Yeni bir yazı dizisi ile sizleri selamlıyoruz!

Piyasa tamamlanmamış, çeşitli sebeplerle düzenli bir şekilde okuyamadığımız ya da uzun olduğu için güncel takip ederken yorulduğumuz manga ve webtoonlarla dolu iken sizlere tamamlanmış, belki gözünüzden kaçmış 16 shoujo seriyi tanıtacağız.

Listede tamamlanmış ve çoğunlukla animesi olmayan seriler üzerinden gideceğiz. Şimdilik shoujo ile başladık. Ancak ilerleyen haftalarda diğer türler için ve webtoonlar için ayrı listeler de oluşturacağız.

İyi eğlenceler, iyi okumalar...


Editör notu: Serilerin Türkçe çevirisi olup olmadığı kontrol edilmemiştir. 

Ana görsel HunterxHunter 2011'den Biscuit Krueger'e aittir. Tür olarak alakası yok ama resim cuk oturdu konuya :D (Hisoka'ya bir şey rica ederken temsili ben :D )

Ame Nochi Hare ( Clean Up After Rain)

Ame Nochi Hare ( Clean Up After Rain)

Tür: Komedi, romantizm, gender bender, okul 

Yayın yılları: 2008-2014

Cilt Sayısı: 8

Çizeri: Bikke


Amagai Lisesi bir erkek okuludur. Giriş töreninde ciddi bir bahar fırtınası olur. O fırtına sonrası okulun beş adet öğrencisi Hazuki, Toma, Yusuke, Madoka ve Junta kadına dönüşecektir. Hayatlarına böyle devam etmek zorunda kalan beşli, karşı cinsiyet içinde birilerine aşık olacaklardır.

Bring it On!

Bring it On!

Tür: Manhwa, shoujo, komedi, okul

Yayın yılları: 2002-2008

Cilt Sayısı: 5

Çizeri: Hye- Kyung BAEK


Mi-Ha, ağabeyi tarafından asker yaşantısı ile büyütülen güçlü ve atletik bir kızdır. Ağabeyi onu koruyabilmek için böyle yetiştirmiştir. Mi-Ha, okula yeni transfer olmuş bishounen genç olan Sung-Suh'u soyunma odasında sapıkla karıştırır ve olaylar örgüsü bu şekilde başlar. İkilinin yakınlaşmasına kız kardeşine karşı korumacı olan ağabeyi izin verecek midir?

Grand Sun

Grand Sun

Tür: Romantizm, shoujo, komedi, aksiyon

Yayın yılları: 2007

Cilt Sayısı: 3

Çizeri: Emura 

Bu mangakanın kısa olan Grand Sun'ını buraya ekledim ama hikayesinin kökeni olan W Juliet de güzeldir. W Juliet, W Juliet II şeklinde devam ettiği için Grand Sun'ı tercih ettim. Grand Sun'ın konusu:

Yeni çağda Japon hukuk sistemi, insanları koruyamamaktadır. Bu sebeple insanlar korumalara ihtiyaç duymaktadır. Asahi becerikli bir korumadır ve Tokyo'ya gelip zengin bir yönetici olan Kisaragi Sakuya'ya koruma olur. Soğuk karakterli Sakuya ve becerikli Asahi arasındaki ilişki nasıl şekillenecektir?

High School Debut (Koukou Debut)

High School Debut (Koukou Debut)

Tür: Okul, Romantizm, komedi, shoujo

Yayın yılları: 2003-2008

Cilt Sayısı: 13

Çizeri: Kawahara Kazune

Haruna lise hayatında kendisine yeni bir sayfa açmaya çalışan genç bir kızdır. Ortaokulda kendisini softball'a verdiği için feminen okul hayatı hakkında bir bilgisi yoktur. Romantik bir okul hayatı yaşamak isteyen Haruna, erkek arkadaş edinebilmek için kendisini moda dergilerine kaptırıp trendleri takip etmeye çalışır. Ancak tüm trendleri aynı anda takip etmek istemesi sonucu ortaya oldukça rüküş bir insan çıkar. Giyinme üzerine beceriksizliği tesadüfen oralardan geçen üst sınıflarından Yoh'un dikkatini çekecektir. Haruna'nın inatçılığı sebebi ile Yoh ona giyim koçu olacaktır. 

Hiyokoi

Hiyokoi

Tür: Romantizm, shoujo, komedi, okul

Yayın yılları: 2009-2014

Cilt Sayısı: 14

Çizeri: Yukimaru Moe

Aslında bu manganın bir adet 2010'da tek bölümlük bir adet de 2012 de 3 bölümlük özel serisi var. Ancak manganın çeyreği etmediği için listeye eklemek istedim. Konusu şu şekil:

Hiyori utangaç ve minyon bir lise öğrencisidir. Ancak lise hayatının başlarında bir kaza geçirdiği için okula yaşıtları ile birlikte başlayamamıştır. Oldukça utangaç ve korkak olan Hiyori için çoktan kaynaşmış olan sınıf arkadaşlarına yakınlaşmak imkansız gibi bir şeydir. Ancak sınıf arkadaşı olan, oldukça uzun boylu ve cana yakın Yuushin ile tanışması onu değiştirecektir.

Kainushi wa Akuma

Kainushi wa Akuma

Tür: Tarihi, shoujo, romantizm, doğaüstü

Yayın yılları: 2012-2016

Cilt Sayısı: 14

Çizeri: Kaji Eiri


Nora'nın yaşadığı köyde bir efsane vardır. O efsane yüzünden de Nora'nın kızıl saçları uğursuz olarak sayılmaktadır. Ancak uğursuzdan da öte Nora'nın kızıl saçları onun hayatını çok fazla tehlikeye sokacaktır.

Editör notu: Başta biraz garip gelebilir konu gidişatı ancak konuya girince ve iki ana karakter arasındaki ilişkinin yoğun gelişimi sizi kendisine çekiyor. Şimdiki kafamla bazı klişelerden bıktığım için belki okumazdım ama ilk okuduğumda beğenmiştim. 

Kawaii Hito (Saitou Ken Mangası)

Kawaii Hito (Saitou Ken Mangası)

Tür: Shoujo, romantizm, komedi

Yayın yılları: 2014-2020

Cilt Sayısı: 7

Çizeri: Saitou Ken

Aynı isimde bir sürü manga var. Asagi Hikaru'nun aynı isimdeki benzer türdeki mangasını da öneririm ama bu Kawaii Hito kadar ponçik başka manga bilmediğim için bundan bahsedeceğim. Konusu şöyle:

Hanazono, annesi ile birlikte bir çiçek dükkanı işletmektedir. Ancak mimiklerinden ötürü yüzü korkunç göründüğü için insanlar ondan korkmaktadır. Bir gün bir üniversite öğrencisi olan güzeller güzeli Suzuka Hiyori'nin ona ilan-ı aşk etmesi ile hayatı yavaş yavaş değişecektir.

L - DK

L - DK

Tür: Okul, komedi, shoujo

Yayın yılları: 2009-2017

Cilt Sayısı: 24

Çizeri: Watanabe Ayu

Bu mangaya yanlış bilmiyorsam anime haberi geldi ama tarihi belli değil. Açıkçası listeye eklerken "Alın size gereğinden fazla uzun süren bir shoujo..." diye düşünerek listeden çıkaracaktım ama kişisel fikirlerimi bazen bir kenara atmalıyım :D 

Konusu şöyle: Nishimori Aoi bir lise öğrencisidir ve tek başına yaşamaktadır. Kendisine açılan her kızı olduğu gibi Aoi'nin en yakın arkadaşını da kalpsiz bir şekilde reddeden okulun yakışıklı prensi Kugayama Shusei'den nefret etmekten kendisini alıkoyamaz. Ne var ki bu genç, Aoi'nin yan komşusu olacaktır ve Aoi onu tanıdıkça aslında o kadar kötü birisi olmadığını fark edecektir.

Last Game

Last Game

Tür: Okul, komedi, shoujo, rekabet

Yayın yılları: 2011-2016

Cilt Sayısı: 11

Çizeri: Amono Shinobu


Listeye eklediğim en popüler mangalardan birisi ama belki bilmeyenleriniz vardır diye bahsetmek istedim. Konusu çok eğlenceli kadın karakteri kanser seriler listesinde başı çekse de komedisi için katlanılacağını düşünmekteyim.

Konusu: Yanagi; zengin, yetenekli, yakışıklı ve zeki bir çocuktur. Yaptığı her işte birincidir ve yenilmezdir. Ancak sınıfına transfer olan Kujou isimli gösterişsiz, orta gelirli kız onu her şeyde geçmeye başlayınca Yanagi, Kujou'yu alt edebilmek için canını dişine takmaya başlayacaktır. On yıllık bu rekabet bu süreçte arkadaşlığa ve sonunda romantizme dönecektir.

The Sexy Simpleton / New Sexy Simpleton

The Sexy Simpleton / New Sexy Simpleton

Tür: Tarihi, shoujo, romantizm, manhwa

Yayın yılları: 1999 / 2004

Cilt Sayısı: 8 / 9

Çizeri: Mi-ri Hwang

Bitmiş birbirinin devam serisi olan bu iki seriyi size şiddetle tavsiye ederim. Konu ve kurgusu çok değişik bir yapım olduğunu söyleyebilirim. Konuları sırayla şöyle:

The Sexy Simpleton: Kendi zamanının en güzel ve en yetenekli modeli olarak görülen Mi-ju ve onun okuldan arkadaşı Yu-jin bir şekilde geçmiş zamana sürüklenirler. Bu zamanda insanların güzellik anlayışı farklıdır ve Mi-ju gibi kadınlar çok çirkin bulunmaktadır. Mi-ju, kendi zamanına dönmenin yollarını arayacaktır.

New Sexy Simpleton: Ünlü bir model olan Eun Bi, antik Çin'den erkek arkadaşı ile birlikte modern çağa dönmüştür. Ancak Eun Bi, geçmişe tekrar dönüp bir ayakkabıyı yanında tekrardan getirmek zorundadır.

Editör notu: İlk seri çok daha fazla seviliyor kesinlikle. Çağın güzellik anlayışı hakkında epey eleştirel bir bakış açısı olduğunu düşünüyorum. İkinci seri konu gereği ilginç görünse de işleyiş biraz sönük kalmış zannımca.

Paperbag-kun Is In Love (Kamibukuro-kun wa Koishiteru)

Paperbag-kun Is In Love (Kamibukuro-kun wa Koishiteru)

Tür: Shoujo, komedi, yaşamdan kesitler

Yayın yılları: 2020

Cilt Sayısı: 2

Çizeri: Amaebi Riko


Umi, sıradan bir üniversite öğrencisidir ve kafasına kağıt torba geçirmiş bir adam tarafından kendisine ilan-ı aşk edilmiştir. Kağıttan Torba-kun bir sapık mıdır yoksa gerçekten aşık mıdır?


Editör notu: Şahsım adına bu listedeki en kaliteli yapım olduğunu söyleyebilirim. Okuyun, okutturun. Gözünüz gönlünüz tatlı bir romantizme doysun :)

Sand Chronicles

Sand Chronicles

Tür: Shoujo, komedi, yaşamdan kesitler

Yayın yılları: 2003-2006

Cilt Sayısı: 10

Çizeri: Ashihara Hinako


Uekusa Ann, ailesi boşandıktan sonra annesi ile birlikte Tokyo'dan Shimane'ye taşınır. Annesinin memleketi olan bu küçük kasaba insanının sıcaklığı Ann'in alışabileceği bir şey değildir. Ancak Ann fark edecektir ki ihtiyacı olan en büyük şey tam da bu sıcaklıktır.

Editör notu: Konu ve işleyiş bakımından oldukça olgun bir seri. Sakin ve işleyişi derin bir şeyler okumak isteyenlere kesinlikle önerilir. İnsanın gidip böyle kasabalarda yaşayası geliyor. Değil mi Handa Sensei :D

Öhöm, neyse devam edelim :D 

Strobe Edge

Strobe Edge

Tür: Shoujo, komedi, romantizm, okul

Yayın yılları: 2007-2010

Cilt Sayısı: 10

Çizeri: Sakisaka Io


Ninako, aşk hakkında herhangi bir tecrübesi olmayan bir lise öğrencisidir. Okulun sürekli teklif alan popüler öğrencisi Ren ile tanışınca ona aşık olmaktan kendisini alıkoyamaz. Ne var ki Ren'in uzun zamandır sürmekte olan bir ilişkisi vardır. Ninako'nun vaz geçemediği tek taraflı duyguları, ona aşk hakkında ne gibi şeyler öğretecektir? Aşkın ve sevginin birden fazla boyutu olduğunu karakterimiz geliştikçe biz de öğreneceğiz.

Editör notu: Sakisaka Sensei'in senaryoları bir tık yavaş işlense de karakter tasarımı oldukça tatlıdır ve kendi karakter tasarımını oldukça tatlı bir şekilde eleştiren küçük notları sizleri eğlendirir.

Tokyo Crazy Paradise

Tokyo Crazy Paradise

Tür: Shoujo, komedi, romantizm, karşı cins kıyafetleri giyme

Yayın yılları: 1996-2002

Cilt Sayısı: 19

Çizeri: Nakamura Yoshiki (Gadınnn!!! Senin gadın karakterlerine hastayım gadınn!!! Ama ne var şu Skip Beat'i bitirsen artık :( )

Tsukasa, ailesini kaybettikten sonra çocukluk arkadaşı Ryuji ile tekrar buluşur. Ryuji bir yakuza patronudur. Tsukasa'yı yanında tutabilmek için onu oyuna getirerek kendisine borçlanmasını sağlar. Tsukasa ise borcu ödeyebilmek için Ryuji'nin koruması kılığına girer ve şüpheli işler peşinde koşturur. İkilinin başı beladan hiçbir zaman eksik olmaz.

Editör notu: Nakamura Sensei romantizmi az ve öz, konu yoğunluğu oldukça fazla ve senaryosu ilgi çekici şeyler çizmekte bir usta. Genel tarzı vıcık vıcık romantizm sevmeyen kişiler için ideal. Allahım sen bu gadına sağlık afiyet ver, Skip Beat'i bitirmeden ölmesin amin!

Tsubaki-chou Lonely Planet

Tsubaki-chou Lonely Planet

Tür: Shoujo, komedi, yaşamdan kesitleri romantizm

Yayın yılları: 2015-2019

Cilt Sayısı: 14

Çizeri: Yamamori Mika


Fumi Ohno, fakir bir lise öğrencisidir. Babasının borçları yüzünden evden atılır ve hayatta kalmak için iş bulmak zorundadır. Bir yazarın temizlikçisi olarak hayatı nasıl devam edecektir?

Editör notu: Tamam vurmayın! Galeriye bakanlar "Bilmediğimiz shoujo bulabilir miyiz acaba?" diye gelip bu mangayı görünce "Gitmiş en popüler mangayı eklemiş listeye." diyebilir. Vurmayın gidiyom :(

Youth Gone Wild

Youth Gone Wild

Tür: Shoujo, komedi, romantizm, manhua, müzik

Yayın yılları: 1997-2003

Cilt Sayısı: 14

Çizeri: Nicky Lee

Bu serinin sequeli de prequeli de var ama size bu tek başına yeter :D Müthiş eğlenceli bir seri. Konusu şöyle:

Yating, şımarık bir aktris yanında çalışan çalışkan bir menajerdir. Patronunun şımarıklığı yüzünden kovulunca geçimini sağlayabilmek için bir barda çalışmaya başlar. Barda düzenli sahne alan "Gangster" adlı müzik grubunu dinleyince Yating'in profesyonel menajerliği tutar ve gruba yeni kişiler katarak onların şöhret basamaklarını tırmanmaları için çaba gösterir. Grubun aşk, arkadaşlık ve aile ilişkilerini de içeren dünyaları sizi çok eğlendirecektir.

Son Söz

Romantik- komedi, shoujo türlerinde senaryo ve karakter tasarımı konusunda okuyucuyu kanser etmeyecek seri bulmak zor açıkçası. Listede popüler olanlar da var az bilinenler de... Umarım shoujo ve romantizm seven manga okuyucuları için faydalı ve okuması eğlenceli bir galeri olmuştur. Tamamlanmış başka manga türlerinin listelerinde görüşmek üzere :)

Tanıtımlar: Yazara ait Temel Bilgiler: https://www.anime-planet.com/

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları