Pazartesi Sendromunun İlacı Kısa Animeler #3
Bu hafta, Japon Animasyon Sanatçıları Birliğinin "Genç Animatörler Yetiştirme Projesi" (Wakate Animētā Ikusei Purojekuto) kapsamında farklı yıllarda yapılan üç kısa animeyi ele alıyoruz.

Tansu Warashi – 2011

Noel Hiragi, bir müşteri hizmetleri servisinde çalışan ve yalnız yaşayan bir kadındır. Hayatı, kendisine kargo ile gelen altı çekmeceli bir dolap ile değişir. Annesi tarafından gönderilen bu dolap, bir nevi aile yadigârıdır ve artık sıra Noel'dedir. 

Dolapla birlikte genç kadının hayatına, onun hayatını kolaylaştıracak altı küçük dost girer. İlk başta onlara alışmakta zorluk çeken Noel, bir noktadan sonra onları hayatının bir parçası hâline getirir. 

Çizimleri de sevimli olan animenin fikri de çok başarılı bence. Hem komedi hem de dram özellikleri taşıyan bu animeyi izlemek için tıklayınız. 

Kaze no Matasaburou – 2016

"Genç Animatörler Yetiştirme Projesi" (Wakate Animētā Ikusei Purojekuto) kapsamında yapılan bir diğer anime de  tarihli "Kaze no Matasaburou"dur. 

Küçük bir kızın, babasının işi nedeniyle kırsaldaki bir yerleşim yerine gelmesiyle hayatı alt üst olur. Rüzgârlı bir dönemde, bol ağaçlı bir yere gelen bu kızın sınıf arkadaşlarının gündeminde ise rüzgâr tanrısının çocuğu olan Rüzgâr Matasaburou vardır. Kızın gelmesiyle rüzgârın artmasıyla sınıf arkadaşları onun Matasaburou olduğunu düşünmeye başlar. Gerçekten de Matasaburou oralardadır. 

İlk başta yer değiştirdiği için şikâyetçi olan kız, zaman geçtikçe başta Kouichi olmak üzere yeni arkadaşlarına alışır, hatta ayrılma zamanı geldiğinde buruktur.

İzleme bağlantısı

Aki no Kanade - 2015

Aynı projenin 2015 yılında yapılan kısa animelerden biri J.C Staff stüdyolarında yapılan "Aki no Kanade". Bu animede hayallerinin peşinden giden bir genç kadının hikâyesini izliyoruz. 

Aki Miyagawa, küçük yaşlarda taiko davulunun (Japon savaş davulu) sesini duymuş, bu sesin peşinde profesyonel olmak için Tokyo'ya kadar gitmiştir. Ama hayat pek de beklediği gibi gitmez. Bir yandan taiko çalmaya devam etse de yaşamını sürdürmek için başka bir işte daha çalışmaktadır. Bu ikisi arasında denge kurmakta zorlanmaktadır. Biraz da kendini taikoya adamadığı için suçluluk hissetmektedir.

Onu taiko ile tanıştıran hocasının daveti üzerine taiko koçu olarak memleketine geri döner. Burada geçmişi hatırladıkça taikoya duyduğu sevgiyi bir daha anımsar. 

Güçlü, duygusal bir hikâyenin 25 dakikaya sığdırıldığı animeyi izlemek için tıklayınız. 

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları