Satelight stüdyosundan, bir baba-kız ikilisinin fantastik bir dünyadaki yolculuk hikayesi.

SENARYO

 Hikayemiz, insanlara zulmeden ve onları neredeyse yok olma noktasına getirmiş çeşitli insan dışı varlıkların hüküm sürdüğü bir dünyada geçmektedir. Bu dünyadaki golemler bulundukları ormanların düzenini korumak ile görevli yaratıklardır. Bir gün bu golemlerden birisi, düzenini koruduğu ormanda elleri ve boynu kelepçeli bir insan kız ile karşılaşır. İlk başta görevi gereği doğanın düzenine karışmamak istese de kızın çaresizliğine dayanamaz ve onun ile beraber bir baba kız ikilisi olarak nesli tükenmekte olan insanları bulmak üzere onlar gibi başka gezginlerle karşılaşacakları ve insanların neredeyse yok olmasının ardındaki gerçekleri öğrenecekleri bir yolculuğa çıkarlar.

Image

 Dürüst olmak gerekirse Somali to Mori no Kamisama her ne kadar, "İnsanlar vs. Diğer Irklar" tarzı bir konsept barındırsa ve yer yer bunun üstüne odaklansa da o arka plan hikayesi benim neredeyse hiç umurumda olmadı. Çünkü, ben bu animeyi izlemeye başlarken bir baba-kız hikayesi izlemeyi bekliyordum; rastgele bir fantezi dünyasındaki insanların, korkak ve nankör doğaları yüzünden olası bir yok oluş tehlikesi ile karşı karşıya kaldıkları bir hikayeyi değil. Bir de üstüne bu insanların neslinin tükenmesi olayını anlattıkları kısımların bir tanesi dışında hiçbirisi ilgimi çekmeyince animenin çeyreğine yakın bir kısmı benim için oldukça sıkıcı geçti. Ancak, geriye kalan kısımlarda istediğimi sonuna kadar aldım. 

 Somali to Mori no Kamisama'nın senaryosu birbirlerini yeni tanımaya başlayan bir baba-kız ikilisini anlatmak konusunda çok başarılı. Bunu bazen ikili arasındaki ufak atışmalar ile bazen ise birbirlerinin yanında ne kadar mutlu olduklarını gözümüze doğal bir şekilde gerçekleşen sahneler ile sokarak yapıyor. Yolculuklarına sözde bir "baba-kız" ikilisi olarak başlayan bu karakterleri aralarındaki ilişkinin her yeni adımıyla beraber bir golem-insan ikilisi yerine gerçek bir baba-kız ikilisi olarak görmeye başlamak animelerde çok nadiren deneyim ettiğim türden bir şeydi ve bunu deneyim edebildiğim için gerçekten mutluyum.

Image

KARAKTERLER

Somali

Image

 Somali, animelerde gördüğüm en gerçekçi çocuk karakterlerden birisi. Kendisi çok meraklı bir kız ve bu merak onu sık sık babasını endişelendirmesi ile sonuçlanan durumlara sokuyor. Her ne kadar haylaz tarafı daha ağır bassa da şirin olduğu kısımlar da yok değil. Onu sürekli babası için bir şeyler yapmaya çalışırken görüyoruz. Bu bazen babası ile sonsuza kadar beraber kalabilmek için tüm dilekleri yerine getirdiği söylenen gizemli bir çiçeği toplamak, bazen de babası için el yapımı bir bileklik yapmak gibi küçük ama etkili şeyler oluyor. Ayrıca kendisi kişiler arası ilişkiler konusunda da gerçek bir çocuk gibi oldukça basit düşünüyor; eğer birisini seviyorsa, o kişinin ırkı veya başka herhangi bir özelliği onun umurunda olmuyor. Ve en önemli özelliği ise neredeyse tüm çocuklar gibi aşırı inatçı olması.

Golem

Image

 Somali nasıl oldukça gerçekçi bir çocuksa, özel bir ismi olmayan Golem karakterimiz de oldukça gerçekçi bir golem. Kendisi insan duygularını anlamakta oldukça güçlük çekiyor ve bu yüzden de Somali'nin yaptığı çoğu şey ona çok abartılı geliyor. Somali'nin duygularını anlayamadığı için yer yer ona karşı oldukça kuralcı ve katı davranabiliyor. Ancak, anime ilerledikçe ve golemimiz bu süreçte Somali de dahil olmak üzere bir sürü farklı kişi ile vakit geçirdikçe, Somali'nin duygularını ve bir baba olmanın ne demek olduğunu yavaş yavaş anlamaya başlıyor.

Yardımcı Karakterler

 Golem ve Somali'nin yanı sıra bahsedilmeye değer başka karakterlerimiz de bulunmakta: Shizuno & Yabashira ve Uzoi & Haitora.

 Shizuno ve Yabashira, bir oni klanına üye olan ve sürekli beraber takılan bir ikili. Shizuno, şifalı bitkilere ilgisi olan bir oni iken; Yabashira ise Shizuno'nun ev işleri ile ilgilenen asistanı. Ana karakterlerimiz bu ikili ile animenin başlarında tanışıyor ve golemimiz hem şifalı bitkileri kullanma hem de yemek yapma konusunda bu iki arkadaş canlısı oniden oldukça yararlı bilgiler ediniyor. Bu ikili bir de bunun üstüne animenin son çeyreğinde ana karakterlerimize can alıcı bir konuda yardımcı oluyor ama bu spoiler içerikli bir konu olduğundan incelemede değinmeyeceğim.

Image

 Uzoi ve Haitora ise tıpkı Golem ve Somali gibi gezgin bir insan-yaratık ikilisi. Fakat bu ikilimizde kız rolündeki Uzoi yaratıkken, baba rolündeki Haitora insan. Ana ikilimizin yolculukları sırasında kendileri gibi bir ikili ile karşılaşması oldukça hoş olsa da şöyle ufak bir sorun var; Uzoi ve Haitora ile yaklaşık iki bölümü beraber geçiriyoruz ve ikinci bölümün yarısına kadar, hem Uzoi'nin yaşça büyük göstermesi hem de Haitora'ya karşı olan hal ve tavırları yüzünden bu ikilinin de bir baba kız ikilisini anlamamız aşırı zor oluyor. Bir de bunun üstüne bu ikilinin arka plan hikayesinin oldukça karanlık olması ve bazı izleyicileri rahatsız edebilme ihtimali bulunması eklenince çoğu izleyicinin bağ kurmakta zorlanabileceği yan karakterler haline geliyorlar; ama ben arka plan hikayelerinden aşırı etkilendiğimden dolayı kendileri ile bağ kurmakta bir sıkıntı çekmedim.

Image

GÖRSELLİK

 Görsellik, Somali'nin Mori no Kamisama'nın en güçlü unsuru. Her ne kadar animasyonlar fazla iyi olmasa da çevre çizimleri ve karakter tasarımları büyüleyici. Anime bize, gördüğümüz her yeni mekan (bu bir çöl, rastgele bir şehir veya orman olabilir, fark etmez) ve her bir yeni ırk ile beraber gerçekten bir fantezi dünyası içerisinde olduğumuzu sonuna kadar hissettiriyor. Bu basit bir şey gibi görünse de aslında düzgün bir şekilde uygulanması gerçekten zor bir özellik ve bu özelliğe sahip animelerin sayısı da çok düşük. Şu an bile bu animeler içerisinde aklıma gelen tek bir isim var o da Made in Abyss. Bu bir fantezi animesi için kesinlikle çok üst seviye bir özellik ve bu özelliğin Somali to Mori no Kamisama'daki uygulanış biçimi de fevkalade. Görünüşe göre Satelight, Symphogear serisinden gelen parayı doğru yerlere harcamış.

Image

Image

Image

Image

SES

 Somali to Mori no Kamisama, görsellik kısmında harika işler çıkarmış olsa da maalesef aynısını ses departmanı için söyleyemiyorum. Animeden aklımda kalan tek bir müzik bile olmadı ve bu benim için çok büyük bir eksi. Çünkü, zaten çizim kalitesi ve sanat tasarımı sayesinde atmosfer muhteşem, karakterleri de ne güzel beğenmişim ve bu uzun yolculukta onların kafilesinin bir parçası gibi hissetmeye başlamışım; bütün bunların üstüne bir de aklımı başımdan alacak soundtrackler eklenseydi, Somali to Mori no Kamisama benim adıma yılın animesi için çok büyük bir aday olabilirdi. Bu, Symphogear XV'den sonra Satelight'tan soundtrack konusundaki beklentilerimi aşırı yüksek tutmamdan da kaynaklanıyor olabilir ama sebebi ne olursa olsun sonuç olarak Somali to Mori no Kamisama'nın soundtrackleri beni tatmin edemedi.

 Şu ana kadar her incelememde OP-EDlerden olabildiğince bahsetmeye çalışmıştım ama bu sefer bahsetmeyeceğim, çünkü ne açılış ne de kapanış klibi pek ilgimi çekmedi.

 Her ne kadar müzikler beni pek etkilemese de ana karakterlerin seslendirmelerine bayıldım. Özellikle de Somali'nin seslendirmesi olağanüstüydü. Bu seslendirme kesinlikle Minase Inori'nin en iyi seslendirme performanslarından birisi olmuş. Somali'nin sesi bir çocuk için o kadar gerçekçi ki eğer zamanında gerçek bir çocuk ile kötü zamanlar geçirmişseniz, Somali'nin sesini her duyduğunuzda o kötü anıları tekrardan hatırlayabilirsiniz.

 Golem'in seslendirmesi ise, her ne kadar Somali'nin seslendirmesi kadar olmasa da, oldukça iyi. Zaten Daisuke Ono kendisini defalarca kanıtlamış, çok yetenekli bir seslendirme sanatçısı ve Golem gibi sürekli aynı ses tonunda konuşan duygusuz bir karakteri seslendirme konusunda fazla zorlanmadığını tahmin etmek pek de güç değil. Golem konusunda Satelight, karaktere cuk oturan bir seslendirme sanatçısı tercihi yapmış.

TÜR İŞLENİŞLERİ

 Somali to Mori no Kamisama; dram, fantezi, macera ve slice of life türlerinde bir anime.

 Dram türünün işlenişi oldukça yavan. Zaten dram olarak sayabileceğimiz sahne sayısı çok az. Bir tek Uzoi ve Haitora'nın arka plan hikayesinde biraz dram esintileri vardı bir de animenin finalinde. Geri kalan sahneler ise dram sayılamayacak kadar hafif kısımlardı. Somali to Mori no Kamisama'daki dram olsa olsa yan tür sayılabilecek miktarda önem taşıyor. Fakat yiğidi öldürüp hakkını yemeyelim, Uzoi ve Haitora'nın arka plan hikayesindeki dramatik kısımlar gerçekten etkileyiciydi; keşke o kısım gibi daha fazla dram sahnesi görebilseydik.

Image

 Slice of Life türünün işlenişi de dram türünün işlenişi ile benzer bir kaderi paylaşıyor. Her ne kadar ilk üç dört bölüm harika bir iyashikei-slice of life havasında geçip izleyiciyi rahatlatsa da devamında gelen bölümler, tek bir kısım dışında, macera ve fantezi türlerine ağırlık veriyor ve bu yüzden de animenin büyük çoğunluğunda Slice of Life bir yan tür gibi hissettiriyor.

Image

 Somali to Mori no Kamisama'da macera türünün işlenişi yolculuk konsepti üzerinden oluyor. Benim için bir yolculuk hikayesindeki en önemli şey farklı farklı yerler görmek ve sürekli ileriye doğru gittiğimi hissetmektir. Bu animede de tam da benim istediğim tarzda bir yolculuk hikayesi var. Sürekli iki üç bölümde bir mekan değiştiriyoruz ve gezdiğimiz her mekan birbirinden tamamıyla farklı atmosferlere sahip. Bir bölüm önce çölün ortasında kum fırtınasına yakalanmış bir şekilde yolculuk ederken, kendimizi hemen ardından içinden canlılık fışkıran bir cadı şehrinde bulabiliyoruz. On iki bölümlük bir anime için mekan çeşitliliği olabilecek en yüksek seviyelerden birisinde olmuş. Ayrıca bu mekanların her birisinde nesli tükenmekte olan insanlar ile ilgili yeni bilgiler elde ediyor olmamız da hikayenin yerinde saymadığını hissettirip, bize yaptığımız yolculuğun önemsiz olmadığını hissettirmeyi başarabiliyor.

Image

 Somali to Mori no Kamisama, son zamanlarda izlediğim en iyi fantezi animelerinden birisi ve bunu, görsellik kısmında da bahsetmiş olduğum, izleyiciye animeyi izlediği her saniyede fantastik bir evrenin içerisinde bulunduğunu hissettirmesi ile başarıyor. Hem fantezi türüne hem de Made in Abyss animesine bayılan birisi olarak, Made in Abyss'in devam filminin çıkmasını beklerken Somali to Mori no Kamisama bana resmen ilaç gibi geldi. Çok uzun süredir bu kadar harika bir atmosfere sahip bir fantezi animesi izlememiştim. Anime kafamıza resmen kürekle fantastik içerik atıyor. Her bölüm yeni bir mekan, her bölüm yeni bir ırk, her bölüm yeni bir detay derken fantezi türünün bir hayranı olarak bu animeyi izlerken resmen zevkten dört köşe oldum.

Image

ARTILAR:

+ Harika atmosfer

+ Somali ve Golem arasındaki uyum çok iyi

+ İç ısıtan bir baba-kız ilişkisi

+ Sanat tasarımı muhteşem

+ Her saniyesinde fantastik bir dünyanın içerisindeymişiz hissiyatını verebilmesi

EKSİLER:

- Müzikler zayıf

- Animasyonlar bazı noktalarda göz kanatabiliyor

 Somali to Mori no Kamisama, oldukça kurak geçen bu kış sezonunda benim için diğer tüm animelerden büyük bir fark ile ayrılan harika bir fantezi animesi oldu. Bir de işin içine ensest tonları içermeyen ve insanın içini ısıtan bir baba-kız ilişkisi de eklenince animeyi hayranlıkla izledim. Eğer siz de benim gibi fantezi türünün bir hayranıysanız ya da animelerde baba-kız ikililerini izlemeyi seviyorsanız, Somali to Mori no Kamisama kaçırmamanız gereken animelerden birisi.

Image

https://www.turkanime.net/anime/somali-to-mori-no-kamisama

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları