Mükemmel final nasıl yapılır? SPOILERSIZ Katanagatari anime incelemesi.

Nedir?

 Katanagatari, Nisio Isin tarafından yazılmış aynı isimli light noveldan uyarlanma 2010 yapımı bir “Aksiyon, Macera, Tarihi, Dövüş Sanatları, Romantizm” animesidir. Nisio Isin aynı zamanda “Monogatari Series, Medaka Box” gibi ünlü light novellerin de yazarıdır. Animenin stüdyosu, “Steins;Gate, Akame ga Kill!, Re:Zero” gibi ünlü animelerin stüdyoluğunu yapmış olan White Fox’tur.

Image

Konusu

 Yasuri Shichika ve ablası Yasuri Nanami dış dünyayla bağlantısı kesilmiş bir adada babaları tarafından büyütülmüş olan iki gençtir. Babaları, Japonya'da en güçlü ve en korkulan teknik olarak bilinen 6.Nesil Kyotou-ryuu lideridir.Bildiği herşeyi oğluna da öğretmiştir. Babaları ölünce doğal olarak Kyotou-ryuu 7. Nesil lideri Shichika olur. Onlar adadaki yaşamlarına devam ederlerken bir gün ana karadan Togame adlı bir kız adaya gelir. Togame’nin amacı Shikazaki Kiki tarafından yapılmış on iki efsanevi kılıcı Shichika’nın yardımı ile shogunate (eski feodal hükûmetlere verilen isimdir) için toplamaktır. Gelişen olaylar sonucu ikili tarihin akışını değiştirecek bir maceraya çıkar.

Image

Karakterler

İki ana karakterimiz var, gelin onlara kısaca değinelim.

Yasuri Shichika

 Kyotou-ryuu stilinin şu anki başı konumundadır.Önceki Kyotou-ryuu başı olan babası tarafından özenle eğitilmiştir. Kendini eğitimine derinden adamıştır ve Kyotou-ryuu kullanmayan herkesi yenebilecek kadar güçlenmiştir. Yıllar boyunca Kyotou-ryuu tekniği için yeni hareketler geliştirmiştir.

  Adada hasta ablası Nanami ile ilgilenmektedir.Arada sırada onun yerine çiftlik/ev işlerini yapar.

Image

Togame

 Gücünü kaybetmiş bir feodal lordun kızıdır. Shogunate’in, kendi deyimiyle, stratejistidir. Fiziksel olarak güçsüzdür ama mental olarak üst düzeydedir.

Image

Çizimler/Sanat Tasarımı/Animasyon

 Anime, 2010 yılındaki bir animeye göre muhteşem çizim ve animasyonlara sahip. Arka plan ve karakterlerin özenle çizildiği belli oluyor. Animasyonlar da çizimler kadar özenle hazırlanmış.Savaş sahneleri yağ gibi akıyor resmen. Bazı yerlerde savaşlar keşke daha uzun sürseydi diyorsunuz.

 Anime kendine has değişik bir sanat tasarımına sahip ve bu onu eşsiz kılan özelliklerden birisi olmuş. Sanat tasarımını gerçekten çok beğendim, animeyi sürükleyici yapan etkenlerden birisiydi benim için.

Image

Image

Image

Müzikler

 Animenin soundtrackleri mükemmel. Atmosferi çok iyi tamamlıyorlar. Soundtracklerin çoğu animenin tarihsel havasını çok iyi yansıtıyorlar. Animeyi bitirdikten sonra bile bazı soundtrackleri bilgisayarda herhangi bir işim olduğunda veya ders çalışırken ya da kitap okurken arka plan müziği olarak kullandım, neredeyse her ortama gidebiliyorlar. 

Image

İşleniş

 Anime bize aksiyon, macera, dövüş sanatları ve romantizm sunuyor.

 Animenin kısımları kısa sürseler de çok güzeller. Keşke biraz daha uzatsalardı diyorsunuz izlerken ama yapacak bir şey yok elimizdeki ile idare etmemiz lazım.

 Maceranın işlenişi muhteşem. Her bölüm başka bir kılıcın peşindeki karakterlerimizin maceralarını çok güzel yansıtmışlar animede.

 Dövüş sanatlarını aksiyonun içine yedirmeyi çok güzel başarmışlar. Aksiyon sahnelerinin neredeyse hepsinde dövüş sanatları kullanmışlar ve bu çok iyi bir tercih olmuş.

 Romantizm kısmı ise biraz sıkıntılı. Kesinlikle kötü bir romantizm işlenişi yok animede ama diğer etiketlerin işlenişine göre biraz zayıf kalıyor (sonlara doğru tavan yapıyor o ayrı konu).

Image

Kişisel Görüşlerim

 Animenin ilk on bir bölümü iyi bir anime kıvamında giderken son bölümde birden bire tavan yapıyor ve mükemmel bir bölüm sunuyor bize. Şahsen ilk on bir bölümden sadece dört-beş tanesini güzel bulmuştum, diğer bölümler bana vasat gelmişti özellikle de dokuzuncu bölüm. Dokuzuncu bölümdeki kılıcı alma kısmı son on dakikada olabilecekken sanki romantizmi işlemek için gereksiz uzatılmış hissi veriyordu. Bir de dördüncü bölüm var. Üçüncü bölümün sonundaki trailerda muhteşem epik bir savaş göstermişlerdi bize ama dördüncü bölümde o epik savaş yoktu bile, resmen izleyiciyi trollemişlerdi. Katanagatari'nin dördüncü bölümü anime tarihindeki en büyük ayıplardan birisidir bana göre. Ben bölümleri art arda izlerken çıldırmıştım trolledikleri için, güncel olarak izleyenleri ise düşünemiyorum. Bir ay bekliyorlar epik bir savaş için ve sonucunda ortalamanın biraz üstünde, kendilerine gösterilen ile en ufak alakası olmayan bir bölüm izliyorlar... üzücü. 

 Anime beni,  Shichika ve Togame'ye bağlamayı çok iyi başardı. Onları sevdim, yeri geldi onlar için sevindim, yeri geldi üzüldüm, yeri geldi onlarla beraber güldüm ve mutlu oldum. Sanki onların maceralarında onların yanında bulunan birisiymişim gibi hissettim. Çok az anime size bu hissi verebilir ve Katanagatari bu hissi vermeyi çok iyi başaran bir anime. 

 Katanagatari bir animeden çok 10 saatlik bir maceraydı benim için ve o macera mükemmel bir şekilde sona erip içimde bir boşluk oluşturmayı başardı.

 Günün sonunda Katanagatari son bölümü hariç hoş ama son bölümü ile çok iyi haline gelen bir anime.

Image

Puanlama

Çizimler/Sanat Tasarımı/Animasyon: 9 (muhteşem)

Müzikler: 9 (muhteşem)

Konu: 7 (iyi)

Karakterler: 8 (çok iyi)

İşleniş: 6 (hoş)

GENEL PUAN: 8/10

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları