Pazartesi Sendromunun İlacı Kısa Animeler #4
Bu hafta farklı konulardaki ve stillerdeki animeleri bir araya getirdik. Kısa anime önerilerinizi tabii ki bekliyoruz.

Baccha no Kingyo (A Grandma’s Goldfish) - 2012

Goldfish (akvaryum balığı, Carassius auratus), Uzakdoğu mitolojisinde ve kültüründe önemli bir yere sahip olan bir balıktır. Birçok antik döneme ait hikâyede ve masalda kendine yer bulan goldfish, dilekleri yerine getiren ya da hayalleri gerçekleştiren bir unsur olarak karşımıza çıkar. Günümüzde de hâlâ Çin’de ve Japonya’da özel bir yere sahip olan goldfish, gücü ve iyi talihi simgeler.

Baccha no Kingyo kısa animesinde de bir akvaryum balığının peşindeki büyükanneyi izliyoruz. Yaşı oldukça ilerlemiş olan büyükannenin, akvaryumdaki balığına çok değer verdiğini, hatta balığı takıntı derecesinde önemsediğini görüyoruz. Yaşlı kadının rüyası ise bunun nedeni hakkında bir fikir veriyor bize.

Kaori Iwase yönetmenliğindeki animeyi izlemek için tıklayınız.

Fastening Days - 2014

Fastening Days, birincisi 2014'te yayınlanan; 2016, 2017 ve 2019'da da sequel'larıyla toplamda 4 ONA'dır. Biz burada 2014 tarihli Fastening Days ve 2016 tarihli Fastening Days 2 kısa animelerine değineceğiz. Birincisi 6 ikincisi, 10 dakikalık bu animeler, genç izleyicilerin ağzına layık. 

Yakın gelecekte geçen animenin baş karakterleri Youji ve Kei, deniz kenarındaki huzurlu bir şehrin süper kahramanlarıdır. Kollarına taktıkları bir mekanizmadan fırlattıkları fermuarlar ile yaşadıkları şehirdeki aksaklıkları gidermeye çalışmaktadırlar. 

İlk animede üvey anneleri Anna ile ilişkileri üzerineyken ikincisinde kendilerine rakip olan Kelly ile birlikte bir felaketi önlerler. 

Fastening Days izleme bağlantısı
Fastening Days 2 izleme bağlantısı

My Life - 2012

2012 tarihli "My Life", 4 dakikaya bir insan ömrünü sığdırıyor. Yamamoto Junichi'nin yönettiği animede, bir lise öğrencisinin bir flashforward deneyimi ile tüm hayatının kısa bir panoramasını izliyoruz.

İnsan ömrü boyunca neler yaşar? Okunulan okullar, arkdaşlar, aile, iş başvuruları, reddedilmeler, aşklar, kalp kırıklıkları, üzüntüler, heyecanlar, umutlar, hayaller; tüm bunlar hayatımızın bir parçasıdır. Peki bunları önceden görüp de yine o hayatı yaşamak ister misiniz?

Bir genç kızla çıktığımız bu yolculukta onun kariyerinden ailesine kadar tüm hayatı hakkında bir fikir sahibi oluyoruz. Açıkçası bir ömür, böyle gözler önüne serildiğinde animeye karşı sempati duymamak mümkün değil.

İzleme bağlantısı

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları