Komedi Animesi Sevenlere... İzlememiş olabileceğiniz 10 Komedi Animesi
Aksiyon, romantizm, kara mizah, parodi ya da absürt çeşitleri ile komedi animelerini seven anime izleyicileri için hoşlarına gideceğini düşündüğümüz 10 komedi animesini derledik.

Komedi piri anime izleyicilerinin elbette bu listeden kaçırmadıkları animeler olacaktır. Ancak bilmeyenler ve denk gelmemiş izleyiciler için bu listenin faydası olacağını düşünüyoruz.

 

Ana görsel Plastic Nee-san'a aittir. İzlemeyenlere şiddetle tavsiye edeceğimiz kısacık bölümlü komedi animelerinden birisidir.

30-sai no Hoken Taiiku

30-sai no Hoken Taiiku

Tür: Komedi, ecchi, parodi, romantizm

Yıl / Sezon: 2011 / Bahar

Stüdyo: Gathering

Kaynak: Rehber

Imagawa Hayao 30 yaşında bakir bir yetişkindir. Bir gün cennetten onu bakir durumundan mezun etmek için bir cupid çıkıp gelecektir. Seri bir bakir ve bir bakire arasındaki bol cupidli komik hikayeyi anlatmaktadır.

 

Editör notu: Bu seri bir cinsellik rehberi için hazırlanmış özel bir animedir. Türünde  ecchi yazıyor ama pek ecchi sınıfında değil açıkçası. Ancak hafif çıplaklık içerdiğini söyleyebilirim. Çok hızlı bir şekilde izleyebileceğiniz eğlenceli bir seri. Romantizmi de izleyiciyi tatmin ediyor.

Aho Girl

Aho Girl

Tür: Komedi, okul, yaşamdan kesitler

Yıl / Sezon: 2017 / Yaz

Stüdyo: Diomedéa

Kaynak: Manga

Hanabatake Yoshiko doğuştan aptal bir genç kızdır ve saçma bir şekilde muz düşkünüdür. Başarılı olduğu hiçbir şey yoktur ve bu konuda annesi bile ondan umudunu kesmiştir. Çocukluk arkadaşı çalışkan ve sorumluluk sahibi olan Akutsu Akuru onun yegane kurtarıcısıdır.

 

Editör Notu: Seri listedeki en çok bilinen animelerden birisi. Sevmeyeni de henüz görmedim. Konuyu okuyunca pek ilgi çekici görünmüyor olsa da çıktığı sezon izleyenler için tam bir sürpriz olmuştu. Komediyi işleyişi muazzam ve her bölüm 13 dakika olduğu için pat diye bitiyor. Ayrıca altını çizmeden geçemeyeceğim bir şey de AÇILIŞ VİDEOLARI ve açılış şarkısı. Angela'dan Zenryoku Summer! Doğal antidepresan olan seriyi de şarkıyı da öneririm :)

Aho Girl - All Opening versions

Ben-To

Ben-To

Tür: Komedi, aksiyon, dövüş sanatları

Yıl / Sezon: 2011 / Sonbahar

Stüdyo: David Production

Kaynak: Light novel

Satou You bir lise öğrencisidir. Bir akşam bir süpermarkette kendisine yemek almaya niyetlenirken yan reyonda görevlinin bento'lara (yemeye hazır yemek kutuları) yarı fiyatlı indirim etiketi yapıştırdığını görür ve elindeki indirimsiz ürünü bırakıp o reyona yönelir. Elini bentoya uzattığı an olan olur.

Şehir süpermarketlerinde epey meşhur olan ama ana karakterimizin bilmediği bir mücadele mevcuttur. İnsanlar yarı fiyatlı bentolar için birbirlerini tekme tokat döverek kavga etmektedir. Hatta bu işte oldukça ünlenmiş kişiler mevcuttur ve ana karakterimize o şehrin en popüler savaşçısı "Buz Cadısı" yardım edecektir.

Yiyeceğe kolay ulaşılan günümüz çağında para olduğu halde yarı fiyatlı yemekler için bu derece ölümcül mücadeleye girmek o savaşçılar için nimetlere saygı göstermenin en önemli yoludur.

Editör notu: İzlediğim konusu en çılgın animedir nokta.

Handa-kun

Handa-kun

Tür: Komedi, okul, yaşamdan kesitler

Yıl / Sezon: 2016 / Yaz

Stüdyo: Diomedéa

Kaynak: Manga

Handa Sei, etrafındaki kimse tarafından sevilmeyen, sınıf arkadaşlarınca zorbalık gören bir lise öğrencisidir. En azından kendi sandığı şey budur. Aslında dahi olarak görülen genç bir kaligrafi sanatçısıdır ve okulun en popüler öğrencisidir. Ancak kompleksine o kadar saplantılıdır ki arkadaşlarının onun için yaptığı her şeyi yanlış anlamaktadır.

Seri, Barakamon serisinin ana karakteri olan Handa Sei'nin lise hayatını anlatmaktadır.

Editör notu:

1) Bu seriyi izlemek için Barakamon'u izlemek zorunda değilsiniz. (Ancak izlemezseniz fal yeteneği olan kızın Handa'nın avuç içine bakıp "İleride etrafında bol bol çocuk olacak." dediğinde yüzünüzde hoş bir gülümseme belirmeyecektir.)

2) Barakamon'u izlemiş çok beğenmiş ve aynı tarz bir şey olduğunu düşünüp Handa-kun'u izlemeye karar verenler o işi unutun. Barakamon hoş, sakin bir yaşamdan kesitler animesidir. Handa-kun ise epey absürt bir okul komedi animesidir. İkisinin tür olarak alakası yok.

3) Barakamon izleyiniz efenim.

Kiitarou Shounen no Youkai Enikki

Kiitarou Shounen no Youkai Enikki

Tür: Komedi, yaşamdan kesitler, doğaüstü

Yıl / Sezon: 2016 / Sonbahar

Stüdyo: Creators in Pack

Kaynak: Web manga

Kiitarou, ruhsal algısı yüksek olan bir çocuktur. Yaşadığı evde yasaklı bir odaya girince evinden kovulur. Yaşamak için bulduğu yeni evde bir zashiki warashi (ev içinde yaşayan bir yokai) ile tanışır. Sonrasında sırayla pek çok yokai ile tanışacaktır.

Editör notu: Seri kısa bir yokai tanıtım serisi. Her bölüm 4 dakika sürmekte. Oldukça eğlendirici bir yapımdır.

Kuragehime

Kuragehime

Tür: Komedi, romantizm, josei

Yıl / Sezon: 2010 / Sonbahar

Stüdyo: Brain's Base

Kaynak: Manga

Kurashita Tsukimi deniz analarını çok seven, her türünü ayrıntısına kadar bilen genç bir kadındır. Bu konudaki saplantısı sebebi ile bir deniz anası otakusu olduğu söylenebilir. Tabii ki işsizdir. Kendisi gibi işsiz dört kadınla yaşamaktadır. Bunlar bir kimono otakusu, bir yaşlı amca otakusu, bir tren otakusu, bir Üç Krallık otakusudur. Evde bir de kendisini hiç görmediğimiz bir boy love çizeri mangaka mevcuttur. Evin yegane kuralı eve erkek getirmemektir.

Tsukimi bir akşam eve dönerken bir hayvan dükkanında birbiri ile aynı ekosistemde yaşayamayacak iki ayrı deniz anası türünün aynı akvaryuma konulduğunu görür. Çok endişelenir ama asosyal olduğu için çalışana derdini anlatamaz. O sırada yardımına aşırı derecede bakımlı güzel bir kadın koşacaktır. Onu teşekkür amaçlı eve aldığında hayatı oldukça değişecektir.

Editör notu: Aslında romantik komedileri listeye almayı planlamıyordum ama bu serinin komedisi çok daha ön planda. O yüzden önerilir.

Midori no Hibi

Midori no Hibi

Tür: Komedi, romantizm, ecchi, shounen

Yıl / Sezon: 2004 / Bahar

Stüdyo: Studio Pierrot

Kaynak: Manga

Seiji kendi lisesinde ve lise çevresinde "Kızgın Köpek" olarak bilinen sağ yumruğu aşırı kuvvetli bir lise öğrencisidir. Ne yazık ki kızlar arasında popüler değildir ve 20 kez reddedildiğinde sağ elini kız arkadaşı için kullanacağına şaka yollu yemin eder. Ertesi sabah uyandığında sağ elinin yerinde bir kız vardır. Adı Midori olan bu kız aslında kimdir?

Editör notu: Evet, lise çağında sağ eli gitmiş ve yerine genç bir kız gelmiş bir ergen... Bu tema hentai konusu gibi olsa da seri beklediğimden çok daha tatlı ve eğlenceli idi. Midori'nin hikayesi özellikle hoş.

Oshiete! Galko-chan

Oshiete! Galko-chan

Tür: Komedi, okul, yaşamdan kesitler

Yıl / Sezon: 2016 / Kış

Stüdyo: feel.

Kaynak: Digital manga

Galko, süslü ve gösterişli vücudu olan bir lise öğrencisidir. Otako, manga okuyan asosyal, kendi halinde bir öğrencidir. Ojou ise görünüşü, davranışları ve maddi durumu sebebi ile prenses gibi bir kızdır. Dışarıdan bakıldığında bu üç genç kızı ortak noktada buluşturan hiçbir şey yoktur. Ancak üçü de yakın arkadaştır. Aslında Galko oldukça saf ve iyi niyetli bir kızdır. Otako ise göründüğünden daha sağ duyuludur. Ojou'nun ise aklı bir karış havadadır. Seri bu üç farklı kişilikteki genç kızın kadın vücudu ve ergen muhabbetlerine kattıkları farklı bakış açılarını anlatmaktadır.

Editör notu: Seri görünüşe olan önyargıların altını çizen çok hoş bir seri. Asobi Asobase gibi liseli genç kız komedisi içeren animeleri seven kişiler için ideal bir alternatif.

Yamato Nadeshiko Shichihenge♥

Yamato Nadeshiko Shichihenge♥

Tür: Komedi, shoujo

Yıl / Sezon: 2006 / Sonbahar

Stüdyo: Nippon Animation

Kaynak: Manga

Güzel bir malikânede yaşayan birbirinden yakışıklı ve birbirinden yetenekli dört genç... Kirayı karşılama sorunları olduğu için ev sahibeleri onlara kira karşılığı asosyal yeğenini güzel bir hanım efendiye dönüştürmelerini teklif eder.

Nakahara Sunako ise ortaokulda yaşadığı bir travmadan ötürü özgüven eksikliği yaşayan ve kendisini odasına kapatmış genç bir kızdır. Karanlık, korku dolu şeyleri sever. En yakın arkadaşı Hiroshi adında bir anatomi maketidir. Gün ışığından nefret eder ve parlak şeyleri görünce burnu kanar. Bu dört genç ile teyzesinin evinde yaşamaya başlayan Sunako nasıl ve ne şekilde değişecektir?

Editör notu: Bu serinin konusunu okuyunca ve afişini görünce reverse harem olduğunu, Sunako'nun dört çocuk için de ayrı ayrı kızarıp bozardığını dördünün de Sunako'ya aşık olacağını sanıyorsunuz. Sonra açılış videosunda ay ışığında parlayan dört çıplak erkek görünce "Yaoi mi la bu?" oluyorsunuz. ALDANMAYINIZ! Serinin romantizmle haremle ya da başka şeylerle alakası yok. Pür komediden oluşmakta. Ha şu var, Sunako bol bol burun kanaması yaşıyor ama sinir olacağınız cinsten değil :D

Ayrıca serinin açılış-kapanış müzikleri çok güzeldir. Favorimi alta bırakayım.

Yamato nadeshiko ending song - Carnation - Kiyoharu Full song

Yondemasu yo, Azazel-san.

Yondemasu yo, Azazel-san.

Tür: Komedi, doğaüstü, iblisler

Yıl / Sezon: 2011 / Bahar (İki sezonu mevcut)

Stüdyo: Production I.G

Kaynak: Manga

Sakuma Rinko bir üniversite öğrencisidir. Akutabe isimli bir dedektifin yanında yarı zamanlı işe başlar. Ancak bu dedektif sıradan birisi değil bir iblis kovucudur ve çok güçlü olduğu için anlaşıp çağırdığı iblisler bu dünyaya pelüş hayvan olarak gelmektedirler. Ne var ki tipleri değişse de iblislerin mizaçları değişmemektedir. Rinko kendisi ile anlaşmaya zorlanan Şehvet İblisi Azazel ile başa çıkmak zorundadır.

Editör notu: Listedeki en absürt seri. Absürt komedi seven özellikle Gintama müptelası kişiler için ideal bir alternatif hatta kurtarıcı diyebilirim. Seiyuu kadrosu Nirvana seviyesinde, Japonların belden aşağı espri konusunda ne kadar uçuk ve orijinal olabileceklerini gösteren muazzam bir komedi :D

Kamiya Hiroshi'nin dışkı yiyerek power up alan Beelzebub'ı, Nakai Kazuya'nın ağır maço ve cinsiyetçi Salamander'ı seslendirdiği seriyi absürt komedi seviyorsanız kaçırmamanızı öneririm :)

Son Söz

Umarım komedi seven anime izleyicileri için faydalı bir liste olmuştur. Aslında listeye eklemek istediğim birkaç seri daha vardı. Kendi çevremde oldukça bileni olan bu serileri eklemedim ancak bilmeyen olur diye birkaç kült komedi animesinin adını anmak isterim:

Gin no Saji, Working! Serisi, Asobi Asobase, Sakamoto Desu ga?, Hinamatsuri, Detroit Metal City, Kangoku Gakuen, WataMote... Yine aralarından izlemediğiniz ve zevkinize hitap eden varsa izlemenizi öneririm.

İyi seyirler :)

Plastic Nee-san - Hip Thrust

Video yine Plastic Nee-san'dan :D

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları