Karantina günleri için biçilmiş kaftan.

Küçücük, mini minnacık, gripten hallice denilen bir virüs bize aslında hiçbir şeye hazır olmadığımızı daha doğrusu olamayacağımızı hatırlatırcasına yaklaşık 1,5 ay önce hayatlarımıza nüfuz etti. Yaşamlarımızın bundan sonra nasıl devam edeceğini bilmeksizin, kendimizi evlere kapatıp bu döngünün daha ne kadar süreceğini beklemeye başladık. Belki bu yolda sevdiklerimizin çektiği çilelere tanık olduk, kalplerimiz karanlıkla doldu. Tıpkı aşağıdaki kimi eserlerde olduğu gibi. Ancak savaşmaya devam eden birileri oldukça tünelin sonundaki o ışığa varmak hep mümkün olacaktır. 

Kendinize iyi bakın ve evde kalarak bu mangaların tadını çıkarın. İyi okumalar...

Bloody Monday (2007-2009)

Bloody Monday (2007-2009)

Yazar: Kibayashi Shin

Bölüm Sayısı: 96

Konu: Takagi Fujimaru, dışarıdan bakıldığında okul gazetesi için çalışan sıradan bir lise öğrencisi gibi gözükse de kendisi aslında suç şebekelerini ve yolsuzluğa karışmış politikacıları açığa çıkaran dahi bir bilgisayar korsanıdır. Babasının ricası üzerine korsanlığa bir süreliğine ara vermişken babasının ansızın bir cinayetle suçlanması onun bu karardan vazgeçmesine neden olur. Araştırmaları sonucunda ölümcül bir virüsün izlerine rastlayan Takagi, çok geçmeden yeni düşmanlarının hedefi haline gelecektir.

Yazar Görüşü: İşlenişi bakımından yüksek tempolu bir seri ile karşı karşıyayız. Neredeyse her bölümü "Acaba şimdi ne olacak?" dedirtiyor. Death Note, Liar Game tarzı zekaların çarpışması konseptini seviyorsanız okumanızı öneririm. Yalnız karakter gelişimi açısından sıkıntılı, devam serisiyle bunu bir nebze kapatabilirsiniz. Ayrıca bazı kısımlardaki tutarsızlıkları can sıkabiliyor. Yine de gayet eğlenceliydi.

Emerging (2004)

Emerging (2004)

Yazar: Hokazono Masaya

Bölüm Sayısı: 22

Konu: Misaki sıradan bir öğrencidir. Onun için bu gün de aslında oldukça sırdan bir gündür, elini kesmesinin dışında. Okula gitmeden Ooshima için bento hazırlamıştır. Ooshima oldukça iri kıyım olduğundan diğerleri onu barbar olarak nitelendirmektedir ama o aslında sadece iyi bir sporcudur. Öte yandan şehrin bir başka yerinde bir şirkette çalışmakta olan Yamada kendisini hasta hissetmektedir. Sürekli öksürmekte ve terlemektedir. İş yerindekiler soğuk algınlığı olduğunu düşünür, dinlenmesi için ona izin verirler. Bu arada okulu bitmiş olan Misaki ve arkadaşları da evlerine dönmek üzere yola çıkmışlardır. Misaki ışıklarda hiç tanımadığı Yamada'yı görür. Adamın gözlerinden ve burnunda kan gelmektedir. Kavga etmiş olabileceğini düşünür. Ama bunları düşündüğü saniyeler içinde adamın ağzından, burnundan, gözlerinden oluk oluk kan akmaya başlar ve bu kanı etrafındaki herkese püskürtür. Zaten şişman olan adam iyice şişmiştir. Polis çağrılır ve otopsi için adam hastaneye kaldırılır. Otopsi doktoru Misaki'nin abisidir. Acaba bir adamın bu hale gelmesinin sebebi nedir…

Yazar Görüşü: Bu listede görüp görebileceğiniz en gerçekçi yansıtılmış mangalardan birisi. Özellikle yaşadığımız şu günleri düşününce "Böyle bir şey olsa ne yapardık?" diye kendinizi sorgulamaya başlıyorsunuz. Karakterlerin hastalık sebebiyle yaşadığı bedensel değişimlerle de sorgular yerini korkulara bırakıyor. Ayrıca sonu da günümüz dünyasına uygun şekilde noktalanıyor (Bkz. Afrika'da sürekli hortlayan Ebola virüsü). Kısa, öz ve vurucu noktalarıyla gerçekçi bir yapıt sizleri bekliyor.

Ōoku (2004 - ?)

Ōoku (2004 - ?)

Yazar: Yoshinaga Fumi

Bölüm Sayısı: - 

Konu: Feodal Japonya sadece erkeklerin etkilendiği sıra dışı bir virüsün etkisi altına girmiştir. Virüs zaman içinde erkek nüfusunu son derece kısıtlı bir seviyeye çekerek sosyal düzenin yeni baştan şekillenmesine neden olmuştur. Bu hadiseden 80 sene sonrasını ele alan hikayemizde Japonya tamamıyla anaerkil bir toplum düzenine evrilmiştir. Tüm hayati mevkiler kadının tekelindedir, erkeklerse sadece onlara eşlik etmekle yükümlüdür. Bu mevkilerden yalnızca Tokugawa Şogunluğu'nun başındaki kadının, "Ooku" adı verilen yakışıklı fakat kısır erkeklerin bulunduğu bir harem oluşturma lüksü bulunmaktadır.

Yazar Görüşü: Ōoku'da listenin genelinden farklı olarak hararetli dövüş sahneleri, mutasyona uğramış yaratıklar ya da zaman yolcularına rastlamasak da en saf haliyle bir bilim-kurgu olduğunu söyleyebiliriz. "Dünya tahmin edilemeyecek biçimde değişseydi neler olurdu?" sorusuyla yola çıkan Yoshinaga, cinsiyetçilik ve cinsiyet rolleri üzerine derin analizler içeren bir eser çıkartıyor karşımıza. Mizuno, Arikoto, Iemitsu gibi sağlam karakterlerin etrafına kurduğu, sizi tarihin solmuş yaprakları arasında gezintiye çıkaran bu başyapıtı mutlaka okumanızı öneriyoruz.

Eden: It's an Endless World! (1997-2008)

Eden: It's an Endless World! (1997-2008)

Yazar: Endo Hiroki

Bölüm Sayısı: 127

Konu: Dünya nüfusunun %15’ ini öldüren ve birçoğunun da sakat kalmasına sebep olan, insan bedenini usulca yok eden "Closure" adındaki virüs dünyayı paniğe sürüklemektedir. Öte yandan terk edilmiş bir araştırma merkezinde, bu virüse karşı bağışıklık kazanmış iki çocuk Dr. Lane Morris ile birlikte gözlerden uzak bir hayat yaşamaktadır. Ne var ki bu gizlilik çok sürmeyecektir.

Yazar Görüşü: Eden, gençliğin naif ve sıradan hallerini harika biçimde yansıtmayı başarmış bir manga. Büyürken hepimizin yaşadığı problemleri, dünyanın gerçek yüzüyle beraber gözler önüne seriyor. Çocukluk travmalarından tutun da depresyonun en gerçekçi hallerine kadar insan ruhunun hayatı boyunca yaşadığı bütün duyguları size tattırıyor. Bunu yaparken de arc'lar boyunca farklı konulara odaklanıyoruz. Bir sekansta kanlı çete savaşlarının içindeyken diğer sekansta bel atı komedisinde kendimizi buluyoruz. O nedenle Eden'i tek seferde bitirmeye çalışmayın. Din, felsefe, etik gibi ögelerle yoğrulmuş bu bilim-kurgu şölenini mutlaka okumanızı öneririm.

Alive: Saishuu Shinkateki Shounen (2003-2010)

Alive: Saishuu Shinkateki Shounen (2003-2010)

Yazar: Kawashima Tadashi

Bölüm Sayısı: 83

Konu: Japonya’da bütün haberler aynı şeyden bahsetmektedir: Dünya çapında intihar olayları her geçen gün artarak devam etmekte ve sayı her gün binlerle ifade edilmektedir. Bunun nedenini çözmeye çalışan yetkililer önce bir dini grup ihtimali üzerinde yoğunlaşırlar, ancak daha sonra olaylar tek bir açıklama getirilir hale varır. Bu bir virüstür.

Taisuke Kanou lisede okuyan bir gençtir. Çocukluk arkadaşı Megumi ve annesiyle yaşayan Hirose adlı iki dostunun dışında ailelerini kaybettiklerinden beri birlikte yaşadığı ablası da okulun sağlık görevlisidir. Zaman zaman Hirose’yi kurtarmak için girdiği kavgalar sonucu yara alsa da sorunsuz bir gençlik geçiren Taisuke, bir gün sınıfın ortasında bir şey tarafından vurulmuş gibi bir his yaşar ve kendini uzayın derinliklerinde görür. Ancak kendine geldiğinde sınıfın ortasında bağırmaktadır. O gün okuldan dönerken tam gözlerinin önüne bir kız düşer. Seri intihar olaylarından biri olan bu olay Taisuke’yi düşündürür çünkü kızın gülümsediğini gördüğüne emindir ve garip bir şekilde bu durumu kıskanmaktadır. Taisuke’nin etrafında gelişmeye başlayan olaylar hızla birbirini takip eder ve sonunda karşısına garip bir adam çıkarır. Taisuke, sınıfta kendisine “çarptığını” hissettiği duygunun Dünya’da birçok kişi tarafından hissedildiğini ve buna maruz kalmanın sadece iki sonucu olduğunu öğrenir: İntihar ya da evrim geçirmek. Evrim geçirenler ise dünyanın geri kalanı için karanlık niyetler içindedirler. Kısa süre içinde kendi güçlerini keşfeden Taisuke birden ortadan kaybolan Hirose’yi ve kaçırılan Megumi’yi bulmak için bir yolculuğa çıkar. Bu yolculuk esnasında karşısına kendisi gibi yeteneklere sahip çeşitli insanlar çıkacak ve etraflarındaki gizem yavaşça açıklanmaya başlayacaktır… 

Yazar Görüşü: Klasik shounen serilerine benzer şekilde başlayan lakin hikayenin devamıyla beraber bunun hiç de öyle olmadığını bize gösteren, karakterlerin gelişimiyle beraber ortaya çok güzel bir karışım çıkarmayı başaran mangakanın bu eseri ölüm döşeğinde tamamladığını düşününce her şey daha da bir anlam kazanıyor. Varoluş krizlerini, ölüm ve yaşamın ne demek olduğunu sorgulayan Alive'ı okumanızı şiddetle öneriyoruz efendim.

I Am a Hero (2009-2017)

I Am a Hero (2009-2017)

Yazar: Hanazawa Kengo

Bölüm Sayısı: 264

Konu: Hideo Suzuki, hayatın ona seçenek tanımadığını düşünen ve elinde olan tek şeyin manga olduğuna inanan bir mangaka asistanıdır. 35 yaşında olan ve bir seriye başlamak isteyen Hideo, kendini sıradan yaşama sahip küçük bir karakter olarak hissetse de gördüğü sanrılarla ve komik dansıyla ilginç bir kişiliktir. Kız arkadaşıyla yaşadıkları, işi ve evi arasında devam eden bir hayatı vardır. Hideo bir akşam eve dönerken taksinin bir kadına çarptığını görür. Kadın hiçbir şey olmamış gibi ayağa kalkmıştır ve boynu kırılmış bir şekilde parka doğru ilerlemektedir. Bu durum karşısında Hideo dehşete düşmüştür çünkü bu gördüğü bir sanrı değildir bu gerçektir ve bunun gerçek olması onu çok korkutmuştur. Hayat artık Hideo için hiç de sıradan olmayacaktır. 

Yazar Görüşü: Aksiyon, şiddet ve kanın gırla bulunduğu listemizdeki aynı tarzda bir başka manga daha. Yalnız bunu diğerleri kadar övemeyeceğim. Mangayla alakalı genel kanı sonunun iyi olmaması üzerineydi. Fakat benim için problemler daha sona gelmeden evvel başlamıştı. Mangada bize sunulmak istenen mesaj nedir? Bunu net bir şekilde açıklayamıyorum. İkinci olarak ana karakter grubunun haricinde ortaya çıkan direniş gruplarının tamamen kurguyu devam ettirmek üzere kurulu kuklalar olduğunu görüyoruz. Bir kıyamet senaryosunda insanoğlundaki ahlak anlayışının nasıl ciddi biçimde değişeceğini gerçekçi bir biçimde göstermeyi başarmışsa da, insanların tehlike anında aynı şekillerde tepki vermeyeceğini pek hesaba katmamış mangaka sanırım. Özetle; gözünüzü kapatıp zaman öldürmelik bir eğlence arıyorsanız "I Am a Hero" sizlik olabilir.

Biomega (2004-2009)

Biomega (2004-2009)

Yazar: Nihei Tsutomu 

Bölüm Sayısı: 43

Konu: 31. yüzyıl başlarında yeryüzü tehlikeli bir hal almıştır. N5S virüsü dünyanın neredeyse tamamına yayılarak insanları "Drone" adı verilen zombi benzeri yaratıklara çevirmektedir. İnsanlığın son umudu ise artık Kanoe Zouichi ve kendisine eşlik eden yapay zeka Kanoe Fuyu'nun neler yapabileceğine kalmıştır.

Yazar Görüşü: Netsphere evreninin ikinci halkası olan "Biomega", "Blame!" ile ortak noktalara sahip olsa da başlı başına incelenmesi gereken bir eser. Nihei sensei "mükemmel kaos" olarak adlandırabileceğim bir tarza sahip. Okuyanlar ya bayılacak ya da "eh işte" deyip yollarına devam edecekler. Biomega'da hikaye o kadar hızlı ilerliyor ki başınızı döndürüyor. Karakterleri anlamaya çalışıyorsunuz ama nafile. Blame'den daha derli toplu bir kompozisyona sahipti en azından. Ama bir anlamda mangakanın olayı da bu zaten. İlmik ilmik örülmüş hikayeler onun tarzını yansıtmıyor. Sizi muhteşem görselleri ile bir yolculuğa çıkartıyor, yarattığı atmosfer ile kendine çekiyor ve neler olup bittiğine sizin karar vermenizi istiyor. Okuyun ve kendiniz karar verin!

World Embryo (2005-2014)

World Embryo (2005-2014)

Yazar: Moriyama Daisuke

Bölüm Sayısı: 97

Konu: Kimselerin bilmediği esrarengiz bir virüs insanlar arasında yayılarak onları "Kanşu" denilen yaratıklara dönüştürmektedir. "F.L.A.G." cemiyetinin ise bundan haberdardır ve virüsün kaynağına ulaşıp her ne pahasına olursa olsun, ellerindeki tüm gücü kullanarak bunu yok etmek istemektedir. Hayatından bezmiş olan Riku Amami bir gün telefonuna gelen bir mesajla sarsılıverir.  Vefat eden akrabasından gelen mesajın şokuyla telefonda yazılan yere gitmeye karar verdiğinde, kendini bir anda F.L.A.G. cemiyetinin Kanşu ile olan savaşının ortasında bulur. O andan sonra hayatı eskisi gibi olmayacaktır.

Yazar Görüşü: Daha evvel "Chrono Crusader" ile shounen türü içerisinde neler becerebildiğine şahit olduğum Moriyama sensei (Finali sizi ağlatmaya yetecek kadar güçlüydü) bu kez de seinen türü bir eserle arzı endam etmiş. Kan ve dövüş sahnelerinin eksik olmadığı bu eserde hikaye ağır biçimde ele alınıyor. Sıkılırım korkusuna kapılmayın, karakterlerin geçmişlerini öğrendikçe hikayenin atmosferi ile beraber kendinizi manganın içine çekilmiş hissediyorsunuz. Hüzün, güvensizlik, şüphe ve yalanlarla dolu karanlık bir macera sizleri bekliyor.

Kamiyadori (2003-2006)

Kamiyadori (2003-2006)

Yazar: Sanbe Kei

Bölüm Sayısı: 29

Konu: "Kamiyadori" virüsü insanları tanınmayacak haldeki canavarlara dönüştürerek bildiğimiz dünyanının sonunu hazırlamaktadır. Görevleri enfekte olmuş insanları yakalayıp ortadan kaldırmak olan Jillald ile ViVi ise "Sağ Kollar" kod adıyla bilinen, bu iş için özel olarak görevlendirilmiş hükümet ajanlarıdır. Yalnız, ikilimiz arasında bir uyumsuzluk söz konusudur. Yeterince insan öldürdüğünü düşünen Jillald, işinin ahlaki boyutunu sorgulamaya başlarken ortağı ViVi ise sürekli daha fazla enfekte insan öldürmek için yanıp tutuşmaktadır. Bakalım ikilimizi nasıl bir son beklemektedir...

Yazar Görüşü: Listedeki pek çok mangada olduğu üzere bolca aksiyon, kan ve çıplaklık göreceğiniz "Kamiyadori", Jillald ile ViVi merkezinde, sizi flashback'ler eşliğinde hikayenin içine çekmeye çalışarak bir derinlik hissi yaratmaya çalışmış ki bunda da başarısız olduğunu söyleyemeyiz. Artistik açıdan çizimleri göze hoş gelmese de şans verilebilecek bir manga olduğunu düşünüyorum.

Kansen Rettou (2009)

Kansen Rettou (2009)

Yazar: Kakizaki Masasumi

Bölüm Sayısı: 7

Konu: Acil servis doktoru Matsuoka Tsuyoshi, grip semptomları gösteren bir hastayı muayene etmektedir. Doktor açısından doğal bir durum gibi gözükmesine karşın ertesi gün hasta çoklu organ yetmezliğinden ölür. Ardından aynı semptomları gösteren başka hastalarda ortaya çıkar ve hepsi tek tek ölür. Ölüm sayısı artmaya devam ettikçe de ileri teknolojiye sahip olmasıyla bilinen Japonya bu konuyla nasıl baş edeceğini bilemez hâle gelir. 

Yazar Görüşü: Hikaye ve karakterleri açısından zayıf kalmasına rağmen 2003 yılında patlak veren SARS virüsü sonrasında mangakanın yaptığı uzun araştırmalar neticesinde ortaya çıkan Kansen Rettou, her ne kadar kısa soluklu olsa da bizi günümüz gerçekleriyle baş başa bırakmayı beceriyor. Hatta bu öyle bir araştırma ki manganın içinde geçen bir tedavi yöntemi şu an aktif olarak kullanılıyor. Masasumi'nin işlerine aşina olanlar da özellikle hasta ve hastane ortamlarının ne kadar gerçekçi çizildiğini tahmin edebiliyordur. "Emerging"de olduğu gibi kısa ve öz diyebiliriz.

Dawn: Tsumetai Te (2002-2007)

Dawn: Tsumetai Te (2002-2007)

Yazar: Ueda Shinshu

Bölüm Sayısı: 37

Konu: Takashi Nagasawa, sıradan bir lise öğrencisiyken bir akşam eve dönüşü esnasında mutasyona uğramış dev bir sıçan tarafından ısırılır. Hastanede bir süre karantinada kalan Nagasawa, herhangi bir belirti bulunmaması üzerine taburcu edilir. Ne var ki çok geçmeden, sıçanla benzer mutasyonları taşıyan bir adamla yüzleşmek zorunda kalır. Adamı kağıt gibi ikiye ayıran kahramanımızın daha sonra "Nightshift" virüsüne maruz kaldığı ve bu olağanüstü mutantlarla çarpışacak beceriye kavuştuğu anlaşılır. Bunun üzerine mutantlarla savaşmaya devam etmesi için tıbbi bir kuruluş tarafından işe alınır.

Yazar Görüşü: Serinin yazılış biçimi karakterleri ve başlarından geçen olayları anlamamız üzerine kurulmuş. Tanıtım sayfalarında yer alan korku etiketi bu mangayı doğru biçimde yansıtmıyor.  Zira kan ve dövüş sahneleri geri planda bırakılmış. Nagasawa'nın ardı ardına gelen çarpışmaları neticesinde oluşan paranoyaları biz okuyucuyu da hikayenin ilerleyişi ile beraber gergin bir hale sürüklüyor. Araya shoujo klişelerinden uzakta bir aşk hikayesi de eklemeyi başaran "Tsumetai Te"nin gözden kaçmış bir cevher olduğunu düşünüyorum.

Apocalypse no Toride (2011-2015)

Apocalypse no Toride (2011-2015)

Yazar: Kuraishi Yuu

Bölüm Sayısı: 49

Konu: Tuzağa düşürülüp işlemediği bir cinayet sebebiyle ömür boyu hapse mahkum edilen Yoshika Maeda Shouran Akademisi Çocuk Islah Evine gönderilmiştir. Dördüncü hücreye yerleştirilen Maeda, burada çeşitli suçlardan hüküm giymiş hücre arkadaşları olan Gou Iwakura, Masafumi Yoshioka ve Mitsuru Yamaoi ile tanışır. Hayatının haksızlıkla dolu olduğunu düşünmeye fırsat bile bulamadan bir anda kendisini mahkumlar arasındaki güç çekişmesinin ortasında bulur. Ne var ki işler daha da sarpasarmak üzeredir.  Tüm dünya aniden patlak veren zombi salgını yüzünden kaosa sürüklenir. İçerisinde zombi virüsü taşıyan insanların bulunduğu yük kamyonunun hapishanede kaza yapmasıyla hapishanedekiler de bu ölümsüz tehdit ile karşı karşıya kalırlar.

Yazar Görüşü: Bir başka aksiyon yüklü mangamıza daha hoş geldiniz. Öncelikle piyasadaki iyi zombi mangalarından birisi olduğunu belirtebilirim. Zombilerin gelişimi ve de hikayenin sadece bir yerden başka bir yere giderek hayatta kalma çabası üzerine kurulmaması hoş olmuş. Karakterlerin de sağlıklı şekilde ele alındığını söyleyebilirim, özellikle de geçmişlerini öğrendikten sonra. Peki neden en iyileri arasında yer almıyor? Her şey iyi hoş fakat hikaye yarım bırakılmış hissi veriyor. Bazı önemli soruların yanıtını bulamıyoruz. Üzerinizde kan banyosu almışcasına bir his bırakan bu eseri önermekten yine de kendimizi alıkoyamıyoruz.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları