Aria İkinci Sezon Anime İncelemesi

İlk sezon incelemesi: Harika Bir Iyashikei: Aria the Animation

SENARYO

 Natural'ın senaryosunun temelde Animation'dan pek bir farkı yok. Yine Akari ve arkadaşları bir yandan Prima Undine olma yolunda emin adımlar ile ilerlerken bir yandan da Neo-Venezia ve Aqua'nın tadını çıkarıyorlar. Ancak, bu temelin üstüne inşa edilmiş yapı bu sefer çok daha büyük ve çeşitli.

 Animation'ın ana amacı izleyiciye karakterleri tanıtmak olduğundan ötürü çoğu bölümünün senaryosu oldukça sığ ve ilgi çekicilikten uzaktı. Natural ise ilk sezonda yapılan bu fedakarlığı oldukça güzel bir biçimde kullanarak bize harika bölümler sunmayı başarmış. Birkaç falso dışında hemen hemen her bölüm kendine ait öne çıkan bir özelliğe sahip. Bir bölüm, arkanıza yaslanıp atmosferin tadını çıkararak izleyebileceğiniz harika bir Iyashikei deneyimi sunarken; başka bir bölüm ise gözlerinizi ekrana kilitlemenize sebep olabilecek bir gerilim deneyimi sunmayı başarıyor ve bu sezonun yirmi altı bölüm olmasından dolayı da elimizde dramdan tutun da romantizme kadar bir sürü tema bulunmakta. Başlığa "Tam Paket Anime" yazmamın sebebi de tam olarak bu. Aria the Natural, bu özelliğe ile beraber animelerde eşine az rastlanır bir deneyim sunuyor.

Image

 Tabii ki benim gözümde harika olan bu özelliğinin başkaları için eksi olabilecek bir yan etkisi de bulunmakta: Hikayenin sabit bir olay örgüsü barındırmaması. Normalde bu, birçok animeye sabit bir olay örgüsü barındırmadığından dolayı burun kıvıran birisi olan benim için de bir eksi olurdu ama zaten ilk sezonu izledikten sonra Aria the Natural'dan sabit bir olay örgüsü beklemediğim için bunu hiç dert etmeyip Aqua'nın harika atmosferinin tadını çıkardım. Her bölümün de hemen hemen yakın kalitede olmasından dolayı sadece tek bir kısım hariç hiç sıkılmadım. O kısım ise yardımcı karakterlerden birisi olan Akatsuki'nin çocukluk anılarını izlediğimiz yerdi. Sinir bozucu erkek veletlerini tatlı bulan birisi değilseniz, büyük ihtimalle o kısımları, "Bitse de gitsek!" edası ile izleyeceksiniz.

Image

 Aria the Natural'ın sabit bir olay örgüsü olmaması bazılarınızın kulağına, anime yirmi altı bölüm boyunca yerinde sayıyormuş gibi gelebilir ve bu çok doğal. Aria the Natural tarzında her sene bir sürü episodik Slice of Life animesi çıkıyor ve bunların çoğu senaryo açısından öyle bir yerinde sayıyor ki bazı bölümlerin yerleri değiştirilse fark bile edilemeyecek duruma geliyor ve bu da konu bütünlüğünü bozuyor. Ancak, Aria the Natural o animelerden birisi değil. Her bölüm, bir önceki bölümlerde yaşanan olayların ufak devam etkilerini göstermesi, birkaç bölümde bir Aqua'nın mevsimsel değişiklerini gözümüze sokması ve karakterlerin laf aralarında önceki bölümlerde yaşanan olaylardan bahsetmesi gibi ufak detaylar ile Aria the Natural hiçbir zaman yerinde sayıyormuş gibi hissettirmiyor.

Image

KARAKTERLER

 Natural'ın ortalarındaki bölümlerin birçoğu ana üçlümüz olan Akari, Aika ve Alice'in hayata dair yeni şeyler öğrenmesine ayrılmış durumda. Akari, hayatın her zaman aynı çizgide ilerlemeyeceğini ve birçok değişimi beraberinde getirdiğini öğrenirken Alice de insanlar ile daha sık iletişim kurmayı ve onların duygularını da önemsemeye başlamayı öğreniyor. Aika ise başkalarına benzemeye çalışmaktan önce kendisi gibi olmayı ve duygularını göstermemek konusunda fazla inatçı olmamayı yavaş yavaş öğrenmeye başlıyor.

 Ana karakterlerimizden üçünün kişilik olarak olgunlaşmaya başladığı bu bölümlerin yanı sıra bir de ilk sezondan tanıdığımız yardımcı karakterleri bize daha yakından tanıtmayı amaçlayan bölümler de mevcut. Ancak, bu bölümler her ne kadar güzel olsalar da (Akatsuki'nin çocukluğuna gittiğimiz kısımlar hariç) bu sezondaki diğer bölümlerin kalitesine yaklaşamıyorlar.

Image

 Ana ve yardımcı karakterlere odaklanan bölümler ikinci sezondaki tüm bölümlerin neredeyse yarısını oluşturuyor; bu sezondaki bölümlerin diğer yarısı ise Akari ile beraber Aqua'nın güzelliklerini keşfetmemize ayrılmış ve bu bölümlerin birçoğunda, o bölümde izleyiciye gösterilmeye çalışılan Aqua'nın güzelliğini desteklemesi amacıyla yardımcı karakterler eklenmiş. Bu yardımcı karakterler oldukça güzel birer eklenti olsalar da onlarla bulundukları bölümlerden sonraki kısımlarda çok nadiren karşılaşıyoruz; bir tanesi hariç: Cait Sith.

Image

 Cait Sith; yüz yılı aşkın süredir Aqua'daki kedi krallığının liderliğini yapan ve kara büyü kullanabilen, çok büyük ebatlardaki bir kedi. Ayrıca yer yer, Aqua'nın "koruyucu ruhu" olduğuna dair imalar da yapılıyor. Kendisi ile Natural'ın daha ilk bölümünde tanışıyoruz ve daha ilk tanıştığımız anda bize Natural'ın geçen sezona kıyasla daha büyülü geçeceğinin sinyallerini veriyor. Bu kral kedimiz ile ilk bölümden sonra toplamda dört bölümde daha karşılaşıyoruz ve onunla karşılaştığımız her bölüm, diğer bölümlerden çok daha değişik ve özel hissettiriyor. 

Image

 Cait Sith ile geçirdiğim bölümler; gerek her seferinde farklı bir sürprizle karşıma çıkması, gerek her karşılaşmamızda Aqua'nın başka bir güzel yönünü gözler önüne sermesi, gerekse de bulunduğu her bölümün atmosfer açısından aşırı kaliteli olması ile animedeki favori bölümlerim oldu.

Image

GÖRSELLİK

 Natural, ilk sezonun bitiminden sadece üç ay sonra yayınlanmaya başladığı için görsel açıdan ilk sezon ile arasında neredeyse hiçbir fark yok; animasyon ve çizim kalitesi hemen hemen aynı, ekran hala 4:3 oranında ve arka plan çizimleri detay konusunda ne gerilemiş ne de ilerlemiş. Ancak, animenin atmosferini oluşturmak konusunda Natural'ın görselliği benim gözümde ilk sezonun görselliğinden çok daha başarılı. Çünkü, ilk sezonun aksine bu sezonun büyük bir kısmı Neo-Venezia'nın güzelliklerini keşfetmeye ayrılmış ve ilk sezon incelemesinde de söylediğim gibi benim bu animeyi izlemekteki ana amacım arkama yaslanıp atmosferin tadını çıkarmak olduğundan dolayı Natural'da atmosfer odaklı olan bölümlerin eksiksiz tamamına tek kelime ile bayıldım. Bir de üstüne Orta Çağ Avrupa'sı temasını seven birisi olmamdan ötürü Aria the Natural'dan aldığım zevk katlanarak arttı.

Image

 Kısaca, eğer ilk sezonun atmosferini beğenmiş ve daha fazlasını isteyen birisiyseniz Aria the Natural beklentilerinizi sonuna kadar karşılayacak ama bunun yanında herhangi bir ekstra görsel gelişme beklemeyin.

Image

SES

 Aria The Natural'ın açılış klibi, ilk sezondaki açılış klibi ile aynı tarza sahip. Yirmi altı bölümün yirmi dördünde aynı şarkıyı kullanıyor ama her bölümde klipteki görseller değişiklik gösteriyor. Bu tarzı ilk sezonda sevmiştim, burada da sevdim ve bu sezonda kullanılan şarkı da oldukça hoşuma gitti. Sonuç olarak ise her bölümün başındaki açılış sekansını atlamadan izledim.

 Bu sezon, ikiye katlanan bölüm sayısı sayesinde iki farklı kapanış klibimiz bulunmakta. Bu kapanış kliplerinin ikisi de benim gözümde ilk sezonun kapanış klibi olan Rainbow kadar iyi olmasalar da yine de animenin sakin atmosferine uygun oldukları için oldukça beğendiğim kapanış klipleri oldular.

 Kısaca hem açılış hem de kapanış klipleri ilk sezondakiler ile aynı tarzda ve ilk sezonda olduğu gibi Natural'da da bu klipleri beğendim.

 Tıpkı ilk sezonda olduğu gibi bu sezonda da soundtrackler atmosferi oluşturan temel ögelerden birisi. Zaten çoğunlukla ilk sezonda kullanılan soundtrackler kullanılmış ve yeni eklenen soundtracklerin çoğu da ilk sezondakiler ile benzer temada.

 Seslendirmeler ise kalite bakımından görsellik ile aynı kaderi paylaşıyor: İlk sezonun aynısı. Zaten teknik kalite bakımından Aria The Natural'ın neredeyse tamamı ilk sezon ile aynı kalitede.

İŞLENİŞ

 İlk sezonda olduğu gibi Aria the Natural'da da ana türler bilim kurgu, slice of life ve fantezi. Ancak, bu sefer kullanılan yan türler hem daha geniş hem de işlenişleri daha başarılı.

 Aria the Animation incelemesinde bilim kurgu ve fantezi türlerinin sadece tema olarak bulunduğunu ve yeterli işlenmediğini söylemiştim. Bu sezonda ise bilim kurgu türünün kaderi ilk sezon ile aynı olsa da fantezi türü çok daha başarılı işlenmiş ve bunun tek sebebi Aria the Natural'ın Cait Sith gibi bir karaktere ev sahipliği yapması. Animedeki fantastik ögelerin neredeyse hepsi Cait Sith ile bağlantılı. Bu bazı kişiler için bir eksi olabilir ama ben dev boyutlardaki bir kedi kralı konseptini beğendiğim için bu olay benim için eksiden daha çok bir artı oldu.

Image

 İlk sezonda Slice of Life kısımları tamamen iyashikei üstüne kuruluydu ve dürüst olmak gerekirse bazı kısımlarda bu olay biraz sıkıyordu. Natural'da ise iyashikei kısımları hala mevcut olmasına rağmen karakterlere odaklanan bölümlerin de eklenmesiyle beraber Slice of Life odaklı bölümler arasında oldukça güzel bir denge elde edilmiş. Her ne kadar animenin ortalarında yaklaşık yedi bölüm boyunca sadece karakterlere ve onların gelişimlerine odaklanan hikayeler mevcut olsa da Natural'ın bölümleri çoğunlukla bir bölüm karakter odaklı bir bölüm iyashikei odaklı ilerliyor; ve rahatlıkla söyleyebilirim ki bu sezondaki iyashikei odaklı bölümler, hem neredeyse her bölümün farklı bir mekanda geçmesi hem de bu farklı mekanların hepsinin kendisine özgü bir özelliğinin bulunması sayesinde geçen sezondaki bölümlere kıyasla çok daha çeşitli ve iyiler.

Image

Image

 Aria the Natural; gizem, gerilim, arkadaşlık, abla-kardeş ilişkisi, macera, romantizm, komedi ve hayaletler gibi birçok yan türe sahip. Bunların çoğunu sadece bir bölümde kullandığından dolayı hiçbirini üst seviyede işleyemiyor ama çeşitliliği arttırıp, animenin her daim taze kalmasını sağlıyor Benim gözümde episodik ilerleyen bir anime için bu harika bir özellik ve Aria the Natural bu özelliği neredeyse eksiksiz kullanmayı başarmış. Bununla ilgili tek sıkıntım, karakterlerin gelişimine harika bir katkısı olmasına rağmen hikayenin gelişimine neredeyse hiçbir katkısı olmaması oldu. Her ne kadar sezon boyunca hikayenin sabit bir çizgide ilerlediğini hissediyor olsak da sezonun ortalarındaki birkaç bölüm dışında hikayede önemli bir dönüm noktası yaşanmadı ve ana hikayede geriye sadece on üç bölüm kaldığını göz önüne aldığımızda, her ne kadar Aria serisini izleyen kişilerin çoğu üçüncü ve son sezon olan Aria the Origination'ın harika bir final sezonu olduğunu söylese de benim içime biraz endişe düşmedi değil. Umarım bu endişelerim yersizdir ve harika bir final sezonu beni bekliyordur.

Image

ARTILAR:

+ Atmosfer ilk sezondan bile daha iyi

+ Müzikler hala muhteşem

+ Karakter gelişimleri çok iyi

+ Bir iyashikeiden beklediğiniz hemen hemen her şeyi sunuyor

+ Cait Sith bölümleri muazzam

+ Bölümlere özel yan karakterlerin eklenmesi çok iyi olmuş

EKSİLER:

- Bilim kurgu ögeleri konusunda anime hala yetersiz

- Akatsuki'nin çocukluğunu anlatan ikinci kısım fazla gereksiz

 Aria the Natural, ilk sezonun yaptığı işleri geliştiren ve eksiklerini kapatan harika bir devam sezonu olmuş. Eğer çayınızı kahvenizi alıp arkanıza yaslanarak izleyebileceğiniz, atmosfer odaklı bir anime arıyorsanız Aria the Animation ve Natural'ı şiddetle tavsiye ediyorum. Ancak, eğer atmosfer odaklı animelere çekimser yaklaşıyor ama yine de Aria serisine bir şans vermek istiyorsanız ilk sezonu izleyip eğer beğenirseniz seriye devam etmenizi, beğenmezseniz ise ikinci sezona geçmemenizi öneriyorum. Çünkü, Natural her ne kadar ilk sezondan çok daha iyi olsa da temelde farklı bir şey sunmuyor.

Image

https://www.turkanime.net/anime/aria-the-natural

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları