ardından hayatını sürdürmeyi öğrenmektir. Bu acı tecrübe, bir kişinin hayatını kolayca yok edebilir, ancak onları daha da güçlendirebilir.

Bu başlık altında, duygusal gelgitleri anlatan ve özellikle buna benzer olayların işlendiği (Bol çevirmen notlu ve fazlası olan) animeleri topladık. İşte "bırak gitsin!" temasını kapsayan animeler;

1. Anohana: The Flower We Saw That Day

Image

Tür: Dram / Hayattan Kesit / Doğaüstü

Stüdyo: A-1 Pictures

Bölüm Sayısı: 11 + 1 Film

Kısa Açıklama: Jinta Yadomi, hayatını kendini eve hapsetmiş bir şekilde sürdürmektedir. Sıcak bir yaz günü, Jinta eski bir çocukluk arkadaşı olan Meiko Honma'yı görür. Jinta istediği için tüm gün ona musallat olmuştur ancak bu arada onun birkaç yıl önce öldüğünü görmezden gelmiştir. Bunun bir halüsinasyon olduğunu düşünen Jinta, Meiko’nun hayaletini gördüğüne inanır. Eski arkadaşlarını bir araya getirmelidir ki böylece Meiko’nun ruhu huzur içinde dinlenebilsin.

2. Barakamon

Image

Tür: Komedi / Hayattan Kesit

Stüdyo: Kinema Citrus

Bölüm Sayısı: 12

Kısa Açıklama: Seishuu Handa, Tokyo'da yaşayan genç, yakışıklı, yetenekli ve narsistik bir kaligraftır. Yaşlı bir sanat galerisi müdürü Seishuu’nun tekniğini çok sıradan oluğu hakkında eleştirdiğinde, soğukkanlılığını kaybeder ve yaşlı adamı yumruklar. Seishuu’nun babası, Goto Adasındaki küçük bir kırsal kasabada yaşaması için onu sürgüne gönderir. Kendi hat stilini geliştirirken garip kişilikleri olan köylülerle (bu fujoshi ve çılgın çocukları içermektedir) baş etmesi gerekmektedir.

3. 5 Centimeters Per Second

Image

Tür: Drama / Romantizm / Hayattan Kesit

Stüdyo: CoMix Wave Films

Bölüm Sayısı: 1 Film

Kısa Açıklama: Takaki ve Akari çok yakın çocukluk arkadaşıydı, ancak Akari, ailesinin işi yüzünden uzaklara taşınmak zorunda kalır. Birbirlerine devamlı mektup yazmak için söz verirler ama Takaki'nin de taşınması ile aralarındaki mesafe daha da açılmış olur. Yaşamları devam ettikçe, iletişimleri yavaş yavaş kaybolmaya başlar, ancak ikiside bir daha görüşeceklerini umut etmektedir.

4. Haibane Renmei

Image

Tür: Dram / Fantezi / Gizem / Hayattan Kesit

Stüdyo: Radix

Bölüm Sayısı: 13

Kısa Açıklama: Rakka, küçük kanatları ve başında ışık halkası ile doğan bir Haibane'dir. Sessiz ve olaysız bir yaşam sürmesine karşın kasabayı çevreleyen devasa duvarların arkasında ne olduğunu merak etmekten kendini alıkoyamaz.

5. Your Lie in April (Shigatsu wa Kimi no Uso)

Image

Tür: Dram / Müzik / Romantizm

Stüdyo: A-1 Pictures

Bölüm Sayısı: 22

Kısa Açıklama: Kousei Arima genç bir müzik dehasıdır. Annesi özenli bir şekilde piyano çalmayı  öğrenmesini sağlamış ve bu da onun müzik yarışmalarında başarılı olmasına olanak tanımıştı. Annesinin ani ölümü, Kousei'nin müzik ve sahneye olan ilgisinin kaybolmasına neden olmuştu. Onun monoton hayatı, özgün performanslarıyla tanınan kemancı Kaori Miyazono ile tanışmasıyla değişmeye başlar.

6. A Silent Voice (Koe no Katachi)

Image

Tür: Drama

Stüdyo: Kyoto Animation

Bölüm Sayısı: 1 Film

Kısa Açıklama:  Shouya Ishida her zaman başı belaya giren bir çocuk olmuştu. Ishida, değişim ile sınıfına gelen Shouko Nishimiya adlı sağır öğrenciyi zorbalıkları için mükemmel bir hedef olarak görür. Ishida, can sıkıntısını öldürmek için Nishimiya'yı zorbalık etmeye başlar, ancak kendi sınıf arkadaşları tarafından dışlanmaya başlayana dek eylemlerinin etkilerinin farkına varmaz.

Ç.N. : Bu liste içinde benim favorim. İki taraflı olarak dramın işlenişi konu başlığına en uygun olduğuna kanaat getirmeme neden oluyor. (ki yan karakterlerin aslında olay akışındaki etkisi insana yaşadığı bazı olaylarda başkalarının bakış açılarının aslında nedenli yaralayıcı olduğunu da vurgulamakta)

7. Cross Game

Image

Tür: Komedi / Dram / Romantizm / Spor

Stüdyo: SynergySP

Bölüm Sayısı: 50

Kısa Açıklama:  Kitamura ailesi bir spor malzemeleri dükkanı işletmektedir. Tsukishima ailesi de bir vuruş merkezi (batting center) (Bakınız: Wikipedia )işletmektedir. İşlerinden dolayı, çocukları birlikte çokça zaman geçirebilmektedirler. Kou ve Wakaba çok yakın büyümüş ve beyzbol ile de aralarında daha yakın bir bağ kurulmuştur. Wakaba’nın küçük kız kardeşi Aoba'nın içindeki kıskançlık giderek büyür çünkü Wakaba kardeşinden çok Kou ile vakit geçirmektedir.

8. The Eccentric Family

Image

Tür: Komedi / Dram / Fantezi / Hayattan Kesit

Stüdyo: P.A. Works

Bölüm Sayısı: 25

Kısa Açıklama:  Günümüz Kyoto'su insanlara, tanukilere ve tengulara (*) ev sahipliği yapmaktadır. Yasaburou, Shimogamo tanuki ailesinin üçüncü oğludur ve tasasız bir hayat sürmek için çabalamaktadır. Ancak, sevgilisi (**) Benten, yıl sonlarında tanuki güveçi yiyen bir grup insan olan Friday Fellows'a üyedir.

Ç.N. : (*) Tanuki bakınız Wikipedia (efsaneler bölümünü okumanız tavsiye edilir), Tengu bakınız Wikipedia (**) Aralarındaki ilişkiyi tarif eden kelime, sahip olduğum kelime dağarcığında ne yazık ki bulunmuyor.

9. Honey and Clover (Hachimitsu to Clover)

Image

Tür: Komedi / Drama / Romantik / Hayattan Kesit

Stüdyo: J.C. Staff

Bölüm Sayısı: 36

Kısa Açıklama: Yuuta, Takumi ve Shinobu, banyoları olmayan bir daireyi paylaşan üniversite öğrencileridir. Sanat öğrencileri için düşük kiraya sahip olması mükemmel bir özellikti. Hayatları, Hagumi ve onun koruyucu Shuuji'si olan iki kızın girmesi ile biraz daha ilginç olmaya başlar. Genç bir üniversite öğrencisi hayatı eğlenceli görünebilir, ancak doğru ve yanlışa yönlendirilmesi oldukça zordur.

10. Angel Beats!

Image

Tür: Aksiyon / Komedi / Dram / Doğaüstü

Stüdyo: P.A. Works

Bölüm Sayısı: 13

Kısa Açıklama:  Otonashi öldükten sonra uyanır. Asıl ilginç olan şey ise bir grup gencin oraya nasıl geldiklerine dair hiç bir şey hatırlamaksızın arafta sıkışıp kalmalarıdır. Çıkış için bir yol bulabilecekler mi?

Ç.N. : Şahsi fikrim bana göre bu listeye pek uygun olmayan bir seçim. Tamam %20'si uyuyor o da, karakter hikayelerinde ya da zorlama ile kurulan ilişkilerde anlatılıyor. Neden bu kadar yüceltilmiş bir yapım olduğunu hiç anlayamadım. Hak ettiği yeri hak edememiş bir anime benim gözümde. (Zevkler ve renkler tartışılmaz. ;) )

11. Plastic Memories

Image

Tür: Dram / Romantik / Bilimkurgu

Stüdyo: Doga Kobo

Bölüm Sayısı: 13

Kısa Açıklama: Isla, önceden belirlenmiş bir ömrü olan bir android olan Giftia'dır. Yalnızca 2000 saatlik yaşam süresine rağmen Giftia'nın geri dönüş dünyasını öğrenmeye çalışan Tsukasa’nın ortağı olarak atanmıştır. Tsukasa, Isla’nın ömrünün farkında değildir ve ona hızla bağlanır.

Ç.N. : Burada ki açıklama çok yüzeysel olduğundan (anlaşılır olması) oldukça anlamsız. Eksik açıklama ise; Giftiaların yaşam sınırı dolduğunda garip davranmaya başlar bu yüzden üretici şirket süresi dolan androidleri geri almaktadır.

12. Sweetness & Lightning (Amaama to Inazuma)

Image

Tür: Komedi / Dram / Hayattan Kesit

Stüdyo: TMS Entertainment

Bölüm Sayısı: 12

Kısa Açıklama: Kouhei, karısının ölümünden sonra kızına bakmak için elinden geleni yapmaktadır. Yemek pişirme becerisinin yokluğu ve yoğun öğretmenlik mesleği, mahalle bakkalından aldığı hazır yemekleri yemelerine yol açıyordu. Ancak, öğrencilerinden biri, ailesine ait restoranı ziyaret ettiklerinde yemeklerini paylaşabileceklerini teklif eder ve o da bu teklifi kabul eder.

13. Welcome to the NHK

Image

Tür: Komedi / Dram / Psikoloji / Romantizm

Stüdyo: Gonzo

Bölüm Sayısı: 24

Kısa Açıklama: Tatsuhiro Satou, koleji bıraktığından beri yaklaşık dört yıldır bir hikikomori (Bakınız; Wikipedia) olmuştur ve birçok komplo teorilerine inanmaya başlamıştır. Tatsuhiro'nun güçlü bir şekilde inandığı bir teori vardır: Nihon Hikikomori Kyokai adlı bir örgüt, hikikomori kültürünü yaymaktan ve hayatını mahvetmekten sorumludur.

Ç.N. : Bu fikre bayıldım. Animeyi izlemedim ama yakın zamanda muhakkat izleyeceğim. Ne güzel, deprosyona girdim ve inanıyorum ki Türkiye Depresyon Birliği bunu yaymakta ve beni bu durumun içine sokmaktan sorumludur.

14. The Tatami Galaxy

Image

Tür: Komedi / Dram / Gizem / Psikolojik / Romantik

Stüdyo: Madhouse

Bölüm Sayısı:  11

Kısa Açıklama: Tatami Galaxy, hayatının boşa harcandığını düşünen üçüncü sınıf kolej öğrencisi konu almaktadır. “Evlilik tanrısı” ile tanıştıktan sonra, kolej hayatını yeniden yaşama ve Akashi ile bir ilişkiye başlama şansı elde eder.

15. Death Parade

Image

Tür: Dram / Oyun / Gizem / Psikolojik / Gerilim

Stüdyo: Madhouse

Bölüm Sayısı:  12

Kısa Açıklama: İnsanlar öldükten sonra geçmiş hayatlarına ait bir anıları olmadan gizemli bir barda kendilerine gelirler. Orada “Ölüm Oyunu” adında bir oyun oynamak zorundadırlar ve bir hakem tarafından yargılanacaktırlar. Katılımcılar oyun sırasında yavaşça sırlarını ve ölümlerine kadar olan olayları hatırlamaya başlarlar, bunların üzerine reenkarne edilmeleri veya boşluğa gönderilmeleri kararlaştırılır.

Ç.N. : Bu anime fikir olarak oldukça güzel olmasına karşın hikayenin kendisinin ciddi bir dram içermediğini söyleyebilirim. Ancak her bölümde barı ziyaret edenlerin hatıraları çoğu zaman izleyicinin de  ders çıkarması gereken olayları işliyor. Bu konuda oldukça başarılı. Death Billiards kazandığı The Young Animator Training Project (若手アニメーター育成プロジェクト Wakate Animētā Ikusei Purojekuto) başarısından sonra Madhouse desteği ile serileştirilmiştir. (Not: Bu yarışmadan ayrıca Little Witch Academia (リトル ウィッチ アカデミア Ritoru Witchi Akademia) - Trigger ortaya çıkmıştır.)

16. Tamayura: Hitotose

Image

Tür: Komedi / Dram / Hayattan Kesit

Stüdyo: TYO Animations

Bölüm Sayısı: 24+ 2 OVA + 4 film

Kısa Açıklama: Fuu Sawatari babasından dolayı fotoğrafçılığı severek büyümüştü ve ikili gittikleri her yerde fotoğraf çekerlerdi. Fuu, babası öldükten sonra ölümünü hatırlattığı için eski fotoğraf albümünü saklar. Yıllar sonra Fuu’nun erkek kardeşi albümü bulur ve Fuu ile birlikte bakarlar. Eski güzel hatıralar kalbini ısıtmaya başlar ve babasının eski kamerasıyla yeni fotoğraflar çekmeye karar verir.

17. Wolf Children

Image

Tür: Fantezi / Hayattan Kesit

Stüdyo: Stüdyo Chizu

Bölüm Sayısı: 1 Film

Kısa Açıklama:  Hana gizemli bir adama aşık olan bir üniversite öğrencisidir. Bir dolunayda, adamın son kurt adam olduğunu fark etmesine karşın bu onların arasındaki bağı etkilemez. Sevgilisi, Hana iki bebeklerini doğurduktan kısa bir süre sonra bir kazada ölür. Artık, kurt adama dönüşebilen iki bebeği yetiştirmek için yalnız kalmıştır.

Ç.N. : İkinci favorim bu listedeki. Beki de içlerinde ciddi anlamda en çok içimi parçalayan hikaye bu olmuştur. Açıkçası izlemeye karar verdiğimde bir beklentim yoktu ancak her zaman olduğu gibi iyi yapımlar sizi uzun süre etkileyenlerdir. Değil mi? Yine ince bir ürperti geçti sanki ;)

Bonus: Kimi no Na wa

Image

Tür: Romantijim / Doğaüstü / Dram / Okul

Stüdyo: CoMix Wave Films

Bölüm Sayısı: 1 Film

Kısa Açıklama: Mitsuha büyükannesi ve kız kardeşi ile bir tapınakta yaşamaktadır. Küçük bir kasabada yaşadığı için üzülmekte ve Tokyo’daki  şehir hayatını arzulamaktadır. Taki ise Tokyo’nun merkezinde yaşayan liseli bir gençtir. Arkadaşlarıyla zaman geçirmekten hoşlanan ve bir İtalyan restoranında  çalışan Taki, mimariye ve güzel sanatlara ilgi duymaktadır. Bir sabah uyandıklarında, kendilerini birbirlerinin bedenlerinde bulacaklardır. Ve bu sonraki günlerde tekrar ettikçe, aralarında bir bağ olduğu anlaşılacaktır, ama bu sırrı ikisi de o sırada bilmemektedir.Her ikisi bu olayın sırrını çözmeye çalışacaktırlar.

Ç.N. : Böyle bir liste yapıp bu yapımı atlamak hata olmuş. Bizde aynı hataya düşmeyelim diye eklemeden edemedim. Daha listeye eklenecek bir çok (çoğunlukla eski) yapım olmasına karşın burda bırakmayı uygun görüyorum.

Editörün Seçimi

Image

Gerçek bir hikaye olması dışında hakkında hiç bir açıklama yapmayacağım. Sadece ismini veriyorum;

Hotaru no Haka


Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları