Psikolojik savaş nedir, animede nasıl işlenir? Spoilersız Kakegurui anime incelemesi.

Nedir?

 Kakegurui, Kawamoto Homura'nın yazdığı aynı isimli mangadan uyarlanma 2017 yapımı bir "Oyun, Gizem, Psikoloji, Dram, Okul, Shounen " animesidir. Animenin stüdyosu, "Zankyou no Terror, Yuri!!! on Ice, Sakamichi no Apollon" gibi animelerin stüdyoluğunu yapmış olan MAPPA'dır. 

Image

Konusu

  Diğer çoğu okulun aksine, Özel Hyakkaou Akademisi zamanının çoğunu öğrencilerini gerçek dünyaya hazırlamak için harcıyordur. Öğrencilerin çoğunun dünyanın en zengin insanlarının çocukları olmasının yanı sıra, bu okulu diğer okullardan ayıran tuhaf yönleri de vardır. Gün içerisinde normal bir okul olarak tarih, dil gibi temel dersleri verirken okul bittiğinde ise bir kumarhaneye dönüşür. Öğrencilere para ile uzlaşma ve insanları manipüle etme sanatını öğretir. Para güçtür; kim kumar oyunlarında en tepede olursa okulun tepesindeki kişi de odur.

 Jabami Yumeko görünüşte naif ve güzel, Hyakkaou Akademisi'nin müfredatında kendini denemeye hazır bir transfer öğrencisidir. Jabami Yumeko diğer çoğu kişinin aksine kumarı kazanmak için değil kumarın heyecanı için oynamaktadır ve onun kumardaki delice yolu, okuldaki birçok şeyi değiştirecektir.

Image

Karakterler

 Üç ana karakterimiz var, gelin onlara kısaca değinelim.

Jabami Yumeko

 Özel Hyakkaou Akademisi'ne transfer olmuş ikinci sınıf öğrencisidir. Dışarıdan çekici genç bir hanımefendi olarak gözüken Jabami Yumeko aslında risk almaktan haz duyan bir kumar bağımlısıdır.

Image

Saotome Meari

 Yumeko'nun sınıfındaki güç sahibi kişidir. Sınıf arkadaşlarını kandırarak onları köleleri haline getirmiştir. Oldukça gururludur. Yumeko sınıfa gelir gelmez ona kumarda meydan okumuştur.

Image

Suzui Ryota

 Yumeko'nun sınıf arkadaşı.  Korkak ve zavallı birisi. Meari'ye kumarda kaybettikten sonra evcil hayvan konumuna düşmüştür ama bu çıkmazdan Yumeko'nun yardımıyla kurtulmayı başarmıştır.

 Tüm animede içinde kötülük olmayan tek karakterimiz bu arkadaş galiba. Animenin tamamı psikopat, sadist, mazoşist, güç meraklısı vb. karakterlerden oluşuyor.

Image

Çizim/Sanat Tasarımı/Animasyon

 Anime oldukça güzel çizim ve animasyonlara sahip ama karakter çizimleri bir 2017 animesine göre biraz daha iyi olabilirmiş diyor insan. Normalde karakterlerin yüzlerinin saçma şekillere bürünmesini sevmem ama bu animede o çizim şekli harika kullanılmış. Karakterlerin psikolojik durumlarını çok iyi yansıtıyorlar ve izleyiciyi rahatsız etmemek için sadece birkaç saniye ekranda kalıyor o çizimler. 

 Animenin atmosferi biraz boğucu ama olması gereken de bu. Sonuçta bu animenin ana odağı kumar ve animenin atmosferi bir kumarın içinde olduğunuzu size hissettiriyor. Genelde çevreye kırmızı-siyah tonlar hakim. Maalesef bu atmosfer son bölümlere doğru izleyiciyi gereğinden fazla boğuyor.

Image

Image

Image

Müzikler

 Animenin soundtrackleri fazla güzel olmasalar da atmosfere çok güzel uyuyorlar. Tek sıkıntıları bazı yerlerde gereğinden uzun sürmeleri. Onun dışında tam girmeleri gereken yerde giriyorlar ve çıkmaları gereken yerde çıkıyorlar.

 Animenin openinginde Jazz-Rock karışımı bir müzik kullanmışlar ve ortaya muhteşem bir şey çıkmış. Endingi ise fena olmasa da pek iyi değil. Sadece bir kere dinleyip bir daha yüzüne bile bakmadım. 

Image

İşleniş

 Anime bize oyun, gizem, psikoloji, dram sunuyor.

 Oyunlar hakkında fazla söze gerek yok hepsi oldukça güzel ve zekice yazılmış muhteşem oyunlar.

 Gizem kısmı ise biraz sıkıntılı. Animede ne olacağını aşağı yukarı kestirebiliyorsunuz. Sürpriz olması gereken yerlerin çoğu çok bariz. Sadece birkaç yerde şüpheye düşüyorsunuz ama genel olarak anime gizem açısından zayıf.

 Psikoloji kısmı ise oldukça başarılı. Anime karakterlerin bulunduğu psikolojik durumları izleyiciye çok iyi yansıtmayı başarıyor. Oyunlar sırasında psikolojik savaşlar tavan yapıyor ve bu sahneler animenin en zevkli yerleri haline geliyor.

 Dram kısmı ise oldukça sıkıntılı. Anime karakterlerin geçmişi ve psikolojik durumları üzerinden size dram sunmaya çalışıyor ama bunu çok yanlış bir şekilde yaptığından fazla etkilenemiyorsunuz. Dram vermeye çalıştığı çoğu yerde izleyici oyundaki psikolojik savaşa odaklandığından, dram oldukça sönük kalıyor.

Image

Kişisel Görüşlerim

 Bu anime güzel. Uzun süredir psikolojik savaşların ve zeka oyunlarının bu kadar güzel işlendiği bir anime görmüyordum. Bu anime bana ilaç gibi geldi. Yan karakterleri de ana karakterleri kadar sağlam ve güzel yazılmıştı. Animedeki psikolojik savaşlar ve zeka savaşları tabi ki de bir One Outs veya No Game No Life kalitesinde değillerdi ama yine de güzellerdi, bana animeyi başından kalkmadan aralıksız 4 saat izletmeyi başardılar. 

 Animenin dört büyük sıkıntısı var. Bunlardan ilki gizem ve dramı iyi işleyememesi. İkincisi boğucu atmosferin animenin sonlarına doğru izleyiciyi iyice boğması ve animeden alınan zevki düşürmesi. Üçüncüsü animenin iki-üç bölümü gereksiz uzun, bazı sahneler sanki bölümü 24 dakikaya uzatmak için sıkıştırılmış sahneler gibi hissettiriyor. Dördüncüsü ise animenin sonu. Bana göre animenin son bölümü diğer bölümlerine göre oldukça bayık ve sıkıcı bir de anime cliffhanger ile bitiyor. Çoktan animenin ikinci sezonunun geleceği duyuruldu ama bence bu anime on iki-on üç bölümde oldukça güzel bir şekilde final yapabilirdi ama mangakanın aklında ne var bilemeyiz belki de ikinci sezon çok güzel bir sezon olur ve bize "iyi ki bu anime on iki bölümde bitmemiş ve ikinci sezonu gelmiş." dedirtmeyi başarır.

Image

Puanlama

Çizimler/Sanat Tasarımı: 6

Müzikler: 6

Konu: 7

Karakterler: 6

İşleniş: 6

GENEL PUAN: 6/10

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları