İzleyicinin duygularıyla nasıl oynanır? Uzun bir, SPOILERSIZ Just Because! anime incelemesi.

Kısa Bir Bilgilendirme

 Bu incelemede "Kişisel Görüşlerim" kısmına kadar spoiler olmayacaktır. Animeyi izlememiş olanlar lütfen "Kişisel Görüşlerim" kısmını okumasın.

Nedir?

 Just Because! 2017 sonbaharında çıkmış orijinal bir "Dram-Romantizm-Slice of Life-Okul" anime serisidir, yani herhangi bir uyarlaması yoktur. Animenin senaryosunu Sakurasou no Pet na Kanojo'nun orijinal yaratıcısı olan Kamoshida Hajime yazmıştır. Karakter çizimlerini ise Getsuyoubi no Tawawa'nın orijinal yaratıcısı olan Himura Kiseki oluşturmuş ve aynı animenin karakter çizimlerini üstlenmiş olan Yoshii Hiroyiki çizmiştir. Animenin stüdyosu şu ana kadar sadece dört animenin stüdyoluğunu üstlenmiş olan "Pine Jam"dir. (Diğer dört animeleri için: https://myanimelist.net/anime/producer/1295/Pine_Jam)

Image

Konusu

 Lisenin son yılının son dönemindeki üç öğrenci, gelecekteki hayatlarına yön vermek için planlar yapmaktadır ama bu planlar yeni gelen bir transfer öğrenci ile biraz değişecektir. Bu transfer öğrenci beş ana karakterimizden ikisi olan Natsume Mio ve Souma Haruto'nun ortaokuldan arkadaşıdır. Izumi Eita yedinci sınıfın üçüncü döneminde başka bir şehre taşınmıştır ve dört senedir eski şehrindeki arkadaşlarıyla görüşmemiştir. Zaten bir üniversiteye çoktan kabul edilmiş olan Eita'nın planı sıkıcı birkaç ay geçirip üniversiteye gitmektir ama işler beklediği kadar sıkıcı gitmeyecektir. Bu transfer öğrencinin gelmesinin ardından Morikawa Hazuki ve Komiya Ena'nın hayatı da oldukça değişecektir.

 Animenin konusu Sakurasou'daki gerçeğe yakın ama biraz uçuk hikayenin aksine, sıradan, çoğu kişinin başına gelebilecek bir hikaye. Ama bu kesinlikle bir eksi değil, hatta bir artı. Slice of Life bir animeden böyle bir konu beklenir zaten.

Image

Karakterler

 Beş ana karakterimiz var, gelin onlara kısaca değinelim.

Izumi Eita

 Ortaokulda Haruto ile yakın arkadaşlardı ve ikisi de beyzbol kulübüne üyeydi. Taşınmasının ardından Haruto ile iletişimleri kesilmiştir.  Taşındığı şehirdeki okulda bir kulübe katılmak yerine derslerine çalışmıştır, lisede de bunu devam ettirmiştir. Notları çok iyi olduğundan lise son sınıfın son baharında iyi bir üniversiteden tavsiye mektubu almış yani o üniversiteye sınavsız kabul edilmiştir. 

 Bu karakteri fazla sevemedim. Güldüğü sahne sayısı yok denecek kadar az. Çoğu zaman etrafında olan olaylara tepki bile vermeyip odun gibi duruyor.

Image

Natsume Mio

 Eita ve Haruto ile ortaokulda sınıf arkadaşı olan Mio aynı zamanda öğrenci konseyinde başkan yardımcılığı yapmıştır. Lisede ise öğrenci konseyinin başkanlığını yapıyordur ama giriş sınavları sebebiyle bu görevini bırakmıştır. İyi bir üniversiteye gitmeyi planlıyordur ve bunun için çok sıkı bir şekilde çalışıyordur.

 Bu karakterin benim için en dikkat çeken yanı Getsuyoubi no Tawawa'daki ana karakter olan Ai'ye oldukça benzemesi oldu. Çizerlerin aynı olduğunu biliyordum ama o animeden hemen sonra bunu izlemeye başlayınca bir an şok oldum, bu kadar benzerlik de fazlaydı.

Image 

Souma Haruto

 Lisede de ortaokulda olduğu gibi beyzbol kulübüne katılmıştır. Liseden sonra çalışacağı işi garanti altına aldığı için gelecek kaygısı fazla yoktur.

 Bu karakterimiz ise duygularını direkt dışa vurduğu için eğlenceli sahneler yaşatmayı başarıyor izleyici için. İzlemesi oldukça eğlenceli bir karakter. Yer yer onun yerine utandığınız sahneler de olabiliyor.

Image

Morikawa Hazuki

Lisede bando kulübünde trompet çalan bir öğrencidir. Seçtiği üniversiteye girmeye kararlıdır. Üç kardeşi ve ebeveynleriyle beraber aileden kalma çiftlik evinde yaşadığı için üniversitede bir şehirde kendi başına yaşamayı istemektedir.

 Bu karakterimiz ise bana göre ana karakterler arasında en az ilgi çekici olanı. Animeyi bitirmemin üstünden daha bir hafta bile geçmedi ama ana karakterler arasında ismini unuttuğum tek karakter bu kızdı.

Image

Komiya Ena

 Diğer ana karakterlerimizin aksine lise üç değil lise ikinci sınıf öğrencisidir. Fotoğrafçılık kulübüne üyedir ama kulüp sadece üç üyesi olduğundan ve herhangi bir başarıya sahip olmadığından dağıtılma noktasına gelmiştir. Bu yüzden bir fotoğraf yarışması kazanıp kulübünün dağılmasını engellemek istemektedir. Diğer ana karakterlerimizi ile bağlantı noktası ise Haruto ve Eita'nın aynı karede olduğu fotoğraf ile yarışmaya katılmak istemesidir. Bu sebeple onlardan, fotoğrafları ile yarışmaya katılabilmek için izin koparmak ile uğraşmaktadır.

 Tüm ana karakterler arasında en sevdiğim karakter bu kız. Ana karakterler arasında en enerjik, bir ruha sahip olduğunu en çok hissettiren karakter de bu kız. Birçok açıdan diğer ana karakterlerin arasından sıyrılıp en çok göze çarpan karakter olmayı başarıyor.

Image

Çizim/Sanat Tasarımı/Animasyon

 Geldik en sıkıntılı bölüme. 

 Animasyonlar ve karakter çizimleri 2017'de çıkan bir anime için çok kötü. Karakterler arasından sadece Ena ve Mio'nun çizimleri iyi. Biliyorum Pine Jam 2015'te kurulmuş bir stüdyo, fazla büyük değiller, bütçeleri de kısıtlı. Ben de fazla bir şey beklemiyordum animasyonlardan ama en azından diğer ana karakterlerin de yüzüne biraz detay ekleseydiniz demeden geçemiyor insan. Çevre çizimleri ve atmosfer ise oldukça başarılı. Anime kış aylarında geçiyor ve bunu izleyiciye hissettirmeyi başarmakta çok iyi. Etrafa gri tonlar hakim, kapalı bir alanda bile kış aylarında olduğunu hissettiriyor anime.

Image

Image

Image

Müzikler

 Animenin müzikleri harika. Öncelikle Opening ve Endinglerinden bahsetmek istiyorum. Opening ve endingi fazla dinlemedim çünkü anime acaba diğer bölümde ne olacak diye merak ettirdiğinden müzikleri hemen geçmiştim, sadece ilk bölümlerde dinleme fırsatım olmuştu ama yine de muhteşem gelmişlerdi. Hatta şu an bunu yazarken bile animenin openingi arkada çalıyor. 

 Animenin soundtracklerine gelecek olursak, hepsi de atmosfere uygun müzikler. Tam girmeleri gereken yerde devreye giriyorlar ve izleyicinin animeden aldığı zevki artırıyorlar.

 Müzik/Şarkı Kadrosu:

Isobe Karin: Tema Şarkısı Performansı (Aynı zamanda Mio'nun seslendirmeni).

Lynn: Tema Şarkısı Performansı (Aynı Zamanda Ena'nın seslendirmeni).

Yoshino Yuna: Tema Şarkısı Performansı (Aynı Zamanda Morikawa'nın seslendirmeni).

Yanagi Nagi: Tema Şarkısı Performansı, Tema Şarkılarının Sözlerinin Yazarı, Tema Şarkısı Bestecisi, Müzikler.

Fukusawa Erika: Müzikler.

Image

İşleniş

 Anime bize romantizm, dram ve slice of life sunuyor.  

 Sakurasou'yu izlerken "Acaba Kamoshida Hajime romantizmin ağırlıkta olduğu bir anime yazsa nasıl olurdu?" diye düşünmüştüm, cevabımı bu anime ile almış bulunmaktayım, adam ortaya bir şaheser çıkartmış. Üstünde fazla konuşmaya gerek yok. 

 Slice of Life temasını da çok iyi vermeyi başarmışlar. Animenin geneli boyunca mezuniyetlerine aylar kalmış olan öğrencilerin gelecek kaygılarını çok iyi hissettiriyor izleyicilere. Hatta çoğu yerinde "Lan benim de sınavım var şu animeyi bitireyim de sınavıma çalışayım." demiştim.

 Dram kısmına gelirsek işler burada biraz sıkıntılı. Çünkü bu anime bir dram animesi değil, etiketlerinde neden dram var diye soruyor insan çünkü bu dram normal bir romantizm animesindeki etiketlerde bulunmayan ama animenin içinde varlığını hafifçe hissettiğiniz bir dram gibi duruyor. Kısaca animenin dramı işleyişi pek iyi değil.

Image

Kişisel Görüşlerim

 Objektif olmayacağım ve spoilerlar vereceğim bölüme hoş geldiniz. Bu kısmı animeyi izledikten sonra okumanızı tavsiye ediyorum yoksa animeden zevk alamazsınız. Animeyi izlememiş olanlar bir alttaki puanlama kısmına geçebilirler.

 Bu anime bir harika. Favori animelerimden olan Sakurasou no Pet na Kanojo'nun yazarının bu animeyi yazdığını öğrendiğimde animenin daha sadece dokuz bölümü çıkmıştı, ben de animeleri, bitmeden izlemeyi seven birisi olmadığımdan animenin bitmesini beklemek benim için çok zor oldu. Yer yer "ulan başlasam mı acaba şu animeye" diyip kendimi zor tutmuştum. Nihayet animeyi izlediğimde ise yaşadığım duygular iyi bir animeyi bitiridiğimde yaşadığım duygulardı. İçimde bir boşluk oluşmuştu resmen. Kamoshida Hajime bir kez daha duygularıma dokunmayı başarmıştı ama bu sefer onları düzgün bir şekilde bırakmamıştı. Onları aldı, parçaladı, üstünde tepindi ve bana geri verdi. Animenin son bölümünde Ena reddedildiğinde ağlarken resmen ben de içimden onunla beraber ağladım. Bana anime boyunca bu karakteri sevdirip ardından onun hayallerinin yıkıldığını göstermişti. Resmen Ena'nın duyguları gibi paramparça olmuştum. Diğer karakterleri de sevdirmeyi başardı bana. O odun olarak adlandırdığım Eita'yı bile sevdim anime ilerledikçe ve animenin sonunda beş yıldır aşık olduğu kız ile sonunda birlikte olduğunda ise o ve Mio için mutlu oldum. Haruto ve Morikawa'nın ilişkisini pek önemsemesem de animenin sonunda onlar için de oldukça mutlu olmuştum. 

 Büyük ihtimalle anime, Ena için bu kadar üzülmemi sağlamayıp, Ena'nın istediği sonu bize verip, Mio'nun duygularını paramparça etse bu kadar sevmezdim bu animeyi, şu an verdiğim genel puandan bir puan eksik vermeme neden olurdu.

 Kısaca Kamoshida Hajime yine yazdığı karakterleri bana sevdirmeyi başardı. Bu animeyi Sakurasou gibi ilk 5'ime hatta ilk 10'uma almayacak olsam da kesinlike ilk 15'imde bir yer edinecek.

Image

Puanlama

Çizimler/Sanat Tasarımı/Animasyon: 5

Müzikler: 9

Konu: 8

Karakterler: 10

İşleniş: 9

GENEL PUAN: 9/10

Önerilen FanSub: Akatsuki ve Uragiri (Maalesef opening ve endingi çeviren bir fansub yok bu animede, varsa da ben bulamadım)

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları