Büyük bir felaketten sonraki dünyada geçen hikayeleri seviyorsanız bu liste tam size göre.

Akira

Image

MAL Puanı: 8.16 | Stüdyo: Tokyo Movie Shinsha | Yayın Yılı: 1988 | Kaynak: Manga

 Yıl 2019, 3. Dünya Savaşı'ndan 31 yıl sonra. Yıkılan Tokyo yerine yapılan Neo-Tokyo'da kaos hüküm sürmektedir. Polis ve hükümet güçleri yeraltı örgütlerine karşı mücadele etmektedirler.

 Kaneda ve motosiklet çetesi, otoriteyi hiçe sayarak bildikleri gibi yaşamakta ve zamanlarını serserilik etmekle geçirmektedirler. Bir gün çete üyesi Tetsuo, küçük bir çocuğun da bulunduğu bir kazaya karışır ve ağır yaralanır. Olay yerine gelen askeri birlikler Tetsuo'yu da alarak ayrılırlar ve üzerinde bir takım deneyler yaparlar.

 3. Dünya Savaşı'na yol açan ve Tokyo'nun yıkılmasına sebep olan Akira Fenomeni nedir? Tetsuo'yu ne bekliyor? Kei ve örgütü neyin peşinde? Gizemler birbiri üzerine gelecek ve cevapları bu görsel şölende kendini gösterecek.

http://www.turkanime.tv/anime/akira

Kaze no Na wa Amnesia

Image

MAL Puanı: 6.53 | Stüdyo: Madhouse | Yayın Yılı: 1990 | Kaynak: Light novel

 Mavi gökyüzü, beyaz bulutlar... Anılarda kalan bir kaç sözcük... Anılarda kalan insanlık...

 İnsanlar, modern hayatta mutlu bir şekilde yaşamaktadırlar. Yirminci yüzyılın sonlarında, Amnesia adı verilen garip bir rüzgar; insanların tüm anılarını ve bildiklerini beraberinde götürür. Konuşmasını bile unutan insanlar, yeni doğmuş bebekler gibidir. Dünya modern çağın içinde taş devrine dönmüştür. Binlerce yıllık bilgi saniyeler içince yok olmuştur...

 Wataru'ya, kendinden 3 yaş küçük olan Johnny, konuşmasını ve diğer bazı şeyleri öğretir. Ancak Johnny ölünce, Wataru bir jipe atlar ve yola koyulur. San Francisco'ya vardığında "Gardiyan" adı verilen aslında 1990 yılında insanlara hizmet etmesi amacıyla üretilmiş bir robotun, insanları öldürdüğünü görür. Robot, Wataru'yu fark eder ve peşine düşer. Kısa bir kovalamanın ardından Wataru robotu yener ve Sophia adında gizemli bir bayanla tanışır.

http://www.turkanime.tv/anime/kaze-no-na-wa-amnesia

Blame!

Image

MAL Puanı: 6.08 | Stüdyo: Group TAC | Yayın Yılı: 2003 | Kaynak: Manga

 Sonsuz yapılardan oluşan bir dünyada insanlar ortalıktan kaybolmuştur. Silikon yaratıklar Megastructure'ın her tarafına yayılmış, canlı kalan tüm insanları avlamaktadır. Dünyanın bu kaotik durumuna yol açan olaylara ilişkin tek kayıt ise Cibo isimli mühendisin hazırladığı veri diskidir.

http://www.turkanime.tv/anime/blame

Shingeki no Kyojin

Image

MAL Puanı: 8.49 | Stüdyo: Wit Studio | Yayın Yılı: 2013 | Kaynak: Manga

 Yüzyıllar evvel insanoğlu devler tarafından yok olmanın eşiğine getirilmiştir. Devler tıpkı anlatılagelmiş hikayelerdeki gibi, uzun, zekadan yoksun görünen, insanları yiyen ve de en kötüsü bunu beslenmek için değil zevk için yapan varlıklardır. Az sayıdaki insan, en uzun devlerden bile yüksek duvarlar inşa ederek çevreledikleri bir şehrin koruması altında hayatta kalmıştır. Şu anki zaman diliminde ise 100 yılı aşkın bir süredir tek bir dev dahi şehre ayak basmamıştır. Henüz erginliğe erişmemiş bir çocuk olan Eren ile sütkardeşi Mikasa, bir anda ortaya çıkan inanılmaz büyük bir devin saldırısı sonucu şehrin surlarının yıkılmasına tanık olurlar. Nispeten daha küçük olan devler surlarda açılan gedikten şehre akın ederler ve bu iki çocuk dehşet içerisinde annelerinin bir dev tarafından canlı canlı yenilişini izlerler. Eren bütün devleri öldürüp insanlığın intikamını alacağına yemin eder.

http://www.turkanime.tv/anime/shingeki-no-kyojin

No.6

Image

MAL Puanı: 7.72 | Stüdyo: Bones | Yayın Yılı: 2011 | Kaynak: Novel

 Hikaye, kanlı dünya savaşından yıllar sonra, Altı Numara denilen bir şehirde geçiyor. 2 yaşından bu yana Altı Numara'dan ayrıcalıklı olarak elit kesimde yaşayan Shion adlı çocuk, 12. yaş gününün akşamında kendisine Nezumi (sıçan) diyen bir çocuğu kurtarır. Nezumi, şehrin Özel Güvenlik Arazisi'nden kaçmış bir çocuktur. Bu, Shion'un hayatını sonsuza dek değiştirir.

http://www.turkanime.tv/anime/no-6

Hokuto no Ken (Fist of the North Star)

ImageImage

MAL Puanı: 7.97 | Stüdyo: Toei Animation | Yayın Yılı: 1984-87 | Kaynak: Manga

 Kısa zaman öncesinde yaşanan nükleer savaş, Dünyayı yok olma noktasına kadar getirmiştir. Dünya yok olmamıştır ama; insanlık bir kaç adım geriye gitmiştir. Uygarlıklar bozulmaya uğramış, zayıflar köle olarak kullanılmaya başlamış ve Dünya'ya farklılaşıma uğramış devler hükmetmeye başlamıştır. Barut, insanoğluna yabancı bir madde olmuş, sadece kas gücüne ihtiyaç duyulur olmuştur. İnsan oğlunun kurtulmak için tek umudu, yeni "Fist of the North Star" olacak bir kahramandır.

http://www.turkanime.tv/anime/hokuto-no-ken

Ergo Proxy

Image

MAL Puanı: 7.99 | Stüdyo: Manglobe | Yayın Yılı: 2006 | Kaynak: Orijinal

 İnsanların ve androidlerin birlikte yaşadığı ütopik bir dünyada, Romuno isimli şehirdeki katı kurallarla korunan barış ortamı, bir dizi gizemli cinayetle sarsılır.  Yurttaş Danışma Kurulu'nda görevli Lil Mayer, ortağı android Iggy ile birlikte bu cinayetleri araştırmak üzere görevlendirilir. Bu soruşturma sırasında, evinde bir mesaj görür: "Uyanış" ve saldırıya uğrar. Bu süreçte, kendisi ve şehrin gizledikleri hakkında daha çok şey öğrenecektir.

http://www.turkanime.tv/anime/ergo-proxy

Shinsekai yori

Image

MAL Puanı: 8.49 | Stüdyo: A-1 Pictures | Yayın Yılı: 2012-13 | Kaynak: Novel

Bin yıl sonrasının dünyasında, medeniyet gerilemiş ve insanlar küçük topluluklar halinde birbirlerinden kopuk bir şekilde yaşıyorlardır. Bu dönemin insanlarının hayal ettikleri şeyleri cisimleştiren Juryoku denilen psişik güçleri vardır. İleri seviye bilimsel teknoloji olmadığı için, insanlar bu güçlerini büyük bir enerji kaynağı olarak kullanmaktadır.

Bir gün, Saki isimli bir kız arkadaşlarıyla beraber şehir dışında küçük bir arşiv robotu bulur. Bu robot insanoğlunun tarihini kaydetmektedir. Onu bulanlara Juryoku’nun 21. Yüzyılda keşfedildiğini ve bu keşfin psişiklerle psişik olmayanlar arasında yaşanan bir dünya savaşına neden olduğunu söyler. Psişikler savaşı kazanmıştır ve korku hükümdarlığı işte böyle başlamıştır. Şehirdeki yetişkinler çocuklarının bu yasaklı bilgiyi öğrendiklerini anlayınca, Juryoku güçlerini kapatıp onları sürgüne gönderirler. Saki ve diğerleri kendilerini bir ormanda bulurlar. Burada Bakenezumi diye bilinen devasa ve iki ayaklı bir fareyle karşılaşırlar. Sonunda yaratıkların da dahil olduğu büyük bir savaş başlar.

http://www.turkanime.tv/anime/shinsekai-yori

Wolf's Rain

Image

MAL Puanı: 7.90 | Stüdyo: Bones | Yayın Yılı: 2003 | Kaynak: Orijinal

 Kıyametten sonra ki gelecekte, kurtlar gizemli güçlerin bazı türlerini tutan sözde soyu tükenmiş yaratıklardır. Daha çok insan için bilinmeyen kurtlar hala vardır ve onlar insanların yanında yürüyorlardır ve onların türü de insanlar kadar yavaşça yok olur. Sadece bazıları, Kiba gibi, kendi ilksel içgüdülerine dayanarak cennete onları bir gün götüreceklerini varsayılan ayın çiçeklerini bulmaya çalışmaktadırlar.

http://www.turkanime.tv/anime/wolf-s-rain

Ima, Soko ni Iru Boku

Image

MAL Puanı: 7.76 | Stüdyo: AIC | Yayın Yılı: 1999-00 | Kaynak: Orijinal

 Shuzo "Shu" Matsutoni sıradan bir okul öğrencisidir. Kendo dersleri  almakta ancak gözü kara biçimde sadece saldırdığı için pek de başarılı olamamaktadır. Bir gün ders sonrası evine dönerken bir fabrika bacası üzerinde oturan birini görür ve yanına tırmanır. Lala Ru adında olduğunu öğrendiği bu kızla konuşmaya çalışırken nereden geldiği belirsiz insanlar ortaya çıkar. Lala Ru'nun yardım çağrısının peşinden koşan Shu, farklı bir dünyaya ve hiç anlam veremediği bir savaşın içine sürüklenir. Hamdo adında deli birinin yönetiminde sürekli kendi içinde ve dışında savaş halinde olan Hellywood'a gelen Shu, burada acıyı, üzüntüyü, işkenceyi, savaşı ve ölümü tanıyacaktır. Zorla verildiği ve tamamen çocuklardan oluşan bir birlikte kendine yeni arkadaşlar edinen Shu, Lala Ru'nun hayatını kurtarmaya, yeni arkadaşlarını ise doğruluk ve iyiliğin tarafına çekmeye çalışır. 

http://www.turkanime.tv/anime/ima-soko-ni-iru-boku

Trigun

Image

MAL Puanı: 8.31 | Stüdyo: Madhouse | Yayın Yılı: 1998 | Kaynak: Manga

 Trigun hikâyesi, uzak gelecekte çölleşmiş bir gezegende geçiyor. Ezergeçer Vash, başına 60.000.000.000$ ödül konmuş, çok acımasız, efsanevi bir kanun kaçağıdır. Herhangi bir kente gidişiyle ilgili herhangi bir dedikodu çıksa bile o kent anında tahliye edilir. Ancak, gerçek Ezergeçer Vash ile hakkında söylenenler birbirini tutmamaktadır. Trigun'un gizemli, anlaşılması zor ana karakteri aslında içinde daha bir kahramansıdır; bazen de tam bir aptal gibi davrandığı zamanlar olur.

http://www.turkanime.tv/anime/trigun

Sunabouzu (Desert Punk)

Image

MAL Puanı: 7.52 | Stüdyo: Gonzo | Yayın Yılı: 2004-05 | Kaynak: Manga

 Gelecekte Japonya boş arazilerden ibarettir. Büyük Kantou Çölünde, kızgın kumların üstünde insanlar sefil ve dağınık bir şekilde yaşıyordur. Onların arasında kısa boylu biri vardır: "Sunabouzu". Yaşamak için kelle avcılığı yapan Sunabouzu tıpkı kumdaki şeytanlar gibi, asla yenilemezdir. Lakin, her erkek gibi karşı cinse bir zaafı vardır.

http://www.turkanime.tv/anime/sunabouzu

Neon Genesis Evangelion

Image

MAL Puanı: 8.31 | Stüdyolar: Gainax, Tatsunoko Production | Yayın Yılı: 1995-96 | Kaynak: Orijinal

 Yıl 2015, dünya büyük bir nükleer felaketten sonra toparlanmaya çalışmakta. Fakat Birleşmiş Milletlere bağlı gizli ve özel bir organizasyon olan NERV'ün başka hedefleri var. Kadim metinlerde anlatılmış olan 'Angel'ların dünyaya gelişine hazırlanıyorlar. NERV'ün başkanı Ikari Gendo, yıllardır ayrı yaşadığı 14 yaşındaki oğlu Shinji'yi aniden Tokyo-3 şehrine çağırır. Niye çağrıldığını anlayamayan Shinji, Tokyo-3'e gelir gelmez şehre saldırmakta olan devasa bir Angel ve ardından NERV'in merkez üssünde babası ile karşılaşır.

 Shinji daha bunların şokunu üstünden atamadan, Ikari Gendo oğluna, Shinji'nin hayatında ilk kez gördüğü dev ve korkutucu bir mecha'ya girip üsse saldıran Angel'la savaşmasını emreder. Shinji başta reddetse bile, bunu yapmaya zorunlu kalacak ve hayatı asla eskisi gibi olmayacaktır...

http://www.turkanime.tv/anime/neon-genesis-evangelion


KAPAK FOTOĞRAFI

İkinci bölümü gelsin mi?

İkinci bölümü gelsin mi?

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları