Büyüleyici bir anime nasıl yapılır? SPOILERSIZ Made in Abyss anime incelemesi.

Nedir?

 Made in Abyss, aynı isimli web mangasından uyarlanma 2017 yapımı, “Bilim kurgu, Macera, Gizem, Dram, Fantezi” animesidir. Animenin stüdyosu, “Black Bullet, Barakamon, Code:Breaker” gibi animeler ile tanınan Kinema Citrus’tur

 Animenin 24 dakikalık on iki ve 48 dakikalık bir (son bölüm) toplamda on üçü bölümü bulunmaktadır, ek bir bölümü yoktur.

Image

Konusu

 Dünyada tek keşfedilmemiş olan devasa çukur ve mağaralar sistemine Abis deniliyordu. Derinliklerinde garip ve harika yaratıklar barındıran bu mağaralar sistemi aynı zamanda şu anki insanlığın üretemediği kalıntılar ile de doludur. Abis’in sahip olduğu bu gizemler, insanları onu keşfetmesi için cezbeder. Uçurumdan aşağı korkusuzca çukura dalan bu maceracılara ise “Mağara Akıncıları” denilir. En iyi ve cesur mağara akıncıları olan “Beyaz Düdükler” yüzeydeki insanlar tarafından efsane olarak görülürler.

 Riko, Abis’in derinliklerinde kaybolmuş bir beyaz düdük olan “Yokedici Lyza”nın kızıdır. Annesi gibi bir beyaz düdük olmayı ve Abis’in en derinlerini keşfetmeyi istemektedir. Ancak Riko sadece acemi bir kırmızı düdüktür ve yedi katmana sahip olan bu çukurun sadece ilk katmanına inme izni vardır. Buna rağmen Riko ilk katmanda şanslı bir karşılaşma yaşar.İlk katmanda olmaması gereken bir yaratık tarafından kovalanırken genç bir oğlan görünümündeki robot tarafından kurtarılır. Riko, robotu “Reg” olarak isimlendirir ve ona nereden geldiğini sorar ama Reg hiçbir şey hatırlamadığını söyler. Riko, Reg’in sahip olduğu teknolojilerden dolayı onun Abis’in derinliklerinden geldiğini düşünür ve ikisi hem Reg’in anılarını bulmak için hem de Riko’nun annesinin başından geçen gerçeği öğrenmek için Abis’in derinliklerine inmeye karar verirler. Ancak, Abis’in derinliklerinde onları nelerin beklediğine dair en ufak fikirleri dahi yoktur.

Image

http://www.turkanime.tv/anime/made-in-abyss

Karakterler

 İki ana karakterimiz var gelin onlara kısaca göz atalım.

Riko

 Riko, efsanevi akıncılardan birisi olan Yokedici Lyza’nın tek çocuğu, o daha iki yaşındayken annesi Abis’in derinliklerinde bir göreve gitti ve kayboldu. Bu olaydan sonra Riko bir yetimhanede büyüdü ve yaşı geldiğinde, akıncı olmak için dersler göremeye başladı.

 Riko iyi huylu, enerjik, kafası hızlı çalışan,meraklı bir çocuk. Ayrıca oldukça iyi yemek yapabiliyor. Şu an on iki yaşında bir kırmızı düdük ama o da annesi gibi bir beyaz düdük olmak istiyor.

Image

Reg

 Reg, küçük bir çocuk görünümündeki bir robot. Asıl yaşı, nereden geldiği ve gerçek ismi bilinmiyor. Riko ile tanışmadan önceki anılarını hatırlayamıyor.

 Reg’in vücudu fiziksel hasarlara karşı aşırı derecede dayanıklı ve aynı zamanda göründüğünden çok daha hafif bir vücudu var. Robotik kolları 40 metreye kadar uzayabiliyor ve Reg bu kolları çeşitli amaçlar için kullanabiliyor ve bu kolların her birisine yerleştirilmiş “Korlazer” isimli kalıntı var. Korlazer, neredeyse her şeyi küle çevirebiliyor ama Reg Korlazer’i her kullanışının ardından en fazla on dakika sonra vücudu yorgun düştüğü için bilincini kaybediyor ve iki saat baygın kalıyor. Yapay bir vücuda sahip olan Reg, Abis’in Laneti’ne tamamen bağışıklığı olan tek akıllı canlı olabilir.

 Reg müthiş bir savaşçı olmasına rağmen utangaç ve kendine fazla güvenmeyen birisidir. Kolayca kızarıyor ve sıkıntıya düştüğünde sık sık ağlıyor. Riko’nun aksine Reg tehlike anında kolayca telaşlanabiliyor ve zor durumlarda Riko’nun kararlarına güvenmek zorunda kalıyor.

Image

Çizimler/Sanat Tasarımı/Animasyon

 Anime çizimler ve animasyonlar bakımından çok iyi. Resmen bir görsel şölen diyebilirim. Karakterlerin yüz çizimleri fazla iyi değil tek eksiği bu çizimlerin.

 Sanat tasarımını ve animenin atmosferini çok beğendim. Yer yer açık tonlar kullanılırken, zamanı geldiğinde koyu tonlara geçiş yapılıyor. Animedeki atmosfer, tüm seri boyunca aynı tonları kullanan animeler gibi sıkmıyor. Animedeki canavarların tasarımları da ayrı bir güzeldi. Son zamanlarda çoğu animenin yaptığı gibi CGI kullanmak yerine bu canavarları en ufak detayına kadar çizmeye uğraşmışlar ve bu animeye ayrı, çok güzel bir hava katmış. Tamam Houseki no Kuni’deki CGI’lar da çok güzel bir hava katıyordu animeye ama ben gerçek çizimleri CGI’a tercih edenlerdenim o yüzden Made in Abyss mükemmel canavar çizimleri sayesinde benden bir puanı kaptı.

Image

Image

Image

Müzikler

 Animede bir tane opening ve bir tane ending bulunmakta. İkisi de hoş ama özel bir yanları yok. Zaten asıl olay OSTlarda.

 Tamamı Kevin Penkin tarafından bestelenmiş toplam süresi iki saat olan OSTlar bulunmakta ve neredeyse hepsi muhteşem. Kevin Penkin mükemmele yakın bir iş çıkartmış, OSTların çoğu izleyiciyi büyülemeyi çok iyi başarıyor. İzleyiciyi alıp Made in Abyss dünyasının içine koyuyor resmen.  

 OSTlar genelde atmosferi tamamlayıcı etkiye sahiptir ve öyle olması planlanır. Made in Abyss’te de bu planlanmış ama Kevin Penkin çıkardığı mükemmele yakın iş ile müziklerin atmosferi aşmasını sağlamış. Sanki sahneler müziklerin üstüne koyulmuş gibi hissediyorsunuz çoğu zaman. Bu OSTların içlerinden favorim Takeshi Saito’nun da muhteşem sesini eklemiş olduğu “Hanezeve Caradhina” OST’u oldu.

 OSTları bu kadar övdüm ama yine de bana göre Tari Tari ve Zankyou no Terror’ün OSTları çok daha iyi. Bunun başlıca nedeni ise Nagi no Asukara’da olduğu gibi Made in Abyss’in OSTlarının sadece kendi dünyasında büyüleyici olması. ZnT ve Tari Tari’nin OSTlarını tek başlarına dinleseniz bile büyüleyebiliyorlar.

 Hanezeve Caradhina: https://www.youtube.com/watch?v=z81Xl3JfKKg

 Bütün OSTlar:

İşleniş

 Anime bize bilim kurgu, macera, gizem, dram ve fantezi sunuyor gelin bunları ve konusunu nasıl işlediğine bakalım.

 Animede bilim kurgu Abis’in Laneti ve kalıntıları üzerinden ilerliyor. Animenin son bölümlerine kadar bilim kurgu neredeyse yok denecek kadar az (Reg hariç) Abis’in Laneti’nden çokça bahsediliyor ama kalıntılar biraz arka planda kalmış gibiydi. İkinci sezonda, kalıntıların fazla ön plana çıkacağını düşünmüyorum ama diğer yönlerden güzel bir bilim kurgu işlenişi bizi bekliyor gibi hissediyorum.

 Macera serinin ana odağı diyebiliriz. Reg ve Riko’nun üçüncü bölümden sonra çıktığı macera çok güzel işlenmiş. Abis’in derinliklerine inerken yaşadıkları zorluklar ve geçmeleri gereken sınavlar çok güzeldi.

 Gizem unsuru animede var ama kendini pek hissettirdiğini söyleyemeyeceğim. Anime gizem ve macera işlenişi bakımından Rokka no Yuusha’nın tam tersi diyebilirim. Rokka no Yuusha’da gizem ön plandaydı, macera ise arka planda. Made in Abyss’te ise macera ön planda iken gizem arka planda kalmış.

 Animenin başlarında dram çok az hatta neredeyse yok. Asıl dramatik kısımlar son iki-üç bölümde başlıyor. Özellikle son bölümün ilk yarısında dram tavan yapıyor diyebilirim. Bir yan hikaye üzerinden işlenmiş olsa da yer yer gözümü doldurmayı başaran muhteşem bir dram işlenişi var.

 Animenin muhteşem bir fantezi dünyası var. Yaratıklar, kalıntılar, Abis’in katmanları, akıncılar, hoyratlar. Ve bu muhteşem fantezi dünyasının animedeki işlenişi mükemmele yakın.

 Animenin muhteşem bir konusu var ve animedeki olay dizileri bu konunun çok iyi işlenmesini sağlamış. Böyle muhteşem bir konuyu çöp etmedikleri için çok mutluyum.

Image

Image

Kişisel Görüşlerim

 Bu animeyi izlemeden önce en iyi fantezi dünyası sence hangi animede diye sorduklarında Mushishi derdim ama bu soruya cevabım artık Made in Abyss.

 Made in Abyss büyülü, muhteşem bir dünyaya sahip. İlk üç bölümü bitirip, dördüncü bölümde ana karakterler ile Abis'te, ne olacağı belli olmayan bir maceraya çıktığınızda tamamen büyüleniyorsunuz. Sahip olduğu harika çevre çizimleri ve müzikler sizi bu dünyanın içine çekmeyi çok iyi başarıyor. Karakterlerimizin zorlu ama bir o kadar da izlemesi keyifli macerasında kayboluyorsunuz resmen ve anime bittiğinde bir boşluğa düşüp ikinci sezonu için deliler gibi beklemeye başlıyorsunuz. Ya da hiç beklemeden direkt olarak mangasını okuyabilirsiniz ama ben bu büyülü dünyayı animedeki mükemmel çizimler ile görmek istediğimden beklemeyi tercih edip mangasına hiç girişmedim.

 Karakterler bakımından anime oldukça zengin. Çoğu karakter derin yazılmış (özellikle Nanachi ve Mitty). Riko çok sevdiğim bir ana karakter oldu. Enerjik, heyecanlı, zeki ve cesur bir kız. Reg’i de en az Riko kadar sevdim. Ama animede en sevdiğim karakterler son dört bölümde gördüğümüz Nanachi ve Mitty oldu. Şu an spoiler vermek istemediğimden neden bu kadar sevdiğimi anlatamıyorum ama izleyenler neden bu kadar çok sevdiğimi çoktan anladı.

 Animenin kötü kısımlarına gelirsek. Animenin ortalarında bir bölümde çok saçma sapan bir dram verilmeye çalışılmış ve çok saçma sapan bir slow motion kullanılmıştı. Müzik kullanımları çok iyi olsa da bazı yerlerde daha iyi kullanılabilirdi. Çevre ve yaratık çizimleri muhteşem olsa da bazı karakterlerin çizimleri  bu muhteşem çizimlerin yanında çok sönük kalıyor.

 Genel olarak toplarsak Made in Abyss muhteşem bir anime.

Artılar:

+ Muhteşem bir dünya

+ Muhteşem çizimler

+ Muhteşem müzikler

+ Muhteşem bir atmosfer

+ Muhteşem karakterler

Eksiler:

- Animenin ortalarındaki saçma sapan gereksiz bir sahne

- Bazı karakter çizimleri

Image

Puanlama

Çizimler/Sanat Tasarımı/Animasyon: 9

Müzikler: 9

Konu: 10

Karakterler:  10

İşleniş: 9

GENEL PUAN: 9/10

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları