Everst Yayınları Manga Shakespeare Setinin Kazananları ve Kitapların Kısa Tanıtımı

  • Nana Mahmud (Discuss kullanıcı adı: nanamahmud)
  • Helin (Discuss kullanıcı adı: helin_ozdemiir)
  • SuAscend (Discuss kullanıcı adı: suascend)
  • Mua Lipa (Discuss kullanıcı adı: muammerenessoylu)
  • Mustafa Üşenmez (mustafaenmez)


Kazananların kitapları teslim alabilmeleri için iletişim bilgilerini [email protected] adresine göndermeleri gerekmektedir. Kazananların iletişime geçmemesi durumunda yerlerine geçecek yedek kişilerin kim olduğunu ise bu yazının altındaki sabitlenmiş yorumda görebilirsiniz.

VIII. Henry

Image

"İHTİŞAM DENİZİNDE... MACERAYA ATILDIM, BOYUMU AŞTIM!" 

Sinsi planlarıyla ünlü Kardinal Wolsey'in yükseliş ve düşüş hikâyesi, VIII. Henry'nin ve ilk iki kraliçesinin yaşadığı sarayın gölgeleri arasında yer alan politik entrika ve şahsi tutku hikâyelerinden sadece biridir. VIII. Henry'nin kaderin peşinde sürüklenmesini, sarayın koridorlarında, kapalı kapılar ardında yaşanan iktidar savaşını anlatan bu Shakespeare oyunu ilk kez Her Şey Gerçek adıyla 1613 yılında sahnelenmişti. Acaba İngiliz tarihinin bu çığır açıcı döneminde ipler kimin elinde? Sahiden, tarih dedikleri şeyin "gerçek" olduğunu nereden biliyoruz? VIII. Henry, William Shakespeare'in oyunlarının grafik roman uyarlamaları arasında yer almaktadır. Japon çizgilerinden esinlenen ve Shakespeare'in özgün metinlerinden Richard Appignanesi tarafından uyarlanan bu dizi, usta mangacıların çizimleriyle büyük yaratıcının sözlerini öğrenciler, Shakespeare okurları ve manga hayranları için canlandırıyor.


 Shakespeare'in son eserlerinden biri olan VIII. Henry, İngiltere Kralı VIII. Henry'nin hayatına dayanan bir hikaye anlatıyor. Ülke ve sarayda görüş ayrılıklarının oluşmaya başladığı bir ortamda geçen hikaye, Kral Henry'nin etrafındaki bürokratlar arasındaki güç savaşına ve bu savaşın ortasındaki kralın aşk hayatına odaklanıyor. I. Elizabeth'in babası olan VIII. Henry'nin hayatının bir bölümünün anlatıldığı bu eser, romantizm içeren entrika dolu politik bir eser okumak isteyenler için harika bir seçim.

https://www.everestyayinlari.com/kitap/viii-henry-william-shakespeare/11677

Kral Lear

Image

"HANGİNİZ BİZİ EN ÇOK SEVİYOR?" Yaşlı şef Kral Lear'ın krallığını üç kızı arasında bölmeye karar vermesi bir peri masalı gibi başlar, fakat gelmiş geçmiş en korkunç trajedilerden biri olarak sona erer. Shakespeare'in kıyamet havasında geçen tiyatro oyununun bu özgün manga yaratımında, olay, 18. yüzyıl Amerika'sının şiddetli tartışmalara yol açan sömürge sınırlarına taşınır. Kral Lear bu kez gerçek bir son Mohikandır... Kral Lear, Wiliam Shakespeare'in oyunlarının grafik roman uyarlamaları arasında yer almaktadır. Japon çizgilerinden esinlenen ve Shakespeare'in özgün metinlerinden Richard Appignanesi tarafından uyarlanan bu dizi, usta mangacıların çizimleriyle büyük yaratıcının sözlerini öğrenciler, Shakespeare okurları ve manga hayranları için canlandırıyor.


 Shakespeare'in orijinal oyununun aksine 18. yüzyıl Amerika'sında geçen ve yaşlı kral Lear'ın hayatının son demlerini anlatan bu eser, etrafında dönen olayları ve kendisine yakın olan insanların asıl amacını göremeyen bir kralın yanlış tercihleri sonucu nasıl korkunç bir kadere sürüklendiğini konu alıyor. İlk başta politik bir konuyu ele alacakmışçasına başlayan bu eser, çok kısa bir süre içerisinde bir karakter hikayesine dönüşüp, gerçeklerin yüzüne söylenmesi yerine yalan da olsa güzel şeylerin söylenmesini isteyen bir kralın yaşadığı çok büyük bir trajediyi anlatıyor. Kral Lear, mutlu hikayeleri sevenlerin pek hoşlanmayacağı ama trajedileri sevenlerin tek kelime ile bayılacağı bir eser.

https://www.everestyayinlari.com/kitap/kral-lear-william-shakespeare/11681

Kuru Gürültü

Image

"Bu bir hile olamaz!" Benedick eski tutkusu ve en ateşli eleştirmeni olan Beatrice'in onu delice sevdiğini duyunca, kulaklarına inanamaz. Arkadaşlarından Benedick'in onun için yanıp tutuştuğunu öğrenen Beatrice de öyle. Nişanlısı Hero'nun başka bir adamın yatak odasında olduğunu duyan Claudio da kulaklarına inanamaz. Üstelik Hero'nun öldüğü söylenmektedir. Bütün bunlar gelmiş geçmiş en aptal polis olan Constable Dogberry'nin ortaya çıkmasına yol açar. Shakespeare'in en oyunlu komedisinin bu mangası İtalya'nın operalara has ortamında peş peşe kandırmacalarla ve hilelerle yaşanır. Asla duyduğunuz her şeye inanmayın... Kuru Gürültü, William Shakespeare'in oyunlarının grafik roman uyarlamaları arasında yer almaktadır. Japon çizgilerinden esinlenen ve Shakespeare'in özgün metinlerinden Richard Appignanesi tarafından uyarlanan bu dizi, usta mangacıların çizimleriyle büyük yaratıcının sözlerini öğrenciler, Shakespeare okurları ve manga hayranları için canlandırıyor.


 Genelde yazdığı trajediler ile bilinen Shakespeare'in biraz daha komediye odaklı olan Kuru Gürültü eseri, romantik yakınlaşmaların etrafında dönen komploları anlatıyor ve her ne kadar duygusal anları bulunsa da genel olarak komediyi merkezinde tutuyor. Kuru Gürültü, romantik komedi hikayelerini sevenler için birebir!

https://www.everestyayinlari.com/kitap/kuru-gurultu-william-shakespeare/11671

Romeo ve Juliet

Image

"Tek aşkım tek nefretimden doğdu," diyerek üzüntüsünü dile getirir, en ünlü aşk öykülerinden biri olan Romeo ve Juliet'in kahramanı Juliet. Klasik Shakespeare'in manga çizimiyle kaynaşması olan bu çarpıcı uyarlama, okurlara heyecan verecektir. Günümüzün modern Japonya'sında yaşayan iki genç âşık, birbirine düşman Yakuza aileleri olan Montague ve Capulet aileleri arasındaki tatsız kan davasının ortasında kalmıştır. Tokyo sokaklarında yaşanan şiddet, ihanet ve trajediye rağmen yasak aşklarını sürdürebilirler mi? Romeo ve Juliet, William Shakespeare'in tiyatro oyunlarının çizgi uyarlamaları olan Manga Shakespeare dizisinde yer almaktadır. Japon çizgilerinden esinlenen ve Shakespeare'in özgün metinlerinden Richard Appignanesi tarafından uyarlanan bu dizi, usta mangacıların çizimleriyle bu büyük yaratıcının sözlerini öğrenciler, Shakespeare okurları ve manga hayranları için canlandırmaktadır.


 Hemen hemen herkesin ya orijinal eseri ya da herhangi bir uyarlamasına hayatının bir noktasında denk geldiği Romeo ve Juliet eserini uyarlarken "Manga Shakespeare"in tasarımcıları oldukça değişik bir yöntem seçip bu hikayeyi günümüz Japonya'sında anlatmaya karar vermişler. Birbirine düşman olan iki Yakuza ailesindeki birbirlerine aşık iki genç, tıpkı Shakespeare'in orijinal eserinde de olduğu gibi aşklarını ailelerinin önüne koyuyor ve bunun sonucunda oldukça trajik bir kader ile yüzleşiyorlar. Trajedi ve romantizmin bir arada bulunduğu eserleri sevenler veya Romeo ve Juliet'in hikayesini daha önce deneyim etmiş olmasına rağmen farklı bir temada tekrar deneyim etmek isteyenler için Manga Shakespeare setine ait Romeo ve Juliet kitabı çok iyi bir seçim.

https://www.everestyayinlari.com/kitap/romeo-ve-juliet-william-shakespeare/11689

Hamlet

Image

Cinayetin dili yok belki, ama konuşacak," der Hamlet Shakespeare'in en bilmecemsi oyununda. Klasik Shakespeare'i manga çizimiyle kaynaştıran ve sürükleyici etkisiyle okurlarını coşkulandıran çığır açıcı bir uyarlama. Savaşlarla mahvolmuş bir siberdünyada yaşayan Danimarka Prensi, Hamlet babasının ölümü nedeniyle acı çekerken, kalenin burçlarında gezinen bir hayalle karşılaşır. Bu Hamlet'in ölen babasının hayaletidir ve katilinin adını açıklar: Öz kardeşi öldürmüştür onu. Hamlet, babasının cinayetinin intikamını almaya çalışırken bizleri deliliğe, ihanetlere ve üzücü bir aşk hikâyesine uzanan bir yolculuğa çıkarır. Hamlet, William Shakespeare'in tiyatro oyunlarının çizgi uyarlamaları olan Manga Shakespeare dizisinde yer almaktadır. Japon çizgilerinden esinlenen ve Shakespeare'in özgün metinlerinden Richard Appignanesi tarafından uyarlanan bu dizi, usta mangacıların çizimleriyle bu büyük yaratıcının sözlerini öğrenciler, Shakespeare okurları ve manga hayranları için canlandırmaktadır.


 Shakespeare'in bir başka popüler eseri olan Hamlet; ikilemler arasında gidip gelen bir karakter olan Prens Hamlet'in, amcasının babasını öldürdüğü gerçeğini öğrendikten sonra bunu ortaya çıkarmak için verdiği mücadeleyi ve bu mücadele sırasında yaşadığı olayları anlatıyor. Planlı hareket etmenin mi yoksa olayları akışına bırakmanın mı daha iyi olduğunu sorgulatan bu eser, okuyucularına temponun asla düşmediği bir macera anlatıyor. Eğer tansiyonun bir an bile olsun azalmadığı bir eser okumak istiyorsanız, Hamlet'e kesinlikle göz atmalısınız.

https://www.everestyayinlari.com/kitap/hamlet-william-shakespeare/11685

Venedik Taciri

Image

"PARILDAYAN HER ŞEY ALTIN DEĞİLDİR..." Zengin bir mirasa sahip olan Portia'yla evlenmek isteyen Bassanio, kadının üzerinde iyi bir izlenim bırakmak ister, fakat bunun için de para gerekmektedir. Cömert Antonio ona yardım etmeye hazırdır, ama elinde nakit para olmadığı için sinsi tefeci Shylock'tan faizsiz borç almak zorunda kalır. Shylock para için faiz istemez ama paranın vaktinde geri ödenmemesi durumunda Antonio'nun göğsünden bir kilo et kesip alacaktır. Borcun vadesi dolarken "merhametin niteliği"ni test etmek Portia'ya kalacaktır. Elf, troll ve denizadamlarıyla dolu bir fantezi dünyasına taşınan Venedik Taciri, William Shakespeare'in oyunlarının çizgi uyarlaması olan Manga Shakespeare dizisi içinde yer almaktadır. Japon çizgilerinden esinlenen ve Shakespeare'in özgün metinlerinden Richard Appignanesi tarafından uyarlanan bu dizi, usta mangacıların çizimleriyle büyük yaratıcının sözlerini öğrenciler, Shakespeare okurları ve manga hayranları için canlandırıyor.


  Venedik Taciri'nin bizi fantastik ırkların yaşadığı alternatif bir dünyaya götüren bu uyarlaması güç ve para sahibi olmak isteyen bir adamın altından kalkamayacağı sözler vermesi sonucunda başına gelen olayları anlatıyor ve ana fikir olarak "yaşamın değeri"ni merkezine koyuyor. Somut nesneler üzerinden mecazi bir anlatım ile, yaşamın değerinin ölçülemeyeceği fikrini anlatmaya çalışan Venedik Taciri, "para mutluluk getirmiyor" klişesini en güzel biçimde anlatan eserlerden birisi.

https://www.everestyayinlari.com/kitap/venedik-taciri-william-shakespeare/11679

Fırtına

Image

"Düşlerle aynı maddeden yapılmışız," der sihirbaz Prospero. Düklüğü elinden alınmıştır ve kızı Miranda'yla birlikte ıssız bir adaya düşmüştür. Yıllarca sürgün kaldıktan sonra, onu kandıran kardeşini ve siyasi düşmanlarını aynı adaya kazazede olarak sürükleyen bir fırtına yaratır. Shakespeare'in özgün dilinin manga resimleriyle kaynaşması olan bu etkileyici uyarlama, insanlığı ikinci bir Karanlık Çağlara götüren 21. yüzyılın enerji krizinden sonraki bir zamanda geçmektedir. Teknolojiyi "büyücüler" hayatta tutar. Prospero'nun "sihri" kolayca kazanılan bir aşkı, kölelikten özgürlüğe geçişi ve sonsuz iktidar mücadelesini anlatır. Fırtına, William Shakespeare'in çizgi uyarlaması olan Manga Shakespeare dizisinde yer almaktadır. Japon çizgilerinden esinlenen ve Shakespeare'in özgün metinlerinden Richard Appignanesi tarafından uyarlanan bu dizi, usta manganların çizimleriyle büyük yaratıcının sözlerini öğrenciler, Shakespeare okurları ve manga hayranları için canlandırıyor.


 Ayrılığın ve yeniden buluşmanın işlendiği bu eser, güç mücadelesi konseptini merkezine alıyor ve bunu çeşitli entrikalar ile süslüyor. Ufak romantizm esintileri içerse de bunlar sadece esinti olmak ile kalıyor ve pek önem arz etmiyor. Eğer romantizmin pek önem arz etmediği, güç savaşlarının anlatıldığı entrika dolu bir eser arıyorsanız Fırtına oldukça iyi bir seçim.

https://www.everestyayinlari.com/kitap/firtina-william-shakespeare/11684

Beğendiğiniz Gibi

Image

Bütün dünya bir sahne! Erkekler ve kadınlar birer oyuncu sadece. "...İNSAN HAYATTA BİRÇOK ROL OYNAR." Shakespeare'in en büyüleyici aşk komedilerinden birinin bu cıvıl cıvıl manga versiyonunda olay Oryantal bir dünyada yeniden canlandırılıyor: Postmodern şehrin günlük siyaseti Ar-Den adlı bir ormanda karşılaştığı zamandışı gerçeklerle şekilden şekle giriyor. Peş peşe maskeler değiştiriliyor. Asırlardır anlatılan bir hikâye bu: Kardeşler tartışıyor, bir oğlan bir kızla tanışıyor, delikanlı erkek oluyor; dört düğün, iki barışma ve erkek kılığına giren bir kız. Yani zevkler ve renkler tartışılmaz, kimse mükemmel olamaz ve... tam beğendiğiniz gibi. Beğendiğiniz Gibi, William Shakespeare'in oyunlarının grafik roman uyarlamaları arasında yer almaktadır. Japon çizgilerinden esinlenen ve Shakespeare'in özgün metinlerinden Richard Appignanesi tarafından uyarlanan bu dizi, usta mangacıların çizimleriyle büyük yaratıcının sözlerini öğrenciler, Shakespeare okurları ve manga hayranları için canlandırıyor.


 Aslında oldukça sığ ve alışılagelmiş bir hikaye anlatan Beğendiğiniz Gibi, sahip olduğu olayları işleme şekli ile öne çıkıyor. Klasik bir romantik komedi hikayesini anlatan bu eser, sahip olduğu ögeleri farklı yorumlayışı ile türdaşlarından ayrılıyor. Eğer, romantik komedi türünde değişik bir eser okumak istiyorsanız Beğendiğiniz Gibi göz atmanız gereken bir eser.

https://www.everestyayinlari.com/kitap/begendiginiz-gibi-william-shakespeare/11675

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları