İki Yüzlülerin Arasında Kalan Delikanlı Kızın Hikayesi: Bladed Fury
PRENSES Ji diyeceksiniz ayol!

 Oyun piyasasına Death Coming adlı oyunuyla 2017’de atılan bağımsız oyun geliştirme firması NEXT Studios’un, 18 aralık, 2018’de piyasaya sürdüğü oyunu Bladed Fury benim gerçekten de merakla beklediğim bir projeydi.

 Hani bir oyunu çok seversiniz, oynayıp bitirirsiniz sonra sadece görüntüsüyle, oynadığınız oyuna benzediği için heyecanlandığınız bir oyun bulursunuz ama oyun sizi tatmin etmez ya. İşte Bladed Fruy de bana öyle hisler yaşattı. Kendimi cuma gününün son iki saatini sosyal bilgiler yerine beden dersi zanneden bir ilkokul çocuğu gibi hissettim. 

 Bladed Fury’i oynarken, güncel örnek olarak Hollow Knight ve Dead Cells’deki gibi bir tecrübe bekliyordum. Bladed Fury gerçekten de bahsettiğim iki oyuna da benziyordu ama beni ne kadar mutlu etmişti?

Hikaye


 Hikayemiz Çin tarihinde geçen “Warring States Period” yani “Beyliklerin Birbirlerine Dayılanması Dönemi” yıllarında geçiyor.

warring states period ile ilgili görsel sonucu

 Azıcık değinmek gerekirse, MÖ 475-221 yıllarında Qin Hanedan’ı (bütün beylikleri tekrar bir araya getirdi) Çin’e hükmetmeden önce ülke, Anadolu’nun beylikler dönemindeki gibi birbirinden bağımsız beylikler tarafından yönetiliyordu. Bu yıllar içerisinde, Çin’i yöneten büyük beyliklerin birbirlerine karşı üstünlük kurmaya çalıştığı döneme “Beylikler (ya da bölgeler) Arası Çatışma Dönemi” denir. İşte böyle bir dönemde Duke (bey) Kang’ın kızı Ji Jiang of Qi (Qi ailesinin prensesi Ji Jiang) ablası Shu tarafından yataktan kaldırır ve “Babamızın fazla vakti kalmadı. Onu şimdi ziyaret etmezsen bunun için üzüleceksin” der. Bizimkiyse sinirli bir şekilde “Lan o herif seni istemediğin biriyle (Duke Tian) evlendirmedi mi? Ne diye onu görmeye gidecekmişim ki?” der. Lakin ablasını kıramayan Ji babasının odasının yolunu tutar. Odaya giderken bir asker tarafından durdurulur. Asker Ji’ye “Duke Tian’ın emri üzerine kimseyi içeriye alamayız.” der. Bizimki dinler mi? “Ne zamandır Duke Tian yönetiyor lan buraları?” der ve korumaların hepsini çat çut kılıçtan geçirdikten sonra babasının odasına ulaşır. Odaya girdiğinde “Ölmek istemiyorum! Ölme…” sözleriyle son nefesini veren babasıyla karşılaşan Ji, o esnada babasının içinden çıkan şeytanı görmesiyle şoka girer. Ji şeytanı alt eder ancak o an içeri giren muhafızlar Duke Kang’ın göğüsünün ortasındaki yarayı ve Ji’nin elindeki afilli afilli parlayan nal kadar bıçakları görünce “Aha bu kız öldürdü. Püh Allah belanı senin…” der ve bizimkini kovalamaya başlarlar. Saraydan kaçan Ji masumiyetini kanıtlamalı, ablasını kurtarmalı ve bir zamanlar ailesinin elinde olan toprakları Duke Tian’ın elinden geri almalıdır.

 Ben oldum olası intikam hikayelerini sevmişimdir (tabii intikam için mantıklı bir sebep varsa). Çünkü karakterlerin motivasyonlarının söz konusu sevdiği şeyler üzerine olmasını daha inandırıcı ve ciddiye alınabilir buluyorum. Tabii son günlerde gerek oyunlarda, gerekse filmlerde bu tür hikayelerin çok kötü işlendiğini sıkça görür olduk. Allahtan Bladed Fury onlardan biri değil. 

 Bladed Fury’nin hikayesinin kişisel intikam ile başlaması ama Ji’nin gittiği bu yolda, dünyanın iyiyle kötünün ayırt edilemeyecek bir hale geldiğini görmesi, kendisi gibi benzer acılardan muzdarip insanlarla karşılaştıkça davasının kişisellikten çok uzaklaştığını fark etmesi ve kendini bu yolculuk esnasında tekrar tanıması gerçekten çok güzel. Lakin küçük bir problem var. Oyun üç saat sürüyor. Hem de yarıda bitiyor. Tamam, bağımsız oyun firmalarının bütçe sıkıntılarının olduğu her zaman bilinen bir gerçektir ama Team Cherry de (Hollow Knight’ın yapımcıları) bağımsız bir firma NEXT Studios da. Üstelik Bladed Fury, sevgili NEXT Studios’un ilk oyunu değil, diye düşünürken bir şey fark ettim BEN SIĞIR GİBİ BU OYUNU YANLIŞ BEKLENTİLERLE OYNADIM. Bu sadece hikayesini anlatmak isteyen bir aksiyon oyunuydu. Benim aklımdan geçense 40 saat sürecek bir açık dünya oyunuydu. Aynen baya yanlış gelmişim :D Yine de oyunun oynanış süresinin 3 saat olmasına ve hikayesinin yarıda bırakılmış olmasına hala kızgınım. Özellikle hikayenin sonunu o kadar kötü batırdılar ki nasıl toparlayacaklar merak ediyorum.

 Değinmeden geçmeyeyim, oyunun hikayesi öyle bir bitiyor ki, yapımcı ekibin elinde ya yeteri kadar zaman yoktu ya da yeteri kadar bütçe yoktu. Çünkü başka bir açıklaması olamaz.

Oynanış

 Bladed Fury 2D action advanture hack and slash oyunudur. Oyunun dövüş mekanikleri çoğu hack and slash oyununda görebileceğiniz: hızlı ama saldırı başına hasarı düşük olan silah, yavaş ama saldırı başına hasarı yüksek olan silah, dash (atılmak), neredeyse her şeyi engelleyebilen bir kalkan ve sınırlı sayıda olan ama kullanıldığında oldukça yararı dokunan büyülerden oluşuyor. Hepsine sırasıyla değinelim o zaman.

 Fiendbane


Bu ikiz kılıçlar Ji’nin ataları tarafından özel bir yeşim taşından yontularak kalıba dökülmüş özel bir silahtır. Sadece Ji ve onun soyundan gelen insanlar Fiendbane’i gerçek potansiyeliyle kullanabilir.

 Fiendbane saldırıları hızlı ama saldırı başına hasarı düşük bir yakın mesafe silahıdır. Her vuruşunda düşmanı küçük bir miktar (baya küçük bir miktar) geriye iter. Yani Fiendbane ile vurduğunuz çoğu düşman, vurduğunuz süre boyunca hareketsiz kalır. Kendi komboları bulunur.

Crimson Mass

bladed fury jade mass ile ilgili görsel sonucu

 Bu kılıç oyunun bir kısmında tanıştığımız bilge dev Hou Yi tarafından Ji’ye hediye edilmiştir. Hou Yi’nin güneşe attığı okun ucundan yapılmıştır. Crimson Mass dünyadaki her şeyi kesebilir.


 Crimson Mass saldırıları yavaş ama saldırı başına hasarı yüksek bir yakın mesafe silahıdır. Crimson Mass duruma göre düşmanları sizden uzağa fırlatabilir ve size gönderilen saldırıları geri gönderebilir. Kendi komboları bulunur.

Cicada Wings


  Jiang klanından yadigar olan bu eşya oldukça hafif ama aynı zamanda da inanılmaz derecede dayanıklıdır.


 Daha önceden bahsettiğim gibi Cicada Wings nerdeyse bütün saldırıları engelleyebilir.  Eğer düşmanın saldırı animasyonu size gelmeden hemen önce aktive ederseniz farklı etkileri (ileri itmek, saldırıyı geri teptirmek vb.) olur.

Soul Silvers


 Oyunda toplam 6 tane olan Soul Silver’ları oyunda bazı bossları öldürdüğümüzde elde ederiz. Oyun size bu bossların hangileri olduğunu hiçbir zaman söylemiyor. Ha söylemediği için de aramanız gerektiğini düşünmeyin. Düşmanı olduğu yere mıhlamak, düşmana hasar vermek, canınızı arttırmak gibi etkileri var.


 Oyunda para birimi ve can yenilenmesi olarak souls (gene mi souls yeter :D) adı verilen iki çeşit birim mevcut. Her iki souls’u da düşmanları öldürerek ve çevredeki eşyaları kırarak elde edebilirsiniz. 

 Yellow souls para olarak geçiyor ve sadece yeteneklerinizi geliştirmek ve bazı efektleri açmak için kullanabiliyorsunuz. Green souls’sa canınızı arttırıyor.


 Canınızı arttırdığınız diğer bir yolsa can barımızın hemen altındaki taşlar. Bu taşları kırarak (buna oyunda rejuvenation deniyor) canımızı belirli miktarda arttırabiliyoruz.


 Oyundaki alışveriş yaptığımız, Soul Silver’larımızı değiştirdiğimiz, canımızı yenilediğimiz ve kayıt aldığımız yer ise adını bilmediğim lambalar. Bu lambalar oyundaki her bölümün girişinde, sonunda ve ortasında(bazen ortasında 2 tane oluyor) bulunuyor.


 Crimson Mass’in ve Fiend Bane’in kombolarına ayrı ayrı yellow souls harcıyoruz. Yellow souls harcadığımız diğer bir kısımsa oyundaki bazı efektler. Mesela oyunda rejuvenation yapabildiğimiz taşların sayısını arttırmak (sınırlı) ya da saldırı yaptıktan sonra dash’e bastığımızda saldırıların iptal olması gibi.

 Bu mekaniklerin her biri oyunda çok güzel çalışıyor ancak şöyle bir sıkıntı var, oyun boss bölümleri hariç çok kolay. Daha kötüsüyse bir yerden sonra boss bölümleri de siz oyuna alıştığınız için kolaylaşıyor. Daha da kötüsüyse ilk kez bir kayıt açtığınızda oyun sizin en zor modda oynamanıza izin vermiyor, illa normal modda başlamanızı istiyor. Tahmin edeceğiniz üzere normal mod çok kolay. Bu biraz daha öznel bir yorum olacak çünkü internette benimle hemfikir olmayan çok insan gördüm, ben normal oyunu bitirdiğimde içimde oyunu en zor modda oynamak gibi bir istek yoktu ancak oynadığımda normal modda oynadığımdan daha çok eğlendiğimi gördüm. Keşke oyun, ilk kaydımızı açarken en zor modda oynamamıza izin verseymiş.

Müzikler

 Oyunun müziklerinin en ilgi çekici kısmı savaşırken farklı güçte düşmanlar geldiğinde değişmesi. Özellikle bazı bosslarda çalan müzikler gerçekten çok hoşuma gitti, bazı müziklerse kulağımı tırmaladı ve işin kötü yanı güzel olan müzikler kötü olan müziklere nazaran oldukça az.

Görünüş


 Oyunda el çizimi olan bazı sahneler çok hoşuma gitti. Bölümler arası geçişlerde bize gösterilen tablolar da aynı şekilde güzeldi. Tabii oyundaki Ji’nin suratıyla tablolardaki Ji’nin suratı biraz daha benzese daha iyidi.

 Bladed Fury tek bir çizgide ilerleyen oyunları seven insanlar için oldukça güzel bir oyun. Steam fiyatı şu anda 18.5 TL. Oynayacak bir şeyler bulamadığınız zamanlarda, indirimde gördüyseniz kaçırmamanızı tavsiye ederim.

6.3/10

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları