Samuray ruhunun son temsilcileri, efsanevi Shinsengumi'yi farklı kurgularla keşfetmek isteyenleri böyle alalım.

Amerikalı komutan Matthew C. Perry'nin, kara gemileri ile gelerek, Japonya'yı 200 yıllık izolasyon döneminden çıkmaya zorladığı 1860'larda, Şogun ve İmparator iktidar mücadelesine girişir. Bu siyasi çalkantılı dönem ile özdeşleşen Shinsengumi de, Tokugawa şogunluğuna hizmet etmiş özel bir polis birliğiydi. 'Mibu Kurtları' takma adıyla da bilinen bu polis gücü, yalnızca beş yıl faaliyet göstermesine rağmen özellikle Hijikata Toshizō, Okita Sōji ve Saitō Hajime gibi önde gelen üyeleri ile efsanevi bir statü kazanmayı başardı. Japonya'da bazen vatanseverlikleri ile bazen de acımasızlıkları ile anılan, samuray ruhunun son temsilcileri olan bu cesur adamlar, filmlere ve animelere sayısız kez konu oldu. Eğer hala denk gelmediyseniz, listemizde yakışıklı kılıç ustalarından rock yıldızlarına kadar çok çeşitli kurgularla onları tanıyacaksınız. Ancak listedeki animelerde gerçek tarihi arayanlar hayal kırıklığına uğrayacağından, detaylı bilgi linkini de buraya bırakıyor ve keyifli okumalar diliyoruz.

1| Peace Maker Kurogane

1| Peace Maker Kurogane

Japonya'yı kontrol edebilmek adına izolasyon politikasını devam ettirmek isteyen ve Japonya'nın önde gelen ailelerini kovan poltikacılar, kendilerini korumak için askeri polis grupları oluşturarak Japonya'yı çok değişken dönemlere sevk etmişlerdi. Ustasız Ronin'ler birbirlerini katlederken, Shinsengumi acımasız sorgulama teknikleri ile olaylara dahil oldu ve Kyoto alevler içinde kaldı. Bu kaotik dönemde yetim kalan iki erkek kardeşten Tetsu, intikam yemini etmiştir ve her ne olursa olsun yükselmeye kararlıdır. Pasifist büyük kardeş Tatsu ise bir muhasebeci olarak Shinsengumi'yi desteklemektedir. Shinsengumi'nin tüm önemli figürleriyle tanışan Tetsu, peşinde olduğu gücün çok yüksek bir maliyeti olduğunu keşfedecektir.

2| Hakuouki

2| Hakuouki

Idea Factory'nin otome romantizm oyunlarından ilham alan Hakuōki serisi, tarihsel kurguyu tüm dramı ve entrikasıyla ancak bu kez parlak bir shoujo etiketi ile karşımıza çıkarıyor. Talihsiz kahramanımız Chizuru, erkek kılığına girerek, kayıplara karışan babasını aramak üzere Kyoto'ya gider ancak kana susamış beyaz saçlı savaşçıların saldırısına uğrar. Muhteşem Shinsengumi tarafından kurtarılan Chizuru, insanları çıldırtan ve güçlendiren özel serumu babasının keşfettiğini öğrenir. Yani evet kulağa bir miktar garip geliyor olsada, shoujo severler Chizuru ve birbirinden yakışıklı samurayların insanlığı kurtama mücadelesini kaçırmamalı bizden söylemesi.

3| Gintama

3| Gintama

Shinsengumi'nin kahramanca karşımıza çıktığı, komedisi bol bir uyarlama arıyorsanız, Gintama'dan başka bir anime aramanıza gerek yok. Mayonez aşığı ve bölünmüş otaku kişilikli şeytan komutan: Hijikata Tōshirō, sinir bozucu ve namı diğer goril: Kondō Isao,  tembel sadist: Okita Sōgo ve rap dilinde konuşan Sasaki Tetsunosuke ve çok daha fazlasını bulabilceğiniz Gintama, belki tarihin Shinsengumi'sini değil ama kesinlikle en ilginç ve en sevilesi kurgusunu içeriyor.

4| Rurouni Kenshin

4| Rurouni Kenshin

Rurouni Kenshin'in hikayesinin çoğu Bakumatsu döneminden sonrasını işliyor. Shinsengumi dağıldıktan sonra kaptanlardan biri olan Saitō Hajime polis memuru olmuştur ve fakat Kenshin ile uzun bir geçmişi vardır. İkedaya olaylarının işlendiği Rurouni Kenshin: Trust and Betrayal OVA bölümlerinde ise, Shinsengumi'nin üçüncü bölük kaptanı olduğu günlere odaklanır. Saitō ve Shinsegumi birlikte çalışarak, isyancı grupların Kyoto'yu yakmasını engellerler. Shinsengumi'siz bile izlerim ki bunu diyen kaç kişiyiz?

5| Bakumatsu Rock

5| Bakumatsu Rock

Shinsengumi'yi kötü adamlar olarak hikaye eden Bakumatsu Rock serisinde Mibu kurtları, müzik yaparak beyin yıkamak (!) amacı ile Şogun Tokugawa tarafından istihdam edilir. Cennetin şarkıları ile Japon halkı uyuşturuluyor ve boyun eğmeleri sağlanıyor ancak bir idol grubu bu büyülü melodileri bozabiliyor. Shinsengumi'nin Choshu and Satsuma klanlarından düşmanlarının da müzik piyasasına girmesi ile işler iyice kızışıyor. Evet sevgili okurlar, illede Shinsengumi olsun dedik ama kafalar azıcık yanmış olabilir.

6| Chiruran 1/2

6| Chiruran 1/2

Chiruran 1/2 animesi, daha ciddi bir Shinsegumi mangası olan Chiruran: Shinsengumi Requiem'in bir yan ürünü. İki dakikalık bölümlerden oluşan bu komedi uyarlaması, grubun gerçekleştirdiği eylemlerin çoğunu önemsemeyerek, yaşamdan kesitler sunan bir yaklaşımla karşımıza çıkıyor. Hajime Saitō ve arkadaşları tembellik edip öğle yemeğinde ne yiyeceklerini tartışıyor, çeşitli kostümler deneyerek, hayranlarından gelen aşk mektuplarıyla günlerini gün ediyorlar. Kan dökülmeden, chibi Shinsengumi izleyelim diyenler yarım saatlerini ayırarak kolayca bu seriyi bitirebilir.


Kaynak: ANN

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları