Makoto Shinkai'ın 45 dakikalık kısa filminin incelemesi.

Yönetmen: Makoto Shinkai

Yapım Yılı: 2013

Yapımcı Stüdyo: CoMix Wave Films

Tür: Hayattan Kesitler, Psikolojik, Dram, Romantik

Süre: 46 dakika

Ayakkabı tasarımcısı olmak isteyen Takao (Lise son sınıf), okulu asıp eski japon tarzı bir bahçede ayakkabı çizimleri yapmaktadır. Bir gün kendinden yaşca büyük, Yukino(27 Yaş) adlı gizemli bir kadınla tanışır. İkilinin yolları daha sonra sık sık kesişmeye başlar. Yalnız bu karşılaşmalar hep yağmurlu günlerde olmaktadır. Onlar ilişkilerini derinleştirip bir birlerine açılmaya çalışmaktadır. Ama yamur mevsimi sona ermek üzeredir...

HİKAYE

Film sade ve düz bir hikayeye sahip. Ancak bu bir olumsuzdan çok olumlu bir eleştiri. Hikayenin basitliği ve anlaşılırlığı sayesinde karakterler ve görsellere daha çok ilgi verme olanağı elde ediyorsunuz. Kısacası basit ama gerçekçi, abartısız, inandırıcı, günlük hayatın bir parçası gibi hissettiren hikaye size rahatlayıp, beyninizi kapatmanıza, duygularınızı tetikleyecek bu gösellik ve karakterle odaklanmanız için en iyi ortamı sağlıyor.


ANİMASYON

Kuşkusuz en iyi animasyon ve görselliğe sahip animelerden biri. Hikayeyi, karakterleri ve müziği sevmeseniz dahi sadece bu güzel sahneler için bile izlemeye değer bir film. Makoto Shinkai'ın usta olduğu alanlardan biri olan görsellik ve manzara resimlerinin en öne çıktığı ve baş yapıtı olarak kabul edilecek bir kalite.

İnandırıcılığı artırmak için arka plan ve mekan çizimleri gerçek görüntülerden tasarlanmış. Şehir planlaması olarak Tokyo kullanılırken, park tasarımı için Tokyo’daki Shinjuku Gyoen parkı örnek alınmış.

Her bir sahnedeki özen ve detaya dikkat inanılmaz. Yapraklardaki detay renk seçimi, canlılık, tonlama, her bir yağmur damlasının içindeki yansımlar renkleri saydamlık, herbirinin kendine özgü şekli. Adeta gerçek dünyaya meydan okur bir güzellik ve detay anlaşıyla sizi ekrana kitlecek ve ağınız açık bir şekilde akılınızı başınızdan alacak.

İstisnasız bu 46 dakikanın her birine verilmiş özen ve ayrıntı gözünüzden kaçmayacak. En basit sahnelerde dahi renklerin öne çıktığını göreceksiniz. Dikkatle belirlenmiş ışık ve odak her bir detayın etkisini artırmaya, daha gerçekçi bir his vermeye, sahneyi hazırlamanın yanı sıra dikkatini kontrol etmekk için ustaca ve ciddi anlamla düşünülerek kullanılmış.

Bu anime için özellikle değinmek istediğim bir nokta var ki o da yemek. Animelerdeki yemekler gerçek yemekleri aşıp geçiyor ve yediğimiz normal yemeklerin oldukça hayal kırıklığına uğratıcı görünmesine sebep oluyor. Bununla birlikte Kotonoha no Niwa zaten inanlımaz animasyonu birleşince iştah açıcı sahneler ortaya çıkıyor.

KARAKTERLER

Film iki elinizin parmaklarıyla sayabileceğiniz sayıda karakterlere sahip olsada en önemlileri iki ana karakter olan Yukari Yukino ve Takao Akizuki. Karakter sayısının azlığı her biri ile kişisel ve samimi yakınlık sağlamıza olanak veriyor ve her biri o mükemmel karakter yapısından uzak ve kusurlu, gerçekçi olmanın yanı sıra tanıdık bir havaya sahip olduğundan daha inandırıcı bir his veriyor.

27 yaşında gizemli bir kadın olan Yukari günlerini parkta çikolata ve bira ile geçiriyor.  

Kendisi aslında Takao'nun okulunda bir öğretmen ve okulda olan olaylar yüzünden işinden kaçıyor. Ne yapması gerektiği konusunda sorunlar yaşayan ve karar vermekte zorlanan Yukari her gün içinde bulunduğu durum, gerçeklik ve sorumluluklarından kaçmak için yağmur bahanesi ile parka gidiyor.

(Ek bir bilgi, Yukari Yukino Makoto Shinkai'in başka bir filmi olan Kimi no Na wa'da Mitsuha, Tessie ve Sayaka'nın Japon Edebiyatı öğretmeni olarak tekrar karşılaşıyoruz.)

Takao Akizuki

 Takao Akizuki

15 yaşında, lise birinci sınıf öğrencisi olan Takao ayakkabı yapmak istiyor ve boş zamanlarını buna kullanıyor.  Ailesinin durumu yüzünden yaşını aşan bir sorumluluk anlayışına sahip ve part-time işinde çalışırken bir yandan hobisile ilgileniyor. Bir huy olarak yağmurun yağdığı günlerde yağmuru bahane ederek ilk ders saatine gitmeyip bir parkta ayakkabı tasarımları hakkında düşünyor. Takao duygusal ve güçlü bir kişiliğe sahip olmasının yanı sıra hem yaşı hem tecrübeleri gereği temiz bir kalbe sahip. Her gün hayali olan ayakkabı tasarımcısı olmak için çalışıyor.

MÜZİKLER

Seslendirme uygun ve kulağa güzel geliyor. Yukari Yukino rolünde 3-gatsu no Lion ve Angel Beats!'den Kana Hanazawa ve Takao Akizuki rolünde AnoHana ve Code Geass'dan Miyu Irino.

Müzikler sakin ve dinlendirici. Melodiler dingin ve rahatlatıcı. Sahnelerin estetiğine iltifat eden şarkılar bu görsel cümbüşü bir o kadar daha zevkli hale getiriyor. Yağmur damlalarını anımsatan piyano sololoru sizi alıp sahnenin içine taşıyor. Yavaş ve duygusal şarkılardan oluşan soundtrack filmin temasını yakalayıp yaşatmayı başarıyor.

Belki de filmin ruhunu en iyi yansıtan parça ise tema şarkısı Rain. Motohiro Hata söylediği parça gerek sözleri gerek melodisi olsun her dinleyişinizde size filmi tekrar tekrar anımsatmaya yeterli olacak.

Film 2013'te Kobe Tiyatral Film Ödülü ve AniMovie ödülünü kanzanmakla birlikte animasyonlarında başarıları için verilen Satoshi Kon Ödülü'nü Berserk: Ougon Jidaihen III - Kourin ile playlaştı.

SON BİR NOT

Makoto Shinkai'ın pek çok filminde olduğu gibi Kotonoha no Niwa'da aşka oldukça gerçekçi bir mercekle bakıyor. Tıpkı onun diğer filmlerindeki gibi ağır basan temalardan biri mesafe. Ancak bu film Shinkai filmleri olan  Hoshi no Koe ve Byousoku 5 Centimeter'ın aksine uzaklık olan mesafeden çok yaşsal ve duygusal mesafe üzerine odaklanıyor. Hani bazen biriyle yanyana olmanıza rağmen arada bir duvar varmışcasına bir hisse kapılırsınız, tam da bu hissi merkeze alıp iki kişinin arasındaki ilişkiyi size anlatıyor.

Ben her ne kadar ağlamış olsamda ne yazık ki bu konuda biraz kolay biri olduğum için bir şey söyleyemem ancak şu bir gerçek ki Shikai filmlerindeki gerçekçi ve karakterleri kusurlarıyla kabul eden yaklaşımı sayesinde hem olaylar hem de kişilerle daha yakından bir bağ kurmanız ve daha samimi bir şekilde onların duygularına ve çoğu zaman tanıdığımız problemlerle yüzleşmelerini izlerken bizi bir kademe fazla dahil ediyor. İşte bu yüzdendir ki bu film izlemesi bir o kadar daha zevkli.

Okuduğunuz için teşekkürler. Eğer ki anime filmi izlemek isterseniz şuradan izleyebilirsiniz.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları