Harika bir manga tavsiyesiyle geri döndüm; Yedi Ölümcül Günah. Bu mangayı inceleme sebebim ise bu ay Japonya'da en çok satanlar listesinde 2 numarada oluşudur. Keyifli okumalar...

Nanatsu no Taizai

Image

Yazar: Nakaba Suzuki

Tür: Aksiyon, Macera, Fantezi

Çıktığı dergi: Weekly Shōnen Magazine, Bessatsu Shōnen Magazine

Yayıncılar: Kodansha USA, Kodansha

Durum: devam ediyor

Cilt: 24.cilt yayımlandı 

Türkiye'de ise Gerekli Şeyler bastı.

Sizlere önce bu yedi günahtan, tarihçesinden bahsetmek istiyorum biraz nedir bu yedi günah, kim ortaya atmıştır? Gelin bakalım birlikte...

Image

Her şeyin başlangıcı bu yukarıda resmini gördüğümüz abidir. Platon.Aslında Platon'un idealar fikri her şeyin başlangıcı diyebiliriz bir bakıma çünkü Platon der ki fiziksel dünyamızda var olan her şey idealar dünyasında var olanların yansımasıdır. Daha sonra MS 3.yy da yaşayan Anonius Sccas 'ın öğrencisi Plotinus, Enneadlar adlı eserinde platonun parçalanamaz bir bütün olan idealar dünyasının kendine has özelliklerini İhali şekillerini 9 yarı formda incelemiştir.bu şekilde idealar dünyasını erdemlerle tarif etmeye çalışmıştır.

MS. 325 te İncillerin 4 e indirilmesi sonrasında ilk kiliseler Anadolu da kurulmaktaydı ve bazı Hristiyan mistikler sessiz bir hayat sürmek için ve baskıdan kurtulmak için Mısır'a gittiler.Mısırda St.Anthony liderliğinde çöl pederleri olarak adlandırılan Hristiyan mistikler faaliyetlerine devam ettiler ve platon un ilahi şekillerini çöl pederlerinden sonra derleyen Evagrius Ponticus ,(Hamartia) "8 ayartıcı günah" ı ortaya koydu.Ayartıcı günahlar fikri ile artık insanın idealar dünyasına ait olan ruhunun dünyevi yaşama doğuşuyla bir düşüş yaşadığı ve bu düşüncenin de 8 farklı günahtan geçtiğini söylüyordu.

Hristiyanlığın ilerleyen zamanlarında gücünü arttıran kilise Evagrius Ponticus un kitaplarını yaktırdı ve 100 yıl sonra kalanlar St.Bedenict tarafından toplanıp papaya sunuldu.İşte bu noktada bu günahlar Papa Gregory 1 tarafından yeniden düzenlenerek tekrar 7 ölümcül günaha indirildi. Hatta Dante ilahi komedyasında bu 7 ölümcül günahı kullanır.

Bu yedi ölümcül günah ise şöyledir: şehvet, oburluk, hırs, tembellik, öfke, kıskançlık, kibir.

Image

İblislerle eşleştirme

Lucifer – Kibir

Mammon – Hırs

Asmodeus – Şehvet

Leviathan – Kıskançlık

Beelzebub – Oburluk (sineklerin tanrısı)

Satan – Öfke

Belphegor – Tembellik

1589 da Peter Biensfield her bir günahı yukarıda görüldüğü gibi bir iblisle eşleştirmiştir.

Image

Yedi Erdem

Yedi erdem Prudentius’un destansı şiiri Psychomachia dan esinlenerek ortaya konmuştur. Bu erdemlere sahip olmak kişiyi yedi ölümcül günaha karşı koruyacaktır. Roma Katolik Kilisesi tarafından belirlenmiş bu erdemler şunlardır; alçakgönüllük, sabır, merhamet, iffet, itidal, şevk ve cömertlik. Bunlar yedi günahın tam tersi olarak kabul edilmektedir. Diğer bir yedi erdem listesi ise dört baş erdem – basiret, adalet, ölçülülük ve metanet ve üç teolojik erdem – inanç, umut ve sevgi (merhamet) den oluşmaktadır. 

Günaha karşı erdem – Sin versus virtue

Dante’nin İlahi Komedyası na göre günahlar ve karşılarında erdemler

Şehvet (arzulanmayan aşk)  --- İffet ( saflık, temizlik)

Oburluk (aşırılık)  ---   Ölçülülük

Hırs --- Merhamet

Tembellik --- Şevk (Heves)

Kıskançlık ---  Cömertlik (paylaşım)

Kibir  ---  alçak gönüllülük

Şimdi biraz da bu muhteşem manganın sahibinden bahsedelim.

Image

8 Subat 1977 Japonya, Fukişima doğumludur. Kodansha Manga Award (2015) şöyle bir de ödülü vardır kendilerinin.13 tane eser vermiştir.Blizzard Axel, Boku to Kimi no Aida ni, Chiguhagu Lovers, Fairy Tail x Nanatsu no Taizai Christmas Special, Kongou Banchou, Nanatsu no Taizai, Nanatsu no Taizai Gaiden, Nanatsu no Taizai: Edinburgh no Kyuuketsuki, Nanatsu no Taizai: Seven Days, Nanatsu no Tanpen, Ore no 100-wame!!, Rising Impact, Ultra Red.

Image

Sizce de bu görseli tam olarak yansıtmıyor mu?

Şimdi de mangamızdan bahsedelim.Kurgu yukarıda bahsettiğimiz yedi günah üstünden yürüyor.Her bir kişi bir günahı temsil etmekte.

Konu: Orta Çağ Avrupası'nı yaşayan bir dünyada Liones Krallığını korumakla görevli kutsal şövalyeler bulunmaktadır. Bu şövalyeler halkı ve toprakları çok güçlü büyüler ve diğer şeylerle korurken içlerinden yedi kişinin kendilerine ihanet ettiklerini söylerler ve onları mağlup edip uzaklaştırırlar. Bu yedi kişi ise Yedi Ölümcül Günah adını alır ve her biri bir günahı temsil etmektedir. Aradan geçen 10 yıldan sonra Kral hastalanır ve yönetimi kutsal şövalyeler alır yönetimi devralan şövalyeler halka zulüm etmeye başlarlar ve krallığı çok kötü yönetirler. Bu arada sözde ihanet eden yedi kişi hakkında hala bazı dedikodular dönmektedir kimileri yaşadıkları kimileri de öldüklerini ya da uzaklara gittiklerini söylerler. Kralın kızı bu zulme dur demek için Yedi Ölümcül Günah'ı aramaya koyulur.

KARAKTERLER

Meliodas「メリオダス」- ÖFKE

Image

Diane「ディアンヌ」-KISKANÇLIK

Image

Ban「バン」-AÇGÖZLÜLÜK

Image

King「キング」-TEMBELLİK

Image

Gowther「ゴウセル」-ŞEHVET

Image

Merlin「マーリン」-OBURLUK

Image

Escanor「エスカノール」-GURUR

Image

Elizabeth Liones「エリザベス・リオネス」

Image

Karakterler hakkında bilgi vermemeyi seçtim çünkü her biri sürprizlerle dolu ve spoiler vermek de istemedim açıkçası. Okumanızı tavsiye ederim gerçekten...

Kaynaklar:

https://myanimelist.net/news/53426466

https://myanimelist.net/anime/23755/Nanatsu_no_Taizai

https://myanimelist.net/people/3251/Nakaba_Suzuki/

http://latinceastroloji.blogcu.com/yedi-olumcul-gunah/4760360

Nanatsu no Taizai Açılış

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları