Underrated Animeler Bölüm #2

NOT

 Listenin ilk bölümü: https://www.animeler.net/galeri/hak-ettigi-degeri-gormeyen-underrated-20-anime-bolum-1

 Listedeki serilerin underrated olduğu tamamen benim şahsi görüşümdür.

 Listede animelerin underrated seviyesine göre bir sıralama vardır.

10| Sakurasou no Pet na Kanojo

Image

MAL Puanı: 8.34 | Stüdyo: J.C.Staff | Yayın Yılı: 2012 

 Listelerimi takip edenler benim ne kadar büyük bir SnPnK fanı olduğumu biliyordur. SnPnK popüler bir seri olup MAL'da yüksek bir puana sahip olsa da ben hak ettiği değeri görmediğini düşünüyorum ve bu liste hak ettiği ilgiyi görmeyen animeler listesi değil bu liste hak ettiği "DEĞER"i görmeyen yani underrated animeler listesi o yüzden bu listede olması gayet doğal tıpkı bölüm birdeki popüler birkaç anime gibi. SnPnK bence daha fazla değer gösterilmesini hak ediyordu. Şu ana kadar izlediğim en iyi Slice-of-Life animesi olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim ve ben türünde en iyisi olanların en az 8.75 puan ortalamasını hak ettiğini düşünenlerdenim. Sakurasou no Pet na Kanojo bana göre türünde en iyisi olduğu için 8.83 puan ortalamasını hak eden bir animeydi.

www.turkanime.tv/anime/sakurasou-no-pet-na-kanojo

9| Zankyou no Terror

Image

MAL Puanı: 8.21 | Stüdyo: MAPPA | Yayın Yılı: 2014

 Zankyou no Terror yeteri kadar ilgi ve sevgi gören bir anime ama bana göre hak ettiğinin çok çok altında bir değer gösteriliyor. İzleyip sevdiğim animelerin çoğunluğunda kusurlar bulabilen birisiyim (en sevdiğim anime Ryuusei no Gemini dahil) ama Zankyou no Terror'de sadece bir tanecik kusur bulabiliyorum (ağır spoilera gireceği için burada yazamıyorum). Zankyou no Terror 8.21'den çok daha yüksek bir puan ortalamasını hak ediyordu (Biraz ütopik olacak ama benim gönlüm 9.00 ortalamadan yana, realistik olursam 8.85). 

www.turkanime.tv/anime/zankyou-no-terror

8| Getsuyoubi no Tawawa

Image

MAL Puanı: 6.52 | Stüdyo: Pine Jam | Yayın Yılı: 2016

 Sırf fanservice için yapılan, sıfır mizah içeren saçma ecchilerden nefret ettiğimi hazırladığım neredeyse her listede söylemişimdir. Ama her şeyin bir istisnası vardır ve Getsuyoubi no Tawawa az önce bahsettiğim olayın benim için bir istisnası. Getsuyoubi no Tawawa 4'er dakikalık 14 bölümden oluşan bir anime ve animenin tamamı sadece Ecchi ile Slice-of-Life içeriyor. Animenin beğenilmemesinin en büyük sebepleri tamamen Ecchi, Slice of life üzerine kurulu olması ve çok kısa olması. Getsuyoubi no Tawawa sadece iki türe sahip olsa da animede bu iki türü çok iyi bir biçimde işliyor. Bu animeyi bu kadar sevmemin en büyük nedeni 52 dakikalık kısa bir süreye sahip olması. İzleyiciyi 52 dakika boyunca gerçek hayattaki stresten uzaklaştırıyor ve 52 dakika sonra stresi kalmamış bir insan getiriyor geriye. Bence Getsuyoubi no Tawawa 7.80 civarı puan ortalamasını hak ediyordu.

www.turkanime.tv/anime/Getsuyoubi-no-Tawawa

7| Madan no Ou to Vanadis

Image

MAL Puanı: 7.30 | Stüdyo: Satelight | Yayın Yılı: 2014

 Madan no Ou to Vanadis'in türünün en iyi örneği olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Fantastik bir Orta Çağda geçen savaş animesi olarak özetleyebiliriz Madan no Ou to Vanadis'i. Ama savaş sahnelerinde aksiyondan çok stratejik taktikler ön plandaydı ve bu onu çok özel bir yere koyuyor çünkü çoğu savaş animesi stratejiden çok aksiyon sahnelerine ağırlık veriyor, Madan no Ou to Vanadis gibisi çok az ve o azınlıkta da Madan no Ou to Vanadis kalitesine ulaşabilen bir anime yok. Animenin benim için iki eksisi vardı. İlk eksisi ecchi-harem sahneleri oldu ama o sahnelerin de fazla olmaması animeyi fazla aşağı çekmedi. İkinci eksisi ise hikayenin biraz hızlı ilerlemesiydi, şu an olduğundan 3-4 bölüm daha fazla kullanılarak, savaş sahnelerine biraz daha fazla yer verilebilirdi. Bana göre Madan no Ou to Vanadis 8.45 civarı puan ortalamasını ve devam sezonlarını hak ediyordu.

www.turkanime.tv/anime/madan-no-ou-to-vanadis

6| Saikin, Imouto no Yousu ga Chotto Okashiinda ga.

Image

MAL Puanı: 6.42 | Stüdyo: Project No.9 | Yayın Yılı: 2014

 Normalde ecchi komedisinin dozajı kaçırıldığında nefret eden birisiyim ki zaten çoğu animede bu dozaj kaçırılıyor ve komiklikten çok hentai'a doğru kayıyor. Saikin, Imouto'da dozajın kaçırıldığı animelerden ama bu dozaj kaçırılırken komikliğini yitirip sadece hentai'a doğru kaymamış, komikliğini her daim korumayı başarmıştı. Hatta öyle ki her bölümünde kahkahalar ata ata güldüğüm tek anime olmuştu. SADECE komedi bakımından değerlendirecek olursak izlediğim en iyi anime diyebilirim, keşke sonunda saçma sapan ikinci sezon mesajı vermeden tamamen bitirselerdi. Bana göre Saikin, Imouto 8.20 civarında bir puan ortalamasını çok rahat hak eden bir animeydi (Eğer komedi dalına özel bir site olsaydı ve animeler sadece komikliğine göre puanlanıyor olsalardı çok daha yüksek bir puan ortalamasını hak ederdi).

http://www.turkanime.tv/anime/saikin-imouto-no-yousu-ga-chotto-okashiinda-ga

5| K

Image

MAL Puanı: 7.69 | Stüdyo: GoHands | Yayın Yılı: 2012

 Evet biliyorum K çok ünlü bir seri özellikle de Japonya ve Türkiye'de hatta Japonlara göre son 100 yılın en iyi 100 animesinde 81inci sırada ama bu liste SnPnK'de de söylediğim gibi "Hak ettiği ilgiyi görmeyen" animeler değil "hak ettiği DEĞERi görmeyen" animeler listesi ve K Japonya ile Türkiye dışında hak ettiği değerden çok çok daha azını görüyor. Serinin üç parçası var iki sezon ve bu iki sezonun arasındaki olayları anlatan bir film. İkinci sezon ve filmin underrated olduğunu düşünmüyorum hatta bana göre overratedlar. Ama ilk sezonun biraz fazla underrated olduğunu düşünüyorum. K, favori 6 animemden birisi olduğu için bana göre 8.75 civarı bir puan ortalamasını hak ediyordu (bu realistik bir ortalama ZnT'deki gibi ütopik olmam gerekse yine 9.00 derim).

www.turkanime.tv/anime/k

4| Rokka no Yuusha

Image

MAL Puanı: 7.54 | Stüdyo: Passione | Yayın Yılı: 2015

 Rokka no Yuusha da popüler olup (Türkiye'de pek tanınmıyor gerçi) hak ettiği değeri görmeyen animelerden birisi bana göre. Rokka no Yuusha'nın tek sıkıntısı aksiyon-macera etiketlerine sahip olmasına rağmen bunların çok az düzeyde olup (hatta macera neredeyse hiç yoktu) tamamen gizeme yönelmesi. Aslında gizeme çok fazla yönelmesi bir sıkıntı değil ama macera etiketinin olması bir sıkıntı. Çünkü animede macera ilk 4 bölüm dışında resmen yok. Tabi o ilk 4 bölüme de macera dersek... Animedeki aksiyonu bir sıkıntı olarak değerlendiremeyiz gerçi, sadece aksiyon sahneleri beklediğimden daha azdı. Ama animenin asıl odağında olan gizem ve karakterler o kadar muhteşemdi ki az önce bahsettiğim sıkıntıları en az düzeye çekmeyi başarıyordu. Bana göre Rokka no Yuusha (yine biraz yüksek olacak ama en sevdiğim 6 anime oldukları için bu puanları hak ettiklerini düşünmem normal) 8.80 puan ortalamasını ve devam sezonlarını hak ediyor. (artık şu 2nci sezon çıksın...)

Eğer animeyi izlediysen şu teorimi okuyabilirsiniz: https://www.animeler.net/galeri/rokka-no-yuusha-her-seyi-acikliga-kavusturan-teori

www.turkanime.tv/anime/rokka-no-yuusha

3| Tari Tari

Image

MAL Puanı: 7.40 | Stüdyo: P.A Works | Yayın Yılı: 2012

 Tari Tari huzur dolu bir anime. Çoğu kişiye sıkıcı gelebilecek bir konusu ve olay örgüsü var. Animedeki olaylar oldukça tahmin edilebilir karakterler ise oldukça sıradan. Ama anime sahip olduğu konuyu, karakterleri ve olayları o kadar mükemmel işliyor ki hayran kalmamak elde değil. Hele ki o müzikleri. Animenin müzikleri "K, Zankyou no Terror, Nagi no Asukara"daki müzikler kadar büyüleyici olmasa da mükemmeller ve neredeyse hepsi tek başına dinlenebilecek müzikler. Bu müziklerin tek başına dinlenebilmesinin nedeni çoğu animenin soundtracki gibi sözsüz olmamaları. Çoğu soundtrackin içinde sözler çok önemli bir yer kaplıyor (ana karakterlerimizin koro klübünde olduklarını düşünürsek bu oldukça normal aslında) Bu, tek başına dinlenebilecek müziklerin hepsi çoktan playlistimde yerini almış bulunmakta. Türünün en iyisi olan animelerin en az 8.75 puanı hak ettiğini söylemiştim, Tari Tari'yi çok büyük ihtimal ile en iyi müzik animesi bulan tek kişi benim (gerçekçi olursak bu sayı en fazla 500'dür). Bana göre (çok büyük ihtimal ile SADECE bana göre) Tari Tari 8.75 civarı bir puan ortalamasını hak eden bir animeydi.

Soundtrackler: https://www.youtube.com/playlist?list=PLIUmFQnDWKgykEtCPauxYPYL3U1oPCCZz

(Fotoğrafın efektsiz hali için tıklayınız)

www.turkanime.tv/anime/tari-tari

2| Dies Irae

Image

MAL Puanı: 5.47 | Stüdyo: A.C.G.T. | Yayın Yılı: 2017

 Dies Irae'yi tanımlamak için sadece bir kelime kullanacak olsam bu "tuhaf" olurdu. Karakterleri, konu ilerleyişi, senaryosu ve atmosferi ile tamamen tuhaf bir anime. Atmosferi o kadar karanlık ve boğucu ki yer yer içinizin karardığını hissedebilirsiniz. Gerçi bu atmosfer kötü bir seçim olmamış, animenin ismi zaten Latincede "mahşer günü" anlamına geliyor ve bu isme uyacak şekilde çok karanlık bir atmosfere sahip anime. Animede beğendiğim bir başka nokta ise konu işleyişi. Eğer animeyi çok iyi bir şekilde takip edip size verilen ipuçlarını birleştirmezseniz animeyi izledikten sonra hiçbir şey anlamamış şekilde kalabilirsiniz. Animeyi beğenmeyenlerin çoğu da zaten bu yüzden beğenmiyor, tıpkı Mekakucity Actors'de de olduğu gibi animeyi fazla dikkatli izlemeyip hazıra konmayı beklediklerinden anime onlara hiçbir şey açıklamayınca "bu nasıl anime hiçbir şey anlamadım" şeklinde kalıyorlar. Beğenmeyenlerin geri kalanı ise Dies Irae'nin visual novelini oynamış kişiler, onlar ise animenin böyle efsane bir visual novele göre çok sönük kaldığını düşünüyorlar. Ben visual noveli oynamadığım için anime bana hiç de sönük gelmemişti. Bana göre Dies Irae 8.00 civarı bir puan ortalamasını hak ediyordu. Devam bölümleri için sabırsızlanıyorum.

www.turkanime.tv/anime/dies-irae

1| Ryuusei no Gemini

Image

MAL Puanı: 7.57 | Stüdyo: Bones | Yayın Yılı: 2009

 Önceki listelerimi okumuş olanlar ilk sırada Ryuusei no Gemini'nin olacağını zaten çoktan tahmin etmişlerdir. "En iyi 11 orijinal anime" ve "En iyi 7 süper güç animesi" adlı listelerimde Ryuusei no Gemini hakkındaki düşüncelerimle ilgili oldukça detaylı yazılar yazmıştım o yüzden burada kısa tutup onları tekrar etmeyeceğim. Çoğu Darker than Black hayranının bu animeyi sevmemesinin en büyük nedenlerinden birisi, Darker than Black ile neredeyse hiçbir alakası olmayıp tamamen farklı bir anime olması. Onları anlayabiliyorum, çünkü ben de bir K hayranıyım ve K'nin ikinci sezonu olan K: Return of Kings'in ilk sezon ile alakası yok ve ben de bu yüzden ikinci sezondan nefret ediyorum. Ama gel gelelim ki ben Darker than Black'in ilk sezonunun bir hayranı değildim. Bölümsel hikaye yapısına sahip olması, Hei'in edgy karakteri ve animenin çok büyük kısmının geçtiği Tokyo'nun atmosferi beni ilk sezondan oldukça soğutmuştu. Ama ikinci sezonda bunların hepsi düzeltilmişti, artık elimizde bir ana hikaye, Hei'in ruhsal çöküntüye uğramış karakteri (bu karakteri neden çok sevdiğimi önceki listelerde anlatmıştım) ve animenin büyük bir kısmının geçtiği Vladivostok'un mükemmel atmosferi vardı. Ayrıca animeye Hei'in yanına eklenen ikinci ana karakter Suou da en sevdiğim anime karakterlerinden birisi haline gelmişti. Bana göre Ryuusei no Gemini'nin hak ettiği puan ortalaması... burayı zaten tahmin edebiliyorsunuzdur :)

http://www.turkanime.tv/anime/darker-than-black-ryuusei-no-gemini

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları