Kimisi mangasına daha sadık kaldı, kimisi kendisini her anlamda geliştirdi, kimisi eksik kalan hikayeyi devam ettirdi, kimisi ise zaten mükemmel olan bir yapımı daha da kaliteli ve güzel çizimler ile süsledi.

NOT

Listede sıralama yoktur.

Cyborg 009 (TV) - Cyborg 009 (1979)

Image

Image

 Orijinal anime, Astroboy’dan sadece birkaç yıl sonra çıktı. O zamanlarda cyborglar ve iblis insanlar fikirleri yükselişteydi. Bu seri hatırlanabilir karakterler yaratmıştı ancak bu karakterler sadece gençler arasında popüler olmuştu. Bölümler çoğunlukla “haftanın canavarı” ile beraber aksiyon odaklıydı ve karakterler yalnızca Astroboy’un onayladığı bir spin-off olarak geliştirildi.

 1979 yeniden yapımı aynı karakterlerin renkli sunumuydu ancak daha iyi bir anlatımla onlara daha fazla canlılık ve derinlik kazandırdı. Orijinalin aksine, 1979 yeniden yapımı Cyborg 009’a kendi kimliğini ve felsefik sorular ekledi.

https://myanimelist.net/anime/8394/Cyborg_009_TV

https://myanimelist.net/anime/4690/Cyborg_009_1979

Hellsing - Hellsing Ultimate

Image

Image

 Her ne kadar ben buna katılmasam da genel olarak kabul görmüş bir şey vardır; orijinal Hellsing anime uyarlaması Hellsing Ultimate ile karşılaştırıldığında sönük kalır. Dürüst olmak gerekirse, bu tamamen Hellsing’in hatası değil. Orijinal anime yayınlandığında, mangadan biraz alıp devamını kendisi ekledi. Yeniden yapım olan Hellsing Ultimate ise manga ile neredeyse aynıydı ve karakterler ile dramı daha efektif bir biçimde işledi. Ayrıca orijinal yapımda olmayan karakterleri bize tanıttı.Sonuç olarak yeniden yapım olan Hellsing Ultimate orijinal animeden çok farklı ve fanlar, yeni başlayacaklara orijinal animeyi izlemeyip direkt olarak Ultimate’ten başlamalarını öneriyor. Bana göre ise orijinal Hellsing de izlemeye değer bir anime.

https://myanimelist.net/anime/270/Hellsing

https://myanimelist.net/anime/777/Hellsing_Ultimate

Fullmetal Alchemist - Fullmetal Alchemist: Brotherhood

Image

Image

 Orijinal Fullmetal Alchemist çoğu fanın kalbinde özel bir yere sahip, çoğu için bir geçit animesi olarak. Yeniden yapım, FMA’nın yaptıklarını alıp onları mükemmel bir hale getiriyor. Hellsing Ultimate’de olduğu gibi, Brotherhood’u orijinalinden iyi yapan şey mangası ile neredeyse aynı olup karakterleri ve olayları daha iyi işlemesiydi. Orijinal anime hakkında ne düşünürsek düşünelim, Brotherhood’un neredeyse on yaşında olmasına rağmen halen MyAnimeList sıralamasında #1’inci sırayı elinde tutmasının bir nedeni var.

https://myanimelist.net/anime/121/Fullmetal_Alchemist

https://myanimelist.net/anime/5114/Fullmetal_Alchemist__Brotherhood

Fate/stay night Movie: Unlimited Blade Works - Fate/stay night: Unlimited Blade Works

Image

Image

 Hayır, Unlimited Blade Works orijinal Fate/Stay Night’ın yeniden yapımı değil, ikisi geçtikleri zaman dilimi ve karakterleri dışında tamamen farklı animeler. İkisi de uyarlandıkları Görsel Roman’daki farklı rotalar.

 Unlimited Blade Works animesi, çoğu hayranın nefret ettiği kendisinden dört yıl önce çıkmış olan filmin yeniden yapımı. Film, yaklaşık 30 saatlik bir materyale sahip Görsel Roman’ı 1 saat 40 dakikaya uyarlamaya çalıştı ve tabi ki de patladı (neyse ki derslerini aldılar ve Heaven’s Feel’i toplamda 6 saat sürecek 3 film şeklinde yayınlamayı planlıyorlar, gerçi bana göre 3 filmlik 6 saat değil 27 bölümlük yaklaşık 10 saatlik bir anime daha iyi olurdu). Filme zıt olarak, anime daha geniş bir zaman kullanarak karakterleri ve olayları işlemeyi filmden daha iyi başardı. Bu anime, orijinalinden şüphesiz daha iyi olan bir yeniden yapım.

https://myanimelist.net/anime/6922/Fate_stay_night_Movie__Unlimited_Blade_Works

https://myanimelist.net/anime/22297/Fate_stay_night__Unlimited_Blade_Works

Hunter x Hunter - Hunter x Hunter (2011)

Image

Image

 Bu yeniden yapımın en iyi kısmı orijinalinden çok daha uzun olması, orijinal anime olması gerekenden daha erken bitiyordu. Yeniden yapım, 1999 serisinin yarıda bıraktığı maceraların ötesini devam ettiriyor. Daha az filler ve daha etkileyici animasyonlar içeriyor. Yine de serinin çoğu hayranı, cazibesi, sanat tasarımı ve seslendirmesinden dolayı orijinal animeyi tercih ediyor. Burada kesin bir kazanan yok.

https://myanimelist.net/anime/136/Hunter_x_Hunter

https://myanimelist.net/anime/11061/Hunter_x_Hunter_2011

Neon Genesis Evangelion - The Evangelion: Rebuild movies

Image

Image

 Ah Evangelion, kusurlu ama sevgili mücevher. Orijinal anime karışık yorumlar almış ancak seri kendisine anime klasikleri arasında sağlam bir yer kapmayı başarmıştı. Üç yeniden yapım film çıktığında, hikaye anlatımını geliştirirken karakter derinliği bakımından aynı seviyeyi yakalayabilmek için ellerinden geleni yaptılar. Sonuç iyiydi -- ya da yirmi altı bölümden üç filme uyarladığınızda elde edebileceğiniz en iyi sonuç kadar iyiydi de diyebiliriz. Çıktığı günden itibaren hayranları hangisinin daha iyisi olduğu konusunda tartıştı. Kusurlu olsa bile, orijinal Evangelion’un nostaljisi tartışılamaz bir güzelliğe sahip.

https://myanimelist.net/anime/30/Neon_Genesis_Evangelion

https://myanimelist.net/anime/2759/Evangelion__10_You_Are_Not_Alonekaynak: myanimelist

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları